Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v1


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως θεωρείστε δεδομένο την κυκλοφορία limited edition Switch, όπως βλέπουμε στις φορητές της Νιντέντο.

 

Fire emblem edition, Metroid Edition, FF και πάει λέγοντας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένετε εσείς την Αγία Nintendo, που όπως γνωστό, βγάζει πληθώρα παιχνιδιών και όλα είναι ποιοτικά. Ένα ακόμη wii u.

 

Οι υπόλοιποι, θα περιμένουμε αυτή τη κακή ea, ubisoft, μπας και παίξουμε κάνα παιχνίδι αυτής της δεκαετίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι καταλαβα δεν κρινει το ποτε πρωτοκυκλοφορησε το game αλλα το ποσος καιρος εχει περασει απο το τελευταιο game της σειρας.

 

Ούτε και αυτό έχει ιδιαίτερη σημασία πάντα, αρκεί το παιχνίδι να είναι καλό και να υπάρχει το ανάλογο κοινό. Πάρε παράδειγμα το Luigi Mansion 2 στο 3DS, μια χαρά νούμερα έκανε (5,2 εκ.) και κυκλοφόρησε σχεδόν 12 χρόνια μετά από τον προκάτοχο του στο GameCube.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν μπορώ να σας καταλάβω κάποιους. Τι σας νοιάζει ένα παιχνίδι που βγήκε πριν 20 χρόνια (πχ metroid) ; Για ποιο λόγο πιστεύετε ότι η εταιρεία, μετά από αποχή τόσων ετών, θα μπορέσει να φτιάξει αξιοπρεπές παιχνίδι;

 

Ας ελπίσουμε σε εταιρείες που βγάζουν συστηματικά τίτλους, να κάνουν κάτι.

Δεν μπορώ να σας καταλάβω κάποιους. Τι σας νοιάζει ένα παιχνίδι που βγήκε πριν 20 χρόνια; Για ποιο λόγο πιστεύετε ότι η εταιρεία, μετά από αποχή τόσων ετών, θα μπορέσει να φτιάξει αξιοπρεπές παιχνίδι;

 

Ας ελπίσουμε σε εταιρείες που βγάζουν συστηματικά τίτλους, να κάνουν κάτι.

 

 

Το τελευταίο Metroid βγήκε πριν από 20 χρόνια, άρα θα είναι μούφα άμα βγει τώρα καινούριο. Επίσης, μας έχουν πήξει στα συστηματικά Mario και Zelda, τα έχουμε βαρεθεί. Το Arms σαν καινούριο IP, επίσης είναι μούφα για casuals.

 

Αποφασίστε τι σκατά θέλετε οι gamers για να στείλουμε ομαδικό e-mail στην Nintendo με οδηγίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένετε εσείς την Αγία Nintendo, που όπως γνωστό, βγάζει πληθώρα παιχνιδιών και όλα είναι ποιοτικά. Ένα ακόμη wii u.

 

Οι υπόλοιποι, θα περιμένουμε αυτή τη κακή ea, ubisoft, μπας και παίξουμε κάνα παιχνίδι αυτής της δεκαετίας.

 

Καλά ρε αγορίνα μην στραβώνεις έτσι, δεν σε ανάγκασε κανείς να περιμένεις για κάτι...Εδώ θα είμαστε και θα δούμε εάν θα ειναι ενα ακόμα wiiu....εγω λέω ότι θα πάει πολύ καλά πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απλά περίεργο κάποιος να περιμένει "επιτέλους" να παίξει καλο παιχνίδι, και να αναφέρεται στο metroid. Γιατί; τόσα χρόνια μετά, εκπλήσσομαι αν η εταιρεία υπάρχει ακόμη.

 

Μου θυμίζει όλους τους γνωστές, που άκουσαν κάπου κάποτε το half life, και περιμένουν να βγει το 3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απλά περίεργο κάποιος να περιμένει "επιτέλους" να παίξει καλο παιχνίδι, και να αναφέρεται στο metroid. Γιατί; τόσα χρόνια μετά, εκπλήσσομαι αν η εταιρεία υπάρχει ακόμη.

 

Μου θυμίζει όλους τους γνωστές, που άκουσαν κάπου κάποτε το half life, και περιμένουν να βγει το 3.

