Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v1


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και τώρα που ηρέμησε λίγο η συζήτηση. Πάμε στο θέμα.

 

Θα σας χαλούσε όλους δηλαδή να είχε ARM 4ΧA72(3) αντί για τους 4ΧA57 και άλλους τόσους A53 κλειστούς επειδή το soc δεν είχε σχεδιαστεί ποτέ να παίζει έτσι γιατί το είχε σχεδιάσει έτσι η Nvidia και ήταν κατάλληλο μόνο για το σταθερό Shield TV.?

 

Και είδαμε πόσο πούλησε αυτό...

 

Θα είχε 4 ώρες μπαταρία. Και αν ήταν 16/14nm μπορεί στο νεκρό χώρο που πιάνουν οι 4 νεκροί Α53 σε συνδυασμό με το shrink να στριμώχναν και παραπάνω cores - esram/edram ή καλύτερους χρονισμούς. Αλλά όχι 1 ghz console mode με το flagship game στα 900p με dips στα 20 fps.

 

Τύφλα να έχει η Xiaomi με τους 10πύρηνους...και powerVR7-XT. Cuda στο λαό παιδιά!

 

Αλλά βέβαια. Γιατί να κάνουμε research. Γιατί να πληρώσουμε? Παίρνουμε το απόθεμα που δεν πούλησε ποτέ από τις αποθήκες της Nvidia τσαμπέ και ενώ είναι ακατάλληλο σχεδόν (2.5 ώρες μπαταρία - πάλι καλά που δεν πουλάνε και UPS μαζί) βάζουμε 500 man years σαν PR custom δουλειά και ένα price point στο θεό και πάμε ταμείο. Για SoC του 2014. Πληρώσαμε τουλάχιστον μόνο τα dev tools της nVIDIA γιατί δεν την παλεύαμε να φτιάξουμε τα δικά μας. 

 

Ας όψονται οι μέτοχοι γιατί από ότι φαίνεται μόνο για αυτούς νοιάστηκαν. Και να προλάβουν το οικονομικό έτος. Γιατί για εμένα βιάστηκαν να θάψουν το wiiU. 9 μήνες μετά θα είχαν πραγματικά αυτό που σκεφτόντουσαν. Και σαν φορητό και σαν σταθερό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Είναι τραγικό πάντως πως όταν κάποιος δεν μπορεί να παίξει το τάδε παιχνίδι για διάφορους λόγους πρέπει και να το βγάλει άκυρο. Κανείς δεν μίλησε όταν παιχνίδια όπως τα Witcher 3 - GTA 5 - U4 επερναν δεκαριά. Τώρα ξαφνικά επειδή ένα Zelda περνει 10ρι κάποιους τους ενοχλεί. Και τους ενοχλεί χωρίς καν να το έχουν παίξει. Κλασικα fanboys τι να πεις.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ρόλο παίζουν τα spec? Ρωτήστε αυτούς που θα παίζουν zelda (wiiU says Hi!) και .... indies.

 

Τι άλλο δηλαδή χρειάζεται να γράψω δηλαδή - δεν το βλέπετε? Ότι βγήκε στο wii από shovelware έρχεται και εδώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλύτερη απάντηση σε αυτή την καραμέλα είναι αυτό

 

http://www.metacritic.com/feature/nintendo-switch-console-hardware-review

 

Δες εδώ.

http://purenintendo.com/wp-content/uploads/2014/04/mario-kart-infographic.jpg

 

Πόσο άλλαξε το gameplay, τα γραφικά κτλ στα τελευταία χρόνια;

 

Δες αντίστοιχα τα άλλα παιχνίδια.

(Στο έχω ξαναποστάρει αυτό)

Δες και εδώ αν θέλεις και πες μας πόσο άλλαξε το gameplay, τα γραφικά κτλ

 

http://68.media.tumblr.com/9f8413f154e035aa344eda7f4c5ea163/tumblr_mugzcmMMtK1s8ouhxo1_1280.jpg

https://securecdn.disqus.com/uploads/mediaembed/images/496/4060/original.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τώρα που ηρέμησε λίγο η συζήτηση. Πάμε στο θέμα.
 
Θα σας χαλούσε όλους δηλαδή να είχε ARM 4ΧA72(3) αντί για τους 4ΧA57 και άλλους τόσους A53 κλειστούς επειδή το soc δεν είχε σχεδιαστεί ποτέ να παίζει έτσι γιατί το είχε σχεδιάσει έτσι η Nvidia και ήταν κατάλληλο μόνο για το σταθερό Shield TV.?
 
