Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v1


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν και αν βγούν στο switch θα τα παίξω με κανονικά χειριστήρια, παράδειγμα Oceanhorn, πανέμορφο παιχνίδι με αρκετά στοιχεία δανεισμένα από ζέλντα. πρόσφατα κυκλοφόρησε και στο ps4, μακάρι να βγεί στο switch.

εχει γινει ανακοινωση οτι βγενει και στο switch

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τνχ φιλε μολις το διαβαζα στο νετ ψαχνοντας.μα καλα αυτο δεν το ειδαν στα τεστ που εκαναν πριν το βγαλουν;

 

Καλά κάτσε να δούμε τι παίζει, ο άλλος για αναπαραγάγει το φαινόμενο έκρυβε το joycon μέσα στις δυο του παλάμες. Την Πέμπτη το βράδυ θα σα γράψω αντυπώσεις από το joycon gate! :-D 

εχει γινει ανακοινωση οτι βγενει και στο switch

 

ελα ρε συ σοβαρά; Μετά μου λέτε δεν θέλουμε mobile games...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πολυυυυυύ καιρό που ανακοινώθηκε το Oceanhorn. Αν πας καμιά 150 σελιδες πίσω, θα το δεις. Βασικά λίγες μέρες μετά το first look του Οκτωβρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια βλεπω να πεφτει η τιμη του συντομα..

Επειδη ομως εχω κανει προπαραγγελια παιζει να το παρω..

Που θα μπορεσουμε  να το δουμε απο κοντα live πριν την αγορα;

Στα public υπαρχει χρονικο οριο για την παραλαβη του ή οχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν πεί ημερομηνία;

 

Μόνο 2017.

 

Εδώ υπάρχει μια λίστα ενημερωμένη λίστα (24 Φεβ) με ακριβείς ή όχι ημερομηνίες για σχεδόν όλα τα ανακοινωμένα παιχνίδια.

 

http://www.nintendolife.com/news/2017/02/guide_nintendo_switch_launch_games_and_release_dates_2017

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό είναι κακό και μάλιστα πολύ. Δε συμφωνώ με την οπτική του Steve (και δε νομίζω να συμφωνήσω ποτέ μαζί του σε οτιδήποτε) αλλά αυτό που αναφέρεις ναι είναι κακό.

 

Θα προσπαθήσω να μπώ λοιπόν στη ψυχολογία και στην ανησυχία του switch user γιατί με αυτά που διαβάζω για το Zelda και γω έχω ψηθεί ελαφρώς.

 

Δεν υπάρχει καμία απολύτως χρησιμότητα για το χρήστη να μπορεί η κονσόλα του να παίζει Angry Birds. Αν καιγόταν τόσο το έπαιζε στο κινητό ή στο tablet του.

Ποιο το κακό να παίζει Angry Birds? Κανένα απολύτως. Αρκεί τον Απρίλιο-Μάιο ή σε ένα χρόνο όταν θα έχει κοπάσει ο θόρυβος από το Zelda και ο κόσμος άνω των 12 θα ψάχνει να παίξει κάτι πέρα από Mario, τον Angry Birds να μη χρησιμοποιηθεί σαν επιχείρημα που δε βγαίνουν "αρκετά" παιχνίδια first party και σχεδόν καθόλου third party. Αυτό θα με ανησυχούσε εμένα σαν αγοραστή Switch.

 

Χωρίς ίχνος συνομωσιολογίας, ποιο  πιστεύεις ότι είναι το όφελος του χρήστη switch από την ύπαρξη γελοίων mobile games? Του προσθέτουν αξία με κάποιο τρόπο που δε βλέπω?

 

Με άλλα λόγια φοβάσαι οτι θα χρησιμοποιήσουν τα portable-only παιχνίδια σαν επιχείρημα στο οτι δεν έχουν 1st & 3rd party τίτλους τον Απρίλιο-Μάιο ή σε ένα χρόνο..

