Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v1


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια χαρα ειμαι με το Νioh τραβα εσυ Τόκυο γιατι εχει και μια ουρα ΝΑ απο οτι βλεπω Απριλη θα παει  :P

Πλακα κανω με τις ουρες και την αμερικα υστερια μην πεσετε να με φατε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

https://www.youtube.com/watch?v=uHQhVCAC9LI

 

Πολυ ωραια λεπτομερεια απο την nintendo.Ασχετως το πως θα τα παει η κονσολα,μεχρι στιγμης εχουν κανει αρκετα θετικα-σωστα πραγματα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το ειχα αναφερει αυτο και οταν ειχε πρωτο ανακοινωθει στο θεμα του Wii U,οτι δεν καταλαβαινω για ποιο λογο δεν το εβγαλαν στο Wii U τοτε. Τουλαχιστον θα ειχε μεγαλυτερη λογικη να εβγαινε τωρα στο Switch λογω της φορητοτητας και λογω του launch που εχει αναγκη η κονσολα απο τιτλους ουτως ή αλλως,αρα δεν καταλαβαινω για ποιο λογο σου φανηκε κακο αυτο που ειπα.

 

Επισης το ''κραξιμο'' μου πηγε προς την Square Enix οχι στην Nintendo,αρα δεν καταλαβαινω ποιο ειναι το προβλημα σου.

 

Μα και εγώ για την SqE μιλάω. Γιατί τόσο κράξιμο; Αν μη τι άλλο η εταιρία έχει τα τελευταία χρόνια που έχει ξεφύγει από τη σαπίλα που είχε πέσει για ένα διάστημα. Ανακοινώσεις παντού, παιχνίδια ποιοτικά με τη σέσουλα και πρόκειται για μια από τις πιο ασφαλείς επιλογές σε ότι αφορά το εμπορικό της μοντέλο από όλους τους μεγάλους publishers/developers. Εχει και μαλακίες καμιά φορά; Ναι σαφέστατα και έχει όπως και όλες αλλά η μη ανακοίνωση του Dragon Quest 8 στο wii u/switch ΔΕΝ είναι μια από αυτές. Μην τρελαθούμε κιόλας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα χορτασετε HD δηλαδη ουτε 720p :lol:

Ευχαριστούμε!

 

(Ακόμη και το wiiu είχε παιχνίδια στα 1080p άρα το Switch που είναι 3-4 φορές δυνατότερο θα τρέχει τα παιχνίδια τουλάχιστον σε 240p πιστεύω. Μπορεί να κάνω και λάθος.)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα η απορία μου είναι αφού τα χειρηστήρια έχουν motion control υπάρχει περίπτωση να δούμε παιχνίδια του wii να γίνονται port στο switch είτε ως hd remakes είτε ως virtual machine (πχ wii sports);

Τα παιχνίδια του wii παίζουν άψογα με Dolphin emulator σε υπολογιστή και αισθητηρα με usb με wiimote σε 1080p 60p αν έχεις καλή κάρτα γραφικών. Όπως και του wii u με cemu. Για πιο λόγο να γίνουν port.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok δηλ εχει ενα Tegra που δεν πιανει ουτε το Xbone docked . Θα χορτασετε HD δηλαδη ουτε 720p :lol:

Το οτι μια συσκευη σε μεγεθος tablet 7ari παραγει σχεδον 1 τεραφλοπ και το xbox one που ειναι σαν γκουμουτσα βγαζει 1.3 αναρωτησου πια αξιζει και πια οχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

fulgore, τον καφέ σου φαντάζομαι τον πίνεις σκέτο έτσι?

 

Πολύ πίκρα ρε φίλε μου, ευθύμησε λίγο :-)

 

Εγώ πάντως έχω πολύ καλό feeling για το Switch, κάτι που ένιωθα και για το Wii και το DS/3DS. Το WiiU από την αρχή μου είχε φανεί αδιάφορο/προβληματικό.

