Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v1


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τωρα που το σκεφτομαι το limited edition στα 100Ε ειναι μια χαρα deal αν σκεφτεις οτι:

70Ε κανει μονο το game

ενα decent case με θεσεις για games χωρις skin (που σιγουρα θα χρειαστεις ενα) ξεκιναει στα 15$ στο amazon, ποσο μαλλον το official zelda botw case στην Ελλαδα κιολας απο καταστημα

Με τα υπολοιπα ~15Ε λοιπον εχεις τον χαρτη, το νομισμα και τα soundtracks σε physical form. Εδω οι περισσοτεροι devs ζητανε απο 5 εως 10Ε για τα soundtracks του Game τους στο steam, η θηκη με τα 24 cd εχει πολυ μεγαλυτερη αξια

 

Οποτε αρκετα worth σαν αγορα, αν παρω το switch δηλαδη θα προτιμουσα να παρω το limited edition

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε γαμωτο ηθελα να προλαβω να κλεισω την τιμη που εδινε το gameseek στα 199 σε λιρες αλλα δεν το χα δει .καταφερε κανενας να παραγγειλει απο εκει ??>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα κατάστημα στο skroutz εχει το switch στα 299 πάλι!!!

Μου αρεσει που εχει την κονσολα πιο φθηνα απο ολους αλλα στα υπολοιπα δηλητηριο.ζελντα 80 ευρο,limited 115 euro xd.

 

Ρε παιδια ειμαι ο μονος που δεν μου αρεσει κοκκινο,γαλαζιο τα joy con?

Τωρα που το σκεφτομαι το limited edition στα 100Ε ειναι μια χαρα deal αν σκεφτεις οτι:

70Ε κανει μονο το game

ενα decent case με θεσεις για games χωρις skin (που σιγουρα θα χρειαστεις ενα) ξεκιναει στα 15$ στο amazon, ποσο μαλλον το official zelda botw case στην Ελλαδα κιολας απο καταστημα

Με τα υπολοιπα ~15Ε λοιπον εχεις τον χαρτη, το νομισμα και τα soundtracks σε physical form. Εδω οι περισσοτεροι devs ζητανε απο 5 εως 10Ε για τα soundtracks του Game τους στο steam, η θηκη με τα 24 cd εχει πολυ μεγαλυτερη αξια

 

Οποτε αρκετα worth σαν αγορα, αν παρω το switch δηλαδη θα προτιμουσα να παρω το limited edition

 

H limited δεν εχει θηκη ,χαρτη ,και νομισμα μεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H limited δεν εχει θηκη ,χαρτη ,και νομισμα μεσα

Και τι εχει δηλαδη;

 

απο οτι καταλαβα η limited εχει αυτα που ανεφερα και η master ολα αυτα + το σπαθι

 

 

Λαθος μου τωρα ειδα οτι εχει το αγαλμα και soundtracks. Ο,τι να 'ναι δηλαδη, ενα παιχνιδι 4 διαφορετικα editions...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εκαναν λιγο μανταρα με τις εκδοσεις. Και εμας στην ευρωπη μας αδικουν.αυτη που λες ειναι η special,και η master ειναι +το σπαθι.βγαινουν μονο αμερικη.ευρωπη βγαινει η limited που εχει μεσα σπαθι soundtrack ,και game

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι εχει δηλαδη;

 

απο οτι καταλαβα η limited εχει αυτα που ανεφερα και η master ολα αυτα + το σπαθι

 

 

Λαθος μου τωρα ειδα οτι εχει το αγαλμα και soundtracks. Ο,τι να 'ναι δηλαδη, ενα παιχνιδι 4 διαφορετικα editions...

εσυ εννοεις την σπεσιαλ

αυτη ηθελα και εγω τρελα αλλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσυ εννοεις την σπεσιαλ

αυτη ηθελα και εγω τρελα αλλα...

 

 

Τα εκαναν λιγο μανταρα με τις εκδοσεις. Και εμας στην ευρωπη μας αδικουν.αυτη που λες ειναι η special,και η master ειναι +το σπαθι.βγαινουν μονο αμερικη.ευρωπη βγαινει η limited που εχει μεσα σπαθι soundtrack ,και game

9a6d5e3af53e492098cc262eeb5a146f.png

Αθανατο Σκρουτζ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Ποιά games θεωρείς ότι τρέχουν χειρότερα στο O3DS; Έχω και O3DS και N3DS, δεν έχω παρατηρήσει αισθητές διαφορές σε κάποιο game.

