Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v1


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Για όποιον ενδιαφέρεται, δεν χρειάζεται να φτιάξετε διαφορετικά accounts για να μπορέσετε να αγοράσετε από άλλα eshops. Μπορείτε απλά να αλλάζετε regions στο main σας, μέσα από πισί ή smartphone.

 

Έχουμε βρει ποιό είναι το πιο φθηνό eshop μέχρι τώρα;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κλασικά, μετά δεν θα πουλήσει καλά στο NSw και θα φταίει η Ν που πηδάει τους 3rd-parties κλπ κλπ, όχι η βλακώδης τιμολόγηση. Επίσης, το κόστος του development και του publishing είναι το ίδιο για twins και το ίδιο για pc; Γιατί τα τιμολογούν το ίδιο, αν είναι διαφορετικά τα κόστη; Αστείες δικαιολογίες, imho.

 

Σε κάθε περίπτωση είναι από τους τίτλους που με ενδιαφέρουν και το πιθανότερο είναι ότι θα το τσιμπήσω για NSw, λόγω της φορητότητας.

 

 

Μήπως είναι το κόστος των cartridges? To ποσοστό (cut) που ζητάει η Nintendo? Το κόστος για την δημιουργία έστω και ποιο lower res asset -διαφορετικών asset?

 

Και δεν είναι ότι δα η Nintendo με το switch δεν έχει δώσει και το παράδειγμα ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μήπως είναι το κόστος των cartridges? To ποσοστό (cut) που ζητάει η Nintendo? Το κόστος για την δημιουργία έστω και ποιο lower res asset -διαφορετικών asset?

 

Και δεν είναι ότι δα η Nintendo με το switch δεν έχει δώσει και το παράδειγμα ..

 

Συμφωνώ, τα cartridges κοστίζουν περισσότερο από τα blu-ray οπότε και πρέπει να είναι πιο ακριβό το game στο NSw.

 

Ποιό είναι το έξτρα κόστος που έχουν τα blu-ray σε σχέση με το άυλο Steam, όπου το game θα κοστίζει το ίδιο με τα pgysical discs των twins; Ή ξαφνικά δεν τους νοιάζει το κόστος του publishing; Το έχουμε ξαναδεί το έργο πολλές φορές. Τιμολογούν ανάλογα με το τι τους συμφέρει.

 

Developing κόστος δεν υπάρχει ουσιαστικό, σε Unreal 4 engine είναι γραμμένο το game, όλες οι πλατφόρμες το υποστηρίζουν χωρίς ιδιαίτερο κόπο. Στο NSw απλά κόψαν assets, πόσο μπορεί να κόστισε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ, τα cartridges κοστίζουν περισσότερο από τα blu-ray οπότε και πρέπει να είναι πιο ακριβό το game στο NSw.

 

Ποιό είναι το έξτρα κόστος που έχουν τα blu-ray σε σχέση με το άυλο Steam, όπου το game θα κοστίζει το ίδιο με τα pgysical discs των twins; Ή ξαφνικά δεν τους νοιάζει το κόστος του publishing;

 

 

Από ότι έχω διαβάσει το κόστος των BD είναι αστείο πλέον. Επιπλέον μην ξεχνάς ότι τα twins και το PC μοιράζονται αρχιτεκτονική.  (Για αυτό όλα όσα διαβάζαμε για πιέσεις να πάνε σε x86 αρχιτεκτονική)

 

Το steam άστο - είναι άλλο τέρας. Μόνο και μόνο το μέγεθος του κοινού που απευθύνεται είναι αρκετό πιστεύω και δεν το λες και φθηνότερο όπως σωστά αναφέρεις για το κόστος. Αλλά καλώς ή κακώς είναι μονοπώλιο.

 

Πάντως δεν είναι δα ότι το game είναι κατά κάποιο τρόπο ελλιπές. Δεν ξέρω - το τίμημα της φοροτητότητας? Nintendo premium?? Ιδέες πετάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κάθομαι και σκαλίζω λίγο τα e-shops των άλλων regions. Μέχρι τώρα δύο μου έχουν κινήσει το ενδιαφέρον: South Africa και Japan.

 

Το e-shop της South Africa είναι ελαφρώς φθηνότερο από αυτά των άλλων χωρών, αλλά όχι σε όλους τους τίτλους. Π.χ. στο ελληνικό e-shop το Fast RMX βγαίνει πιο φθηνά από τις άλλες χώρες.

