Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v1


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οσο για την φορητοτητα εδωσε ταμπλετακι στο τελος και ολα μια χαρα.

 

οσο για την τιμη δεν το συζηταω...

 

για την δυναμη κρατατε μικρο καλαθι γιατι στο τελος βλεπω να παιζετε στην  ταμπλετα και οχι στην τβ

 

 

Ανάλογα για ποια τιμή μιλάμε. Αν μιλάς για την τιμή στην Ελλάδα (340€) προφανώς και είναι σφάξιμο αλλά γι' αυτό δεν ευθύνεται η Nintendo.

 

Στις ΗΠΑ τα 299 δολλάρια (280 ευρώ) είναι τίμιο deal. Για εμένα τα 300 ευρώ είναι ταβάνι για το Switch, και μέχρι να το βρω εκεί δεν ανοίγει το πορτοφόλι. 

 

Τέλος υπάρχει διαρκώς, μια τεράστια δυσκολία να καταλάβουν μερικοί για πιο λόγο είναι χαζή η σύγκριση PS4, Xbone-Switch.

Σε αυτό ευθύνεται η Nintendo για το ηλίθιο marketing τύπου "the Switch is first and foremost a home console".

 

Δεν είναι home console με την έννοια που είναι το PS4 και το Xbone. Δεν είναι συγκρίσιμα μεγέθη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα παιδια γδερνει την οθονη το ντοκ?

Προσωπικά όχι δεν έχει τίποτα μέχρι στιγμής τουλάχιστον, πήρα και την θήκη της Nintendo που έχει και screen protector μέσα και το έβαλα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' όσο λένε το γδάρσιμο γίνεται αν κάποιος αστοχήσει να το dockarei, και αρχίσει να παίζει επιπόλαια πέρα δώθε για να βρει το usb c.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε φουλγκορ/βφραγκος εχει κατι μεσα που την γδερνει εχεις τσεκαρει?

http://www.ign.com/boards/threads/nintendo-switchs-plastic-screen-gets-scratched-when-you-dock-and-undock-it.454935590/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On topic: (σκεπτόμουν να ανοίξω άλλο νήμα αλλά επειδή ούτως ή άλλως το αποτέλεσμα το ίδιο θα είναι - πάλι Hater θα με πείτε οπότε το αφήνω εδώ). :P

 

Κάποιες σκέψεις γιατί ανησυχώ με το spiral "μετριότητας" στο οποίο περιδινείται η Nintendo με τις κινήσεις τις. 

 

1. Πρώτη φορά τέτοιο "καταστροφικό" launch από πλευράς Hardware Q.Α. από την Nintendo: (η εταιρεία που όντως άξιζε πάντα αυτό το Seal of Quality - έχω πλήρως λειτουργικό N64.)

 

- Πλαστικό dock που γρατζουνάει οθόνες.

- Joycon με τα γνωστά προβλήματα.

- Wifi  προβλήματα.

- Οθόνες μη calibrated οπότε άλλες είναι cool και άλλες warm color temp. (Ευτυχώς είναι ips όλες αντίθετα με τα 3ds (άλλες TN, Άλλες IPS, η πάνω διαφορετική από την κάτω κτλ)

 

 

2. Πιστεύω ότι η Nintendo βιάστηκε να αντικαταστήσει το WiiU (εξού και το PR για το 3DS) το οποίο όμως οδήγησε σε:

 

- Να σκοτώσει αδίκως το WiiU γιατί αν και σήμερα βλέπουμε κόσμο να αγοράζει έστω και μτχ - refurbished - καινούργιο wiiU για το ZELDA φανταστείτε να το είχε βγάλει όταν έπρεπε κατά την διάρκεια της ζωής του. Αλλά ακόμα και έτσι:

- Δεν εξηγείται γιατί έσπευσε να αντικαταστήσει το wiiU αλλά εν καιρό το 3ds εφόσον αυτό ακόμα τυπώνει λεφτά αλλά και το wiiU ομοίως με το Zelda - μέχρι και πωλήσεις σημειώνει λόγω αυτού. 

