Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v1


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

H μπαταρία είναι γύρω στις 3 ώρες με φωτεινότητα στο 50%, κλειστό wifi κτλ ή όλα στο τέρμα;

Ναι λογικα με μειωμενη φωτεινοτητα και κλειστο wifi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειδα προσφατο τεστ σε παρα πολλες συσκευες και το switch ηταν απο τα καλητερα.μαλιστα καλητερο και απο ipad air.φωτεινοτητα φουλ,wifi ανοιχτο,και γενικα ολα στο φουλ και ανοιχτα οτι διαθετει η συσκευη,μονο οτι δεν ετρεχε κανενα προγραμμα σε καμια συσκευη.και το switch κρατησε 5 ωρες 12 λεπτα.γραφω αποο κινητο τωρα αλλα στο google το βγαζει αμεσως.

 

Ναι λογικα με μειωμενη φωτεινοτητα και κλειστο wifi

 

 

Έπιασα και βρήκα το σημείο που λέει το digital foundry για την μπαταρία και τελικά είναι 3 ώρες με μειωμένη φωτεινότητα κάτω από 50% (δεν θυμάμαι εάν είχαν κλείσει και λειτουργίες όπως το wifi). Σε εξωτερικό χώρο νομίζω είναι πολύ δύσκολο να παίξεις με μειωμένη φωτεινότητα οπότε για παιχνίδια όπως το zelda πιστεύω 2 με 2.5 ώρες θα κρατά. Και πάλι δεν το βρίσκω άσχημο αλλά χρειάζεται και ένα powerbank. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανενας απο public ειχε ενημερωση για παραλαβη?

 

Μου είπαν θα στείλουν SMS σε όλους Παρασκευή πρωί να περάσουν παραλάβουν. Αύριο 12 το βράδυ το public διοργανώνει πριβέ εκδήλωση παρουσίασης όπου και θα δοθούν κονσόλες σε συγκεκριμένους πελάτες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου είπαν θα στείλουν SMS σε όλους Παρασκευή πρωί να περάσουν παραλάβουν. Αύριο 12 το βράδυ το public διοργανώνει πριβέ εκδήλωση παρουσίασης όπου και θα δοθούν κονσόλες σε συγκεκριμένους πελάτες. 

 

Οποίος είχε δηλώσει οτι θέλει να παραλάβει αυριο το βράδυ θα παραλάβει, δεν έχει  να κάνει με κάποια εκδήλωση η όποια γίνεται σε διαφορετικο τόπο και χρόνο και είναι η παρουσίαση  της κονσόλας  στο κοινο.

Μόλις μίλησα με public, μου επιβεβαίωσαν οτι θα παραλάβω και το παιχνίδι από public Συντάγματος αυριο το βράδυ παρόλο που το είχα σαν ξεχωριστή παραγγελία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Guys επειδή εγώ έχω κάνει προ παραγγελία από 2 διαφορετικές αλυσίδες.. κ επειδή από ότι κατάλαβα θα μου στείλουν και τις δύο.. όποιος ενδιαφέρεται αύριο να του δώσω την μια από της δύο προ παραγγελιες και δεν βρίσκει διαθέσιμη κονσόλα, Για να μην πάει χαμένη ας μου στείλει ένα μήνυμα αύριο να του δώσω την μια.

 

Ειναι η κονσολα μαζι με το zelda στα 409 .

Αθήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

(Επειδή τα σεντόνια παίρνουν χρόνο shameless copy από Post μου σε άλλο forum αν μη τι άλλο να δω την άποψή σας.)

 

Από το review του Digital Foundry προκύπτει κατανάλωση docked 16 watt σε gaming και πιστεύω αυτό δεν είναι το καλύτερο σενάριο. Δηλαδή προφανώς θα είναι και υψηλότερη σε κάποια πιο απαιτητικά παιχνίδια εφόσον δεν ξέρουμε τι δοκίμαζαν εκείνη την ώρα. (Arms? Zelda? 1-2 switch?).

Από την άλλη το Shield ΤV με τα ρολόγια στο διπλάσιο χρονισμό είχε και αυτό κάπου εκεί μέση με Maximum τα 20 watt.

Τώρα αυτό πως γίνεται? 

Καμιά ιδέα?

Στο 14".00 είναι το επίμαχο σημείο.

001_rolleyes.gif

----------------------------------------------------------------

Λοιπόν... για πάμε να "συνωμοσιολογήσουμε" λίγο.

Από το review του Shield TV εδώ από το anandtech.

Το Tegra X1 που υποτίθεται είναι το ίδιο και "μαμά" με του Switch, έχει 4 A57 αλλά και 4 Α53 σε big.LITTLE διαμόρφωση. Αυτό υποτίθεται τρέχει στα 2GHZ/1GHZ CPU-GPU αντίστοιχα.

Το έγκυρο eurogamer έκανε leak ότι στο switch υπάρχουν ΜΟΝΟ οι 4 Α57. (Κλειστοί - αφαιρέθηκαν?)  Επίσης είπε ότι τα τελικά clocks είναι 1020/307.2-384 CPU/GPU σε dock mode. Μάλιστα.

