Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v1


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από συνέντευξη στο Famitsu,

 

PlatinumGames – Atsushi Inaba:

 

PlatinumGames has already come out saying we’re developing games for the Nintendo Switch, so we understand what the hardware is capable of. Which is why the price was surprising. This thing is seriously cheap. I think it’s the result of a tremendous amount of work, and it’s an indication of their strong desire to see their hardware reach a lot of markets.

 

http://nintendoeverything.com/tons-of-japanese-devs-share-thoughts-about-this-months-switch-presentation-system-itself/2/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από συνέντευξη στο Famitsu,

 

PlatinumGames – Atsushi Inaba:

 

PlatinumGames has already come out saying we’re developing games for the Nintendo Switch, so we understand what the hardware is capable of. Which is why the price was surprising. This thing is seriously cheap. I think it’s the result of a tremendous amount of work, and it’s an indication of their strong desire to see their hardware reach a lot of markets.

 

http://nintendoeverything.com/tons-of-japanese-devs-share-thoughts-about-this-months-switch-presentation-system-itself/2/

 

To αστείο είναι πως οι περισσότεροι αναφέρουν το HD Rumble ως το χαρακτηριστικό -μέσα σε άλλα- που κάνει την διαφορά. Βέβαια, την ίδια στιγμή, ο Aonuma ξέχασε να το εκμεταλλευτεί στο port του ενός παιχνιδιού που η ανάπτυξη του ξεκίνησε εδώ και χρόνια....

 

Πάντως κάτι μου λέει ότι ούτε το MK 8 Deluxe το εκμεταλλεύεται άρα πάμε για SM Odyssey ως το πρώτο "μεγάλο" παιχνίδι που θα το αξιοποιεί, είναι και ο Koizumi στην μέση επομένως...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Φίλε μου δεν χρειάζεται να εξάπτεσαι. Καλοδεχούμενος ο δίσκος αν έρθει.

 

Απλά το σύστημα προορίζεται για on the fly μετατροπή από σταθερή σε φορητή. Με εξωτερικό δίσκο αναπόφευκτα εισάγεις πολυπλοκότητα στο σύστημα, που μπορεί για σένα και μένα να μην είναι τίποτα, δεν ισχύει όμως το ίδιο για το πιό casual αγοραστικό κοινό.

 

Οπότε σε καμία περίπτωση δεν διαφωνώ μαζί σου ως προς τη χρησιμότητα αυτής της δυνατότητας, όμως θεωρώ λογικό αν η Νιντεντο δεν την υποστηρίξει.

 

Προφανώς και δεν εξάπτομαι, δεν έχουμε κάτι να χωρίσουμε. Απλά βρίσκω εξωφρενική την απουσία υποστήριξης external δίσκων σε μία κονσόλα που προμοτάρεται -και- ως σταθερή, με την ίδια λογική που βρίσκω εξωφρενική την ίδια απουσία υποστήριξης στο PS4.

 

Από εκεί και πέρα, θεωρώ το σύστημα ότι είναι ήδη αρκετά πολύπλοκο από τη φύση του. Ο εξωτερικός σκληρός δεν θα αύξανε την πολυπλοκότητα σε τέτοιο βαθμό που να μην πρέπει να υποστηρίζεται αφενός, αφετέρου ας τον υποστηρίξουν με υποσημείωση «μόνο για core users» ξέρω 'γω.

 

 

 

@Malthador, περί σκληρού δίσκου από τα ερωτήματα του kotaku (αν δεν το γνώριζες ήδη):

 

External USB hard drives are not supported at launch, but we are researching the possibility of supporting them in the future.

 

 

Το είδα. Δεν μου λέει κάτι.

 

 

εγω πιστευω πως με τον σκληρο περιπλεκεται καπως η κατασταση δηλαδη οταν πχ καποιος θα ειναι στο dock θα εχει καποια παιχνιδια και οταν δν ειναι δεν θα τα εχει...εκτος και αν χρησιμοποιειται για εικονες βιντεο κτλ μονο...

 

Ακριβώς. Πού είναι το παράλογο σε αυτό; Κι εγώ έλειπα από το σπίτι για μια βδομάδα και πήρα μαζί 3 physical games για το 3DS μου. Τα υπόλοιπα 20 τα άφησα στο σπίτι και δεν μπορούσα να τα παίξω. Κάπως έτσι μπορεί να λειτουργεί και ο εξωτερικός σκληρός στο Switch.

