Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v1


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρώτες εντυπώσεις από το Switch, σε σχέση με ό,τι είχα διαβάσει online ή είχα δει σε βίντεο:

1. Η κονσόλα και το dock είναι μικρότερα από ό,τι περίμενα.

2. Η εμφάνιση, υφή και γενικά η κατασκευή είναι καθαρά Nintendo premium. Απόλαυση!

3. Τα Joy-con είναι μικρά αλλά παραδόξως βολικά και εργονομικά στα μεγάλα χέρια μου. Βρήκα λίγο περίεργο και άβολο το ξεκλείδωμα των κομματιών με τα straps στα joy-con αλλά με τη χρήση μπορεί να φτιάξει.

4. Το stand κρατάει μια χαρά την κονσόλα όρθια σε τραπέζι αλλά σε μια πιο μαλακή επίπεδη επιφάνεια (π.χ. καναπές), καθόλου!

5. Πατώντας μια φορά το power button μπαίνει σε sleep ενώ κρατώντας το πατημένο μπορείς να κάνεις restart ή power off, όπως σε ένα tablet.

6. Η οθόνη είναι πολύ καλή και με καλές γωνίες θέασης (IPS) αλλά όχι εξαιρετική. Δεν έχει κανένα πρόβλημα σε φωτεινό περιβάλλον (όχι άμεσο ηλιακό φως) και έχει αισθητήρα περιβάλλοντος φωτισμού στο κάτω μέρος της κοντά στο κέντρο αριστερά.

7. Στη σύνδεση με την τηλεόραση και το home cinema (Onkyo tx-nr609 + mirage 5.1) επέλεξα στην κονσόλα έξοδο surround αλλά στο τεστ που έκανε για κάποιο λόγο έστελνε ήχο μόνο στα εμπρός ηχεία.

Αν θέλει κάποιος με να ρωτήσει κάτι, είμαι εδώ!

 

Ευχαριστούμε πολύ και πάλι καλορίζικο! Τα joy con επάνω στο joy grip πως σου φαίνονται σαν χειριστήριο, μπορείς να αποφύγεις το pro controller τουλάχιστον για κάποιο διάστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ευχαριστούμε πολύ και πάλι καλορίζικο! Τα joy con επάνω στο joy grip πως σου φαίνονται σαν χειριστήριο, μπορείς να αποφύγεις το pro controller τουλάχιστον για κάποιο διάστημα;

 

Το joy grip δεν είναι ιδιαίτερα μικρό αλλά δε "γεμίζει" τα χέρια μου όπως του xbox ή του ps4, επειδή είναι κάπως λεπτό. Σίγουρα είναι συμβιβασμός σε σχέση με το pro con αλλά μια χαρά παίζει, η αίσθηση των κουμπιών και των μοχλών είναι καλή και γενικά δε νομίζω να έχεις πρόβλημα!

jJHP60.jpg

Q6g3fF.jpg

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτες εντυπώσεις από το Switch, σε σχέση με ό,τι είχα διαβάσει online ή είχα δει σε βίντεο:

1. Η κονσόλα και το dock είναι μικρότερα από ό,τι περίμενα.

2. Η εμφάνιση, υφή και γενικά η κατασκευή είναι καθαρά Nintendo premium. Απόλαυση!

3. Τα Joy-con είναι μικρά αλλά παραδόξως βολικά και εργονομικά στα μεγάλα χέρια μου. Βρήκα λίγο περίεργο και άβολο το ξεκλείδωμα των κομματιών με τα straps στα joy-con αλλά με τη χρήση μπορεί να φτιάξει.

4. Το stand κρατάει μια χαρά την κονσόλα όρθια σε τραπέζι αλλά σε μια πιο μαλακή επίπεδη επιφάνεια (π.χ. καναπές), καθόλου!

5. Πατώντας μια φορά το power button μπαίνει σε sleep ενώ κρατώντας το πατημένο μπορείς να κάνεις restart ή power off, όπως σε ένα tablet.

6. Η οθόνη είναι πολύ καλή και με καλές γωνίες θέασης (IPS) αλλά όχι εξαιρετική. Δεν έχει κανένα πρόβλημα σε φωτεινό περιβάλλον (όχι άμεσο ηλιακό φως) και έχει αισθητήρα περιβάλλοντος φωτισμού στο κάτω μέρος της κοντά στο κέντρο αριστερά.

7. Στη σύνδεση με την τηλεόραση και το home cinema (Onkyo tx-nr609 + mirage 5.1) επέλεξα στην κονσόλα έξοδο surround αλλά στο τεστ που έκανε για κάποιο λόγο έστελνε ήχο μόνο στα εμπρός ηχεία.

