Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v1


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω να αγορασω κονσολα απο το gamecube... μιας και τη βγαζω με το pc (ναι ειμαι γελιος συμφωνα με συμφορητη σε αλλο θεμα) και δε απασχολησαν τα παιχνιδια των twins.

Περιμενα με αγωνια το ΝΧ και απογοητευτικα πληρως απο το switch.

Γιατι μα το Τουατις να μη βγαλει ενα δυνατο μηχανημα ; Ενα μηχανημα στο οποιο θα μπορω να παιξω το Zelda με γραφικα w3 / tr ?

Γιατι θα πρεπει (απο οτι εχω δει στα διαφορα βιντεο) το μονο ζωντανο πραγμα που εχει το νεο open world botw να ειναι το γρασιδι ;

Ποιον θα χαλαγε ενα splatoon, mario cart στα 4Κ/60 ? (Αναφερομαι σε αυτα τα 2 γιατι απο αποψη γραφικων δεν ειναι τιποτα φοβερο για να ζοριστει ενα μηχανημα δυναμης ps4/xbone).

Γενικα ποιον θα χαλαγε ενα μηχανημα που θα μπορουσε να τρεξει τα παιχνιδια της Ν, με το μοναδικο τους gameplay με γραφικα του 2017? Και συναμα θα μπορουσε οποιος 3rd party dev θελει να κανει port ή να γραψει νεα παιχνιδια για αυτο ανετα ;

 

Το μονο που με κανει να ελπιζω ειναι οτι το switch θα παρει πληρως της θεση του (x)DS στη portable αγορα και θα μηδενιστει πληρως το home κομματι του μπας και επιτελους βγει καμια κονσολα της προκοπης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους έχουν προπαραγγείλει απο pulic: Πρόσφατη ενημέρωση μετά από ερώτημα κάποιου στα public, κάνω paste την απάντηση:

 

"Καλησπέρα σας,

 

Σας ευχαριστούμε για την επικοινωνία σας με το Public.gr.

 

Σε συνέχεια του αιτήματός σας θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως η αρχική μας παραλαβή από ''NINTENDO SWITCH'' θα είναι ικανή να εξυπηρετήσει όλες τις μέχρι τωρα προπαραγγελίες. Θα επικοινωνήσουμε μαζί σας για τη παραλαβή του προϊόντος σας."

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω να αγορασω κονσολα απο το gamecube... μιας και τη βγαζω με το pc (ναι ειμαι γελιος συμφωνα με συμφορητη σε αλλο θεμα) και δε απασχολησαν τα παιχνιδια των twins.

Περιμενα με αγωνια το ΝΧ και απογοητευτικα πληρως απο το switch.

Γιατι μα το Τουατις να μη βγαλει ενα δυνατο μηχανημα ; Ενα μηχανημα στο οποιο θα μπορω να παιξω το Zelda με γραφικα w3 / tr ?

Γιατι θα πρεπει (απο οτι εχω δει στα διαφορα βιντεο) το μονο ζωντανο πραγμα που εχει το νεο open world botw να ειναι το γρασιδι ;

Ποιον θα χαλαγε ενα splatoon, mario cart στα 4Κ/60 ? (Αναφερομαι σε αυτα τα 2 γιατι απο αποψη γραφικων δεν ειναι τιποτα φοβερο για να ζοριστει ενα μηχανημα δυναμης ps4/xbone).

Γενικα ποιον θα χαλαγε ενα μηχανημα που θα μπορουσε να τρεξει τα παιχνιδια της Ν, με το μοναδικο τους gameplay με γραφικα του 2017? Και συναμα θα μπορουσε οποιος 3rd party dev θελει να κανει port ή να γραψει νεα παιχνιδια για αυτο ανετα ;

 

Το μονο που με κανει να ελπιζω ειναι οτι το switch θα παρει πληρως της θεση του (x)DS στη portable αγορα και θα μηδενιστει πληρως το home κομματι του μπας και επιτελους βγει καμια κονσολα της προκοπης.

Αν το switch είχε specs ps4 pro, για να σηκώνει ένα στοιχειώδες 4k, στο form factor που έχει τώρα η τιμή του θα ήταν, στην καλύτερη περίπτωση, σαν να αγοραζεις pro και τωρινό switch μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το switch είχε specs ps4 pro, για να σηκώνει ένα στοιχειώδες 4k, στο form factor που έχει τώρα η τιμή του θα ήταν, στην καλύτερη περίπτωση, σαν να αγοραζεις pro και τωρινό switch μαζί.