 

 

 

Από την άλλη, αν το παιχνίδι παίζει από το δίσκο και ξεχάσεις ότι δεν το έχεις εγκατεστημένο στο Switch? Τί θα γίνει αν αφαιρέσεις το Switch από το dock την ώρα που παίζεις και διακοπεί η σύνδεση με τον δίσκο?

 

Φαντάζομαι το ίδιο πράγμα που γίνεται αν αφαιρέσεις το cartridge από το 3DS ή το δισκάκι από οποιαδήποτε κονσόλα την ώρα που παίζεις. Ή τον εξωτερικό σκληρό από το Wii U/X1.

 

 

Με μια 128gb micro sd μια χαρά κομπλέ θα είμαστε...

 

Αυτή τη στιγμή στο N3DS μου έχω μία 64άρα κάρτα, έχω περασμένα μέσα άπειρα games και έχει χώρο για ακόμα περισσότερα. Αν τα games του NS είναι στο μέγεθος των games των 3DS/Wii U, τότε και με μία 32άρα κάρτα θα είμαστε κομπλέ. Δυστυχώς για την ώρα, το μέγεθος του BotW (το οποίο σημειωτέον είναι 1st-party και η Ν κάνει θαύματα στο κομμάτι της συμπίεσης) δεν συνηγορεί σε αυτό. Απ' ότι φαίνεται θα είναι πολύ μεγαλύτερα. Θα βάζουμε 128άρα κάρτα και θα παίρνει μέσα 6-7 games. Είναι αυτό αρκετό για μία home console; Εγώ λέω ότι ούτε για portable console δεν είναι αρκετό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To αστείο είναι πως οι περισσότεροι αναφέρουν το HD Rumble ως το χαρακτηριστικό -μέσα σε άλλα- που κάνει την διαφορά. Βέβαια, την ίδια στιγμή, ο Aonuma ξέχασε να το εκμεταλλευτεί στο port του ενός παιχνιδιού που η ανάπτυξη του ξεκίνησε εδώ και χρόνια....

 

Τα κάνανε λίγο θάλασσα στο BotW γενικά...

Στην προσπάθειά τους να είναι το παιχνίδι όσο πιο κοινό γίνεται για τις δύο πλατφόρμες, από τη μια δεν εκμεταλλεύεται την οθόνη του gamepad στο Wii U, από την άλλη το HD Rumble στο Switch. Τι προσπαθούν να αποδείξουν? Ότι το παιχνίδι από μόνο του τραβάει μια χαρά χωρίς να εκμεταλλεύεται τα βασικά ατού των κονσολών στις οποίες βγαίνει?

Προφανώς ακολούθησαν την λιγότερο απαιτητική λύση γι αυτούς, το να μην κάνουν το κατάλληλο optimization για τις 2 κονσόλες. Πολύ χειρότερα είναι έτσι κατά τη γνώμη μου.

 

Μην θυμηθώ το ότι δεν θα έχουμε δυνατότητα να το παίξουμε με japanese voice και αγγλικούς υποτίτλους. Έλεος δλδ. Ελπίζω να πέσει τέτοιο κράξιμο που σε κάποιο update του παιχνιδιού να δοθεί έστω αυτή η αυτονόητη δυνατότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το Gamepad του Wii U το έκαναν ditch γιατί προφανώς το concept δεν δούλευε και ποτέ δεν δούλεψε σωστά εκτός από ελάχιστους τίτλους. Το HD Rumble δεν το χρησιμοποίησαν για δύο λόγους πιστεύω. Πρώτον δεν προλάβαιναν να βρουν τον τρόπο να το χρησιμοποιήσουν και δεύτερον ήταν ήδη σε προχωρημένη φάση του development πριν αποφασίσουν την τελική μορφή που θα είχε το Switch. Θα έπρεπε να καθυστερήσουν ακόμα περισσότερο το release του Zelda αν ήθελαν να χρησιμοποιήσουν και το HD Rumble.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως μεγαλη βλακεια που δεν δινεται με την κονσολα βαση φορτισης των joycon και πρεπει να αγορασεις ξεχωριστη.Δεν ειναι πανακριβη αλλα θα μπορουσε καποιος να αγορασει καποιο γνωστο τιτλο σε εκπτωση με τα χρηματα αυτα ξερω γω

https://www.skroutz.gr/s/10844384/Nintendo-Joy-Con-Controller-Charging-Grip.html

 