 

Συγγνώμη αλλά μου ακούγεται λίγο χαζό αυτό. 

Αν έχεις λόγο να πιστεύεις οτι δεν θα βγουν τόσοι τίτλοι ώστε να σε ικανοποιούν, καιδεν τρελαίνεσαι για Zelda, τότε απλά μην αγοράσεις Switch. Τουλάχιστον όχι στον πρώτο χρόνο.

 

Τα portable-only είναι ξεκάθαρα η αξιοποίηση ενός feature που υπο άλλες συνθήκες δεν θα είχε λόγο ύπαρξης. 

 

Τέλος σίγουρα θα υπάρξει μια θάλασσα απο σκουπιδο-mobile ports, αλλά εγώ πιστεύω οτι θα υπάρξουν και καλά, τα οποία θα αξιοποιούν και το handheld και το tabletop mode.

 

Επίσης να θυμίσω και αυτό για όσους γνωρίζουν:

 

post-356911-0-07565000-1488236648_thumb.png 

 

 

;)  ;)  ;)

*fingers crossed*

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια είχε πει τότε η Blizzard ότι δεν σήμαινε κάτι και ήταν απλά σαν απάντηση στο tweet με το Mario πίσω από την κουρτίνα.

 

Πφφ ξενέρωτε! Εκεί να το μαρτυρήσεις και να το χαλάσεις!  :P

 

Εγώ μια φορά όσο ζω ελπίζω. Αν το Switch αποκτήσει τίμιο player base η Blizzard δε θα ντραπεί να το δώσει στη Nintendo.

 

Και το Overwatch επίσης θα ήταν πολύ καλή φάση.

 

edit: Overwatch στην τουαλέτα..  :whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα προσγειωμένοι και να απογειωθούμε παρά απογειωμένοι και να προσγειωθούμε απότομα. (Είδες που οδήγησαν οι φήμες ότι θα κοστίζει 200-250$ το Switch...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωπα ώπα - το selling point είναι το seamless transition φίλε από και προς φορητό και σταθερό. Ότι θες γράφεις τώρα.

 

Αν ήταν όπως τα περιγράφεις να έβγαζαν ΜΙΑ σταθερή με GTX 1060 (λέμε τώρα) (1050 cause nintendo) και μια φορητή με tegra. Μια χαρά τα ίδια παιχνίδια θα έπαιζαν.

 

Τώρα μετακινείς τα goalpost εμφανώς.

 

Τίποτα απολύτως δεν μετακινώ. Εσύ δεν έχεις καταφέρει να μπεις στο πνεύμα του υβρίδιου. Οκ, δεν σε «κατηγορώ» per se, αλλά καταντάει και λίγο κουραστικό να πρέπει ανά πάσα στιγμή να εξηγώ αυτά που στα δικά μου μάτια φαντάζουν αυτονόητα. Ενιγουέι, το NSw έχει διάφορα selling points, μεταξύ των οποίων και το γρήγορο switch μεταξύ των modes, το οποίο α) δεν θα είναι και τόσο γρήγορο όσο το φαντάζεσαι (online multiplayer με ethernet adapter στο dock, να σε δω να το κάνεις seamless transition σε φορητό mode) και β) δεν σου υποσχέθηκε η Ν ότι θα ισχύει για όλα τα games, μόνος σου έβγαλες αυτό το αυθαίρετο συμπέρασμα.

 

Ένα άλλο selling point του NSw είναι τα motion controls. Φαντάζομαι ότι θα απαιτήσεις όλα τα games να είναι motion-control based, αφού κι αυτό είναι selling point, σωστά;

 

Απλά, να σημειώσω κάτι εδώ που πιστεύω θα κάνει το point μου πιο κατανοητό: το Wii ως γνωστόν είχε ως μοναδικό selling point τα motion-controls. Ένα από τα 5 καλύτερα games του Wii ήταν το Xenoblade Chronicles, στο οποίο ήταν publisher η Ν και παρόλ' αυτά είχε κάνει ditch τα motion-controls. Long story short, δεν χρειάζεται κάποιο game να εκμεταλλεύεται όλα τα selling points ενός συστήματος για να είναι γαμάτο.

