Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v1


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευτυχώς που έχουμε εσένα να ισορροπείς με την αντικειμενικοτητα.

Και το PS Vita ήταν καλό, χωρίς gimmicks και με δύναμη.

Όπως και το PSP πριν από αυτό ήταν μια χαρά, πάλι χωρίς gimmicks και πάλι πιο δυνατό.

Άρα μάλλον ο κόσμος δεν ενδιαφερόταν τόσο για αυτά.

Σε αφήνω να συνεχίσεις την αντικειμενική κριτική.

Οταν λες ο κοσμος; Το 90% του Playerbase αμφιβαλω αν ειχε κλεισει τα 12 οταν το πηρε, απλως εφαγε γρηγορα price drop και κυκλοφορησε σε μια εποχη που τα smartphones δεν ηταν τοσο διαδεδομενα. Τι νομιζεις οτι ο καθε γονιος εκατσε κατω, υπολογισε ποια κονσολα εχει τα καλυτερα exclusives, ποια ειναι πιο δυνατη κτλ; Μπηκε σε ενα μαγαζι λιγο πριν τα χριστουγεννα, ειδε ενα ωραιο φθηνο handheld στα 200Ε που ερχοταν μαζι με ενα super mario το οποιο ειναι και καταλληλο για ολες τις ηλικες και το τσιμπησε. H Nintendo ειχε ηδη χτισει brand name με το DS, η κονσολα οσο περισσοτερο πουλουσε τοσο περισσοτερο αυξανοταν και το ενδιαφερον (το επαιρνε το Χ παιδι μετα το ηθελε και ο ξαδερφος/φιλος του για παραδειγμα).Μονο τις πωλησεις του να δεις θα καταλαβεις ποιοι το πηραν, τα super mario bundles πουλαγαν σαν τρελα την περιοδο των γιορτων. 

Απλως δεν θες να τα δεις ολα αυτα και μολις ακους Nintendo βαζεις το super mario καπελο σου και ξεκινας τα αντικειμενικα επιχειρηματα. Ειναι ή δεν ειναι αληθεια αυτα που λεω; Ουτε ειπα πως το 3ds ηταν σαπιο ουτε οτι δεν πηρε καλα games. Τα προβληματα του αναφερω τα οποια ειναι universal για ολες τις κονσολες της Nintendo και αυτα ειναι οτι ειναι ολο gimmicks και ειναι Underpowered. Και πες μου ειλικρινα πιστευεις οτι το 3D ηταν πραγματι ενα καλο και χρησιμο feature γιατι εγω ακομα και στο 3d land το οποιο ηταν φτιαγμενο ειδικα για 3d κλειστο το ειχα. Ή μηπως βρηκες χρησιμo το touch screen; Το λαδι μου εβγαζε να σημαδεψω στο Kid Icarus, 1000 φορες να ειχε μια ενιαια οθονη αφης και 2ο joystick. Απλως στα ματια του καθε παιδιου/γονιου 3d=κουλ και τραβηξε κοσμο. Σαν τα motion controls του wii που περα απο 2-3 καλα games που το υιοθετησαν σωστα (super mario kart, wii sports κ.α.) ηταν τελειως σαπια και αβολα και απλως χαντακωσαν την κονσολα. Αν εδιναν και ενα φυσιολογικο χειριστηριο μαζι (οπως με το switch) θα βλεπαμε πολλα περισσοτερα σοβαρα games, αντι για αυτο φαγαμε στην μαπα ενα σωρο μπουρδες με αθλια controls.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ όμως περιγράφεις την αποτυχία της nintendo. Τα παιχνίδια που είχε πριν δέκα χρόνια, τα ίδια έχει τώρα. Συγκριτικά, δεν εξελίχθηκαν σχεδόν καθόλου. Για πιο λόγο να πάρεις το νέο Nintendo; Για να παίξεις ένας ελάχιστα καλύτερο mario kart;

 

Κακά τα ψέματα,ότι εντυπωσιακό είδαμε και θα δούμε, θα έρθει από τις άλλες δύο εταιρείες.

Δεν έχεις άδικο αλλά με τον νέο χειρισμό αλλάζει όλη η εμπειρία. Για αυτό πούλησε το wii πολύ. Mario Zelda Donkey kong πόσο παραπάνω να εξελιχθούν? Είναι πολύ περιορισμένη η επεκτασιμοτητα σε τέτοια παιχνίδια για αυτό προσπάθησε να εξελιχθεί στον τρόπο χειρισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@MechaCorn

 

Για το 3dland δε μπορω να σου πω διότι δεν το έχω παίξει. Οι τελευταίες πίστες όμως στα galaxy 1/2 και στο 3dworld εμένα προσωπικα με δυσκόλεψαν πολύ περισσότερο από οποιοδήποτε αστέρι/ήλιο στα 64/sunshine.