 

Μα δε μιλησα να ειναι φορητο. Μιλησα για καθαρη home κονσολα.

Το switch ειτε το λεει η Ν ειτε οχι ειναι φορητη συσκευη με tv out.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μα δε μιλησα να ειναι φορητο. Μιλησα για καθαρη home κονσολα.

Το switch ειτε το λεει η Ν ειτε οχι ειναι φορητη συσκευη με tv out.

 

Δεν γίνεται ούτε πρακτικά, ούτε οικονομικά, ούτε εμπορικά η Ν να κυκλοφορήσει home console ξανά, τουλάχιστον έτσι όπως την εννοούν η MS και η Sony. Η δυναμική της Ν είναι στα φορητά συστήματα και με αυτό τον γνώμονα πρέπει να πορεύεται από 'δω και στο εξής. Οπότε καλώς πάντρεψε τα dev τμήματά της και έφτιαξε υβρίδιο.

 

Αν έβγαζε ένα powerhouse στις τιμές των XBONE/PS4 πιστεύεις ότι θα πουλούσε καλύτερα από το Wii U;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πω και εγώ την ιστορία μου. Τελευταία κονσόλα nintendo που είχα ήταν το gameboy το απλό. Fan δεν μπορείς να με πεις. Με gaming ασχολουμε  πολύ από μικρή ηλικία. Στα 30 μου λοιπών ναι θα πάρω switch. Προφανώς και για το Zelda/Mario αλλά όχι μόνο. Είδε το βιντεο η κοπέλα μου και επάθε πλάκα. Πείτε εσείς πόσα games του ps4 & xbox έχουν την ίδια δυνατότητα όπως το kart ή το arms? 

Και ναι για εμένα που πραγματικά θέλω την εμπειρία θα παίξω witcher στο pc μου. Το switch είναι τελείως άλλη φάση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα από το WiiU ίσως (δεν είναι και τόσο δύσκολο). Γενικά, καλά δε θα πουλούσε σίγουρα. Το xbone μόλις και μετά βίας πέρασε τα 26 εκ. Δύσκολα θα ξαναβγάλει παραδοσιακή κονσόλα η nintendo έτσι όπως έχει σβήσει η αγορά κονσολών στην Ιαπωνία. Το πιο κοντινό σε αυτό, θα είναι να κυκλοφορήσει σε μικρούς αριθμούς εξαιρετικά δυνατά docks για το switch (βλέπε foxconn leak) που θα παίζουν τα ίδια παιχνίδια με αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έβγαζε ένα powerhouse στις τιμές των XBONE/PS4 πιστεύεις ότι θα πουλούσε καλύτερα από το Wii U;

 

Δεν ειμαι αναλυτης της αγορτας, αλλα εγω θα αγοραζα.

θελω τα παιχνιδια της Ν στο 2017 και οχι στο 2004. 