 

2) Ο χειρισμός μπορεί να είναι ίδιος για όλους στο PS4, αλλά το gameplay δεν είναι. Τα περισσότερα fps δίνουν προβάδισμα στο gameplay σε κάποια genres.

 

3) Έχει σχέση, από την άποψη ότι περιορίζει την ελευθερία και τη δημιουργικότητα του εκάστοτε dev, πράγμα πολύ κακό, όποια εταιρεία και με όποια μορφή και αν το κάνει.

 

4) Η Ν δέχεται το λιγότερο backlash; Τώρα κάνεις πλάκα έτσι; Ενδεικτικά δες τα news που βγάζει το google για «Nintendo Switch». Επειδή το παρακολουθώ κάθε μέρα, σου λέω ότι εδώ και δέκα μέρες από το presentation και μετά, πρέπει να έχω διαβάσει πάνω από 150 άρθρα με τίτλους «Why is the Switch doomed to fail» ή «The 5 biggest problems with Nintendo Switch». Και αυτά από μεγάλα -υποτίθεται αμερόληπτα- ειδησεογραφικά sites, όχι από random dudes στο insomnia. Προφανώς, δεν συγκρίνονται με το reveal του XBONE, but still για κονσόλα που δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα ψάχνονται να βρουν αρνητικά.

 

5) Άλλη κλασικούρα που συναντούσα στην προηγούμενη γενιά, πήγαινε κάπως έτσι ο διάλογος:

- Το Wii έχει χάλια γραφικά, τα PS3/X360 έχουν καλύτερα.

- Ναι, αλλά το PC έχει ακόμα καλύτερα από τα PS3/X360.

- Ναι, αλλά στις κονσόλες δεν μας νοιάζουν τα γραφικά.

 

6) Για τα remasters την έχω πει την άποψή μου: συμφωνώ όταν γίνεται σε παλιούς τίτλους για να τους κάνουμε re-visit οι παλιοί και να τους γνωρίσουν οι νεότεροι, δεν συμφωνώ όταν γίνεται για πολύ πρόσφατους τίτλους, ανεξαρτήτου εταιρείας. Όπως διαφωνούσα με το TLOU remaster, έτσι διαφωνώ και με το Mario Kart 8 Deluxe. Ομοίως, συμφωνούσα με το Wind Waker HD και με το Ico/SotC remaster. Το NES mini δεν βρίσκω τι σχέση έχει στην κουβέντα μας, προϊόν που απευθύνεται σε πάρα πολύ εξειδικευμένη αγορά είναι, τώρα μιλάμε για κανονικές κονσόλες.

 

7) Συμφωνώ απόλυτα, αυτά να τα βλέπουν όσοι ονειρεύονταν ότι θα πουληθούν ένα δις κονσόλες. Αυτή είναι η δυναμική των κονσολών και αυτή θα είναι σε κάθε γενιά από εδώ και στο εξής: μάξιμουμ 200m, βάζοντας και τα handhelds μέσα στη σούμα και χωρίς να υπολογίζουμε πως θα κινηθούν οι περιστασιακοί pc gamers. Από εκεί και πέρα, ας συνειδητοποιήσει η κάθε εταιρεία ότι τους casuals δεν μπορείς να τους ψυχολογήσεις και τους core θέλει αγώνα για να τους κρατήσεις.

 

1) http://www.geek.com/games/hyrule-warriors-struggles-on-3ds-while-new-3ds-outperforms-wii-u-1650933/

 

Δεν είδα κανέναν να λέει ότι το 3DS δεν είναι παραδοσιακή κονσόλα...

 

2) Αν μιλάμε για PvP θα συμφωνήσω, ειδάλλως είναι υπερβολή. Παίζω ένα πολύ συγκεκριμένο παιχνίδι τον τελευταίο καιρό και εναλλάσω συνεχώς μεταξύ 30 & 60 fps. Τα 60 είναι σίγουρα πιο smooth, αλλά όχι ότι στα (σταθερά) 30 fps γίνεται ξαφνικά unplayable. Αυτό το λέω υπερβολή.

 

Σημείωσε επίσης ότι άλλο να παίζεις με controller και άλλο με ποντίκι... στην 2η περίπτωση είναι λιγότερο ανεκτό το 30άρι. Αυτό δεν το αναφέρουν πολλοί PCάδες περιέργως. Μια δοκιμή θα σε πείσει.

 

3) Ο μόνος περιορισμός είναι στα MP παιχνίδια για λόγους balance. Σε SP χτυπάνε και 60 και 120 fps (VR) αν θέλουν & μπορούν.