Επειδη ειναι ενα απο τα μεγαλα IPs της Nintendo και διαφερει πολυ απο τα υπολοιπα fps; Αν δεν το καταλαβες εισαι σε thread για κονσολα της nintendo, τι περιμενες να ακουσεις "ποτε θα βγει το νεο cod" :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ένα δίκιο ο paparoupas11 υπό την έννοια ότι δεν πιστεύω να τον πείραζε να έβγαινε και ένα καινούργιο metroid αλλά από την άλλη θα ήθελε να έχει και την επιλογή να παίξει ένα resident evil 7 ή assassin's creed ή βάλτε όποιον τίτλο νομίζετε εδώ.

 

Υπό αυτήν την έννοια και εγώ ανησυχώ γιατί μπορεί να ανακοινώθηκαν 100 τίτλοι λέμε αλλά αν εξαιρέσουμε το ΒoTW και το xenoblade 2 και το Odyssey όταν με το καλό κυκλοφορήσουν όλοι οι άλλοι τίτλοι είναι επιπέδου είτε indie είτε 3ds.

 

Εκεί πιστεύω πήγαινε και το σχόλιο του για παιχνίδια αυτής της "δεκαετίας". 

 

Και φυσικά θα συμφωνήσω μαζί του υπό την έννοια ότι δεν είμαστε και καμιά Ελβετία να δικαιολογήσουμε άλλα 350 έτσι απλώς για να λέμε ότι κάναμε το κομμάτι μας και πήραμε και 2η κονσόλα για τα exclusives της N. - για άλλη μια φορά.

 

Να συμπληρώσω εδώ ότι από ότι βλέπω από κυκλοφορίες το NSW θα είναι το απόλυτο indie machine.

 

Αρκεί όμως αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ένα δίκιο ο paparoupas11 υπό την έννοια ότι δεν πιστεύω να τον πείραζε να έβγαινε και ένα καινούργιο metroid αλλά από την άλλη θα ήθελε να έχει και την επιλογή να παίξει ένα resident evil 7 ή assassin's creed ή βάλτε όποιον τίτλο νομίζετε εδώ.

 

Υπό αυτήν την έννοια και εγώ ανησυχώ γιατί μπορεί να ανακοινώθηκαν 100 τίτλοι λέμε αλλά αν εξαιρέσουμε το ΒoTW και το xenoblade 2 και το Odyssey όταν με το καλό κυκλοφορήσουν όλοι οι άλλοι τίτλοι είναι επιπέδου είτε indie είτε 3ds.

 

Εκεί πιστεύω πήγαινε και το σχόλιο του για παιχνίδια αυτής της "δεκαετίας". 

 

Και φυσικά θα συμφωνήσω μαζί του υπό την έννοια ότι δεν είμαστε και καμιά Ελβετία να δικαιολογήσουμε άλλα 350 έτσι απλώς για να λέμε ότι κάναμε το κομμάτι μας και πήραμε και 2η κονσόλα για τα exclusives της N. - για άλλη μια φορά.

 

Να συμπληρώσω εδώ ότι από ότι βλέπω από κυκλοφορίες το NSW θα είναι το απόλυτο indie machine.

 

Αρκεί όμως αυτό?

 

 

Αν θέλει την επιλογή να παίξει ένα resident evil 7 ή όποιον άλλο τίτλο βάλουμε, πρέπει να πάρει PS4 ή να φιτάξει ένα PC.

Απλά ο παπαρούπας11 έχει απαιτήσεις απο κάτι που δεν έχει καταλάβει τι είναι και τι κάνει, και δικαίως μιας και η προωθητική καμπάνια της Nintendo στην Ελλάδα για το Switch είναι πιο ανύπαρκτη και από τα τρισεκατομμύρια του Σώρρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλει την επιλογή να παίξει ένα resident evil 7 ή όποιον άλλο τίτλο βάλουμε, πρέπει να πάρει PS4 ή να φιτάξει ένα PC.

Απλά ο παπαρούπας11 έχει απαιτήσεις απο κάτι που δεν έχει καταλάβει τι είναι και τι κάνει, και δικαίως μιας και η προωθητική καμπάνια της Nintendo στην Ελλάδα για το Swich είναι πιο ανύπαρκτη και από τα τρισεκατομμύρια του Σώρρα.

 

 

Κοίταξε να δεις ενώ έχεις δίκιο σε αυτό που γράφεις (δηλαδή δεν μπορείς να περιμένεις να παίξεις BF1 σε ένα handheld) από την άλλη αυτό που κάνει η Nintendo - έχει κουράσει. Ελπίζω να το καταλαβαίνεις αυτό που λέω.