Αν θέλει κάποιος με να ρωτήσει κάτι, είμαι εδώ!

 

Eυχαριστουμε.

Ερωτηση, στο μπαλκονι σου σημερα, με φως ανευ συννεφα, ολα διαβαζονται καλα;

Μηπως δεν υποστηριζε το προτοκολλο ηχου που εχεις επιλεξει στο ονκυο; Μηπως ειναι θεμα του Hdmi;

Ετρεξες καποιο παιχνιδι να δεις πως φαινεται; Εαν αλλαζει πολυ η αισθηση απο το περασμα σε αλλο στυλ παιχνιδιου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7. Στη σύνδεση με την τηλεόραση και το home cinema (Onkyo tx-nr609 + mirage 5.1) επέλεξα στην κονσόλα έξοδο surround αλλά στο τεστ που έκανε για κάποιο λόγο έστελνε ήχο μόνο στα εμπρός ηχεία.

Θεωρώ ότι υποστηρίζει LPCM 5.1, δοκίμασε αυτό που αναφέρει Link.png Site: εδώ .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστουμε.

Ερωτηση, στο μπαλκονι σου σημερα, με φως ανευ συννεφα, ολα διαβαζονται καλα;

Μηπως δεν υποστηριζε το προτοκολλο ηχου που εχεις επιλεξει στο ονκυο; Μηπως ειναι θεμα του Hdmi;

Ετρεξες καποιο παιχνιδι να δεις πως φαινεται; Εαν αλλαζει πολυ η αισθηση απο το περασμα σε αλλο στυλ παιχνιδιου;

 

Σήμερα έχουμε λιακάδα. Η οθόνη έξω φαίνεται μια χαρά με μεσαία φωτεινότητα όπως βλέπετε. Έχει βέβαια αντανακλάσεις αφού δεν είναι ματ αλλά αυτό είναι αναμενόμενο. Με το θέμα του ήχου πρέπει να το ψάξω, ο ενισχυτής πάντως το αναγνωρίζει σαν Dolby Digital. Έβαλα το BOTW για λίγο αλλά θα το ξεκινήσω αύριο που θα έχω χρόνο!

pmudDwknj

Θεωρώ ότι υποστηρίζει LPCM 5.1, δοκίμασε αυτό που αναφέρει Link.png Site: εδώ .

 

Σε ευχαριστώ φίλε μου, θα το δοκιμάσω κι αυτό αύριο!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μαλλον θα παρω παλι 3ds. 70 ευρω τα παιχνιδια κ κονσολα που δεν ξερουμε τι γραφικα σηκωνει, τι παιχνιδια θα βγουν, ποσο θα ειναι το internet pass, αν θα δινει παιχνιδια δωρο και τι ειδους και αν θα κρατανε ενα μηνα μονο, κ σιγουρα εχει κανει πολλες γκαφες στο switch που θα πρεπει να τα βελτιωσει συντομα. οπως μπαταρια (μεγαλυτερη) οθονη μεγαλυτερη (που παει με αυτα τα bezels) joycon με dpad, κ επιτελους να πεσουν οι τιμες στα joycons ακου εκει 100ευρω ! οπα ρε καλυτερα να παρω ενα 2ds αντι joycons.

 

 

ολα αυτα σπο ενα τυφλο φανμποι για την νιντυ αλλα δεν... Και ολα τα παραπανω με τιμη 299ευρω ουτε καν με 340!

 

αλλα επειδη ειμαι χαρμανης κ η νοσταλγια χτυπαει κοκκινο θα παω αυριο να το δω απο κοντα κ ισως το παρω. Αλλα πολλες λαλακιες εχει κανει.. γνωμη μου παντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τυφλό fanboy καλό θα ήταν να έβλεπε κανένα review ειδικά για τη μπαταρία.

Για πες ρε ημιτυφλο φανμποι για κανενα ρεβιου γιατι οσα ειδα με τα βιας βγαζανε 3ης ωριτσες με ζελντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://m.neogaf.com/showpost.php?p=228323268

 

Ο τύπος ξέρει τι λέει.Διαβασε το.

 

Επίσης

http://www.mirror.co.uk/tech/nintendo-switch-battery-lasts-longer-9926826

 

Όποιος περίμενε σε τέτοιο μηχάνημα μπαταρία που να κρατάει 1 μέρα τοτε κακώς περίμενε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://m.neogaf.com/showpost.php?p=228323268

 

 

Ο τύπος ξέρει τι λέει.Διαβασε το.