 

Edit: Το Super Mario Maker πιστεύω ότι οι λόγοι που δεν το είδαμε ακόμη έιναι ότι από τη μία δε συμβαδίζει απόλυτα με το "switching" concept της κονσόλας και από την άλλη είναι πολύ πρόσφατο στο 3ds. Θα το δούμε σίγουρα να ερχεται στο switch αργά ή γρήγορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε είχαν και γραφικά και gameplay. Στο wii ναι θα μπορούσαν να έχουν πολύ καλύτερα γραφικά και είναι ένα λάθος τους αλλά και πάλι παραμένουν απολαυστικά χθες έπαιξα 2 ώρες Donkey kong country returns και άλλες 2 new super Mario Bros που να φανταστείς στο ps3 έχω 120 παιχνίδια και το άνοιξα μετά από 4 μήνες για να παίξω portal 2. Ίσως μου έλειψαν παιχνίδια τύπου Mario και τα αναπολώ τόσο πολύ μιας και τα τελευταία 6 χρόνια μόνο με ps3 ασχολούμαι.

Μονο που και το gameplay αμα βγαλεις το nostalgia μαπα ειναι. Και εγω γουσταρω platformers αλλα δεν γινεται ολα σου τα games να ειναι το ιδιο ακριβως 3d που στην πραγματικοτητα ειναι πιο πολυ 2d level-level platformer style, δεν γινεται να κρατηθει ετσι ενα συστημα. To BoTW και το Odyssey ειναι καλα σημαδια παντως, φαινεται πως η nintendo ξεκολλησε καπως απο το παρελθον.

Δεν έχεις άδικο αλλά με τον νέο χειρισμό αλλάζει όλη η εμπειρία. Για αυτό πούλησε το wii πολύ. Mario Zelda Donkey kong πόσο παραπάνω να εξελιχθούν? Είναι πολύ περιορισμένη η επεκτασιμοτητα σε τέτοια παιχνίδια για αυτό προσπάθησε να εξελιχθεί στον τρόπο χειρισμού.

Μια χαρα μπορουν να τα βελτιωσουν αρκει να σταματησουν να ειναι τσιφουτηδες και φαινεται πως τα καταφεραν με το botw και το odyssey. Immersive Open world RPGs με πιο σοβαρο gameplay αντι για 2d platformers, budget να εχουν και μια χαρα γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ όμως περιγράφεις την αποτυχία της nintendo. Τα παιχνίδια που είχε πριν δέκα χρόνια, τα ίδια έχει τώρα. Συγκριτικά, δεν εξελίχθηκαν σχεδόν καθόλου. Για πιο λόγο να πάρεις το νέο Nintendo; Για να παίξεις ένας ελάχιστα καλύτερο mario kart;

 

Κακά τα ψέματα,ότι εντυπωσιακό είδαμε και θα δούμε, θα έρθει από τις άλλες δύο εταιρείες.

Εδώ, μεταξύ σοβαρού και αστείου, ταιριάζει αυτό:

https://securecdn.disqus.com/uploads/mediaembed/images/496/4060/original.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μια ειλικρινή απορία έχω πάνω στο κομμάτι "εγώ θα τη κρίνω σαν handheld και όχι σαν home console".

Ποια είναι ακριβώς η χρησιμότητα του handheld από κάποια ηλικία και έπειτα? Προσπαθώ να φανταστώ κάπου που θα ήθελα να έχω μια τέτοια και πέρα από το χέσιμο και το αεροδρόμιο δε μου έρχεται κάτι. Δε θα την έπαιρνα για παράδειγμα ούτε στη παραλία ούτε στις διακοπές για διάφορους λόγους (που είναι και οι στιγμές που απομακρυνόμαστε πολύ από το σπίτι).

 

Αναφέρει κάποιος ότι θα γούσταρε να παίζει στον καναπέ του αραχτός Last of Us και αναρωτιέμαι γιατί να μη κάνει το ίδιο σε 40+" οθόνη από τον ίδιο καναπέ.

