Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v1


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χεχε όταν έλεγα πάρτε Popcorn - κατά τα άλλα είμαι hater. Δείτε το thread του Horizon εδώ σε αυτό το forum.

 

Καλά μην το κάνουμε versus και offtopic 

Εξακολουθεις να εχεις την κακη συνηθεια να πετας σποντες και ειρωνειες και μετα ''μην το κανουμε versus ή off topic,ολα ωραια ολα καλα''..... Και εγω τα bayonetta και τα δυο παιχνιδια τα εχω για 8/10 και οχι για 10/10,γιατι ενω μου αρεσε το συστημα μαχης τους πολυ,δεν μου αρεσε το στορυ και δεν ειδα μεγαλες διαφορες απο το 1 στο 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εξακολουθεις να εχεις την κακη συνηθεια να πετας σποντες και ειρωνειες και μετα ''μην το κανουμε versus ή off topic,ολα ωραια ολα καλα''..... Και εγω τα bayonetta και τα δυο παιχνιδια τα εχω για 8/10 και οχι για 10/10,γιατι ενω μου αρεσε το συστημα μαχης τους πολυ,δεν μου αρεσε το στορυ και δεν ειδα μεγαλες διαφορες απο το 1 στο 2.

 

Οι διαφορές είναι τεράστιες μεταξύ των δυο συστημάτων μάχης. Το βάθος και το ταβάνι για skill based combat είναι τεράστιο και στα δυο αλλά το πρώτο Bayonetta έχει περισσότερα να μάθεις μέχρι να αρχίσεις να γίνεσαι πραγματικά καλός. Αν δηλαδή λάβουμε υπόψη ότι με κλιμακα το 10 στο bayonetta 2 χρειάζεται να φτάσεις στο 4 για να αρχίσεις να φαίνεσαι καλός στο bayonetta 1 πρέπει να φτάσεις στο 6. Ισως αυτό όμως να ισχύει γιατί το bayonetta 2 έχει πολύ πιο smooth σύστημα μάχης σε σχέση με το πρώτο οπότε μπορεί να είναι και λίγο υποκειμενικό αυτό γιατί οι ρυθμοί μάχης του 2 είναι σαφέστατα ανώτεροι από το πρώτο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι διαφορές είναι τεράστιες μεταξύ των δυο συστημάτων μάχης. Το βάθος και το ταβάνι για skill based combat είναι τεράστιο και στα δυο αλλά το πρώτο Bayonetta έχει περισσότερα να μάθεις μέχρι να αρχίσεις να γίνεσαι πραγματικά καλός. Αν δηλαδή λάβουμε υπόψη ότι με κλιμακα το 10 στο bayonetta 2 χρειάζεται να φτάσεις στο 4 για να αρχίσεις να φαίνεσαι καλός στο bayonetta 1 πρέπει να φτάσεις στο 6. Ισως αυτό όμως να ισχύει γιατί το bayonetta 2 έχει πολύ πιο smooth σύστημα μάχης σε σχέση με το πρώτο οπότε μπορεί να είναι και λίγο υποκειμενικό αυτό γιατί οι ρυθμοί μάχης του 2 είναι σαφέστατα ανώτεροι από το πρώτο. 

Γιαυτο ακριβως και ειπα οτι το 2 δεν με εντυπωσιασε τοσο(οχι δεν μου αρεσε αλλα δεν με εντυπωσιασε).

Οχι δεν ηταν κακο παιχνιδι (αυτο ελειπε κιολας,αλλοι βγαλανε τα ματια τους ονοματα δεν λεμε DmC γκου χου γκου χου),αλλα ηδη το αρχικο Bayonetta ειχε βαλει ακριβως οπως ειπες ψηλα τον πηχη ουτως ή αλλως.

Μακαρι να δουμε και Bayonetta 3 στο Switch αν και η platinum απο οσο θυμαμαι ασχολειται με αλλα project προς το παρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξακολουθεις να εχεις την κακη συνηθεια να πετας σποντες και ειρωνειες και μετα ''μην το κανουμε versus ή off topic,ολα ωραια ολα καλα''..... Και εγω τα bayonetta και τα δυο παιχνιδια τα εχω για 8/10 και οχι για 10/10,γιατι ενω μου αρεσε το συστημα μαχης τους πολυ,δεν μου αρεσε το στορυ και δεν ειδα μεγαλες διαφορες απο το 1 στο 2.

 

Ε εντάξει και εσύ γκρινιάζεις όλη μέρα για το switch (και όχι μόνο) - τι να κάνουμε δηλαδή δέξου με να σε δεχτώ πως θα γίνει δηλαδή?

