Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v1


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά μη τον λέτε και fanboy.Το κράξιμο που έχει ρίξει στο Switch είναι απίστευτο.Και εδώ και στο Ninty.gr

Εγω προσωπικα δεν τον λεω fanboy, αλλα εχει μια ταση  συνωμοσιολογίας, αυτό εισπαράτω οχι μόνο την παρουσα στιγμή και πραγματι χωρις καμια ταση να προσβαλω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μη τον λέτε και fanboy.Το κράξιμο που έχει ρίξει στο Switch είναι απίστευτο.Και εδώ και στο Ninty.gr

 

 

Ευχαριστώ πολύ για αυτό σου το σχόλιο. :-)

Εγω προσωπικα δεν τον λεω fanboy, αλλα εχει μια ταση  συνωμοσιολογίας, αυτό εισπαράτω οχι μόνο την παρουσα στιγμή και πραγματι χωρις καμια ταση να προσβαλω.

no problem

 

Πάντως δεν είναι συνωμοσιολογία το να βγάζει μια εταιρεία counter game ίδιου τύπου για να μετριάσει ο ένας τον άλλο.

 

Σκέψου π.χ. όταν (ΑΝ) βγάλει η Sony GT sport να βγάλει η MS forza. Το ίδιο πράγμα δεν είναι? ένα θα πάρει καλύτερο σκορ. Αυτό δεν είναι το λογικό? 

 

Απλώς τα αισθητήρια κάποιων είναι πολύ sony sensitive από ότι φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για αυτό σου το σχόλιο. :-)

no problem

 

Πάντως δεν είναι συνωμοσιολογία το να βγάζει μια εταιρεία counter game ίδιου τύπου για να μετριάσει ο ένας τον άλλο.

 

Σκέψου π.χ. όταν (ΑΝ) βγάλει η Sony GT sport να βγάλει η MS forza. Το ίδιο πράγμα δεν είναι? ένα θα πάρει καλύτερο σκορ. Αυτό δεν είναι το λογικό? 

 

Απλώς τα αισθητήρια κάποιων είναι πολύ sony sensitive από ότι φαίνεται.

Συγγνωμη, δηλαδη καποιος που ξερει τι σημαινει ζελντα πιστευεις οτι θα τον κανει να κανει πισω το Horizon ή πιστευεις τωρα στις 3 του Μαρτη θα παρουν πολλοι το switch που δεν ξερουν τι σημαινει ζελντα. Τελως παντων ο καθενας εχει μυαλο και σκεφτεται αναλογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνωμη, δηλαδη καποιος που ξερει τι σημαινει ζελντα πιστευεις οτι θα τον κανει να κανει πισω το Horizon ή πιστευεις τωρα στις 3 του Μαρτη θα παρουν πολλοι το switch που δεν κερουν τι σημαινει ζελντα. Τελως παντων ο καθενας εχει μυαλο και σκεφτεται αναλογα.

 

Είναι πολλοί που δεν σκέφτονται σαν και εμάς ή ακόμα και δεν μπαίνουν σε forum.

 

Για παράδειγμα είχα στείλει την γυναίκα μου για new 3DS black friday Και επειδή φυσικά δεν είχαν τέτοιο της είπαν μην ανησυχείτε κύρια μου - σε λίγο θα βγει η καινούργια κονσόλα της Nintendo (switch) και θα γίνει χαμός από ζήτηση.

 

Πρέπει να τα δείτε λίγο τα πράγματα αλλιώς παιδιά. Έξω από τις δικές σας (μας) γνώσεις. Αλλιώς λειτουργεί ο κόσμος.

 

Και οι πωλήσεις του wii εκεί στηρίχθηκαν. Στην κάθε "θείτσα" που ήθελε wii - fit 

 

Ποιος σου λέει ότι αν πάει ένας παππούς να πάρει δώρο Πάσχα για το εγγονάκι του δεν θα του πουν ότι αυτό είναι το καλύτερο παιχνίδι που βγήκε ποτέ για παιδιά (zelda) - ή θα του πουν ότι αυτό είναι το πιο όμορφο παιχνίδι που βγήκε ποτέ (horizon) για την πιο δυνατή κονσόλα ever.