Και είδαμε πόσο πούλησε αυτό...
 
Θα είχε 4 ώρες μπαταρία. Και αν ήταν 16/14nm μπορεί στο νεκρό χώρο που πιάνουν οι 4 νεκροί Α53 σε συνδυασμό με το shrink να στριμώχναν και παραπάνω cores - esram/edram ή καλύτερους χρονισμούς. Αλλά όχι 1 ghz console mode με το flagship game στα 900p με dips στα 20 fps.
 
Τύφλα να έχει η Xiaomi με τους 10πύρηνους...και powerVR7-XT. Cuda στο λαό παιδιά!
 
Αλλά βέβαια. Γιατί να κάνουμε research. Γιατί να πληρώσουμε? Παίρνουμε το απόθεμα που δεν πούλησε ποτέ από τις αποθήκες της Nvidia τσαμπέ και ενώ είναι ακατάλληλο σχεδόν (2.5 ώρες μπαταρία - πάλι καλά που δεν πουλάνε και UPS μαζί) βάζουμε 500 man years σαν PR custom δουλειά και ένα price point στο θεό και πάμε ταμείο. Για SoC του 2014. Πληρώσαμε τουλάχιστον μόνο τα dev tools της nVIDIA γιατί δεν την παλεύαμε να φτιάξουμε τα δικά μας. 
 
Ας όψονται οι μέτοχοι γιατί από ότι φαίνεται μόνο για αυτούς νοιάστηκαν. Και να προλάβουν το οικονομικό έτος. Γιατί για εμένα βιάστηκαν να θάψουν το wiiU. 9 μήνες μετά θα είχαν πραγματικά αυτό που σκεφτόντουσαν. Και σαν φορητό και σαν σταθερό.

 

 

Όλα καλά αλλά που θες να καταλήξεις; Γράφεις και ξαναγράφεις ότι τα specs δεν είναι καλά και ότι θα μπορούσε το ένα θα μπορούσε το άλλο κτλ κτλ. Έχεις εκφράσει ξεκάθαρα την άποψη σου μέσα από τόσα μηνύματα. Τι θες να κάνουμε; Καθιστική διαμαρτυρία έξω από την CD Media;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τώρα που ηρέμησε λίγο η συζήτηση. Πάμε στο θέμα.

 

Θα σας χαλούσε όλους δηλαδή να είχε ARM 4ΧA72(3) αντί για τους 4ΧA57 και άλλους τόσους A53 κλειστούς επειδή το soc δεν είχε σχεδιαστεί ποτέ να παίζει έτσι γιατί το είχε σχεδιάσει έτσι η Nvidia και ήταν κατάλληλο μόνο για το σταθερό Shield TV.?

 

Και είδαμε πόσο πούλησε αυτό...

 

Θα είχε 4 ώρες μπαταρία. Και αν ήταν 16/14nm μπορεί στο νεκρό χώρο που πιάνουν οι 4 νεκροί Α53 σε συνδυασμό με το shrink να στριμώχναν και παραπάνω cores - esram/edram ή καλύτερους χρονισμούς. Αλλά όχι 1 ghz console mode με το flagship game στα 900p με dips στα 20 fps.

 

Τύφλα να έχει η Xiaomi με τους 10πύρηνους...και powerVR7-XT. Cuda στο λαό παιδιά!

 

Αλλά βέβαια. Γιατί να κάνουμε research. Γιατί να πληρώσουμε? Παίρνουμε το απόθεμα που δεν πούλησε ποτέ από τις αποθήκες της Nvidia τσαμπέ και ενώ είναι ακατάλληλο σχεδόν (2.5 ώρες μπαταρία - πάλι καλά που δεν πουλάνε και UPS μαζί) βάζουμε 500 man years σαν PR custom δουλειά και ένα price point στο θεό και πάμε ταμείο. Για SoC του 2014. Πληρώσαμε τουλάχιστον μόνο τα dev tools της nVIDIA γιατί δεν την παλεύαμε να φτιάξουμε τα δικά μας.

 

Ας όψονται οι μέτοχοι γιατί από ότι φαίνεται μόνο για αυτούς νοιάστηκαν. Και να προλάβουν το οικονομικό έτος. Γιατί για εμένα βιάστηκαν να θάψουν το wiiU. 9 μήνες μετά θα είχαν πραγματικά αυτό που σκεφτόντουσαν. Και σαν φορητό και σαν σταθερό.