Γουστα βεβαια ειναι αυτα και σεβαστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που εχω να πω ειναι καποιος που εχει σκοπο να αγορασει μια κονσολα και περιμενει να πεσει 50 ευρο σε κανα 7 μηνο η να γλιτωσει μισο game,ειναι εντελως λαθος κινηση.φενεται σωστη ναι αλλα αν κατσεις να το σκεφτεις καλα,απο την ωρα που τα σκας καθε μερα για τσιγαρα για καφεδες για ποτα για βενζινες για τυχες στο περιπτερου του παιδιου και γενικα για ολα οσα ξερετε,γνωμη μου σκας 50ευρο παραπανω και θα ευχαριστεις 7 μηνες πιο νωρις και πιο πολυ απο το να περιμενεις.ο χρονος ειναι πολυτιμο πραμα και περναει σαν νερο.οταν ο αλλος θα ξεκιναει να παιξει το ζελντα πχ εσυ θα εχεις τερματισει το ζελντα και αλλα 2 game και θα προχωρας για αλλο.ειμαι συμφωνως και εγω σε κατι τιμες οπως ps3 τοτε στα 600/ευρο εκει να περιμενεις,αλλα στα 299 τι να περιμενεις?30 ευρο εκπτωση για να απολαυσης μια κονσολα 7 μηνες αργοτερα και γενικα 7 μηνες και 1 χρονο λιγοτερο την ζωη της?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που εχω να πω ειναι καποιος που εχει σκοπο να αγορασει μια κονσολα και περιμενει να πεσει 50 ευρο σε κανα 7 μηνο η να γλιτωσει μισο game,ειναι εντελως λαθος κινηση.φενεται σωστη ναι αλλα αν κατσεις να το σκεφτεις καλα,απο την ωρα που τα σκας καθε μερα για τσιγαρα για καφεδες για ποτα για βενζινες για τυχες στο περιπτερου του παιδιου και γενικα για ολα οσα ξερετε,γνωμη μου σκας 50ευρο παραπανω και θα ευχαριστεις 7 μηνες πιο νωρις και πιο πολυ απο το να περιμενεις.ο χρονος ειναι πολυτιμο πραμα και περναει σαν νερο.οταν ο αλλος θα ξεκιναει να παιξει το ζελντα πχ εσυ θα εχεις τερματισει το ζελντα και αλλα 2 game και θα προχωρας για αλλο.ειμαι συμφωνως και εγω σε κατι τιμες οπως ps3 τοτε στα 600/ευρο εκει να περιμενεις,αλλα στα 299 τι να περιμενεις?30 ευρο εκπτωση για να απολαυσης μια κονσολα 7 μηνες αργοτερα και γενικα 7 μηνες και 1 χρονο λιγοτερο την ζωη της?

Θα πεσει η κονσολα 50ευρω,θα πεσουν και οι τιμες των παιχνιδιων θα εχουν βγει τοτε(οχι πολυ αλλα λιγα ευρω απο το καθενα να πως μαζευεται ενα αξιολογο ποσο),θα εχει ψιλο φτιαξει και η διαθεσιμοτητα στα περιφερειακα(ισως και εκει τα σκρουτζομαγαζα να εχουν ριξει τις τιμες)+οτι μιλαμε για περιοδο γιορτων/black friday που ουτως ή αλλως γινονται εκπτωσεις και bundle κονσολων.

 

Το να βιαστει καποιος να παρει την κονσολα day one( με βαση γενικα την προιοστορια που εχουν ολες οι κονσολες ως τωρα)ειναι το κακο της υποθεσης,οχι το να περιμενει να δει πως θα ειναι η κατασταση με υποστηριξη/ανακοινωσεις/παιχνιδια/online.

 

Ειναι αυτα που ελεγα πιο πισω για τα περι''vote with your wallet''που δεν εφαρμοζονται στην πραξη....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) Κάτσε γιατί μπερδευόμαστε χωρίς λόγο. Έγραψα εγώ πουθενά ότι το N3DS ή το NDSi δεν θεωρούνται mid-gen upgrades; Σχολίασα το GBC γιατί το έφερες ως παράδειγμα και είπα απλά ότι άλλο upgrade μετά από 9 χρόνια κι άλλο μετά από 2 ή 3 χρόνια.

 

2) Γενικότερα, δεν διαφωνώ με τα mid-gen upgrades, όμως υπό όρους. Δεν με ενοχλεί ακόμα και το new-piece-of-hardware να έχει δικά του exlusives (αντίθετα με την τακτική της Sony), αρκεί να το κάνει σωστά. Η Ν δεν είχε backlash με το N3DS, γιατί το είχε χειριστεί σωστά imho. Μέχρι την κυκλοφορία του N3DS, το O3DS ήταν μία κονσόλα που άξιζε να την έχεις γιατί είχε υποστηριχθεί εκτενώς στα exlusives της από την Ν. Ακόμα και σήμερα για εμένα που έχω PS3, δεν υπάρχουν αρκετά exclusives που να δικαιολογούν την αγορά PS4, οπότε τι συμπέρασμα να βγάλω όταν πάει και βγάζει νέο σύστημα που θα τρέχει τα ίδια games με το προηγούμενο; Με βάζει σε σκέψεις να περιμένω πριν προχωρήσω σε αγορά PS4/PS4 Pro. Δες το αλλιώς: αυτή τη στιγμή που μιλάμε, τι κέρδος έχει κάποιος αν αγοράσει PS4 Pro, αντί για OG PS4; Ελπίζω η MS να μην κάνει το ίδιο λάθος με το Scorpio και να δώσει αέρα στους devs να προγραμματίσουν χωρίς περιορισμούς.

