Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v1


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με βάση την απόδοση του Switch στο Breath of the Wild, ψευτο-υπολόγισα την επεξεργαστική ισχύ του συστήματος όταν είναι docked κάπου στα 615GFLOPs.

 

Αν το σύστημα ήταν πιό κοντά στα 800GFLOPs, θα έπρεπε να μπορεί να παίζει το παιχνίδι docked στα 1080p. Καθότι δεν το παίζει, ή δεν βγάζει τόση ισχύ ή υπάρχει κάποιο bottleneck.

 

 

 

 

 

 

Με βάση την απόδοση του Switch στο Breath of the Wild, ψευτο-υπολόγισα την επεξεργαστική ισχύ του συστήματος όταν είναι docked κάπου στα 615GFLOPs.

 

Αν το σύστημα ήταν πιό κοντά στα 800GFLOPs, θα έπρεπε να μπορεί να παίζει το παιχνίδι docked στα 1080p. Καθότι δεν το παίζει, ή δεν βγάζει τόση ισχύ ή υπάρχει κάποιο bottleneck.

 

 

 

 

 

 

Καλημέρα, η μηχανή γραφικών που είναι βασισμένη στο WiiU δεν παίζει κανέναν ρόλο; :unsure: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Switch δεν δημιουργήθηκε σήμερα και το Zelda είναι προϊόν Nintendo, του οποίου η ομάδα είχε πρόσβαση στο hardware του Switch από την αρχή, παράλληλα με τη δημιουργία του παιχνιδιού.

 

Οπότε ναί, το Zelda δεν φτιάχτηκε αποκλειστικά για το Switch, αλλά από την άλλη δεν είναι μιά απλή περίπτωση porting.

 

Αν ήταν cross-platform παιχνίδι από οποιοδήποτε άλλο, δεν θα έκανα αυτήν την ανάλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίνεται τις δυνατότητες μία κονσόλας με βάση έναν launch τίτλο ο οποίος δεν είναι και καθαρό exclusive; Τόσες κονσόλες τόσα χρόνια δεν βλέπεται ότι οι αρχικοί τίτλοι είναι μέρα με την νύχτα με τους τίτλους που βγαίνουν 1-2 χρονιά μετά; Γιατί να μην ισχύει και εδώ αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχμ, πάντως συμφωνεί η ανάλυση σου με την θεωρεία ότι έχει έναν tegra x1,5. Το zelda είναι ένα παιχνίδι που ξεκάθαρα φτιαχνόταν για wii u 720p για αρκετά χρόνια και γενικά με την όλη βιαστική κυκλοφορία του switch δεν με ΄πείθει πολύ ότι έγινε σωστό optimization


Κρίνεται τις δυνατότητες μία κονσόλας με βάση έναν launch τίτλο ο οποίος δεν είναι και καθαρό exclusive; Τόσες κονσόλες τόσα χρόνια δεν βλέπεται ότι οι αρχικοί τίτλοι είναι μέρα με την νύχτα με τους τίτλους που βγαίνουν 1-2 χρονιά μετά; Γιατί να μην ισχύει και εδώ αυτό;

o ανθρωπος έναν υπολογισμό κάνει στα gflops, κάπου εκεί είναι οι αριθμοί πάντώς το chipset ειναι γνωστό

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Panther ακομα δεν την τσίμπησες;

Πως κ ετσι φιλε μου;

Το Switch είναι σίγουρη αγορά. Απλά περιμένω το revision 2, όπου θα έχουν διορθωθεί τα προβληματάκια.

 

Γενικά με τα games και ειδικά τα PC games έχω μάθει τον εαυτό μου να κάνει πολύ υπομονή.

 

Τώρα για την ισχύ του Switch θέλω πολύ όταν έρθει ο καιρός και μάθουμε πραγματικά την ισχύ του, να δω πόσο μέσα έπεσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Switch είναι σίγουρη αγορά. Απλά περιμένω το revision 2, όπου θα έχουν διορθωθεί τα προβληματάκια.

Γενικά με τα games και ειδικά τα PC games έχω μάθει τον εαυτό μου να κάνει πολύ υπομονή.

Τώρα για την ισχύ του Switch θέλω πολύ όταν έρθει ο καιρός και μάθουμε πραγματικά την ισχύ του, να δω πόσο μέσα έπεσα.

κάπου είδα ένα βίντεακι ότι το custom x1 που χρησιμοποιεί το switch έχει και καλά 512 cuda cores σε σχέση με τον 256 του maxwell . Τωρα δεν ξέρω
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι θα ξεχυλισει απο δυναμη

 

εδω εχει frame drops στο zelda φαντασου να βγει τιτλος απο τριτο

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Εδώ είδαμε ολόκληρο Xenoblade Chronicles στο 3DS και είχε μια χαρά framerate.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hybrid λεμε έιναι δεν υπάρχει κάτιο αντίστοιχο στην αγορά

Εδω διαφωνω. Ολες οι ταμπλετες με HDMI, το Shield Portable, το GPD Win. Ολα αυτα αν εχεις ενα bluetooth joypad εκτελουν μια χαρα τις δουλειες του switch. Απλα δεν εχει το εφετζιδικο του docking station.

 

Να μην μιλησω για ολα τα laptops εδω και χρονια που εχουν docking station.

 

Δεν κατηγορω το Switch, ισα ισα που με ενδιαφερει πολυ σαν μελλοντικη αγορα. Απλα δεν ειναι τοσο πρωτοποριακη λειτουργια αυτη. Τα Joycons ναι εχουν καποιες πρωτοποριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...