Φαντάζομαι δεν θα το πάρεις; Ε τότε τι ασχολείσαι;

Χάλια ειναι πάρε Scorpio η PS4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά παίρνεις τα άκρα,το πρώτο (8bit) στο τελευταίο.

 

Προφανώς και άλλαξε στα 30 χρόνια. Αλλά το mario galaxy 1,2, super duper 3d world, που τις βλέπεις τις αλλαγές;

 

Αν πάντως δεν βλέπεις διάφορες πχ στο gran turismo, μάλλον δεν έχει νόημα να το συζητήσουμε περαιτέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα. Αν σου αρέσει κάτι αλλά βλέπεις ελαττώματα τι είσαι? Fanboy? Hater? Σκεπτόμενος? Τι?

 

Ελπίζω να μην παντρευτείς ποτέ αν είσαι τόσο απόλυτος. 

 

Δε μίλησα πουθενά για σκεπτόμενους βρε.

Μίλησα γι αυτούς που παθιάζονται και ανακυκλώνουν τα ίδια και τα ίδια χωρίς να θέλουν να προσφέρουν κάτι ουσιαστικό στο διάλογο για το Switch.

 

Τώρα το γιατί είναι ηλίθιο πχ να αναλώνεται κάποιος σε συγκρίσεις τύπου PS4/Switch, ή σε συζητήσεις όπως γιατί η Nintendo και η κάθε Nintendo στην κάθε ευκαιρία θα προσπαθήσει να αρμέξει τους πελάτες της όσο πιο πολύ μπορεί, είναι κάτι το οποίο το έχουν εξηγήσει άλλοι πολύ καλύτερα απ' ότι μπορώ εγώ. 

 

Όλα θα φανούν στα νούμερα των πωλήσεων σε ένα χρόνο απο αύριο.

Πέρα από αυτό, τα πολλά λόγια είναι φτώχια.

 

ps. Είμαι απόλυτος στο οτι δε θα παντρευτώ ποτέ. lol

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τραγικό πάντως πως όταν κάποιος δεν μπορεί να παίξει το τάδε παιχνίδι για διάφορους λόγους πρέπει και να το βγάλει άκυρο. Κανείς δεν μίλησε όταν παιχνίδια όπως τα Witcher 3 - GTA 5 - U4 επερναν δεκαριά. Τώρα ξαφνικά επειδή ένα Zelda περνει 10ρι κάποιους τους ενοχλεί. Και τους ενοχλεί χωρίς καν να το έχουν παίξει. Κλασικα fanboys τι να πεις.....

 

Αυτό που το γράφετε αρκετοί από πού ακριβώς προκύπτει? Δεν έχω διαβάσει κάποιον να γράφει για το τι σκουπίδαρος είναι αυτό το παιχνίδι ή ότι δε αξίζει 10άρι. Νομίζω είναι γενικής παραδοχής το ότι πρέπει να είναι παιχνιδάρα για να το γράφει τόσος κόσμος.

 

Από κει και πέρα όμως το συγκεκριμένο topic είναι Switch και όχι Zelda. Στο αν είναι καλή κονσόλα το Switch και αν αξίζει τα λεφτά του μικρή σημασία παίζει το Zelda και αν μάλιστα παίζει τόσο μεγάλη σημασία ένας και μόνο τίτλος για το μέλλον της κονσόλας τότε ακόμη χειρότερα για την κονσόλα. Εκτός και αν το θέμα του συγκεκριμένου thread είναι αν αξίζει το Zelda 410€ στο οποίο νομίζω μπορείς να απαντήσεις και μόνος σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι δεν θα το πάρεις; Ε τότε τι ασχολείσαι;

Χάλια ειναι πάρε Scorpio η PS4

 

 

Είσαι εντελώς άσχετος προφανώς ή δεν έχεις καταλάβει τι γράφω ή δεν ξέρω εγώ τι.

 

Τι σχέση έχει το scorpio και το ps4 από το να βλέπεις ότι τα λεφτά σου (αν τα έχεις δουλέψει ειδικά) να έχουν αντίκρυσμα.

 

Περίμενα εγώ τέτοιες επιδόσεις? 

 

Όχι φυσικά.