 

Καταλαβαίνετε τι γράφω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολλοί που δεν σκέφτονται σαν και εμάς ή ακόμα και δεν μπαίνουν σε forum.

 

Για παράδειγμα είχα στείλει την γυναίκα μου για new 3DS black friday Και επειδή φυσικά δεν είχαν τέτοιο της είπαν μην ανησυχείτε κύρια μου - σε λίγο θα βγει η καινούργια κονσόλα της Nintendo (switch) και θα γίνει χαμός από ζήτηση.

 

Πρέπει να τα δείτε λίγο τα πράγματα αλλιώς παιδιά. Έξω από τις δικές σας (μας) γνώσεις. Αλλιώς λειτουργεί ο κόσμος.

 

Και οι πωλήσεις του wii εκεί στηρίχθηκαν. Στην κάθε "θείτσα" που ήθελε wii - fit 

Ναι οκ, η συνωμοσια του Horizon που κολλαει σε ολα αυτα; Εισαι υπεραναλυτικος ή μου φαινεται; Αν εισαι θελει μετρο και προσοχη διαφορετικα σε βγαζει σε λαθος συμπερασματα πολλες φορες. Λογια απο εναν υπεραναλυτικο σε μεγαλο βαθμο! :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολλοί που δεν σκέφτονται σαν και εμάς ή ακόμα και δεν μπαίνουν σε forum.

 

Για παράδειγμα είχα στείλει την γυναίκα μου για new 3DS black friday Και επειδή φυσικά δεν είχαν τέτοιο της είπαν μην ανησυχείτε κύρια μου - σε λίγο θα βγει η καινούργια κονσόλα της Nintendo (switch) και θα γίνει χαμός από ζήτηση.

 

Πρέπει να τα δείτε λίγο τα πράγματα αλλιώς παιδιά. Έξω από τις δικές σας (μας) γνώσεις. Αλλιώς λειτουργεί ο κόσμος.

 

Και οι πωλήσεις του wii εκεί στηρίχθηκαν. Στην κάθε "θείτσα" που ήθελε wii - fit 

 

Ποιος σου λέει ότι αν πάει ένας παππούς να πάρει δώρο Πάσχα για το εγγονάκι του δεν θα του πουν ότι αυτό είναι το καλύτερο παιχνίδι που βγήκε ποτέ για παιδιά (zelda) - ή θα του πουν ότι αυτό είναι το πιο όμορφο παιχνίδι που βγήκε ποτέ (horizon) για την πιο δυνατή κονσόλα ever.

 

Καταλαβαίνετε τι γράφω?

Χαμος δεν λες τπτ ουρες στην ελλαδα κανουν για το switch! Για τον παππου πιο πολυ τον νοιαζει να μην κοπει η συνταξη του παρα να παρει για το εγγονακι του το 10/10 zelda! παει καταστραφηκε η σονυ και το horizon!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι και πολύ θεωρία συνωμοσίας αυτό που έγραψε απλά δε πιστεύω ότι στη Sony είναι τόσο ηλίθιοι ώστε να βάλουν τον οποιονδήποτε τίτλο απέναντι σε ένα νέο Zelda.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξύ δεν έχει κυκλοφορήσει κανένα από τα δύο ακόμα και το μόνο που ξέρουμε είναι ότι σε λίγο καιρό θα έχουμε να παίξουμε δύο παιχνιδάρες όπως δείχνουν τα reviews μέχρι τώρα...Τώρα για τις πωλήσεις εάν κάποιος δεν είναι μέτοχος σε μία από τις δύο εταιρίες πραγματικά δεν ξέρω γιατί πρέπει να ασχοληθεί με αυτά... Βασικά ακόμα και οι μέτοχοι δεν νομίζω να ασχοληθούν...  Είναι δυνατόν να κοντράρεις, και καλά, ένα τίτλο όπως το zelda; ffs..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γελαω παντως με τα σχολια εντυπωσιασμου απο τις πρωτες βαθμολογιες για το zelda.