 

Για μένα σαν Zelda machine μου φαίνεται μόνο να έχει χρησιμότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

@MechaCorn, επειδή βαριέμαι να ψάχνω ένα ένα τα posts για quote, τα γράφω επιγραμματικά:

 

-Περί του σχολίου «γιατί το 3DS δεν είχε τα specs του PS Vita»: Άσχετα με το ότι κατά την άποψή μου τα πολύ καλά specs του PSV ήταν και ο λόγος που δεν είχε games (καθώς εκτινασσόταν το κόστος παραγωγής για handheld games), εξήγησέ μου γιατί θεωρείς ότι θα ήταν μια σωστή επιχειρηματική κίνηση αυτή. Αφού το 3DS και σαν «σαπάκι» γαμιόντας πήγε στις πωλήσεις, ποιός ο λόγος να το έκαναν ισχυρότερο;

 

-Περί του σχολίου «τα 3DS games δεν υλοποιούν την touchscreen»: Λες ότι έχεις 3DS. Έχει παίξει Picross, Professor Layton, Phoenix Wright ή Dillon's Western;

 

- Περί του «underpower»: Καλό το rant, αλλά δεν έχει δράκο πλέον. Έχεις δει το Mario Kart 8 στο Wii U; Μιλάμε για ένα game που έχει καλύτερα γραφικά από τα περισσότερα X1/PS4 games. Στο σάπιο H/W ε. Ξέρω 'γω μήπως δεν παίζει ρόλο μόνο η ισχύς, αλλά παίζουν ρόλο κι άλλα πράγματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια είναι ακριβώς η χρησιμότητα του handheld από κάποια ηλικία και έπειτα? Προσπαθώ να φανταστώ κάπου που θα ήθελα να έχω μια τέτοια και πέρα από το χέσιμο και το αεροδρόμιο δε μου έρχεται κάτι. Δε θα την έπαιρνα για παράδειγμα ούτε στη παραλία ούτε στις διακοπές για διάφορους λόγους (που είναι και οι στιγμές που απομακρυνόμαστε πολύ από το σπίτι).

 

Αραχτός στο κρεβάτι. Αν μένεις με γυναίκα και υπάρχει μια τηλεόραση.

Έχεις δει το Mario Kart 8 στο Wii U; Μιλάμε για ένα game που έχει καλύτερα γραφικά από τα περισσότερα X1/PS4 games.

Αλήθεια τώρα; Το πιστεύεις αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αραχτός στο κρεβάτι. Αν μένεις με γυναίκα και υπάρχει μια τηλεόραση.

 

Αλήθεια τώρα; Το πιστεύεις αυτό;

Μπορείς να παίξεις αραχτός στο κρεββάτι "απαιτητικά" παιχνίδια? Εδώ εγώ βυθίζομαι λίγο παραπάνω στη καρέκλα μου και δεν νιώθω να έχω σωστό έλεγχο αλλά μπορεί να είναι και κάτι προσωπικό.

 

Αυτό με τη γυναίκα το σέβομαι αν και το έχω λύσει αλλά anyway.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αλήθεια τώρα; Το πιστεύεις αυτό;

 

Ναι, πιστεύω ότι δεν παίζει ρόλο μόνο ο ρεαλισμός, αλλά και η artistic σχεδίαση για να σου δώσει ένα όμορφο αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο που και το gameplay αμα βγαλεις το nostalgia μαπα ειναι. Και εγω γουσταρω platformers αλλα δεν γινεται ολα σου τα games να ειναι το ιδιο ακριβως 3d που στην πραγματικοτητα ειναι πιο πολυ 2d level-level platformer style, δεν γινεται να κρατηθει ετσι ενα συστημα. To BoTW και το Odyssey ειναι καλα σημαδια παντως, φαινεται πως η nintendo ξεκολλησε καπως απο το παρελθον.

 

Μια χαρα μπορουν να τα βελτιωσουν αρκει να σταματησουν να ειναι τσιφουτηδες και φαινεται πως τα καταφεραν με το botw και το odyssey. Immersive Open world RPGs με πιο σοβαρο gameplay αντι για 2d platformers, budget να εχουν και μια χαρα γινεται.

Ακόμα και νοσταλγία να είναι τα παιχνίδια είναι απόλαυση και πραγματικά διασκεδάζεις. Αυτό μένει στο τέλος όχι τα γραφικά του Uncharted. Υπάρχουν και καλά rpj όπως xenoblade musamara Zelda κτλ. Χθες κατέβασα αρκετά και είδα ότι έχει πολύ πράμα από rpg. Και fps έχει και racing απλά δεν έχουν τα γραφικά των άλλων 2 κονσολών. Μεταξύ μας πιο πολύ θα απολαύσω το Mario Kart παρα το most wanted. Αυτή τη στιγμή έχω ps3 και το wii με Dolphin. Ανάλογα την διάθεση θα ανοίξω και την ανάλογη κονσόλα να παίξω.