 

 

Που οδηγεί στο 3:

 

- Διστακτικότητα αν μη τι άλλο από πρώην κατόχους wiiU. (οι πιο core αναμφισβήτητα)

- Απογοητευτικό hardware / Overpriced hardware/περιφερειακά. (100 ευρώ dock με connectors που εν δυνάμει προκαλούν ζημιά στην οθόνη.)

 

Δεν είναι τυχαίο που tegra σαν soc για mobile συσκευές απέτυχε παταγωδώς. Αυτός είναι και ο λόγος που η Nvidia το έκανε repurpose γρήγορα. Είτε σαν shield ΤV. είτε για τεχνολογία για τα ..αυτοκίνητα.. Ούτε καν πλυντήριο.

 

Και ναι μεν κατανοώ ότι για το switch είναι όντως το μοναδικό (?) που θα έκανε αυτήν την δεδομένη στιγμή - αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι η δεδομένη στιγμή ήταν η κατάλληλη ε? 

 

- Για αυτό έχουμε λοιπόν μια τραγική σε spec home console που προς χάρη της έχουμε ανεβασμένο κόστος λόγω του dock αλλά και λόγω των ..Joycon.

 

Δεν ξέρω πιο φορητό μηχάνημα χρειάζεται Motion Controls και haptic feedback. Ποιος θεωρεί δηλαδή εφικτό το σενάριο να παίζουν Just Dance 2017 2-4 παιδιά μωρά πείτε τα όπως θέλετε σε μια οθόνη.. 6.2"

 

Έτσι εξηγείται και το 1-2 switch που σε προτρέπει να ΜΗΝ κοιτάς την οθόνη άλλωστε τι να δεις από τέτοια απόσταση σε tabletop mode.

 

- Το form factor και η μπαταρία δεν είναι και ότι καλύτερο για κάτι portable. 2.5 ώρες με "φρέσκια" μπαταρία που θα γίνει 1.5 στον χρόνο και ΔΕΝ αλλάζει από το χρήστη είναι απογοητευτικό. Επίσης δεν δικαιολογεί προς το παρόν την συνύπαρξη του με tablet γιατί απλώς απουσιάζουν οι σχετικές λειτουργίες.

 

- Σαν home console είναι λίγο πιο δυνατό από ένα XBOX360.

 

Για να καταλήξω :

 

Καλώς οι κακώς τα spec παίζουν ρόλο - όχι τον αποκλειστικό αλλά μεγάλο.

 

Όπως είναι ηλίθιο να έχεις quad sli με TiTANX και να παίζεις tetris ή WoW άλλο τόσο ηλίθιο είναι να παίζεις BF1 π.χ. σε 640x480.

 

Προς τούτο - βλέπουμε ότι η Nintendo για άλλη μια φορά αυτοπεριορίζεται με δικαιολογία ότι θέλει να ενοποιήσει τις δύο πλατφόρμες της. Όλα καλά και πιστεύω ότι το switch είναι μια προσπάθεια προς τούτο και ειδικά για το λεγόμενο forward compatibility.

 

Μόνο που πιστεύω ότι η χρονική στιγμή ήταν εντελώς λάθος.

-Και σκότωσε το wiiU για μια home console που δεν υφίσταται στο τεχνικό στερέωμα του 2017 με τέρατα στο σύντομο μέλλον.

-Θα σκοτώσει(?) ένα μηχάνημα που τυπώνει αβέρτα λεφτά ακόμα με τίτλους όπως pokemon.

-Δεν προσφέρει τις ίδιες φορητές ευκολίες με αυτό.

 

ΞΕΧΝΑΜΕ ΤΑ 3RD PARTY AAA(western). - Για άλλη μια φορά. To κόστος/απόδοση είναι χαμηλό.

 

Δεν βλέπω πώς θα πείσουν τα παιχνίδια του 3ds σε κάτι σαν switch. Θα κερδίζουν σε γραφικά - θα χάνουν την 2η οθόνη (map,inventory) θα έχουν μεγαλύτερο κόστος. Πολλά τα trade-offs.