 

Υπαρχει καποιος ο οποιος θα παει να αγορασει την κονσολα αυτο τον μηνα για να παιξει καποιο αλλο παιχνιδι εκτως απο το zelda ειτε αυτο παρει 7,ειτε 8,ειτε 10/10?

 

Να την χρυσοπληρωσει για ποιο λογο day one?

Για να παιξει το I am setsuna που εχει βγει στο pc και ps4 απο περυσι? :P

 

Το μονο κριμα ειναι οτι  τα σκρουτζομαγαζα στην περιπτωση του Zelda για το Switch δεν εριξαν την τιμη τους σε σχεση με τις αλυσιδες. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Γελαω παντως με τα σχολια εντυπωσιασμου απο τις πρωτες βαθμολογιες για το zelda.

 

Υπαρχει καποιος ο οποιος θα παει να αγορασει την κονσολα αυτο τον μηνα για να παιξει καποιο αλλο παιχνιδι εκτως απο το zelda ειτε αυτο παρει 7,ειτε 8,ειτε 10/10?

 

Ναι, γιατί υπήρχε πιθανότητα ένας core Zelda τίτλος να πάρει κάτω από 8,5-9 στα 10 ξέρω 'γω. Δεν αντικατοπτρίζει τίποτα απολύτως η βαθμολογία σε τέτοιες περιπτώσεις. Προσωπικά, είμαι επιφυλακτικός με το game, μέχρι να το παίξω.

 

Από εκεί και πέρα, έλεος τι σημασία έχει αν πήρε 9 το ένα game και 10 ένα άλλο. Κατ' αρχάς ένα review και μια βαθμολογία δεν είναι τίποτε περισσότερο από την προσωπική άποψη και το προσωπικό γούστο του συντάκτη που τα γράφει. Δεν υπάρχει κανένας παγκόσμιος αμερόληπτος αλγόριθμός που να μας δίνει την αξία ενός game σε σχέση με κάποιο άλλο. Κατά δεύτερον, ας ξεκολλήσουμε λίγο με τα νουμεράκια, ε. Εκτός κι αν εν έτει 2017 μας απασχολεί να μετρήσουμε τα τσουτσούνια μας (σόρι στις κυρίες του forum), αντί να μας ενδιαφέρει πως θα χαρούμε στα μέγιστα το χόμπι μας.

 

 

Να την χρυσοπληρωσει για ποιο λογο day one?

 

Να το ξαναπώ, μιας και είμαστε 5 μέρες πριν το launch. Η κονσόλα ΔΕΝ αξίζει στα €339 για την ώρα. Όσοι αμφιταλαντεύεστε για το αν θα την αγοράσετε ή όχι, απλά μην την αγοράσετε σε αυτή την τιμή με το καπέλο της. Υπομονή λίγους μήνες για price drop ή/και για bundles, ενώ στο μεταξύ θα έχουν βγει περισσότεροι τίτλοι που θα κάνουν την αγορά της πιο προσιτή. Όσοι την προλάβατε στα €299 και πάλι σκεφτείτε αν σας ενδιαφέρει να παίζετε Zelda στο δρόμο, γιατί για την ώρα αυτό είναι το μόνο διαφορετικό που προσφέρει το σύστημα, μέχρι να αποκτήσει κι άλλους τίτλους. Όποιος καίγεται να παίξει Zelda στην τηλεόρασή του ή (remastered) Wii U games, δεν χρειάζεται NSw για να το κάνει, μπορεί να κοιτάξει και για μεταχειρισμένο Wii U, που έχει και πιο γεμάτη βιβλιοθήκη.