 

Υπάρχει και o cemu για wii u αλλά θέλει πολύ γερές κάρτες γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@MechaCorn, επειδή βαριέμαι να ψάχνω ένα ένα τα posts για quote, τα γράφω επιγραμματικά:

 

-Περί του σχολίου «γιατί το 3DS δεν είχε τα specs του PS Vita»: Άσχετα με το ότι κατά την άποψή μου τα πολύ καλά specs του PSV ήταν και ο λόγος που δεν είχε games (καθώς εκτινασσόταν το κόστος παραγωγής για handheld games), εξήγησέ μου γιατί θεωρείς ότι θα ήταν μια σωστή επιχειρηματική κίνηση αυτή. Αφού το 3DS και σαν «σαπάκι» γαμιόντας πήγε στις πωλήσεις, ποιός ο λόγος να το έκαναν ισχυρότερο;

 

-Περί του σχολίου «τα 3DS games δεν υλοποιούν την touchscreen»: Λες ότι έχεις 3DS. Έχει παίξει Picross, Professor Layton, Phoenix Wright ή Dillon's Western;

 

- Περί του «underpower»: Καλό το rant, αλλά δεν έχει δράκο πλέον. Έχεις δει το Mario Kart 8 στο Wii U; Μιλάμε για ένα game που έχει καλύτερα γραφικά από τα περισσότερα X1/PS4 games. Στο σάπιο H/W ε. Ξέρω 'γω μήπως δεν παίζει ρόλο μόνο η ισχύς, αλλά παίζουν ρόλο κι άλλα πράγματα;

-Νομιζω πως αναφερεσαι στα cartridges που χρησιμοποιουσε το vita τα οποια ηταν πολυ ακριβα, μπορει να λεω και βλακειες δεν ξερω. Παντως δεν καταλαβαινω γιατι το production θα κοστιζε περισσοτερο, μπορει να εννοεις οτι θα επρεπε να φτιαξουν πιο περιπλοκα games αλλα και παλι αυτο δεν στεκει, δεν ειναι αναγκη να χρησιμοποιουν το 100% της δυναμης της κονσολας, ασε που αν ειχε καλυτερα specs θα ηθελε και λιγοτερο optimization που τρωει πολυ χρονο

-Φιλε και εσυ μου φαινεται δεν καταλαβες τι εννοουσα. Ειπα πως το το κονσεπτ με τις 2 οθονες ειναι χαζο, θα μπορουσε καλλιστα να εχει μια ενιαια οθονη αφης, δεν ειπα να μην εχει καθολου

-Το mario kart ειναι ενα game φιλε, επεσε τρελο optimization και καλυπτει τα χαμηλα γραφικα με ζωντανα χρωματα και πολυ ωραιο art style, φυσικα και της το δινω αυτο της Nintendo αλλα το επιχειρημα αυτο δεν στεκει. Δες ποσα games ακυρωθηκαν για το wii u επειδη δεν τα σηκωνε ουτε σε 720p

Ακόμα και νοσταλγία να είναι τα παιχνίδια είναι απόλαυση και πραγματικά διασκεδάζεις. Αυτό μένει στο τέλος όχι τα γραφικά του Uncharted. Υπάρχουν και καλά rpj όπως xenoblade musamara Zelda κτλ. Χθες κατέβασα αρκετά και είδα ότι έχει πολύ πράμα από rpg. Και fps έχει και racing απλά δεν έχουν τα γραφικά των άλλων 2 κονσολών. Μεταξύ μας πιο πολύ θα απολαύσω το Mario Kart παρα το most wanted. Αυτή τη στιγμή έχω ps3 και το wii με Dolphin. Ανάλογα την διάθεση θα ανοίξω και την ανάλογη κονσόλα να παίξω.

 

Υπάρχει και o cemu για wii u αλλά θέλει πολύ γερές κάρτες γραφικών.

Εγω αναφερθηκα στα casual platformers, φυσικα και υπαρχουν πολυ καλα games αλλα η Nintendo εχει ενα κολλημα με τα 2d platformers δυστυχως (συγγνωμη αλλα το 3d world κτλ 3d δεν τα λες, σαν 2d παιζουν, το odyssey απο την αλλη ναι αυτο ειναι ενα 3d παιχνιδι).

Το cemu θελει δυνατο cpu οχι gpu. Ακομα και μια r7 360 μια χαρα το τρεχει πιστευω, ο επεξεργαστης ειναι το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, πιστεύω ότι δεν παίζει ρόλο μόνο ο ρεαλισμός, αλλά και η artistic σχεδίαση για να σου δώσει ένα όμορφο αποτέλεσμα.