 

4) Μίλησα για πολύ συγκεκριμένα πράγματα: childhood nostalgia & remasters. Το NES Mini (ναι, είναι remastered κονσόλα) είχε τρελή αποδοχή, σε σημείο να βγαίνουν παγανιά οι scalpers... προσωπικά αδιάφορο μου είναι για αγορά, όπως επίσης αδιάφορο μου είναι να το κράξω.

 

Αν κάτι δεν σε ψήνει, απλά το προσπερνάς.

 

Θυμίσου πόσοι κράζανε το PS4 ότι είναι remastered PS3, ενώ τώρα δεν λένε τίποτα για το Switch... τα remasters υπάρχουν απλά για να γεμίζουν τα κενά στο πρόγραμμα κυκλοφοριών, δεν σημαίνει ότι δεν θα βγουν και νέα παιχνίδια.

 

Ούτε καν νέα μόδα δεν είναι. Εγώ κάποτε έπαιζα remasters του Master System στο... Game Gear. Αλλά βλέπεις τότε ούτε internet υπήρχε, ούτε fora, ούτε φτηνές DSL. Μόνο περιοδικά.

 

Τουλάχιστον με το BC ελπίζουμε ότι δεν θα υπάρχει ανάγκη για remasters στο μέλλον...

 

Όλη η μανούρα γίνεται γιατί δεν βγαίνουν αρκετά (AAA) παιχνίδια σε αυτή την γενιά. Remasters υπάρχουν και στο PS3 αρκετά:

 

https://en.wikipedia.org/wiki/High-definition_remasters_for_PlayStation_consoles

 

Οι λόγοι που δεν βγαίνουν αρκετά νέα AAA games στο PS4 είναι γνωστοί και στο PS5 θα βγουν ακόμα λιγότερα, αλλά πάλι θα πέφτουν κάποιοι από τα σύννεφα και πάλι θα απορούν γιατί στα PS1/PS2 ήταν διαφορετική η κατάσταση.

 

5) Το έχω ξαναπεί ότι αυτό είναι σαν την ομορφιά (eye candy). Είναι κάποιοι που θα πάρουν μια γκόμενα και θα την modάρουν στις πλαστικές μέχρι να γίνει 10άρι Bimbo (κι ας μην έχει καθόλου χαρακτήρα/προσωπικότητα) και άλλοι που απλά θέλουν μια νορμάλ προς εμφανίσιμη γκόμενα by default, αλλά να μπορούν να πουν και 2 κουβέντες.

 

Σου θυμίζει κάτι όλο αυτό στα του gaming; Different strokes for different folks.

 

Το «δεν με νοιάζουν ΚΑΘΟΛΟΥ τα γραφικά» είναι σαν να λέει κάποιος ότι θα παντρευόταν την Βασιλειάδου. Για τέτοιες περιπτώσεις υπάρχει και το Atari 2600...

 

Άλλο με νοιάζει κάτι μέχρι ενός ορίου και άλλο με παρανοιάζει σε σημείο να παραβλέπω άλλα πράγματα.

 

Το Wii πάντως που αναφέρεις έχει 2 πολύ όμορφα παιχνίδια (SMG1/2). Με τα γραφικά άλλος εννοεί σκέτο ανάλυση και άλλος το συνολικό αποτέλεσμα (assets, art style, ατμόσφαιρα).

 

Στα multiplatform με τα φωτορεαλιστικά γραφικά (CoD και σία), ναι, δεν μπορούσε να ακολουθήσει, γιατί ήταν μια γενιά πίσω (λίγο παραπάνω από GameCube). Γι' αυτό η Nintendo επιμένει στα «παιδικά» γραφικά. Ένα exclusive θα δουλέψει αρκετά το art style για να κρύψει τις αδυναμίες του hardware και αυτό είναι κάτι που ισχύει σε όλες τις κονσόλες.

 

6) Εσύ μπορεί να διαφωνείς με το TLOU remaster, αλλά και σημαντικό τεχνικό άλμα είχε (για τα δεδομένα των remasters πάντα) και ένα 50άρικο είχε μόνο day 1 και πολλούς τους γλίτωσε από την αγορά PS3 (υπολόγισε €100-150) και αν θες τα έσοδα (έστω ένα μέρος αυτών) πήγαν στην χρηματοδότηση των UC4/TLOU2.

 

Αν το TLOU ήταν Ninty game, €60 θα είχε για 5 χρόνια σερί minimum. :P

 

Το ότι τιμολογούν το MK8 Deluxe ίσα και όμοια με το (νέο) Zelda είναι κάπως... και δεν θα έχει price drop σύντομα.