Παντως οι τιμες οπως το περιμεναμε για day one ειναι στα υψη οχι αστεια :D

https://www.skroutz.gr/c/663/Gamepads.html?from=catspan&keyphrase=nintendo+switch

 

Τελος νομιζω οτι ολοι μπορουμε να το πουμε απο τωρα οτι το εν λογω παιχνιδι με τετοια τιμη(ακομα χειροτερα σε ευρω απο τα δολλαρια)θα πιασει πατο και δικαιολογημενα

https://www.skroutz.gr/s/10823431/1-2-Switch.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παντως μεγαλη βλακεια που δεν δινεται με την κονσολα βαση φορτισης των joycon και πρεπει να αγορασεις ξεχωριστη.Δεν ειναι πανακριβη αλλα θα μπορουσε καποιος να αγορασει καποιο γνωστο τιτλο σε εκπτωση με τα χρηματα αυτα ξερω γω

https://www.skroutz.gr/s/10844384/Nintendo-Joy-Con-Controller-Charging-Grip.html

 

Ποιά κονσόλα δίνει βάση φόρτισης για τα gamepads μέσα στο κουτί; Δεν καταλαβαίνω από που έχει προκύψει αυτή η απαίτηση, προσωπικά. Ειδικά όταν υπάρχει τρόπος να φορτιστούν τα joy-cons θεωρώ ότι δεν στέκει τέτοια απαίτηση.

 

 

Τελος νομιζω οτι ολοι μπορουμε να το πουμε απο τωρα οτι το εν λογω παιχνιδι με τετοια τιμη(ακομα χειροτερα σε ευρω απο τα δολλαρια)θα πιασει πατο και δικαιολογημενα

https://www.skroutz.gr/s/10823431/1-2-Switch.html

 

Το συγκεκριμένο game θα ρίξει τιμή πάρα πολύ γρήγορα. Για 15 ευρώ θα το τιμούσα πάντως. Πάνω από 20 ευρώ δεν αξίζει σε καμία περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και δεν εξάπτομαι, δεν έχουμε κάτι να χωρίσουμε. Απλά βρίσκω εξωφρενική την απουσία υποστήριξης external δίσκων σε μία κονσόλα που προμοτάρεται -και- ως σταθερή, με την ίδια λογική που βρίσκω εξωφρενική την ίδια απουσία υποστήριξης στο PS4.

 

Από εκεί και πέρα, θεωρώ το σύστημα ότι είναι ήδη αρκετά πολύπλοκο από τη φύση του. Ο εξωτερικός σκληρός δεν θα αύξανε την πολυπλοκότητα σε τέτοιο βαθμό που να μην πρέπει να υποστηρίζεται αφενός, αφετέρου ας τον υποστηρίξουν με υποσημείωση «μόνο για core users» ξέρω 'γω.

 

 

 

Το είδα. Δεν μου λέει κάτι.

 

 

 

Ακριβώς. Πού είναι το παράλογο σε αυτό; Κι εγώ έλειπα από το σπίτι για μια βδομάδα και πήρα μαζί 3 physical games για το 3DS μου. Τα υπόλοιπα 20 τα άφησα στο σπίτι και δεν μπορούσα να τα παίξω. Κάπως έτσι μπορεί να λειτουργεί και ο εξωτερικός σκληρός στο Switch.

 

 

 

 

Φαντάζομαι το ίδιο πράγμα που γίνεται αν αφαιρέσεις το cartridge από το 3DS ή το δισκάκι από οποιαδήποτε κονσόλα την ώρα που παίζεις. Ή τον εξωτερικό σκληρό από το Wii U/X1.

 

 

 

Αυτή τη στιγμή στο N3DS μου έχω μία 64άρα κάρτα, έχω περασμένα μέσα άπειρα games και έχει χώρο για ακόμα περισσότερα. Αν τα games του NS είναι στο μέγεθος των games των 3DS/Wii U, τότε και με μία 32άρα κάρτα θα είμαστε κομπλέ. Δυστυχώς για την ώρα, το μέγεθος του BotW (το οποίο σημειωτέον είναι 1st-party και η Ν κάνει θαύματα στο κομμάτι της συμπίεσης) δεν συνηγορεί σε αυτό. Απ' ότι φαίνεται θα είναι πολύ μεγαλύτερα. Θα βάζουμε 128άρα κάρτα και θα παίρνει μέσα 6-7 games. Είναι αυτό αρκετό για μία home console; Εγώ λέω ότι ούτε για portable console δεν είναι αρκετό.