 

3) PS: Επειδή αναφέρθηκε σε άλλο ποστ, όταν η Ν έβαζε βλακώδεις περιορισμούς στους devs την Ν64 εποχή ήταν ο σατανάς, τώρα που η Sony βάζει βλακώδεις περιορισμούς (ότι τρέχει στο OG PS4 να τρέχει και στο Pro) είναι ο Ρομπέν των Δασών. Ενδιαφέροντα double standards.

 

1) Μόνο και μόνο που η συνολική εγκατεστημένη βάση του Game Boy περιλαμβάνει και τα Color, θα έπρεπε να σου λέει ότι είναι η ίδια πλατφόρμα...

 

Τώρα κάτι παραληρήματα (δεν μιλάω για σένα) ότι DS & 3DS είναι η ίδια πλατφόρμα (από πότε το DS παίζει 3DS παιχνίδια?) δεν τα σχολιάζω καν. Της νύχτας τα καμώματα τα βλέπει η μέρα και γελά.

 

Εν τέλει το point μου ήταν ότι τα iterative consoles είναι κάτι πολύ παλιό, που προϋπάρχει των Pro/Scorpio. Είπε κανείς ότι καταργήθηκε το παραδοσιακό console gaming τότε; Ακόμα και στο 3DS υπάρχουν παιχνίδια που παίζουν πολύ χειρότερα στο OG μοντέλο... κακώς βέβαια, αλλά συμβαίνει και εκεί δεν είδα κανά doom & gloom.

 

Επίσης, ο κάτοχος OG PS4 χάνει λιγότερα πράγματα από όσα χάνει ο κάτοχος OG 3DS... σου ξαναλέω ότι η έλλειψη C-stick είναι τραγική, πόσο μάλλον στα €270. Χώρια τα extra shoulder buttons. Αυτά θα έπρεπε να τα έχει day 1, δεν είναι θέμα chipset.

 

Ο χειρισμός στο PS4 είναι ίδιος για όλους. Ευτυχώς το Switch τουλάχιστον φαίνεται δεν είναι λειψό από άποψη χειρισμού για OG/day 1. Το να αυξήσουν την ιπποδύναμη στο μέλλον είναι κάτι αναμενόμενο.

 

2) Το αν κάποιος θεωρεί καλά exclusives ΜΟΝΟ τα Bloodborne/Uncharted 4 είναι θέμα perception. Exclusives έχει αρκετά το PS4... τώρα αν εσύ προσπερνάς π.χ. το Infamous ή το Killzone (τυχαία τα παραδείγματα), αυτό ξαναλέω είναι θέμα perception ή προσωπικού γούστου αν θες (δηλαδή υποκειμενικό, όχι αντικειμενικό του πόσα exclusives υπάρχουν). Δεν σου βάζω καν μέσα remasters από PS3/Vita, γιατί δεν είχαν όλοι αυτές τις κονσόλες. Και έρχονται άλλα πόσα exclusives μέσα στο 2017... δεν πιστεύω με την καμία ότι κάποιος που έδωσε €200 στο Black Friday 2016 θα το μετανιώσει. Έτσι κι αλλιώς με €400 έχεις και τις 2 κονσόλες, δεν είναι δα και καμία τρομερή επένδυση. Το Switch ζητάει €400 για κονσόλα και παιχνίδι ή χειριστήριο.

 

3) Καμία σχέση το ένα με το άλλο. IIRC, η Ninty (στα ντουζένια της) έβαζε περιορισμό πόσα games θα βγάζει ένας dev κάθε χρόνο στην πλατφόρμα της. Αυτό δεν έχει καμία σχέση με το PS4 vs Pro.

 

Πάντως αν θες να μιλήσουμε για double standards, η Nintendo έχει με διαφορά το λιγότερο backlash λόγω... childhood nostalgia. Σεβαστό και κατανοητό, αλλά δεν γίνεται π.χ. να τρώει βρισίδι η Sony για τα remasters και η Ninty όχι μόνο να βγάζει remastered κονσόλα (NES Mini), αλλά ο κόσμος να ζητάει και 2η δόση (SNES mini).