 

7) Έχεις σκεφτεί ότι αυτοί που κάνουν projection σε 1 δις μπορεί να βλέπουν potential σε αναδυόμενες αγορές που υπερκεράζουν τον πληθυσμό της Δύσης (π.χ. Κίνα/Ινδία);

 

Αν γίνει τέτοιο άνοιγμα, μπορεί τα 200 εκατομμύρια να είναι λίγα... βέβαια εκεί υπάρχει και πολύς φτωχός κόσμος (γι' αυτό τα PC και η πειρατεία θερίζουν), αλλά έχουν και μια ευημερούσα μεσαία τάξη που όλο και αυξάνεται, ενώ στην Δύση μάλλον το αντίθετο γίνεται θα έλεγα... food for thought.

 

 

ειχα wii u  και το πουλησα εδω μεσα. μολις περνουσες τα 10 μετρα ειδικα αν ειχε και τοιχο μπροστα εχανε το σημα. δεν μπορεις να το συγκρινεις με μια φορητη συσκευη.

 

Για όσους δεν το γνωρίζουν, το Wii U gamepad δουλεύει με WiFi 5 GHz (Miracast), που έχει μικρότερη εμβέλεια από τα 2.4 GHz (αρνητικό), αλλά και λιγότερες παρεμβολές (θετικό).

 

 

Η φορητοτητα ειναι σημαντικο κριτηριο ακομα και για μενα αλλα και για πολυ κοσμο. Δεδομενου οτι εγω μενω με την γυναικα μου που ειναι το κλασικο θυληκο και δε ξεκολαει απο την τν , η εχεις παιδια η δεν εχεις δωματιο δικο σου (οπως επισης εγω δεν ειχα πριν κανω το δικο μου σπιτι) , η φορητοτητα ειναι παρα πολυ σημαντικη... Αραζω καναπεδακι η πολυθρονα και βγαζω ματια με τις ωρες χωρις να με νοιαξει αν κατσω στην tv η οχι... Οποτε ειτε εκτος ειτε εντος πολης , δεν παιζει ρολο , ειναι σημαντικο κριτηριο για αρκετο ποσοστο λογικα... Αν ημουν φοιτητης , η ειχα δικο μου δωματιο , η μπορουσα να συντηρησω σπιτι με εξτρα δωματιο (για playroom) , δε θα με ενοιαζε και μενα... Ομως ο μεσος ορος πιστευω οτι ειναι σαν και μενα και δεν μπορει να χει αποκλειστικα δικο του χωρο. Οσον αφορα το Wiiu το W.c απο την σαλοκουζινα εχει αποσταση 5μ και με κλειστη πορτα(προφανως  :D ) , επαιζα ανετα οτι παιχνιδι ηθελα....Η φορητοτητα του wiiu αυτη ηταν οχι τιποτα σπουδαιο.

 

Όπως τα λες. Για τον ίδιο λόγο έχει απήχηση το Remote Play.

 

 

Κατά τα άλλα ορισμένοι συνεχίζετε να κάνετε το λάθος να συγκρίνετε το μηχάνημα βάση του τι συμβαίνει στον άμεσο περίγυρο σας. Δεν πάει έτσι. Η φορητότητα + ευκολία είναι τεράστιο κομμάτι και όποιος δεν το έχει καταλάβει ας το βάλει καλά στο μυαλό του ότι αν πιάσει το εγχείρημα της Nintendo να είναι σίγουροι ότι και η MS και η Sony θα κάνουν ακριβώς το ίδιο. Εγώ είμαι σίγουρος ότι έχουν ήδη σχέδια για να παρουσιάσουν κάτι αντίστοιχο κάποια στιγμή στο σχετικά κοντινό μέλλον. Απλά για άλλη μια φορά το παρουσίασε πρώτη η Nintendo σε πρακτική μορφή που δουλεύει χωρίς πολλά πολλά και χωρίς να αισθάνεσαι ότι κάτι λείπει ενώ έχει δικά του χαρακτηριστικά που δεν έχει κανείς άλλος.  

 

Δεν είναι απίθανο. Εταιρίες όπως η Sony έχουν πολλές πατέντες στο «συρτάρι» (portfolio).