 

Για παράδειγμα που εγώ είμαι fanboy δηλωμένο και κατακόκκινο - να σου πω την αλήθεια έχω μεταβεί σε κατάσταση wait and see - δεν βλέπω κάτι δηλαδή που να κάνει προς το παρόν το NSW καλύτερα από ένα WII-U ή n3DS και στις δυο εκφάνσεις τους.

 

Και αν είσαι δε αποκλειστικά console gamer - δεν μπορείς να καταφύγεις σε ένα pc για να ξεδιψάσεις τα Killer instinct σου ή mmo είτε.. είτε .. καταλαβαίνεις ότι το πράγμα κάπου χωλαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμπληρώσω εδώ ότι από ότι βλέπω από κυκλοφορίες το NSW θα είναι το απόλυτο indie machine.

 

Αρκεί όμως αυτό?

 

Αν πάρει τα IPs και το support του 3DS, θα γίνει το σύστημα με τα περισσότερα ποιοτικά exclusives.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάρει τα IPs και το support του 3DS, θα γίνει το σύστημα με τα περισσότερα ποιοτικά exclusives.

 

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο (το έχω αναλύσει διεξοδικά αλλού) και φυσικά σαν handheld με τέτοια παιχνίδια θα κάνει ζημιά.

 

Αλλά πόσοι θα το εκτιμήσουν αυτό σαν home console? Υπό την έννοια πόσοι παίζουν bandit kings of ancient china σήμερα σε home console και όχι cod π.χ.

 

Κάποτε βέβαια μια χαρά τα παίζαμε αυτά και τα warlords επί εποχών amiga σε home συστήματα. 

 

Οι καιροί όμως άλλαξαν και εκεί έγκειται ο όποιος σκεπτικισμός μου.

 

(edit : o σκεπτικισμός αφορά καθαρά την επιτυχία του συστήματος και όχι τις προτιμήσεις μου. Εγώ μια χαρά θα είμαι με όλα αυτά τα jrpg είτε σε handheld είτε σε dock mode).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ είμαι fanboy δηλωμένο και κατακόκκινο

 

Τα σέβη μου. Και εγώ από αυτούς είμαι.  :-D

 

Κοίταξε να δεις ενώ έχεις δίκιο σε αυτό που γράφεις (δηλαδή δεν μπορείς να περιμένεις να παίξεις BF1 σε ένα handheld) από την άλλη αυτό που κάνει η Nintendo - έχει κουράσει. Ελπίζω να το καταλαβαίνεις αυτό που λέω.

 

Για παράδειγμα που εγώ είμαι fanboy δηλωμένο και κατακόκκινο - να σου πω την αλήθεια έχω μεταβεί σε κατάσταση wait and see - δεν βλέπω κάτι δηλαδή που να κάνει προς το παρόν το NSW καλύτερα από ένα WII-U ή n3DS και στις δυο εκφάνσεις τους.

 

Και αν είσαι δε αποκλειστικά console gamer - δεν μπορείς να καταφύγεις σε ένα pc για να ξεδιψάσεις τα Killer instinct σου ή mmo είτε.. είτε .. καταλαβαίνεις ότι το πράγμα κάπου χωλαίνει.

 
Μπορεί κάποιους να τους έχει κουράσει. Όμως αυτό που βλέπω εγώ στη Nintendo αν εξαιρέσουμε κάποιες τρισάθλιες επιχειρηματικές και προωθητικές της επιλογές, είναι οτι προσπαθεί να βρει τρόπους να καινοτομήσει. Να αλλάξει τον τρόπο που βλέπουμε το gaming. Και αυτό συνήθως απαιτεί να μην ακολουθεί την περπατημένη και τις συμβάσεις που ακολουθεί η Sony πχ, και συνεπώς να παίρνει μεγάλο ρίσκο για νέες ιδέες που πολλές φορές σκάνε στη μούρη της.
Εξού και τα κοράκια που την κράζουν ακατάπαυστα.
 
Εγώ το ρίσκο στην εποχή του "better safe than sorry", το σέβομαι και το επικροτώ.
Είναι παλαβοί λέμε οι Ιάπωνες.  
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To κομμάτι με τις τρίτες εταιρίες έχει συζητηθεί αρκετές φορές στο υπάρχον θέμα. Το Switch θα πλημμυρίσει με indies games, με 1st party τίτλους και με αποκλειστικούς τίτλους που θα κλείσει η Ν με τις τρίτες (κατά κύριο λόγο Ιαπωνικές) εταιρίες. Το κύριο κομμάτι των multiplatform θα το βρείτε στα άλλα συστήματα. 