 

Τέλος, στα περί εγκατεστημένης βάσης (επειδή κιόλας τα βράδια ρέει άφθονο το αλκοόλ -ξέρουν ποιοί-), καλό θα είναι να υπολογίζουμε πόσοι αγόρασαν και 2η κονσόλα (ελέω RROD/YLOD), μην πω 3η (λόγω πειρατείας), κάτι που φουσκώνει δραματικά τα νούμερα πωλήσεων, χωρίς όμως να αντικατοπτρίζεται απαραίτητα σε αυξημένες πωλήσεις παιχνιδιών. Και το PS2 είχε πουλήσει τα κέρατά του (λόγω DVD & πειρατείας), αλλά δεν την λες και αντιπροσωπευτική μια βάση 150 εκατομμυρίων. Είχε πολλούς casuals, όπως είχε και το Wii.

 

Για μένα αυτή η γενιά είναι η πιο αντιπροσωπευτική που έχει υπάρξει ποτέ εδώ και αρκετές γενιές. Ούτε πειρατεία έχουμε, ούτε κανά σοβαρό πρόβλημα στο hardware (RROD/YLOD). Οι μόνοι casuals που έχει το PS4 είναι αυτοί που παίζουν φανατικά Pro/CoD και η διαφορά τους με τους PS2/Wii/DS casuals είναι ότι είναι σταθεροί πελάτες (repeat customers/brand loyalty στην γλώσσα του marketing) και δεν φεύγουν εύκολα για άλλες πλατφόρμες.

 

 

Εχω να αγορασω κονσολα απο το gamecube... μιας και τη βγαζω με το pc (ναι ειμαι γελιος συμφωνα με συμφορητη σε αλλο θεμα) και δε απασχολησαν τα παιχνιδια των twins.

Περιμενα με αγωνια το ΝΧ και απογοητευτικα πληρως απο το switch.

Γιατι μα το Τουατις να μη βγαλει ενα δυνατο μηχανημα ; Ενα μηχανημα στο οποιο θα μπορω να παιξω το Zelda με γραφικα w3 / tr ?

Γιατι θα πρεπει (απο οτι εχω δει στα διαφορα βιντεο) το μονο ζωντανο πραγμα που εχει το νεο open world botw να ειναι το γρασιδι ;

Ποιον θα χαλαγε ενα splatoon, mario cart στα 4Κ/60 ? (Αναφερομαι σε αυτα τα 2 γιατι απο αποψη γραφικων δεν ειναι τιποτα φοβερο για να ζοριστει ενα μηχανημα δυναμης ps4/xbone).

Γενικα ποιον θα χαλαγε ενα μηχανημα που θα μπορουσε να τρεξει τα παιχνιδια της Ν, με το μοναδικο τους gameplay με γραφικα του 2017? Και συναμα θα μπορουσε οποιος 3rd party dev θελει να κανει port ή να γραψει νεα παιχνιδια για αυτο ανετα ;

 

Το μονο που με κανει να ελπιζω ειναι οτι το switch θα παρει πληρως της θεση του (x)DS στη portable αγορα και θα μηδενιστει πληρως το home κομματι του μπας και επιτελους βγει καμια κονσολα της προκοπης.

 

Κι εγώ θα το ήθελα αυτό (σε έναν ιδανικό κόσμο), αλλά πρέπει να συνειδητοποιήσουμε επιτέλους ότι αυτό που κρατάει την Nintendo ζωντανή από το Wii και μετά είναι τα χαμηλότερα production values σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Επίτηδες μένει μια γενιά πίσω. Να σου θυμίσω πόσα studios έκλεισαν στην γενιά του PS360; Αυτή η τάση συνεχίζεται μέχρι και σήμερα και δεν θα σταματήσει σύντομα...

 

Ναι, θα μπορούσε ενδεχομένως να έβγαζε ένα τουμπανομηχάνημα επιπέδου Scorpio, αλλά δεν ξέρουμε αν θα εμφάνιζε προβλήματα τύπου RROD... μην ξεχνάς ότι η Nintendo δεν έχει εμπειρία σε high wattage consoles (τα N64/GC ήταν low wattage, γιατί και τα PC της εποχής πάλι low wattage ήταν). Sony/MS την απέκτησαν με σκληρό (και δαπανηρό) τρόπο.

