Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v1


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο μονο που δε σε κατακλεβουνε ειναι η microSDXC card (μη βγαλουνε και Nintento branded σαν τη κολοvita) . Στα υπολοιπα περιφερειακα και συμβατοτητα αστο  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ή θα χρησιμοποιείται σαν "αποθήκη" vault των παιχνιδιών που έχεις αλλά δεν θα μπορείς να τα τρέξεις από εκεί αν δεν τα περάσεις στο switch στην sd ή την εσωτερική μνήμη - από την άλλη γλυτώνεις το κατέβασμα και προφανώς θα συμφέρει με αυτούς που έχουν αργές συνδέσεις ή data cap.  ;)

 

O Malthador είχε περιγράψει μία ρεαλιστική λειτουργία ενός εξωτερικού δίσκου, με τα παιχνίδια να μπορούν να παίζουν απευθείας από το δίσκο, αλλά για να αποσπάσεις τη φορητή από το dock, θα πρέπει το παιχνίδι να είναι εγκατεστημένο στο switch ή να έχεις το cartridge.

 

Βέβαια τα πράγματα περιπλέκονται αν αγοράζεις σε φυσική μορφή τα παιχνίδια (cartridges), διότι αυτά δεν έχουν installation files. Θα πρέπει το σύστημα να κάνει ROM dump στον εξωτερικό δίσκο, με ότι συνεπάγεται αυτό.

 

Από την άλλη, αν το παιχνίδι παίζει από το δίσκο και ξεχάσεις ότι δεν το έχεις εγκατεστημένο στο Switch? Τί θα γίνει αν αφαιρέσεις το Switch από το dock την ώρα που παίζεις και διακοπεί η σύνδεση με τον δίσκο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να αφήσουν να βάζεις παιχνίδια σε εξωτερικό δίσκο (επίσημα τουλάχιστον). Οι λόγοι είναι αυτοί που γράψατε, χαλάει όλο το concept της κονσόλας, όλο αυτό που διαφημίζουν και προωθούν τόσο καιρό. Μόνο σε κάρτες μνήμης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@panther_512 και Zio.

 

Καταρχήν είμαι και εγώ της άποψης - ότι το switch δεν χρειάζεται σκληρό δίσκο στην πραγματικότητα λόγω των cartridge - είναι σαν να λέμε ότι το 3ds έπρεπε να έχει σκληρό δίσκο και αυτό από άποψη φορητότητας. Μία χαρά είναι και η sd - άλλωστε τα παιχνίδια στο switch μόνο μεγάλα δεν θα είναι..

 

Ο σκληρός όμως δίσκος είναι κάπως χρήσιμος όπως και στο wii-u (άλλωστε το switch είναι και τα δύο έτσι?) αποκλειστικά και μόνο για την περίπτωση digital downloads και μόνο γιατί κακά τα ψέματα με 2~3 zelda, xenoblade παιχνίδια ο χώρος δεν επαρκεί για digital download - και δεν φαντάζομαι να έχουμε sd cards με ετικέτες που να γράφουμε τι έχουμε σε κάθε μία - όπως κάναμε παλιά με τις δισκέτες :)

Αν και εγώ προσωπικά με το premium και ένα 64αρι sandisk ultrafit φλασάκι μια χαρά την έβγαλα.

 

Επειδή όμως μάλλον δεν καταλάβατε τι εννοώ ή δεν εγώ δεν το ανάλυσα σωστά - ας κάνω άλλη μια προσπάθεια να εξηγήσω τι εννοούσα.

 

Έχουμε στο dock έναν 250αρη. Φανταστείτε τώρα το steam. Όσα παιχνίδια δεν είναι εγκατεστημένα φαίνονται διαθέσιμα εκεί. Αχνά αυτά που δεν είναι downloaded και άσπρα όσα είναι εγκατεστημένα.

 

Στην περίπτωση όμως του switch ότι έχουμε κατεβάσει digital στον σκληρό δίσκο φαίνεται διαθέσιμο με αχνά γράμματα και ότι θέλουμε να εγκαταστήσουμε για να παίξουμε αντί να γίνεται download (όπως στα pc) να γίνεται copy με επιλογή είτε στην εσωτερική (32gb) είτε στην sd προκειμένου να μπορούμε να το παίξουμε. Άντε να πούμε τα διαθέσιμα για κατέβασμα με πράσινο π.χ. - ακόμα και αυτά όμως όταν κατέβουν θα γίνουν αχνά.

 

Μια ψηφιακή "αποθήκη" δηλαδή (games vault) ή πείτε την bank αλά Pokemon.

 

Δηλαδή ούτε να τρέχουν από το σκληρό ούτε φυσικά να γίνονται dump οι rom από τα carts.(αυτό ούτε σαν σκέψη). Ότι γράφω αφορά μόνο και αποκλειστικά το e-shop/digital.

 

Δηλαδή ακόμα και τεχνικά να το σκεφτούμε θα κατεβαίνουν σαν συμπιεσμένα κλειδωμένα στον δίσκο και μετά για να τρέξουν θα πρέπει υποχρεωτικά να γίνουν expand στο switch ή στην sd.

