Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v1


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από την άποψη ότι δεν τρέχει android ή ios  :-). Σου προτείνω να διαβάσεις τα άρθρα που παρέθεσε ο Malthador πιο πάνω. Και όπως είπα πιθανολογώ ότι αυτό είναι η αιτία και η nintendo δεν έχει κάνει καμία αναφορά για την χρήση του ως tablet τόσο καιρό... Αλλιώς γιατί να μην δείξει καθόλου τέτοιες λειτουργίες ή την touch screen;

Θα τα διαβάσω, αλλά δε νομίζω ότι θα θεωρηθεί κατώτερο. Ίσα ίσα θα είναι μια έξτρα δυνατότητα που θα μπορεί για κάποιους να καλύψει μια επιπλέον ανάγκη χωρίς να πάρουν άλλη συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Είναι καθαρά λόγω marketing όπως είχα αναφέρει σε παλιότερα μηνύματα πως δεν είναι τυχαία η προώθηση ως οικιακό σύστημα. Διαφοροποιείται έτσι και με τα gaming φορητά συστήματα και με τις smartdevice. Παράλληλα η εικόνα ενός οικιακού συστήματος που μεταφέρεται "πουλάει" καλύτερα από ενός φορητού που παίζει στην τηλεόραση.

 

Επειδή αναφέρθηκε η φορητότητα ο Koizumi σε παλιότερη συνέντευξη του άφησε να εννοηθεί πως παιχνίδια που δεν κυκλοφορούσαν στα φορητά θα μπορούσαν να αποκτήσουν μεγαλύτερη δυναμική αν μπορούσαν να κυκλοφορήσουν ως φορητά. Πιστεύω ότι η Ν ποντάρει στην φορητότητα του συστήματος (μέσα σε άλλα) ως μέσο που θα οδηγήσει σε καλύτερες πωλήσεις στο software.

 

Σχετικά με browser εμένα δεν θα μου έκανε εντύπωση αν απουσιάζει από το Switch μιας και η Ν θέλει να είναι μέρος του οικοσυστήματος των smartphones. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περισσότερα preorders του Switch απο το PS4 δηλώνει μεγάλος retailer στην Σουηδία

https://www.facebook.com/webhallen/posts/1390566550964968

 

Μακάρι να πάει πολύ καλά, αν έχει υποστήριξη θα δούμε παιχνιδάρες στην κονσόλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περισσότερα preorders του Switch απο το PS4 δηλώνει μεγάλος retailer στην Σουηδία

https://www.facebook.com/webhallen/posts/1390566550964968

 

μακάρι να πάει καλά σαν κονσόλα (πρέπει να ειναι κουτός κάποιος να ευχεται το αντίθετο), αλλά παγκοσμίως δε νομίζω να φτάσει όυτε στο ελάχιστο τα preorders του ps4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακάρι να πάει καλά σαν κονσόλα (πρέπει να ειναι κουτός κάποιος να ευχεται το αντίθετο), αλλά παγκοσμίως δε νομίζω να φτάσει όυτε στο ελάχιστο τα preorders του ps4.

Πόσα κομμάτια υπήρχαν διαθέσιμα στο launch του ps4;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σχεδον ολα τα μηχανηματα ξεπουλανε στο launch. Οι κινησεις της Nintendo μετα θα ειναι καθοριστικες για την επιτυχια του Switch.

 

Το μηχανημα εχει ολα τα φοντα να τα παει καλα. Και σχεδον ποτε η επιτυχια, η αποτυχια μιας κονσολας δεν ηταν θεμα δυνατοτητων.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Επειδή αναφέρθηκε η φορητότητα ο Koizumi σε παλιότερη συνέντευξη του άφησε να εννοηθεί πως παιχνίδια που δεν κυκλοφορούσαν στα φορητά θα μπορούσαν να αποκτήσουν μεγαλύτερη δυναμική αν μπορούσαν να κυκλοφορήσουν ως φορητά. Πιστεύω ότι η Ν ποντάρει στην φορητότητα του συστήματος (μέσα σε άλλα) ως μέσο που θα οδηγήσει σε καλύτερες πωλήσεις στο software.

 

Προσωπικά, εγώ που έχω κανόνα ότι τα multi-platforms τα παίζω πάντα στο πισί μου, θα αγοράζα κάποιους τίτλους στο NS, ακόμα και με χειρότερο τεχνικό τομέα, προκειμένου να μπορούσα να τους παίζω on-the-go. Είναι τεράστιο συν η φορητότητα για κάποιους, έχει δίκιο ο Koizumi.

 

 

Σχετικά με browser εμένα δεν θα μου έκανε εντύπωση αν απουσιάζει από το Switch μιας και η Ν θέλει να είναι μέρος του οικοσυστήματος των smartphones. 