 

Όλοι αυτοί που λένε underpowered τα twins καλό θα είναι να καταλάβουν ότι οι AAA devs τρώνε τρελό ζόρι όταν ο κόσμος ζητάει production values επιπέδου Pixar και gameplay για σεμινάριο. Που να μην ήταν και "underpowered" δηλαδή... δεν γίνονται όλα μαζί και με χαμηλό κόστος ταυτόχρονα!

 

Δεν λέω, κι εμένα μ' αρέσουν κάτι UE4 φωτορεαλιστικά tech demos που βλέπω εδώ κι εκεί, αλλά να είμαστε και λίγο ρεαλιστές...

 

Αυτό το πράγμα να ζητάμε τον ουρανό με τα άστρα καθήμενοι από την πολυθρόνα μας, ακόμα κι αν καεί ο κόσμος γύρω μας (επανάληψη του industry crash των 80s), πραγματικά δεν το καταλαβαίνω. Χωρίς εταιρίες (μεγαλοpublishers) να ρίχνουν χρήμα δεν θα έχουμε (AAA) παιχνίδια. Θέλετε να βγαίνουν μόνο indies; ΟΚ, αλλά μετά δεν θα υπάρχει λόγος αγοράς ούτε PS4, ούτε GTX 970 κλπ κλπ. Τα βαριά/απαιτητικά παιχνίδια είναι που σπρώχνουν hardware συνήθως.

 

 

Αν το switch είχε specs ps4 pro, για να σηκώνει ένα στοιχειώδες 4k, στο form factor που έχει τώρα η τιμή του θα ήταν, στην καλύτερη περίπτωση, σαν να αγοραζεις pro και τωρινό switch μαζί.

 

Και τσάμπα να το έδινε που λέει ο λόγος, δεν θα ήταν καν φορητό... θα ήταν μια γκουμούτσα σαν Alienware laptop που θα σου έκαιγε τα χέρια.

 

More flops = higher wattage (στην ίδια λιθογραφία)

 

Απλοί νόμοι φυσικής/thermal envelope είναι. Δεν υπάρχουν μαγικές λύσεις. 8 Teraflops με 20 watts και HBM2 RAM στην προνομιακή τιμή των €399, ΜΟΝΟ στην νεραϊδοχώρα...

 

Στην τελική για να το θέσω αλλιώς για κάποιους κακεντρεχείς που κάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν, ΓΙΑΤΙ να μην θέλω καλύτερα specs στα €269 (τόσο κλείδωσε η τιμή του pre-order μου); Τι έχω να χάσω; Απλή λογική. Απλά θέτω τον πήχυ χαμηλά, για να μην απογοητευτώ (aka ρεαλισμός)... ό,τι παραπάνω μου δώσουν σε specs, εννοείται ότι είναι καλοδεχούμενο! Εκτός αν ζηλεύουν τα €269 και βγάζουν χολή, οπότε πάω πάσο. :P

 

Τώρα το να πιστεύω στα τυφλά παπατζήδες τύπου misterXmedia/Jeff Rigby (ναι, έχει και τέτοια wannabe φυντάνια το Nintendo στρατόπεδο), sorry, αλλά δεν... ειδικά σε μια χώρα που μας κυβερνάει ένας επαγγελματίας παπατζής, είναι ντροπή και αίσχος να πιστεύει ακόμα ο κόσμος σε παπατζιλίκια. Ναι, η ελπίδα έρχεται... από Huang μεριά. Και μετά ξυπνήσαμε ομαδικώς.

Επεξ/σία από bedazzled
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το switch είχε specs ps4 pro, για να σηκώνει ένα στοιχειώδες 4k, στο form factor που έχει τώρα η τιμή του θα ήταν, στην καλύτερη περίπτωση, σαν να αγοραζεις pro και τωρινό switch μαζί.

 

Και λίγα λες.... Θα μπορούσε πχ να σηκώσει ένας Snapdragon 835 με 8GB LPDDR4 4K? Ή θα έφτιαχνε η Nintendo custom cpu σαν την Apple? Ποιος θα αγόραζε ένα φορητό στο χιλιάρικο. Εδώ στα 339 και σου λέει ο άλλος θα το πάρω (1) χρόνο μετά για να γλιτώσω 30 ευρώ!!!