 

π.χ. το PS Move υπάρχει ως prototype από εποχές PS2: 

 

Υπήρχε DS4 prototype με οθόνη: http://www.gamespot.com/articles/sony-explains-why-dualshock-4-dropped-touchscreen/1100-6415701/

 

Υπάρχει ακόμα και prototype με αποσπώμενα controllers από το 2012: http://bgr.com/2012/12/01/playstation-4-controller-concept-sony-patent/

 

Και υπάρχει και αυτό το κινέζικο tablet: http://www.digitalspy.com/gaming/news/a811759/this-chinese-tablet-looks-mightily-like-the-switch/

 

Η Nintendo προφανώς πήρε αυτή την ιδέα και την έκανε "polish", περίπου όπως έκανε η Apple με το iPhone (υπήρχαν smartphones και πριν από αυτό).

 

Τα links τα βάζω απλά για να δούμε ότι κάποια πράγματα προϋπάρχουν... τώρα το αν θα βγουν στο εμπόριο ή όχι, αυτό εξαρτάται από τις συνθήκες της αγοράς. Το Move δεν αντέγραψε το Wii όπως νομίζουν πολλοί, απλά πάτησε στην (πρόσκαιρη έστω) επιτυχία του και βγήκε κι αυτό στην αγορά, χώρια ότι ήταν συστατικό χειρισμού για το (μελλοντικό) PSVR. Η άλλη πατέντα με την οθόνη όμως δεν βγήκε ποτέ λόγω των χαμηλών πωλήσεων του Wii U.

 

Προσωπικά δεν θα με χάλαγε ένα Vita/DualShock υβρίδιο, με κανονικούς μοχλούς & full triggers, για άνετο Remote Play... κανονική αυτόνομη κονσόλα (Vita 2) δεν νομίζω να βγει πάντως.

 

Στην τελική αν είναι κάτι είναι καλό & χρήσιμο, ας αντιγραφεί (βλ. Share button)! :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά περί φορητότητας να τραβάς ένα κάρο καλώδια στο μπαλκόνι μόνο φορητότητα δεν είναι. Ώρες,ώρες απορώ με αυτά που διαβάζω. Άντε και PSVR στο μπαλκόνι, μόνο ένα κάρο καλώδια χρειάζεται.... έλεος δηλαδή.

 

tumblr_ok8wnzaFSk1qjoleso1_1280.jpg

Splatoon και τα μυαλά στα κάγκελα!

Λεγεται κανω πλακα και αυτοσαρκαζομαι γιατι μονο φορητο δεν ειναι το ps4 στο μπαλκονι. Ειχε και γελακι διπλα απο το ορισμος της φορητοτητας.

 

Οταν βλεπετε μια απαντηση διαβαστε την, μην την κοιτατε απλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεγεται κανω πλακα και αυτοσαρκαζομαι γιατι μονο φορητο δεν ειναι το ps4 στο μπαλκονι. Ειχε και γελακι διπλα απο το ορισμος της φορητοτητας.

 

Οταν βλεπετε μια απαντηση διαβαστε την, μην την κοιτατε απλα.

 

Συγνώμη αλλά είμαι old fashion και δεν γνωρίζω πως το γελάκι σημαίνει και αυτοσαρκασμός. Στην περίπτωση αυτή το κοίταγμα μου ξέφυγε παρά το διάβασμα. Έτσι και αλλιώς κάποια μηνύματα όπως πως προσδιορίζει ο καθένας την φορητότητα μόνο να τα κοιτάς είναι παρά να τα διαβάζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά είμαι old fashion και δεν γνωρίζω πως το γελάκι σημαίνει και αυτοσαρκασμός. Στην περίπτωση αυτή το κοίταγμα μου ξέφυγε παρά το διάβασμα. Έτσι και αλλιώς κάποια μηνύματα όπως πως προσδιορίζει ο καθένας την φορητότητα μόνο να τα κοιτάς είναι παρά να τα διαβάζεις.

Αν ησουν old fashion θα ηξερες οτι το γελακι ισχυει σαν κανω πλακα απο εποχες IRC μεσα 90.

 

Οκ αλλη φορα θα τα γραφω αναλυτικα.

 

ΠΑΙΔΙΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΓΙΑ ΦΟΡΗΤΟΤΗΤΑ ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ ΕΝΤΑΞΕΙ; ΤΑ PS4, PROJECTOR KAI ΗΧΟΣΥΣΤΗΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΟΡΗΤΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΚΑΛΩΔΙΑ. ΑΣΕ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΠΑΡΟΧΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ. ΟΠΟΤΕ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΤΟΝ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΧΙΟΥΜΟΡ.

 

Ετσι θα ειμαστε ολοι χαρουμενοι στο Στρουμφοχωριο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...