Τι λες ρε οχι, αλλωστε το metacritic του Witcher3 μιλάει απο μονο του 93ms/93us. Απο την άλλη το Horizon δεν ανταγωνιζεται το Witcher 3 (το Horizon καν δεν θεωρειται rpg απο πολλούς) αλλα μάλλον το BOTW. Για αυτο ισως να συνέπεσαν τοσο πολύ κοντα οι κυκλοφορίες.

 

 

^^ και το παιδί από πάνω τι έγραψε που δεν έγραψα και εγώ. 

 

Άντε χαλάρωσε λίγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, ως σύνολο παιχνιδιού και ως τελικό σύστημα μάχης το 2 είναι σαφέστατα καλύτερο. Γιατί; Γιατί πολύ απλά το βάθος παραμένει το ίδιο για αυτούς που θέλουν να φτάσουν υψηλά mastery levels (μερικά youtube videos θα στο πιστοποιήσουν για τι είδους mastery μιλάμε) και απλά δεν αποκαρδιώνει αυτούς που θέλουν να παίξουν χωρίς να χρειαστεί να μπουν στα βαθειά. Γενικά είμαι κατά αυτής την νοοτροπίας και το κάθε παιχνίδι θα πρέπει να -απαιτεί- από τον παίκτη να ασχοληθεί με τα τερτίπια του αλλά το Bayonetta 2 έκανε ένα πολύ καλό πάντρεμα casual/hardcore οπότε δεν μπορώ να πω ότι με ενόχλησε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε εντάξει και εσύ γκρινιάζεις όλη μέρα για το switch (και όχι μόνο)

 

 

Λογικο και αναμενομενο οταν ασχολεισαι με πολλα διαφορετικα πραγματα να σκεφτεσαι διαφορετικα απο αρκετους αλλους. Τουλαχιστον δεν εφτασα σε σημειο να κατηγορω ολοκληρο forum(που συμμετεχω κιολας)για fanbo ισμο εχει μια μικρη διαφορα πιστευω.

Τελειως διαφορετικες απαιτησεις εχει καποιος που εχει μονο το Switch(ή πιο πριν το wii U),απο αυτον που εχει Switch και pc(ή αλλη κονσολα),απο αυτον που εχει ακομα περισσοτερες πλατφορμες. 

 

Ειναι κατι απολυτως λογικο και φυσιολογικο αυτο,ειδικα στο εξωτερικο που ασχολειται παραπανω ο κοσμος απο οτι εδω στην Ελλαδα.

 

Το ιδιο ισχυει και σε αλλα τεχνολογικα προιοντα(κινητα,ταμπλετ,desktop hardware)που αναλογα του ποσο περισσοτερο ασχολειται καποιος εκει θα δεις και περισσοτερο να εχει απαιτησεις και να ''γκρινιαζει''.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λες ρε οχι, αλλωστε το metacritic του Witcher3 μιλάει απο μονο του 93ms/93us. 

μιλας απο μονος σου, στο γιατι σε χαλασε το EDGE. Αυτο λεω. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, ως σύνολο παιχνιδιού και ως τελικό σύστημα μάχης το 2 είναι σαφέστατα καλύτερο. Γιατί; Γιατί πολύ απλά το βάθος παραμένει το ίδιο για αυτούς που θέλουν να φτάσουν υψηλά mastery levels (μερικά youtube videos θα στο πιστοποιήσουν για τι είδους mastery μιλάμε) και απλά δεν αποκαρδιώνει αυτούς που θέλουν να παίξουν χωρίς να χρειαστεί να μπουν στα βαθειά. Γενικά είμαι κατά αυτής την νοοτροπίας και το κάθε παιχνίδι θα πρέπει να -απαιτεί- από τον παίκτη να ασχοληθεί με τα τερτίπια του αλλά το Bayonetta 2 έκανε ένα πολύ καλό πάντρεμα casual/hardcore οπότε δεν μπορώ να πω ότι με ενόχλησε. 

Οπως ειχα γραψει και στο wii u topic,το bayonetta 2 μου αρεσε πολυ. Απλα δεν ειχε αυτο το κατι παραπανω που εχουμε συνηθισει απο exclusive παιχνιδια αλλιως εταιρειων οπως πχ  Demons Souls και πλεον Bloodborne(σε σχεση με την σειρα souls) για οταν κυκλοφορησαν. Τουλαχιστον ετσι το βλεπω εγω.

Ε εντάξει και εσύ γκρινιάζεις όλη μέρα για το switch (και όχι μόνο) - τι να κάνουμε δηλαδή δέξου με να σε δεχτώ πως θα γίνει δηλαδή?