 

Αλλά η τεχνολογία για 350 ευρώ υπάρχει φίλε μου. Και η N. δεν περίμενε και πήρε την πρώτη μαλακία που βρήκε. Ή δεν πλήρωσε όσο οι ανταγωνιστές κάνουν συνήθως και πήρε την φτηνή κονσέρβα. Και μας την χρεώνει premium τιμή. Και αφήστε την καραμέλα θα έκανε 800 ευρώ. Όχι δεν δεν θα έκανε τόσο.

 

Μην αρχίσετε τώρα τα σχόλια του τύπου χαραμίζεσαι κλπ. Δεν είμαι ο μόνος που τα γράφει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι δεν θα το πάρεις; Ε τότε τι ασχολείσαι;

Χάλια ειναι πάρε Scorpio η PS4

 

Μη ψαρώνεις. O Steve από μέσα φοράει κόκκινο βρακάκι με το σήμα του Switch! Εγγυημένα! ;P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μίλησα πουθενά για σκεπτόμενους βρε.

Μίλησα γι αυτούς που παθιάζονται και ανακυκλώνουν τα ίδια και τα ίδια χωρίς να θέλουν να προσφέρουν κάτι ουσιαστικό στο διάλογο για το Switch.

 

Τώρα το γιατί είναι ηλίθιο πχ να αναλώνεται κάποιος σε συγκρίσεις τύπου PS4/Switch, ή σε συζητήσεις όπως γιατί η Nintendo και η κάθε Nintendo στην κάθε ευκαιρία θα προσπαθήσει να αρμέξει τους πελάτες της όσο πιο πολύ μπορεί, είναι κάτι το οποίο το έχουν εξηγήσει άλλοι πολύ καλύτερα απ' ότι μπορώ εγώ. 

 

Όλα θα φανούν στα νούμερα των πωλήσεων σε ένα χρόνο απο αύριο.

Πέρα από αυτό, τα πολλά λόγια είναι φτώχια.

 

ps. Είμαι απόλυτος στο οτι δε θα παντρευτώ ποτέ. lol

 

 

Αυτό με ανησυχεί να σου πω. Πωλήσεις wii attachment rate παρόμοιο. Δεν το λες επιτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες εδώ.

http://purenintendo.com/wp-content/uploads/2014/04/mario-kart-infographic.jpg

 

Πόσο άλλαξε το gameplay, τα γραφικά κτλ στα τελευταία χρόνια;

 

Δες αντίστοιχα τα άλλα παιχνίδια.

 

Αυτό που παρέθεσες δεν είναι ούτε επιχείρημα, ούτε ανάλυση. Βασικά δεν είναι απολύτως τίποτα.

 

Καθότι έχω παίξει από το 1990 μέχρι και τώρα σχεδόν όλες τις σειρές στις οποίες αναφέρεσαι, Nintendo και μή Nintendo, απλά θα σου πώ ότι αυτά που λές δεν ισχύουν. Το επιχείρημα ότι η σειρά Mario είναι στάσιμη, και ακόμα χειρότερα στάσιμη σε σχέση με τη σειρά Call of Duty ή Doom ή GTA, απλά δεν ευσταθεί.

 

Δεν θα επεκταθώ, διότι αυτά είναι πράγματα αυτονόητα για αυτούς που γνωρίζουν πραγματικά τα προαναφερθέντα παιχνίδια και το τί προσέφερε και προσφέρει το καθένα τους στο gaming.

 

Ακόμα χειρότερο, το να συζητάμε αυτά τα πράγματα, με αφορμή το νέο Zelda, για το οποίο όλοι οι reviewers αναφέρουν ότι ξεφεύγει από τη βασική φόρμουλα της σειράς, και έχει εξελιχθεί σε κάτι πολύ μεγαλύτερο.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη ψαρώνεις. O Steve από μέσα φοράει κόκκινο βρακάκι με το σήμα του Switch! Εγγυημένα! ;P

 

Μην μου δίνεις ιδέες - μπλουζάκια με στάμπα πάντως παρήγγειλα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τύφλα να έχει η Xiaomi με τους 10πύρηνους...και powerVR7-XT. Cuda στο λαό παιδιά!

 

 

Πάρε Xiaomi.

Καταλαβαίνεις ότι στις big.LITTLE διατάξεις όταν δουλεύουν οι μικροί δεν δουλεύουν οι μεγάλοι και το αντίστροφο έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...