 

Το e-shop της Ιαπωνίας να το παρακολουθείτε. Βγαίνουν τίτλοι εκεί νωρίτερα απ' ότι στην Ευρώπη και μερικοί μάλιστα υποστηρίζουν και αγγλικά. Για παράδειγμα το Disgaea 5 (μεταξύ άλλων) είναι launch game στην Ιαπωνία και μάλιστα υποστηρίζει αγγλικά. Κάτι τέτοια κάνουν το launch του NSw να μην φαντάζει και τόσο φτωχό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθομαι και σκαλίζω λίγο τα e-shops των άλλων regions. Μέχρι τώρα δύο μου έχουν κινήσει το ενδιαφέρον: South Africa και Japan.

 

Το e-shop της South Africa είναι ελαφρώς φθηνότερο από αυτά των άλλων χωρών, αλλά όχι σε όλους τους τίτλους. Π.χ. στο ελληνικό e-shop το Fast RMX βγαίνει πιο φθηνά από τις άλλες χώρες.

 

Το e-shop της Ιαπωνίας να το παρακολουθείτε. Βγαίνουν τίτλοι εκεί νωρίτερα απ' ότι στην Ευρώπη και μερικοί μάλιστα υποστηρίζουν και αγγλικά. Για παράδειγμα το Disgaea 5 (μεταξύ άλλων) είναι launch game στην Ιαπωνία και μάλιστα υποστηρίζει αγγλικά. Κάτι τέτοια κάνουν το launch του NSw να μην φαντάζει και τόσο φτωχό.

 

Οπως ηδη ξερουμε οι τιμες απο χωρα σε χωρα ειναι πολυ διαφορετικες. Λ.χ. Γαλλια BOTW 51 ευρω.

Εαν και στα eshops αρχιζει το ψαξιμο δεν θα ξεμπερδευουμε ποτε.

Μεταξυ των ενιοτε προσφορων, εκπτωσεων με mynintendo κλπ θα ειναι ενας εφικτος μπελας για να βγαλουμε ακρη.

Λ.χ. Ειχε βγαλει το shovel knight προσφορα wii u λιγο πριν περασει σε αναβαθμιση του τιτλου του και τωρα πλεον πηγε στα 25 ευρω απο 15 (φυσικα με αλλα θελγητρα), εαν ομως ψαχτειτε νομιζω οτι ενα eshop του switch το εχει ακομη σε προηγουμενη τιμη....

Οικονομια μεν, πολυυυυυυ συγκριση δε.

πφφ

Μια ενιαια φτηνη τιμη βρε παλιοκαπιταλιτικα γουρουνια (παλι μπερδεψα τα prozac με τα prosyriza) θελει ο κοσμος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το overpricing του Rime δεν είναι θέμα cartridge. 10€ πάνω για το cartridge; Ούτε καν.  

Άλλωστε και η digital edition θα είναι στην ίδια τιμή.

 

Απλά η Tequila Works εκμεταλλεύεται το οτι το σύστημα είναι καινούριο, έχει λίγους τίτλους, και οι κάτοχοί του είναι λαίμαργοι για οτιδήποτε.. Είναι ξεκάθαρο d*ck move. ;P

 

Πολύ σιχαμένo εκ μέρους τους και κρίμα επειδή για μένα ήταν day 1 buy..

Αν ποτέ πέσει η τιμή το βλέπουμε, αλλά 45€ για 6 ώρες gameplay γελάνε τα τσιμέντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το overpricing του Rime δεν είναι θέμα cartridge. 10€ πάνω για το cartridge; Ούτε καν.  

Άλλωστε και η digital edition θα είναι στην ίδια τιμή.

 

Απλά η Tequila Works εκμεταλλεύεται το οτι το σύστημα είναι καινούριο, έχει λίγους τίτλους, και οι κάτοχοί του είναι λαίμαργοι για οτιδήποτε.. Είναι ξεκάθαρο d*ck move. ;P

 

Πολύ σιχαμένo εκ μέρους τους και κρίμα επειδή για μένα ήταν day 1 buy..

Αν ποτέ πέσει η τιμή το βλέπουμε, αλλά 45€ για 6 ώρες gameplay γελάνε τα τσιμέντα.