Υπαρχει μεγαλη διαφορα του να εκφραζω την δυσαρεσκεια μου για κατι ομως που πραγματικα με ενδιαφερει(αλλα εχει κατι που με χαλαει)απο το να μπαινω στο θεμα κονσολας που δεν με ενδιεφερε εξ αρχης απλα για να κραξω/κοροιδεψω(οτι δηλαδη ισχυε με μερικα ατομα στο θεμα του Wii U και ισως δουμε αναλογα και σε αυτο το θεμα).

 

Το ειχα τονισει πχ οτι εμενα προσωπικα τα παραπονα που ειχα κανει για το Switch βασιζονταν στο γεγονος οτι σε θεμα σταθερης κονσολας θα μπορουσε να ειναι πολυ καλυτερα για 2017 που με ενδιαφερει περισσοτερο(προφανως και στο φορητο τα παει παρα πολυ καλυτερα και οσους τους ενδιαφερει κυριως αυτο εχουν μεινει περισσοτερο ικανοποιημενοι).

Φυσικα ειναι γεγονος οτι το Switch σαν σταθερη κονσολα δεν ειναι ιδιαιτερα δυνατο.

 

Δεν νομιζω να χαλαγε κανενα αν επαιζε Zelda(και οχι μονο) στην τηλεοραση σε 1080p 60fps.

Bomberman για το Switch εμφανιζεται αμεσα διαθεσιμο σε ενα σκρουτζομαγαζο

https://www.skroutz.gr/s/10824012/Super-Bomberman-R-NS.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Και εγω τα bayonetta και τα δυο παιχνιδια τα εχω για 8/10 και οχι για 10/10,γιατι ενω μου αρεσε το συστημα μαχης τους πολυ,δεν μου αρεσε το στορυ και δεν ειδα μεγαλες διαφορες απο το 1 στο 2.

 

Και τα δύο Bayonetta είναι ο ορισμός του «easy to play, herculean to master». Για να γίνεις σχετικά καλός σε οποιοδήποτε από τα δύο χρειάζεται τρελό dedication. Στο είδος τους είναι ότι καλύτερο έχει βγει μέχρι σήμερα. Για μένα είναι 10άρια (ξαναλέω, στο είδος τους μιλάμε πάντα), με εξαίρεση την PS3 έκδοση του πρώτου Bayonetta, που οκ, δεν το λες game αυτό το πράγμα. Το story, κακώς το αναφέρεις σαν αρνητικό, είναι games χτισμένα πάνω στο gameplay τους, όχι στους χαρακτήρες ή στην πλοκή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειχα γραψει και στο wii u topic,το bayonetta 2 μου αρεσε πολυ. Απλα δεν ειχε αυτο το κατι παραπανω που εχουμε συνηθισει απο exclusive παιχνιδια αλλιως εταιρειων οπως πχ  Demons Souls και πλεον Bloodborne(σε σχεση με την σειρα souls) για οταν κυκλοφορησαν. Τουλαχιστον ετσι το βλεπω εγω.

Υπαρχει μεγαλη διαφορα του να εκφραζω την δυσαρεσκεια μου για κατι ομως που πραγματικα με ενδιαφερει(αλλα εχει κατι που με χαλαει)απο το να μπαινω στο θεμα κονσολας που δεν με ενδιεφερε εξ αρχης απλα για να κραξω/κοροιδεψω(οτι δηλαδη ισχυε με μερικα ατομα στο θεμα του Wii U και ισως δουμε αναλογα και σε αυτο το θεμα).

 

Το ειχα τονισει πχ οτι εμενα προσωπικα τα παραπονα που ειχα κανει για το Switch βασιζονταν στο γεγονος οτι σε θεμα σταθερης κονσολας θα μπορουσε να ειναι πολυ καλυτερα για 2017 που με ενδιαφερει περισσοτερο(προφανως και στο φορητο τα παει παρα πολυ καλυτερα και οσους τους ενδιαφερει κυριως αυτο εχουν μεινει περισσοτερο ικανοποιημενοι).

Φυσικα ειναι γεγονος οτι το Switch σαν σταθερη κονσολα δεν ειναι ιδιαιτερα δυνατο.

 

Δεν νομιζω να χαλαγε κανενα αν επαιζε Zelda(και οχι μονο) στην τηλεοραση σε 1080p 60fps.

Bomberman για το Switch εμφανιζεται αμεσα διαθεσιμο σε ενα σκρουτζομαγαζο

https://www.skroutz.gr/s/10824012/Super-Bomberman-R-NS.html

 

 

Σε αυτά που γράφεις συμφωνώ.