 

Αλλά ακόμα και σαν home δεν έχει αυτό το assymetric gameplay του WiiU!!!

 

Μια χαρά θα δικαιολογούσε το dock 100 ευρώ αν ενσωμάτωνε την τεχνολογία streaming του WiiU.

 

- Η τιμή όλων αυτών δύσκολα θα αγγίξει τους casuals.

- Εξού και όλες οι πωλήσεις του Zelda στο wii U - είμαι πολύ περίεργος για τα νούμερα αντίτυπων - κονσολών.

- Η μόνη διαφορά τελικά από το WiiU είναι τελικά στην οθόνη του gamepad και το ότι παίρνεις το gamepad μαζί. Και με τα δύο πρέπει να έχεις πρόσβαση σε πρίζα.

 

Ελπίζω η E3 να είναι φανταστική για το switch γιατί δεν βλέπω πως θα πάει καλύτερα από το wiiU.

 

Συγνώμη για το σεντόνι - ήθελα να τα γράψω.

 

Ελπίζω να πάει καλά σαν nintendo fan αλλά ανησυχώ πολύ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ θελει προσοχη και να το βαζεις τελειως καθετα και στο κεντρο κατι τετοιο

Fulgore

 tnx man!

 

δλδ σαν λυση ειναι προστασια οθονης

Mάλλον, εγώ φοβήθηκα που το διάβασα και έβαλα το screen protector αν και σε κανένα smartphone μου δεν έχω βάλει ποτέ χωρίς να έχω πρόβλημα που άλλοι έχουν. Σίγουρα κάπου παίζει ρόλο γενικότερα και η χρήση και πόσο προσεκτικός είσαι μάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή πάντως είναι η μοναδική φωτογραφία με γρατζουνισμένη οθόνη που κυκλοφορεί εδώ και μέρες. Φίλοι μου που το έχουν αλλά και reviewer (gonintendo) που το είχαν από μια εβδομάδα νωρίτερα λένε ότι δεν έχει το παραμικρό σημάδι μέχρι στιγμής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Mάλλον, εγώ φοβήθηκα που το διάβασα και έβαλα το screen protector αν και σε κανένα smartphone μου δεν έχω βάλει ποτέ χωρίς να έχω πρόβλημα που άλλοι έχουν. Σίγουρα κάπου παίζει ρόλο γενικότερα και η χρήση και πόσο προσεκτικός είσαι μάλλον.

 

 

Αυτή πάντως είναι η μοναδική φωτογραφία με γρατζουνισμένη οθόνη που κυκλοφορεί εδώ και μέρες. Φίλοι μου που το έχουν αλλά και reviewer (gonintendo) που το είχαν από μια εβδομάδα νωρίτερα λένε ότι δεν έχει το παραμικρό σημάδι μέχρι στιγμής.

 

 

Είναι θέμα ανοχών από το εργοστάσιο προφανώς - οπότε είναι να σου κάτσει αλλά και η ΠΛΑΣΤΙΚΗ οθόνη αντί για γυαλί λόγω αντοχής στις πτώσεις. Αν ήταν γυαλί θα έσπαγε από την πρώτη σχεδόν αλλά σαν πλαστική ακόμα και να φυσήξεις που λέμε θα πάθει την γρατσουνιά της.

 

Οπότε κάντε εσείς αυτό δεν έκανε (και σωστά) η Nintendo - Πάρτε γυάλινο SCREEN PROTECTOR.

 

Τουλάχιστον αυτό αλλάζει εύκολα :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλα παιδια το πηρατε 1 ντευ εγω δεν το θεωρησα να παρω 1 μερα παρα να περιμενω την εξεληξη της κονσολας

 

ισως ειμαι λιγο πιο καμμενος απο το wiiu

 

αλλα με τοσα αρνητικα που γραφονται γραρμενες οθονες,joycon με προβληματα κτλ δεν παω να το παρω ακομα 

μεχρι και αν διορθωνουν ολα αυτα και προπαντων τιτλους να δουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...