 

Ως gaming device, θα είναι τεράστιο σφάλμα από μέρους τους αν το Switch δεν έχει από τη μαμά του apps που να είναι συναφή με gaming. Κατ' ελάχιστον πρέπει να έχει browser, youtube, twitch και voice chat apps. Αυτά τα περί smartphones τα ακούω βερεσέ, προσωπικά. Κατ' αρχάς που το έχουν βρει γραμμένο ότι είμαι υποχρεωμένος να έχω smartphone για να μπορώ να χρησιμοποιώ στο έπακρο το Switch; Και κατά δεύτερον ποιά OS's θα υποστηρίζουν τα apps τους; Android, iOS και Windows; Είναι ανίκανοι να φτιάξουν ένα δικό τους σοβαρό OS στις κονσόλες τους και θα καταφέρουν να υποστηρίξουν τόσες παράλληλες πλατφόρμες; Και αν έχω κάτι πιο exotic, πχ Blackberry OS; Θα supportάρουν και αυτό;

 

Βλακείες είναι αυτά, να στρώσουν τον κώλο τους να βγάλουν πέντε apps της προκοπής στο σύστημά τους και να αφήσουν τις σαχλαμάρες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρα πολυ κοσμος εκανε κολοτουμπα και ειδε διαφορετικα το switch και αρχισε να γινεται η κονσολα που μας ελειπε.οταν το παρουσιασαν οι 9 στους 10 ξυνησαμε διοτι η πρωτη σκεψη στο μυαλο ηταν vs ps4 /one....με τις μερες ομως καταλαβαν ολοι οτι δεν γερνει προς τα εκει το μηχανημα και ειναι αλλη κατηγορια η οποια εγινε ποθητη.

 

ακομα με χαλανε λιγο τα περι online με κινητα και η μυστικοτητα που πεφτει οσο αφορα αν εχει browser κτλπ....

 

αν εχει browser,multimedia και δουν οτι αυτη η κινηση με το ονλινε ειναι βλακωδες και το φτιαξουν,για μενα θα ειναι τελειο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρα πολυ κοσμος εκανε κολοτουμπα και ειδε διαφορετικα το switch και αρχισε να γινεται η κονσολα που μας ελειπε.οταν το παρουσιασαν οι 9 στους 10 ξυνησαμε διοτι η πρωτη σκεψη στο μυαλο ηταν vs ps4 /one....με τις μερες ομως καταλαβαν ολοι οτι δεν γερνει προς τα εκει το μηχανημα και ειναι αλλη κατηγορια η οποια εγινε ποθητη.

Εκεί είναι όλο το ζουμί της ιστορίας. Εάν πήγαινε να κοντραριστεί στα ίσια με τις άλλες εταιρίες βγάζοντας έναν τρίτο κλώνο (οι 2 κλώνοι ουσιαστικά είναι τα ps4 και xboxone, μόνο οι αποκλειστικότητες και ελάχιστες λεπτομέρειες αλλάζουν) θα ήταν χαμένη από χέρι. Γιατί να προτιμήσει κάποιος τον τρίτο αυτό κλώνο και όχι τους άλλους 2 που προϋπάρχουν? Μονάχα για τις αποκλειστικότητες της Nintendo σαν τίτλους και μόνο, με gameplay κομμένο και ραμμένο στο στυλ που προμοτάρουν sony και microsoft? Τότε θα ήταν πραγματικά λογικό να σταματήσει η N να φτιάχνει hardware και να βγάζει μόνο software σε όλες τις πλατφόρμες, ps4, xboxone και pc.

 

To στοίχημα είναι η διαφορετική πρόταση και το να σε πείσουν ότι είναι κάτι που αξίζει να το έχεις.

 