 

Αλλά ακόμα και αυτό να γίνεται (να τρέχουν από το σκληρό) θα μπορούσε όταν βγάλεις το switch από το dock να σου πέταγε ένα μήνυμα ότι δεν "μπορείς να συνεχίσεις το παιχνίδι σε undock mode - βάλτε το dock πίσω ή θέλετε να αντιγράψετε το παιχνίδι στην sd?? κτλ. οπότε και πάλι ξαναβάλτε το στο dock :P

 

Ελπίζω να έγινα πιο κατανοητός. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα τι λες, αλλά δεν κατάλαβα ακριβώς τι νόημα έχει να μεσολάβει ο δίσκος και να μη κατεβαίνουν τα παιχνίδια απευθείας στην κονσόλα. Αφού από το δίσκο δεν θα μπορείς παίξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γλυτώνεις το download - και στην αμερική π.χ. this is thing (data cap) ή αν πας κάπου διακοπές και δεν έχει net αλλά πάρεις το dock μαζί ή οι τραγικές adsl στην ελλάδα.

 

Πρόσεξε δεν υποστηρίζω κάτι τέτοιο απλώς σκέψεις κάνω για το πως θα μπορούσε να αξιοποιηθεί κάτι τέτοιο.

 

Προσωπικά σου είπα για το wii-u (flashaki) και σε τελική όσον υπάρχουν ακόμα Physical all the way. (Ειδικά με τις αγάπες τα carts)

 

Τέλος το να μην τρέχουν από τον σκληρό απευθείας ... cause nintendo?? (Είπα και συστηματάκι για το dock>undock)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια 128gb micro sd μια χαρά κομπλέ θα είμαστε...

 

Και εγώ αυτό πιστεύω. Αν και εξαρτάται πόσα wii-u στυλ games θα βγάλουν επιπέδου MK8 και λοιπά. Και αυτό μόνο σε κάποιον που θα πάει full digital download μόνο. Ελάχιστοι δηλαδή πιστεύω. Ποιο πολύ για VC-Eshop only θα είναι η SD και αυτά πόσο μεγάλα να είναι δηλαδή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ αυτό πιστεύω. Αν και εξαρτάται πόσα wii-u στυλ games θα βγάλουν επιπέδου MK8 και λοιπά. Και αυτό μόνο σε κάποιον που θα πάει full digital download μόνο. Ελάχιστοι δηλαδή πιστεύω. Ποιο πολύ για VC-Eshop only θα είναι η SD και αυτά πόσο μεγάλα να είναι δηλαδή..

 

Εγώ είμαι από αυτούς που ήμουν full digital σε κονσόλες και pc και κάποιες φορές το μετάνιωσα γιατί κάποια παιχνίδια θα ήθελα να τα πουλήσω. Δεν κάνει κακό και καμία φυσική κόπια, να πω ότι είναι φτηνότερα τα ψηφιακά σαχλαμάρες. Όποτε γενικός κανόνας για εμένα στο switch, προτιμάω φυσικές κόπιες και ψηφιακά μόνο όσα δεν κυκλοφορούν σε φυσική μορφή  και με ενδιαφέρουν παράλληλα. Δεν νομίζω να ξεμείνω από χώρο με 150gb χοντρικά χώρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι από αυτούς που ήμουν full digital σε κονσόλες και pc και κάποιες φορές το μετάνιωσα γιατί κάποια παιχνίδια θα ήθελα να τα πουλήσω. Δεν κάνει κακό και καμία φυσική κόπια, να πω ότι είναι φτηνότερα τα ψηφιακά σαχλαμάρες. Όποτε γενικός κανόνας για εμένα στο switch, προτιμάω φυσικές κόπιες και ψηφιακά μόνο όσα δεν κυκλοφορούν σε φυσική μορφή και με ενδιαφέρουν παράλληλα. Δεν νομίζω να ξεμείνω από χώρο με 150gb χοντρικά χώρου.

Μόνο αν δούμε τεράστια patches/dlc θα ζοριστείς. Αλλιώς μόνο με saves και digital only θα είσαι άνετος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια 128gb micro sd μια χαρά κομπλέ θα είμαστε...

Δεν τις λες και φθηνες παντως https://www.skroutz.gr/c/45/memory-cards.html?from=autocomplete&keyphrase=128gb+micro+sd.

 

Μιλαμε για οσο κοστιζει ο 1tb σκληρος δισκος που χωραει φυσικα παρα πολλα παραπανω πραγματα απο saves και install.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τις λες και φθηνες παντως https://www.skroutz.gr/c/45/memory-cards.html?from=autocomplete&keyphrase=128gb+micro+sd.

 

Μιλαμε για οσο κοστιζει ο 1tb σκληρος δισκος που χωραει φυσικα παρα πολλα παραπανω πραγματα απο saves και install.

Όλα έχουν υπέρ και τα κατά.

Η κάρτα είναι πολύ μικρή, ο δίσκος μεγαλύτερος σε μέγεθος.

Ο δίσκος έχει μεγαλύτερη χωρητικότητα από την κάρτα και μεγαλύτερες ταχύτητες μεταφοράς.

Η κάρτα καταναλώνει λιγότερη ενέργεια από το δίσκο, ο δίσκος θα τράβαγε πολύ από την μπαταρία.

O δίσκος είναι ευαίσθητος σε πτώσεις, η κάρτα δεν καταλαβαίνει τπτ.

 

Εμένα προσωπικά δεν με πειράζει. Άπαξ και δεν ακολούθησαν το μοντέλο της Sony με τις ειδικές και πανάκριβες κάρτες μνήμης είμαστε μια χαρά. Ευσεβής πόθος είναι το παρακάτω αλλά η πιθανή ευρεία διάδοση και επιτυχία του switch θα μπορούσε να ωθήσει την αγορά των sd καρτών παραπέρα, στη διάθεση καρτών με μεγαλύτερες χωρητικότητες στην αγορά ή στη μείωση των τιμών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...