Επίσης στο review του μιλάει ξεκάθαρα και αποδεικνύει 16watt κατανάλωση με ειδικό όργανο μέτρησης από την πρίζα. 7 watt στο μενού! Αυτό προφανώς υποδεικνύει την έλλειψη των 4 μικρών Α53 και ίσως κάποιο πρόβλημα στο idle downclocking το οποίο προφανώς λύνεται με update μέσω firmware ή δεν λύνεται ή και δεν χρειάζεται να λυθεί γιατί 7 watt στο μενού ούτε στο όνειρό της άλλη κονσόλα.

Όλα καλά μέχρι εδώ. Μέχρι που κάποιος να δει ΑΥΤΟ:

OryAulE.png

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ΠΩΣ αφού αφαίρεσαν τους 4 μικρούς (ΑΝ), έριξαν τους χρονισμούς της CPU στην μέση ακριβώς και πάλι κατόρθωσαν να έχουν μόνο 3.4 WATT διαφορά? Επίσης ΠΩΣ είναι δυνατόν έχουν τις ίδιες διαστάσεις έχοντας αφαιρέσει έστω και τους ομολογουμένως μικρούς σε die space 4XA53. Does not compute παιδιά.

Που επαναλαμβάνω στην εικόνα πάνω είναι το peak power consumption για το gaming από ότι έχω διαβάσει παρόλο που γράφει AVG.

Κάτι δεν πάει καλά εδώ ή το foxconn leak έχει μια βάση ή κάτι άλλο έχει προσθέσει η Nintendo ή τέλος στην GPU οφείλεται όλη η κατανάλωση σχεδόν τελείως οπότε και σηκώνω τα χέρια. (Βέβαια 3.5 watt για 70mhz downclock (1000--->923) μόνο κολακευτικό δεν είναι ...

 

Ή μας πουλάνε Mobile chip με νεκρό χώρο στο die του για 340 και είναι και τεχνολογίας (cpu) 2014....

Πάντως προσπάθησα 001_tt2.gif


Update : Από ότι διάβασα (ελπίζω να μην ισχύει για NS γιατί για το Shield ισχύει) το tegra x1 στο Shield τους έχει κλειστούς τους A53. Αυτό λόγω σχεδιασμού του SoC είτε οι μεν (Α57) είτε οι δε (Α53) θα παίρνουν ρεύμα.. Που σημαίνει ότι ΑΝ ισχύει αυτό και χάνει άλλον ένα πυρήνα το switch από τους τέσσερις - τρεις για να "χειρίζεται" το λειτουργικό μιλάμε για την πλέον απογοητευτική σχεδίαση hardware (επεξεργαστή δηλαδή) ή μάλλον υλοποίησή του ακόμα και για mobile soc εν έτη 2017 (και 2016 δηλαδή). Πραγματικά μακάρι να μη ισχύουν αυτά. Να έχεις δηλαδή 4 μικρούς και απόλυτα ικανούς επεξεργαστές για το λειτουργικό και να τους έχεις "κλειστούς" λόγω σχεδίασης/αρχιτεκτονικής είναι δηλαδή και χαμένος χώρος για επιδόσεις αλλά αν μη τι άλλο και ηλίθιο ΤΡΙΑ(3) χρόνια μετά που είχες τον χρόνο να κάνεις βελτιώσεις. Ειδικά σε φορητό. 

Το οποίο υποτίθεται είναι custom σχεδίαση... mad.gif

Επεξ/σία από Steve_Sheep
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Switch reviews έχουν αρχίσει να φυτρώνουν σαν τα μανιτάρια, αλλά μόνο οι χαλβάδες χρειάζονται να δουν τα reviews των "δημοσιογραφικών" video-gaming websites (που αποδεδειγμένα δεν χαρακτηρίζονται απο την αμεροληψία τους) για να αποφασίσουν αν θα αγοράσουν το οτιδήποτε.

 

Η μόνη χρησιμότητα σε αυτά τα reviews είναι το διασκεδαστικό κομμάτι του να χαζεύεις τα like/dislike ratio στο youtube. Ορίστε ένα μικρό δείγμα:

 

IGN

 

post-356911-0-02154800-1488405278_thumb.png

 

CNET

 

post-356911-0-37060900-1488405262_thumb.png

 

KOTAKU

 

post-356911-0-43499100-1488405299_thumb.png

 

 

Απο την άλλη, είναι σχετικά κατανοητή η κακή κριτική απέναντι στο Switch, αφού αυτά τα sites βαθμολογούν το hardware σε σχέση με το υπάρχον software.

Απλά είναι εξίσου κατανοητό απο την πλευρά της Nintendo οτι  είναι launch, και προφανώς δεν υπάρχουν ακόμα αρκετά titles.

 

Εγώ πάλι αναρωτιέμαι..

Ευθύνονται οι ορδές των fanboys για αυτά τα "like/dislike" ratios ή μήπως κατάφερε η Nintendo να κερδίσει κόσμο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλοριζικο σε όποιον το πάρει και περιμένουμε εντυπώσεις!ελπίζω ή ninty να μας χαρίσει το χαμόγελο για άλλη μία φορά!

με roms και indies για παιχνιδια σιγουρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...