Σε αυτό συμφωνώ. Αλλά, ακόμη και το artistic, θέλει hardware δύναμη. Επίσης, artistic είναι το super mario αλλά και το life is strange.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, πιστεύω ότι δεν παίζει ρόλο μόνο ο ρεαλισμός, αλλά και η artistic σχεδίαση για να σου δώσει ένα όμορφο αποτέλεσμα.

Αν και δεν υπαρχουν πολλα παραδειγματα τετοιου σχεδιασμου στο ps4(καλα για το xbox ασχολιαστο)νομιζω οτι το ratchet and clank δεν το φτανει με την καμια που ειναι ας το πουμε οτι πιο κοντα στο σχεδιαστικο αυτο κομματι που μου ερχεται στο μυαλο(αλλο ειδος φυσικα το ενα με το αλλο). 

 

Αλλο παραδειγμα παιχνιδιου ακομα πιο κοντα στο σχεδιο των nintendo exclusive φυσικα ειναι το Ni No Kuni 2(το Dragon quest δεν το αναφερω γιατι θα βγει ηδη στο Switch),οπως εν μερη και το World of final fantasy. Ολως τυχαιως βεβαια τα τελευταια αυτα παιχνιδια ειναι turn based Jrpg αρα εν μερη δεν προκαλουν εντυπωση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μια ειλικρινή απορία έχω πάνω στο κομμάτι "εγώ θα τη κρίνω σαν handheld και όχι σαν home console".

Ποια είναι ακριβώς η χρησιμότητα του handheld από κάποια ηλικία και έπειτα? Προσπαθώ να φανταστώ κάπου που θα ήθελα να έχω μια τέτοια και πέρα από το χέσιμο και το αεροδρόμιο δε μου έρχεται κάτι. Δε θα την έπαιρνα για παράδειγμα ούτε στη παραλία ούτε στις διακοπές για διάφορους λόγους (που είναι και οι στιγμές που απομακρυνόμαστε πολύ από το σπίτι).

 

Αναφέρει κάποιος ότι θα γούσταρε να παίζει στον καναπέ του αραχτός Last of Us και αναρωτιέμαι γιατί να μη κάνει το ίδιο σε 40+" οθόνη από τον ίδιο καναπέ.

 

Για μένα σαν Zelda machine μου φαίνεται μόνο να έχει χρησιμότητα.

 

Τότε δεν ξέρεις πολλούς σαν και εμένα. Προσωπικά έχω ένα κάρο μηχανάκια, ένα κάρο παιχνίδια και κάθομαι και ασχολούμαι με τις "πενιχρές" φορητές μου ενώ έχω Witcher 3 ακριβώς απέναντί μου και όμως προτιμώ την φορητή μου. Γιατί; Τι γίνεται; Γιατί από κάποια ηλικία και μετά το gaming είναι πολυτέλεια και δεν μπορώ να κάθομαι πάντα μπροστά στον καναπέ μου για να παίξω, ειδικά όταν δουλεύω σπαστό (και πολύς κόσμος δουλεύει έτσι, δεν είμαστε όλοι δημόσιοι υπάλληλοι). Είναι τιτάνιο + να μπορώ να παίξω κάθε ώρα και στιγμή αμέσως χωρίς πολλά πολλά ακόμα και μέσα στην τουαλέτα γιατί πολλές φορές ο χρόνος μου εκεί μέσα είναι και ο πλέον ποιοτικός για να ασχοληθώ ένα 20λεπτο-30λεπτο με το παιχνίδι που με ενδιαφέρει.

 

Προσωπικά το Switch το βλέπω σαν ξερολούκουμο. Ο nintendo έπιασε τον σωστό παλμό ως gaming everywhere and anywhere. Μπορώ να παίρνω μαζί μου πλέον το σύστημα και όταν έχω ένα κενό 2ωρο πριν να ξαναπάω δουλειά να αράξω σε καμιά γωνιά και να παίξω με την ησυχία μου ποιοτικά διότι όταν θα πάω βράδυ σπίτι μου δεν θα έχω κουράγιο να κάτσω στον καναπέ να παίξω. Το gaming στις φορητές μου γι αυτό το προτιμώ, γιατί μπορώ να είμαι συνεπής στον χρόνο που τους αφιερώνω και είναι πάντα διαθέσιμο εκεί για όπου και να πάω. Φεύγω Π.Χ. τα ΣΚ και πάω στους δικούς μου στο χωριό, τσιμπάω το Switch και αφιερώνω μερικές ώρες ακόμα στο παιχνίδι που θέλω.

 

Μην το ψάχνεις, το θέμα φορητότητα είναι σοβαρό χαρακτηριστικό για μια συλλογή παιχνιδιών που είναι κοινή.  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...