Δεν λεγεται πικρα αλλα ρεαλισμος, η nintendo ειναι ηλιθια και η επιτυχια του wii/ds/3ds βασιστηκε στους ακομα πιο ηλιθιους καταναλωτες. Underpowered κονσολες,ολο gimmicks και απο ουσια τιποτα (πολυ πρακτικη η δευτερη οθονη του ds/3ds τι να πω, πατουσες τα power ups στο super mario και ζωγραφιζες, δεν μπορουσαν να βαλουν μια μεγαλη ενιαια οθονη αφης, το ιδιο ισχυει  και για τα motion controls και αυτα αχρηστα ηταν), κυριως σε παιδια πουλησαν και αν ειχαν κανει τις πωλησεις του wii U δεν θα ειχαν το game library που εχουν. Τι καλο feeling να εχω οταν η nintendo εχει στα χερια της ενα καρο franchises και δεν μπορει να βγαλει ενα lineup της προκοπης, βαλαν το super mario 9 μηνες μετα το Launch, οι γκασμαδες. Να πεις οτι ηθελαν κανα τρελο development time τα games τους οπως εχουν τα games της bethesda να πω ενταξει, τα περισσοτερα ειναι platformers ρε φιλε, ελεος δηλαδη. Και σαν να μην εφτανε αυτο μας σκανε και το 2.5 ωρες battery life. Πανω που ειχα συμφιλιωθει με την ιδεα οτι ειναι portable και οτι δεν γινεται να φτασει επιδοσεις xb1 πανε και ανακοινωνουν αυτο. Μετα βλεπω και τις τιμες των games/αξεσουαρ και το subscription και λεω αστο ρε φιλε, αν ειναι να σκασω 500Ε για να παιζω mario και zelda on the go παιρνω μια 480 για το pc και νεο κινητο. Δεν λεω πως ειναι doomed η κονσολα, σιγουρα εχει potential αλλα δεν γινεται ρε φιλε να ακουω τον καθε κολλημενο anime/ninty fan εδω μεσα να μας λεει πως η nintendo ξερει (δεν αναφερομαι σε εσενα αλλα σε κατι fanboys με nickname/avatar/υπογραφη nintendo), μη πω τι ξερει η Nintendo. Μιλαμε για την εταιρια που κυκλοφορησε το virtual boy, ειδε το παγοβουνο που λεγοταν online gaming να ερχεται καταπανω της αλλα οι 60αρηδες γιαπωνεζοι που την διοικουν σκεφτηκαν "Ας κατσουμε κλεισμενοι στο καβουκι μας και ας ελπισουμε πως θα περασει", κυκλοφορησε το 64 προμοταροντας το ποσο δυνατο ειναι αλλα πηγε και του εβαλε cartridges και το καταστρεψε παρα το potential που ειχε η κονσολα, εκανε ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο με το Gamecube (δυο φορες σερι το ιδιο λαθος, nobel βλακειας τους αξιζει), μετα αφου ειδε οτι ειναι ανικανη να βγαλει κατι της προκοπης εβγαλε ενα gamecube 2 με Motion controls. Το gimmicky gamecube (aka wii) πουλησε (να 'ναι καλα οι νοικοκυρες και τα 7χρονα) και απο και επειτα η Nintendo ειπε "ΟΚ παιδια, τερμα οι κονσολες απο εδω και μπρος θα φτιαχνουμε μονο gimmicky παιχνιδακια" και ετσι και εγινε. Οποτε μην ακουω πως "Η nintendo ξερει" και "Η Nintendo δεν θα μας απογοητευσει". Να 'ναι καλα ο mario αλλιως τωρα θα εκανε παρεα στην Sega.

 

Edit: Και μη μιλησω για τα handhelds τους. Εκει σιγουρα ειναι καλυτερη η κατασταση αλλα παλι underpowered κονσολες γεματες gimmicks. Το dual screen concept ειναι απλως αχρηστο, καποιες φορες το να φτιαξεις κατι πιο generic/λιτο δεν ειναι απαραιτητα κακο, ειδικα στον χωρο του gaming. Δεν χρειαζεται η κονσολα σου να υιοθετει καποιο τελειως κουλο και αχρηστο gimmick για να τραβηξει την προσοχη, βγαλε κατι ευχρηστο και κοιτα να κανεις την διαφορα σε αλλα πραγματα οπως τα controls, το battery life και φυσικα το game library.

Το οτι μια συσκευη σε μεγεθος tablet 7ari παραγει σχεδον 1 τεραφλοπ και το xbox one που ειναι σαν γκουμουτσα βγαζει 1.3 αναρωτησου πια αξιζει και πια οχι.

Δεν πιανει 1tf αρκετα με αυτην την βλακεια που λεει ο καθε ασχετος youtuber και "δημοσιογραφος". Σε fp32 ο x1 πιανει γυρω στο 0.5, το xb1 1.3 και το ps4 1.8. 1 teraflop πιανει σε fp16 στο οποιο και το xb1 φτανει γυρω στα 2.6 teraflops. Το 1 teraflop X1 vs 1.3 teraflops xbox 1 ειναι ενα αθλιο ψεμα.

Επεξ/σία από MechaCorn
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας στο τέλος της ημέρας ψηφίζει με τα λεφτά του.