 

Επίσης

http://www.mirror.co.uk/tech/nintendo-switch-battery-lasts-longer-9926826

 

Όποιος περίμενε σε τέτοιο μηχάνημα μπαταρία που να κρατάει 1 μέρα τοτε κακώς περίμενε.

Τελικά είχε δίκιο ο τύπος στο neogaf αφού όντως δε χωράει πιο μεγάλη μπαταρία.

 

Όσον αφορά το τεστ, δεν είναι και ότι πιο έγκυρο να συγκρίνεις την ολοκαίνουρια μπαταρία του Switch με τις χιλιοφορτισμένες μπαταρίες των λοιπών συσκευών.

 

Edit: Όσον αφορά τις προσδοκίες, άστο. Πολλές φορές νιώθω ότι το switch κατακρίνεται επειδή δεν έχει specs ps4, διάρκεια μπαταρίας 5 ώρες σε max settings σε 1080p οθόνη και τιμή 250€. Αυτό γενικά, όχι μόνο εδώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χιλιοφορτισμενες;Δε νομίζω να έγινε comparison με μεταχειρο μπαταρίες.

 

Edit:Τώρα το είδα τι εννοείς.Εχουν γίνει και άλλα tests πάντως.Η μπαταρία είναι νορμάλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Edit: Όσον αφορά τις προσδοκίες, άστο. Πολλές φορές νιώθω ότι το switch κατακρίνεται επειδή δεν έχει specs ps4, διάρκεια μπαταρίας 5 ώρες σε max settings σε 1080p οθόνη και τιμή 250€. Αυτό γενικά, όχι μόνο εδώ.

Ας ήμαστε ρεαλιστές. Το switch βγαίνει 3 χρόνια μετά και έχει την μισή δύναμη από το ps4 (ή τέσσερις φορές κάτω από το Pro).

 

Λές εντάξει, θα το δω σα φορητό σύστημα και η μπαταρία είναι επιεικώς μέτρια. Η οθόνη 720p, δε σχολιάζω.

 

Η τιμή ακριβή. Δεν είναι και για πανηγύρι. Ότι προσδοκίες υπήρχαν χάθηκαν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ήμαστε ρεαλιστές. Το switch βγαίνει 3 χρόνια μετά και έχει την μισή δύναμη από το ps4 (ή τέσσερις φορές κάτω από το Pro).

 

Λές εντάξει, θα το δω σα φορητό σύστημα και η μπαταρία είναι επιεικώς μέτρια. Η οθόνη 720p, δε σχολιάζω.

 

 

και παρολαυτά είδες παιχνιδάκι που σου πέξατε...

 

http://www.metacritic.com/game/switch/the-legend-of-zelda-breath-of-the-wild

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://m.neogaf.com/showpost.php?p=228323268

Ο τύπος ξέρει τι λέει.Διαβασε το.

Επίσης

http://www.mirror.co.uk/tech/nintendo-switch-battery-lasts-longer-9926826

Όποιος περίμενε σε τέτοιο μηχάνημα μπαταρία που να κρατάει 1 μέρα τοτε κακώς περίμενε.

Τωρα αυτα τα λινκ τα εστειλες για ποιο λογο;

Για να με πεισεις οτι εχω δικαιο;

Πρεπει να εισαι καλα το ειπα ημιτυφλο φανμποη σαν αυτα της apple η της samsung εδω μεσα αν πιστευεις πως αυτα που μου εδειξες εχουν λογο υπαρξης.

 

Ανεβασες το πηχη ψηλα αλλα το κρεμασες.

Αστο.

Και αν χωραει μεγαλυτερη μπαταρια η οχι αστο και αυτο γιατι χωραει χαλαρα 6000mah. Φαντασου τωρα σε κανενα χρονο που θα τα εχει φτυσει η μπαταριουλα του ποσο ζελντα θα παιζει καποιος on the go. καμια 1ωριτσα και 45λεπτακια max. Αλλη γκαφα απο τη νιντυ; θες; Μη αποσπωμενη μπαταρια. Ειναι πραγματικα για γελια. Μην αναφερω το πως θα φορτιζεις το switch με το powerbank οταν το εχεις πανω στο τραπεζι για να παιξεις. Μεχρι και βαση βγαλανε γιαυτο το λογο. Οχι αυριο αλλα ουτε σημερα... Χθες επρεπε να τα φτιαξει ολα αυτα. 370ευρωπουλακια ειναι αυτα ουτε λιγα ουτε πολλα αλλα ειναι μια επένδυση. Και οσο και αν αγαπαω τη νιντεντο που την εχω τατοο πανω μου δεν με πείθει αυτη τη φορα... 30χρονια μετα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...