 

Καλημέρα, σε επόμενο πόστ μου από αυτό που παρέθεσες το έχω αναλύσει παραπάνω, εγώ προσωπικά τα πιο πολλά θα τα παίρνω σε φυσικές κόπιες, τα cardtrigies ούτως ή άλλος δεν είναι dvd πιάνουν ελάχιστο χώρο και μπορείς να έχεις ανα πάσα στιγμή όσα θέλεις μαζί σου. Την micro sd μόνο για τίτλους που είναι αποκλειστικά σε ψηφιακή μορφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλημέρα, σε επόμενο πόστ μου από αυτό που παρέθεσες το έχω αναλύσει παραπάνω, εγώ προσωπικά τα πιο πολλά θα τα παίρνω σε φυσικές κόπιες, τα cardtrigies ούτως ή άλλος δεν είναι dvd πιάνουν ελάχιστο χώρο και μπορείς να έχεις ανα πάσα στιγμή όσα θέλεις μαζί σου. Την micro sd μόνο για τίτλους που είναι αποκλειστικά σε ψηφιακή μορφή.

 

Δεν το είδα, σόρυ. Εγώ πάντως που είμαι all for all για το digital είναι τεράστιο πισωγύρισμα να με αναγκάσει να τα παίρνω physical μόνο και μόνο επειδή δεν θέλουν να υποστηρίξουν σκληρούς δίσκους. Τέσπα, βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το είδα, σόρυ. Εγώ πάντως που είμαι all for all για το digital είναι τεράστιο πισωγύρισμα να με αναγκάσει να τα παίρνω physical μόνο και μόνο επειδή δεν θέλουν να υποστηρίξουν σκληρούς δίσκους. Τέσπα, βλέπουμε.

 

Αν δείς το πόστ που σου λέω, full digital ήμουν και εγώ... :-)  Εδώ όμως βολεύει και το μέσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως με το καπέλο που τρώμε στις τιμές των παιχνιδιών στην Ελλάδα, σίγουρα συμφέρει να τα αγοράζει κανείς σε digital μορφή.

Π.χ. Zelda: Τιμή Ελλάδας = 70 ευρώ / Ευρώπη = 60 ευρώ

1-2 Switch Τιμή Ελλάδας = 46+ ευρώ / Ευρώπη = 40 ευρώ

 

Και physical να θες να τα πάρεις από ευρωπαϊκό μαγαζί θα τα σκάσεις στα μεταφορικά, οπότε δεν συμφέρει, κοντά στην τιμή της Ελλάδας θα έρθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως με το καπέλο που τρώμε στις τιμές των παιχνιδιών στην Ελλάδα, σίγουρα συμφέρει να τα αγοράζει κανείς σε digital μορφή.

Π.χ. Zelda: Τιμή Ελλάδας = 70 ευρώ / Ευρώπη = 60 ευρώ

1-2 Switch Τιμή Ελλάδας = 46+ ευρώ / Ευρώπη = 40 ευρώ

 

Και physical να θες να τα πάρεις από ευρωπαϊκό μαγαζί θα τα σκάσεις στα μεταφορικά, οπότε δεν συμφέρει, κοντά στην τιμή της Ελλάδας θα έρθεις.

 

Εγώ πάντως με την μέχρι τώρα εμπειρία ειδικά σε playstation store και στο wiiu εάν θυμάμαι καλά, θα έλεγα το αντίθετο, φυσικές κόπιες τις έβρισκες πιο φτηνά ακόμα και από Ελλάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά κονσόλα δίνει βάση φόρτισης για τα gamepads μέσα στο κουτί; Δεν καταλαβαίνω από που έχει προκύψει αυτή η απαίτηση, προσωπικά. Ειδικά όταν υπάρχει τρόπος να φορτιστούν τα joy-cons θεωρώ ότι δεν στέκει τέτοια απαίτηση.

Ναι με την διαφορα οτι δεν μπορεις να παιζεις την ωρα που φορτιζουν στην τηλεοραση αυτο εννοουσα.Στο play για παραδειγμα οταν ειναι να φορτισει το DS4 βγαζεις το καλωδιακι usb και παιζεις ενσυρματα την ωρα που φορτιζει(οπως φυσικα και στο xbox).Στο switch οταν φορτιζει πως θα παιζεις(στην τηλεοραση παντα)?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...