 

Αν δεν σε κέρδισε το Switch, δεν σε κέρδισε. Επειδή εγώ βλέπω το σύστημα να γίνεται ο διάδοχος του 3DS, με δυνατότητα σύνδεσης στην TV, είμαι πάρα πολύ θετικός για την πορεία του συστήματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MechaCom, βλέπεις το δέντρο και χάνεις το δάσος. Οτι και να ΄ναι στην τελική είναι κονσόλες και είναι φτιαγμένες για gaming και σε αυτό το κομμάτι (το ουσιαστικό δηλαδή) μια χαρά είμαστε. Αν δεν ήταν το μόνο που θα χρειαζόμασταν θα ήταν PC και θα τέλειωνε η δουλειά μας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι μια συσκευη σε μεγεθος tablet 7ari παραγει σχεδον 1 τεραφλοπ και το xbox one που ειναι σαν γκουμουτσα βγαζει 1.3 αναρωτησου πια αξιζει και πια οχι.

Δεν αποτελεί λογική γιατί τότε γιατί έχουν vc με snes nes κτλ; Επίσης για να εκμεταλευτείς τη φορητότητα του συστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι μια συσκευη σε μεγεθος tablet 7ari παραγει σχεδον 1 τεραφλοπ και το xbox one που ειναι σαν γκουμουτσα βγαζει 1.3 αναρωτησου πια αξιζει και πια οχι.

Εξαρτάται πως το βλέπεις. Η Nintendo βγάζει ένα αισθητά πιο αδύνατο σύστημα, τρία χρόνια μετά. Δεν είναι και για πανηγύρι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται πως το βλέπεις. Η Nintendo βγάζει ένα αισθητά πιο αδύνατο σύστημα, τρία χρόνια μετά. Δεν είναι και για πανηγύρι...

Και φυσικά εσύ βλέπεις το ποτήρι μισοάδειο.

 

Δηλαδή πιστεύεις ότι θα μπορούσε η nintendo να κυκλοφορήσει κονσόλα με το concept του Switch και specs ps4 (ή έστω xbone) σε ανταγωνιστική τιμή; Αν το παραπάνω σύστημα είχε τιμή 50-100€ πάνω από το pro, τι θα λέγαμε; (Θα λέγαμε γιατί να πάρω switch με specs xbone όταν με τα ίδια λεφτά παίρνω scorpio.)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται πως το βλέπεις. Η Nintendo βγάζει ένα αισθητά πιο αδύνατο σύστημα, τρία χρόνια μετά. Δεν είναι και για πανηγύρι...

 

κοιτα οταν αναφερθηκαν τα σπεκς ημουν απο τους πρωτους που ξενερωσε, οχι δεν ειναι για πανηγυρια,αδυναμο ειναι.αλλα το οτι το ειδαμε ολοι και το σχετισαμε με Home κονσολα ηταν το λαθος που καναμε και ξενερωσαμε.μετα αλλαξαν παρα πολλοι γνωμη.διοτι το ειδαμε διαφορετικα δηλαδη το portable  κομματι του. και εκει πιστευω στοχευει. ακομα και εγω που δεν εχω παιξει ποτε σε portable πλεον σκεφτομαι αν ηταν και το Ps4  ετσι, με τα γραφικα που εχει βεβαια στην tv  και οχι τα γραφικα του vita.  θα ειχα τερματισει ολα τα παιχνιδια στο portable ανετος και ξαπλωμενος-αραχτος σε κανα καναπε. φαντασου ασπουμε να μπορουσαμε να παιζαμε το last of us  σε portable συσκευη ακριβως οπως το δειχνει στην Tv. αυτο προσφερει το switch  και η πορεια του θα οριστει απο την υποστηριξη του σε παιχνιδια. μη μου πεις κανεις  για το remote play του vita  οτι ειναι το ιδιο γιατι καμια σχεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα το πάρω (μάλλον) σαν φορητή κονσόλα. Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο. Μάλιστα, με ενδιαφέρει μόνο σε καταστάσεις εκτός σπιτιού και μακριά από θρανίο. Διαφορετικά το laptop είναι περισσότερο από αρκετό.

 

Αυτό που θα κρίνει την τελική αγορά, είναι τα third parties (πχ skyrim). Όσες φορές έβαλα να παίξω με laptop σε αεροπλάνο κρεβάτι καναπε, απογοητευτικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι μια συσκευη σε μεγεθος tablet 7ari παραγει σχεδον 1 τεραφλοπ και το xbox one που ειναι σαν γκουμουτσα βγαζει 1.3 αναρωτησου πια αξιζει και πια οχι.

 

Ο φίλος μπορεί να έχει φτιάξει βάση για την πλάτη multiplatform (pc/xbone/ps4) οπότε και από φορητότητα τι να του πεί το switch... :-D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...