 

Από την στιγμή που η ΕΑ, Ubisoft, Activision και άλλες δυτικές εταιρίες κλείνουν συμφωνίες με Sony, MS για αποκλειστικό περιεχόμενο και καλύπτουν ένα μέρος της προώθησης του εκάστοτε multilatform τίτλου μην περιμένετε να αλλάξει τίποτα. Είναι καθαρά θέμα συμφερόντων και δεν το κατακρίνω αυτό. 

 

Από εκεί και πέρα δεν βλέπω να έχει κανείς μετοχές σε Ν και CD Media και δεν είναι δουλειά μας να πείσουμε τους υπόλοιπους να αγοράσουν το Switch. Αλλά μην κουράζεται το θέμα γράφοντας τα ίδια και τα ίδια λες και δεν τα γνωρίζουμε και πρώτο χέρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τα σέβη μου. Και εγώ από αυτούς είμαι.  :-D

 

 
Μπορεί κάποιους να τους έχει κουράσει. Όμως αυτό που βλέπω εγώ στη Nintendo αν εξαιρέσουμε κάποιες τρισάθλιες επιχειρηματικές και προωθητικές της επιλογές, είναι οτι προσπαθεί να βρει τρόπους να καινοτομήσει. Να αλλάξει τον τρόπο που βλέπουμε το gaming. Και αυτό συνήθως απαιτεί να μην ακολουθεί την περπατημένη και τις συμβάσεις που ακολουθεί η Sony πχ, και συνεπώς να παίρνει μεγάλο ρίσκο για νέες ιδέες που πολλές φορές σκάνε στη μούρη της.
Εξού και τα κοράκια που την κράζουν ακατάπαυστα.
 
Εγώ το ρίσκο στην εποχή του "better safe than sorry", το σέβομαι και το επικροτώ.
Είναι παλαβοί λέμε οι Ιάπωνες.  

 

 

Υποβάλω με την σειρά μου τα σέβη μου :)

 

Δεν διαφωνώ με ότι λες και κακά τα ψέματα, ανεξαρτήτως ρίσκου δεν νομίζω, όσο και αν θα το θέλαμε πολλοί, να μπορούσε να επιβιώσει άλλη μια παιχνιδομηχανή - τύπου xbox/ps σε μια αγορά που καλώς ή κακώς συρρικνώνεται ελέω PC. Όπως τα κινητά που παίρνουν τηλέφωνα και παίζουν και κανά παιχνίδι ομοίως τα PC είναι για δουλειά αλλά παίζουν και αυτά παιχνίδια. Δεν θα επεκταθώ στο αν παίζουν καλύτερα ή όχι. Η ουσία είναι ότι και αυτά παίζουν παιχνίδια.

 

Η πίτα συνεπώς συρρικνώνεται στο dedicated gaming. Μια ειδοποιός διαφορά είναι ότι εμείς που είμαστε κάποιας ηλικίας βιώσαμε more or less την εξέλιξη και μαζί με αυτό είτε είναι τα rose tinted glasses ή όντως η ποιοτική διαφορά δεν ανεχόμαστε το mobile gaming από την μία ή την "πασιέντζα" gaming σε αδύναμα PC/laptop. 

 

Από την άλλη από ότι μιλάω με κόσμο γενικά και όταν με ρωτάνε "τι να αγοράσω" σε σχέση με gaming έχω παρατηρήσει ότι - πάρα πολλοί είναι "content" με το υπερτούμπανο κινητό τους (έχουν μεγαλώσει με αυτά τα touch controls), άλλοι θέλουν την καλύτερη κονσόλα (ps4pro) και οι λοιποί θέλουν gaming pc.

 

Όλοι μα όλοι ενώ τους άρεσε το concept του NSW δεν θεωρούν ότι είναι κάτι που θα χώραγε στην τσέπη/τσάντα κτλ υπό την έννοια ότι έχουν ήδη κάτι που θα τους εξυπηρετήσει σε αυτό και το κουβαλάνε αναγκαστικά ούτως ή άλλως. (smartphone/tablet).

 

Η μπάλα στο γήπεδό σου τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...