 

---------------------------

 

In other news, το public με ενημέρωσε ότι θα καλυφθούν όλες οι προπαραγγελίες κανονικά. Η Ν δεν τα σκάτωσε αυτή τη φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και την ακύρωσες την προπαραγγελια σου ε;Δε πιστεύω μετά από αυτό το σεντόνι να αγοράσεις Switch εκτός και αν σε ενδιαφέρει το Zelda στο δρόμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ θετικό το review και η βαθμολογία απο το Edge!

 

Αλλά αυτό το πράμα που κάθεστε και ξεκατινιάζεστε για τις μαρκετίστικες τακτικές που κάνουν οι μεγάλες εταιρίες στο console-gaming industry αλήθεια με ξεπερνάει.

 

Και η Nintendo ακριβώς το ίδιο θα έκανε αν ήταν στη θέση της Sony, και όποιος νομίζει οτι η αγορά των video games, όπως και οποιαδήποτε άλλη αγορά γενικότερα, δεν υπόκειται στους νόμους της "ζούγκλας" και στη λογική του "κέρδος με κάθε κόστος", κοιμάται τον ύπνο τον βαθύ και δεν το ξέρει.

 

Όταν διαβάζεις και συζητάς για τις top βαθμολογίες του Zelda και του Horizon, και αμέσως μετά αρχίζεις συγκρίσεις, και φέρνεις στο τραπέζι τις μαρκετίστικες πολιτικές που χρησιμοποιεί η Sony, υποβιβάζεις πρώτον την κουβέντα, και δεύτερον το παιχνίδι.

 

Και αυτό επειδή όταν μιλάς για σοβαρή και αμερόληπτη κριτική ενός παιχνιδιού, όπως κάνει το Edge, μιλάς για το περιεχόμενο του παιχνιδιού. Όχι για τις φάπες που παίζουν οι εταιρίες μεταξύ τους σε μία ανταγωνιστική αγορά και το πόσο αντιπαραγωγικό είναι (που όντως είναι). Γι' αυτά μιλάνε μόνο δύο κατηγορίες ανθρώπων: τα fanboys, και οι Μαρξιστές.  :P

 

Eίναι εξαιρετικά κακό timing να ξεκινάς συζητήσεις για το ποιο παιχνίδι θα επισκιάσει ποιο και γιατί, όταν μπορείς να συζητάς για το πόσο καλές βαθμολογίες πήραν αυτά τα παιχνίδια, και τι σημαίνει αυτό για τις εμπειρίες που θα μαζέψεις παιζοντάς τα. 

 

Και επειδή ξέρω οτι είσαι fanboy δηλωμένο ρε Steve (και εγώ είμαι τα χουμε ξαναπεί lol), χαλάρωσε λίγο, και εκτόνοσε τον ενθουσιασμό σου και τη δυσαρέσκειά σου προς τη Sony, in-game σε 5 μερούλες απο σήμερα. 

 

Tl;dr  Steve, δεν υπάρχει λόγος να δυναμιτίζεις το κλίμα όταν τα νέα είναι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Προφανώς και την ακύρωσες την προπαραγγελια σου ε;Δε πιστεύω μετά από αυτό το σεντόνι να αγοράσεις Switch εκτός και αν σε ενδιαφέρει το Zelda στο δρόμο.

 

Εάν και εφόσον έχεις παρατηρήσει τα άπειρα posts που έχω κάνει στο παρόν νήμα, έχω δηλώσει ξεκάθαρα ότι προσωπικά ενδιαφέρομαι για όλα τα selling points (την φορητότητα, τα motion controls, τα Ν games κοκ) του NSw και άρα όχι, δεν θα ακυρώσω την προπαραγγελία μου στα €299. Αν δεν είχα προλάβει να κάνω προπαραγγελία στα €299 ή αν δεν με ενδιέφερε κάποιο από τα selling points, τότε το πιθανότερο είναι ότι δεν θα αγόραζα την κονσόλα για τουλάχιστον ένα εξάμηνο από το launch.

 

PS: Έχεις λανθασμένη άποψη για το «σεντόνι». 272 λέξεις δεν το λες «σεντόνι», πρέπει να διαβάσεις άλλα ποστς μου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...