 

(Εκτός από τα άσχετα στην πρώτη δεύτερη παράγραφο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το story, κακώς το αναφέρεις σαν αρνητικό, είναι games χτισμένα πάνω στο gameplay τους, όχι στους χαρακτήρες ή στην πλοκή.

Καταλαβαινω οτι σαν hack n slash παιχνιδια προφανως και δεν τα παιζεις για το story τους,απλά σε σχεση με αλλα παρομοια παιχνιδια θεωρω οτι ειναι κριμα για τοσο καλο gameplay να μην συνδιαστει και απο ενα αξιολογο story,και αφου προσωπικα το βρηκα τελειως αδιαφορο(γιατι παραμενει single player παιχνιδι)για μενα ειναι στα αρνητικα,οχι βεβαια κατι το σοβατο που να κανει καποιον να μην αγορασει το παιχνιδι.

Εννοειται βεβαια οτι η καρδια/ουσια ειναι καθαρα στο gameplay και φυσικα στο συστημα μαχης που οντως δεν υπαρχει κατι καλυτερο ως τωρα σε αυτο(εκτως αν ξυπνησουν στην Capcom και βγαλουν ενα σωστο devil may cry).

 

Σε αυτά που γράφεις συμφωνώ.

 

(Εκτός από τα άσχετα στην πρώτη δεύτερη παράγραφο)

Η δευτερη παραγραφος δεν πηγαινε σε σενα προσωπικα αλλα οπως ειπα σε αλλα ατομα .Να και ενα παραδειγμα

Τι λες ρε οχι, αλλωστε το metacritic του Witcher3 μιλάει απο μονο του 93ms/93us. Απο την άλλη το Horizon δεν ανταγωνιζεται το Witcher 3 (το Horizon καν δεν θεωρειται rpg απο πολλούς) αλλα μάλλον το BOTW. Για αυτο ισως να συνέπεσαν τοσο πολύ κοντα οι κυκλοφορίες.

Με λιγα λογια αναφερονται πραγματα τελειως ασχετα με το παρον θεμα.

Απο Τριτη θα γυρισει on topic... 

Και ομως μολις επιβεβαιωθουν τα specs του Switch και κλασσικα γεμισει ολο το Internet με αυτα(και βγουν και υποθεσεις μερικους για τις δυνατοτητες),εκει να δεις τι εχει να γινει :P

 

Θα αρχισουν παλι σχολια οπως 

''Η κονσολα ειναι doa''

''Υπερκοστολογημενο wii u''

''Παρτε να παιζετε παιχνιδια με παιδικα γραφικα''

 

Τουλαχιστον σε ''γνωστα'' site στο εξωτερικο δυστηχως γραφονται μπολικα απο αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμενω παντως σχολια απο οσους το βγαλουν το Zelda τις πρωτες μερες(και το ψαξουν και παραπανω)αφου το παιχνιδι προβλεπω να παιρνει τουλαχιστον καμια 60ρια ωρες(μην πω και παραπανω)για να κανεις τα περισσοτερα,κοινως πολυ μεγαλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Bomberman για το Switch εμφανιζεται αμεσα διαθεσιμο σε ενα σκρουτζομαγαζο

https://www.skroutz.gr/s/10824012/Super-Bomberman-R-NS.html

 

Οκ, το καταλαβαίνω, νέος τίτλος και τα λοιπά, αλλά 47 ευρώ για Bomberman αδυνατώ -ιδεολογικώς- να τα δώσω. Παρόλο που είναι από τους τίτλους που με ενδιαφέρουν άμεσα, θα κάνω λίγους μήνες υπομονή για να το πάρω στα 35 ευρώ μάξιμουμ καινούριο ή μεταχειρισμένο.

 

 

Αναμενω παντως σχολια απο οσους το βγαλουν το Zelda τις πρωτες μερες(και το ψαξουν και παραπανω)αφου το παιχνιδι προβλεπω να παιρνει τουλαχιστον καμια 60ρια ωρες(μην πω και παραπανω)για να κανεις τα περισσοτερα,κοινως πολυ μεγαλο.

 

Μάλλον θα το τσιμπήσω στο midnight launch του public, αλλά μέχρι τη Δευτέρα δεν με κόβω να μπορώ να παίξω πάνω από 5 ώρες, ελέω δουλειάς. Από την επόμενη εβδομάδα θα δώσω feedback.

 

Πάντως συμφωνώ, γύρω στις 60 ώρες μου πήρε το Twilight Princess, δεν μπορεί να έχει τόσο playtime και το BotW.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...