 

 

Γιατί το Super Street Fighter (XBLA) πόσο θα έχει δηλαδή? ... Εδώ πρέπει να επέμβει η Nintendo - αλλά εδώ δεν κάνει regulate στην τιμή του μηχανήματος της - στα παιχνίδια θα κάνει? Ζαλισμένη από τις πωλήσεις? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το overpricing του Rime δεν είναι θέμα cartridge. 10€ πάνω για το cartridge; Ούτε καν.  

Άλλωστε και η digital edition θα είναι στην ίδια τιμή.

 

Απλά η Tequila Works εκμεταλλεύεται το οτι το σύστημα είναι καινούριο, έχει λίγους τίτλους, και οι κάτοχοί του είναι λαίμαργοι για οτιδήποτε.. Είναι ξεκάθαρο d*ck move. ;P

 

Πολύ σιχαμένo εκ μέρους τους και κρίμα επειδή για μένα ήταν day 1 buy..

Αν ποτέ πέσει η τιμή το βλέπουμε, αλλά 45€ για 6 ώρες gameplay γελάνε τα τσιμέντα.

αυτο ακριβως που λες ειναι..στις αλλες πλατφορμες υπαρχει μεγαλη ποικιλια και ανταγωνισμος..στο switch  που βγηκε προχθες τι να υπαρχει?και αυτο εκμεταλευονται..κατι τετιες κινησεις πρεπει να πηγαινουν απατες για βαζουν μυαλο..αλλα δυστηχως παιρνει μπαλα και το συστημα,στη συγκεκριμενη περιπτωση το switch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το overpricing του Rime δεν είναι θέμα cartridge. 10€ πάνω για το cartridge; Ούτε καν.  

Άλλωστε και η digital edition θα είναι στην ίδια τιμή.

 

Απλά η Tequila Works εκμεταλλεύεται το οτι το σύστημα είναι καινούριο, έχει λίγους τίτλους, και οι κάτοχοί του είναι λαίμαργοι για οτιδήποτε.. Είναι ξεκάθαρο d*ck move. ;P

 

Πολύ σιχαμένo εκ μέρους τους και κρίμα επειδή για μένα ήταν day 1 buy..

Αν ποτέ πέσει η τιμή το βλέπουμε, αλλά 45€ για 6 ώρες gameplay γελάνε τα τσιμέντα.

 

 

Shhhhh .....  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί το Super Street Fighter (XBLA) πόσο θα έχει δηλαδή? ... Εδώ πρέπει να επέμβει η Nintendo - αλλά εδώ δεν κάνει regulate στην τιμή του μηχανήματος της - στα παιχνίδια θα κάνει? Ζαλισμένη από τις πωλήσεις? :D

 

Καλά, άλλη τσόντα και το SSF! Ότι να ναι και η Capcom.. 

 

Αλλά δεν έχει καμία σχέση η Nintendo. Τo pricing των 3rd parties είναι καθαρά θέμα των 3rd parties.

 

Η Nintendo απο τίτλους failαρε στο pricing του 1-2 Switch στα $50.

$30 ταβάνι λέω εγώ. :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί το bomberman ...? :blink:

 

Δεν έχω παίξει ποτέ οπότε δεν ξέρω.

Σαν πιτσιρικάς μου φαινόταν τέρμα αδιάφορο και μέχρι και σήμερα την ίδια αίσθηση μου κάνει.

Αλλά ήξερα και ξέρω άτομα που έλιωναν με τις ώρες, και σήμερα είναι τέρμα hyped. Plus είναι το πρώτο και μοναδικό online του Switch οπότε σου λέει η Konami βγάλε τη βυζορουφίχτρα και άρμεξε τους.

 

Προσωπικά απο αυτό που έχω δει, έδινα ένα 20άρικο και αυτό με βαριά καρδιά. :D

 

Edit: πλάκα πλάκα έχετε κάποιο τοπ 5 απο games που θέλετε να παίξετε στο Switch;

Θα έλεγα τοπ 10 αλλά... είναι τα μισά παιχνίδια. :')

 

Εμένα αυτή είναι η πρόχειρη λίστα μου:

1. The Legend of Zelda: BotW

2. Super Mario Odyssey

3. Xenoblade Chronicles 2

4. ARMS

5. Mr Shifty

 

Το 5 το έχω κωλοψήσει ειδικά για handheld mode!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...