Ναι είναι underpowered σχετικά το σύστημα, αλλά όταν έχεις προτεραιότητα την φορητότητα αναγκαστικά υφίστασαι σοβαρούς περιορισμούς. Πιο πολύ σημασία έχει να είναι προσιτό το developing για τρίτους, να υποστηρίξει δυνατά την κονσόλα με τίτλους η ίδια η εταιρία (κάτι που θα γίνει σίγουρα περισσότερο σε σχέση με το Wii U από το γεγονός και μόνο ότι θα αντικαταστήσει μέσα στον επόμενο χρόνο και το 3ds) έτσι ώστε να κάνει πωλήσεις και να δημιουργηθεί μια ισχυρή βάση παικτών που θα τραβήξει ακόμα περισσότερο το ενδιαφέρον τρίτων για να φτιάξουν παιχνίδια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως gaming device, θα είναι τεράστιο σφάλμα από μέρους τους αν το Switch δεν έχει από τη μαμά του apps που να είναι συναφή με gaming. Κατ' ελάχιστον πρέπει να έχει browser, youtube, twitch και voice chat apps. Αυτά τα περί smartphones τα ακούω βερεσέ, προσωπικά. Κατ' αρχάς που το έχουν βρει γραμμένο ότι είμαι υποχρεωμένος να έχω smartphone για να μπορώ να χρησιμοποιώ στο έπακρο το Switch; Και κατά δεύτερον ποιά OS's θα υποστηρίζουν τα apps τους; Android, iOS και Windows; Είναι ανίκανοι να φτιάξουν ένα δικό τους σοβαρό OS στις κονσόλες τους και θα καταφέρουν να υποστηρίξουν τόσες παράλληλες πλατφόρμες; Και αν έχω κάτι πιο exotic, πχ Blackberry OS; Θα supportάρουν και αυτό;

 

Βλακείες είναι αυτά, να στρώσουν τον κώλο τους να βγάλουν πέντε apps της προκοπής στο σύστημά τους και να αφήσουν τις σαχλαμάρες.

 

Για μένα πάντως να μην συμπεριληφθεί ένας browser ως πιθανότητα δεν είναι κάτι που μου φαίνεται ακραίο. Η Ν θέλει ένα οικοσύστημα που να είναι ενεργοί οι χρήστες ενεργοί σε αυτό. Επίσης θέλει έντονα να είναι μέρος του των smartdevices γιατί πολύ απλά οι κάτοχοι τους είναι εκατοντάδες εκατομμύρια περισσότεροι από τους κατόχους κονσολών και παράλληλα πολύ ενεργοί. Μην ξεχνάμε πως η Ν δεν θέλει να μπλέξει τα μπούτια της με τα tablet και πλασάρει το Switch ως ένα σύστημα που αφοσιώνεται στα videogames. 

 

Όπως είχα γράψει παλιότερα η αγορά έχει αλλάξει με την είσοδο των smartdevices. Τα laptop παράδειγμα πλέον απευθύνονται σε gamers και επιχειρηματίες που θέλουν πρόσβαση σε κάτι μικρό και ελαφρύ. Το ίδιο και οι φωτογραφικές που βρήκαν κοινό σε ερασιτέχνες της φωτογραφίας πέρα από τους επαγγελματίες. Αυτό το κομμάτι πιστεύω ότι θα ακολουθήσει και η Ν με το Switch, θα το πλασάρει στο κοινό των εκατοντάδων κατόχων smartdevices (*και σε όλους γενικότερα,απλά δείτε το βίντεο στο μήνυμα του Deghinsea) ως εξειδικευμένη συσκευή για παιχνίδια που συνδυάζει φορητότητα, αμεσότητα, πρακτικότητα (που είναι η κορυφή ως χαρακτηριστικά των smartdevices) και παράλληλα συνοδεύεται από την διαφορετικότητα και το software της Ν. Ως προς το software το κοινό αυτό θα μπορεί να το γνωρίσει μέσα από τις εφαρμογές της Ν για να προβούν στο Switch για την ολοκληρωμένη έκδοση.

 

Είναι ένας νέος blue ocean που ακόμα δεν τον έχουμε δει σε πλήρη εφαρμογή (theme parks, movies, qol, etc) και είναι δομημένος στα δεδομένα της σημερινής αγοράς. Με λίγα λόγια η επιτυχία του Switch δεν κριθεί από το περιορισμένο κοινό των κονσολών αλλά από όλους τους υπόλοιπους και για αρχή των smartdevices. Γράφοντας το τελευταίο μπορεί κάποιοι να σκέφτονται Wii games αλλά όπως προανέφερα η Ν δεν πρόκειται να casualποιήσει τα παιχνίδια της ξανά, το κομμάτι αυτό το σπάει με τα mobile apps και ήδη η παρουσίαση του Switch το δείχνει ξεκάθαρα. Zelda και ARMS με κλασσικό χειρισμό, SM Odyssey βασισμένο στα κλασσικά 3D Mario και γενικώς μια ποικιλία τίτλων στα οποία συμπεριλαμβάνεται και το 1-2Switch ως family/party game.

 

Επομένως από την στιγμή που η Ν θέλει να είναι μέρος των smartdevices και όχι αντίπαλος που θέλει τα εκμεταλλευτεί για να δημιουργήσει παράλληλα με αυτό ενεργούς χρήστες στο δικό της οικοσύστημα τότε η πιθανότητα απουσίας ενός browser δεν μου φαίνεται τόσο παράλογη. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα γίνει κιόλας...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...