 

 

Ιδού λοιπόν το selling point φίλε Malthador.

 

(ελπίζω να σε έκανα να μετανιώσεις για το Post σου - με την καλή έννοια :D)

 

Γιατί να μετανιώσω; Κι εγώ τα multiplatform στο πισί μου τα παίζω, ειδικά όσοι έχουμε και δεύτερο σύστημα δεν πρέπει να αγχωθούμε με κάτι τέτοιο. Αν δεν μας κάνει η NSw έκδοση σε κάποιο πιθανό multiplatform, απλά το παίρνουμε στο άλλο μας σύστημα.

 

Για να συνενοηθούμε όμως, νόμιζα ότι το αντεπιχείρημα ήταν «ψόφα Nintendo, που είναι τα ΑΑΑ multiplatforms;», τώρα που υπάρχει ένα -μικρό- ενδεχόμενο να βγουν ΑΑΑ multiplatforms το αντεπιχείρημα γίνεται «ψόφα Nintendo, γιατί είναι μόνο docked τα ΑΑΑ multiplatfors;». Έτσι, πάει γενικότερα το σκεπτικό; Άμα είναι να μην ξαναπαντησώ, βαριέμαι να παίζω την κολοκυθιά και γενικά τι φάση, νόμιζα ότι μιλάμε ενήλικοι άνθρωποι εδώ μέσα.

 

Food for thought: Ούτε στα άλλα συστήματα θα μπορείς να παίρνεις on the go τα ΑΑΑ multiplatfors. Just sayin'.

 

 

Όποιος ανησυχεί τόσο πολύ ακυρώνει την προπαραγγελία και problem solved. Απλά τα πράγματα και γενικά είναι καλό κάποιος να περιμένει λίγο και για τυχόν παιδικές ασθένειες αλλά και για να δει πως θα πάει το πράγμα με τα παιχνίδια.

 

Αυτό ακριβώς, όσοι έχετε ενδοιασμούς μην αγοράσετε πριν δείτε πως θα κινηθεί το σύστημα και αν κάνει για τα γούστα σας. Ή αγοράστε, αλλά μην κλαίγεστε μετά που γίνατε early adapters.

 

 

Το σενάριο Docked-only games δεν υπάρχει πουθενά παρά μόνο στη φαντασία του Malthador.  :P

 

Ακριβώς, υπόθεση δική μου είναι το docked-only. Όπως υπόθεση δική μου ήταν και το portable-only, πάνω στο οποίο δικαιώθηκα. :P

 

 

Δεν αλλάζει το γεγονός ότι δεν προσθέτουν αξία στο switch σου. Δε του δίνουν πόντους. Παιξτα στο κινητό σου ή το tablet σου. Εκτός και αν το κοινό είναι άτομα χωρίς smartphone/tablet που και πάλι χάνει γιατί δε τους δίνει τα απαραίτητα ενός tablet/smartphone.

 

Έχεις παίξει ποτέ σε NDS/3DS Phoenix Wright; Professor Layton; Picross; Dillon's Western;

 

Δεν μπορείς να εκφέρεις άποψη σχετικά με τα handheld games, αν η εμπειρία σου περιορίζεται σε Angry Birds.

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπαν ότι δεν υπάρχει σε όλες τις κονσόλες αυτό το πρόβλημα.Δε γίνεται να μην είχε εντοπιστεί στα tests ένα τέτοιο θέμα.

αν δεν ειναι σε ολες τοτε υπαρχει θεμα hardware

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποια κομμάτια να βγήκαν με πρόβλημα κάπου.Δεν είμαι τεχνικός και δε ξέρω.Αν ήταν γενικευμένο το θέμα θα ανησυχούσα.Δε πιστεύω ότι δε πέρασαν tests οι κονσόλες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...