 

 

Μα δε μιλησα να ειναι φορητο. Μιλησα για καθαρη home κονσολα.

Το switch ειτε το λεει η Ν ειτε οχι ειναι φορητη συσκευη με tv out.

 

Όντως είναι φορήτη και μάλιστα next gen και για αυτό τον λόγο θα πουλήσει. Αυτή τη στιγμή ΔΕΝ έχει ανταγωνισμό στις κονσόλες. Εδω πουλάει στα 200 το 3DS , δεν θα πουλήσει το Switch στα 300?

 

Ναι θα πουλουσε και κυριως θα εδειχνε οτι σεβεται το κοινο της . Οχι αυτο που αγοραζει emo κουκλακια και shitmobile games το αλλο κοινο .

 

Δεν θα πουλούσε τίποτα. Η Sony από την εποχή του PS1, για διάφορους λόγους είναι ανίκητη. Εδώ κατάφερε και γύρισε την άσχημη κατάσταση στις πωλήσεις του PS3 ενώ η MS με τα άπειρα λεφτά τρώει τη μία σφαλιάρα μετά την άλλη...

 

Ας πω και εγώ την ιστορία μου. Τελευταία κονσόλα nintendo που είχα ήταν το gameboy το απλό. Fan δεν μπορείς να με πεις. Με gaming ασχολουμε  πολύ από μικρή ηλικία. Στα 30 μου λοιπών ναι θα πάρω switch. Προφανώς και για το Zelda/Mario αλλά όχι μόνο. Είδε το βιντεο η κοπέλα μου και επάθε πλάκα. Πείτε εσείς πόσα games του ps4 & xbox έχουν την ίδια δυνατότητα όπως το kart ή το arms? 

Και ναι για εμένα που πραγματικά θέλω την εμπειρία θα παίξω witcher στο pc μου. Το switch είναι τελείως άλλη φάση. 

 

Το κοινό της NIntendo είναι οι casuals που δεν θέλουν ή δεν έχουν χρόνο για witcher καθώς και οι 30άριδες οι οποίοι,ιδιαίτερα στη δύση και την Ιαπωνία δεν έχουν θέμα με την τιμή του hardware.

 

Επίσης έχουμε πεί ότι όποιος έχει δυνατό pc είναι πιο ΄"λογικο" να παρει Switch παρά κονσόλα του ανταγωνισμού... (για το Xbox One δεν το συζητάμε, πλέον δεν υπάρχει κάνενας λόγος!!!)

 

Αυτο που εχω να πω ειναι καποιος που εχει σκοπο να αγορασει μια κονσολα και περιμενει να πεσει 50 ευρο σε κανα 7 μηνο η να γλιτωσει μισο game,ειναι εντελως λαθος κινηση.φενεται σωστη ναι αλλα αν κατσεις να το σκεφτεις καλα,απο την ωρα που τα σκας καθε μερα για τσιγαρα για καφεδες για ποτα για βενζινες για τυχες στο περιπτερου του παιδιου και γενικα για ολα οσα ξερετε,γνωμη μου σκας 50ευρο παραπανω και θα ευχαριστεις 7 μηνες πιο νωρις και πιο πολυ απο το να περιμενεις.ο χρονος ειναι πολυτιμο πραμα και περναει σαν νερο.οταν ο αλλος θα ξεκιναει να παιξει το ζελντα πχ εσυ θα εχεις τερματισει το ζελντα και αλλα 2 game και θα προχωρας για αλλο.ειμαι συμφωνως και εγω σε κατι τιμες οπως ps3 τοτε στα 600/ευρο εκει να περιμενεις,αλλα στα 299 τι να περιμενεις?30 ευρο εκπτωση για να απολαυσης μια κονσολα 7 μηνες αργοτερα και γενικα 7 μηνες και 1 χρονο λιγοτερο την ζωη της?

 

Όταν είσαι πιτισιρικά δεν το καταλαβαίνεις. Μετά τα 30 πιάνεις το νόημα... :)

 

Θα πεσει η κονσολα 50ευρω,θα πεσουν και οι τιμες των παιχνιδιων θα εχουν βγει τοτε(οχι πολυ αλλα λιγα ευρω απο το καθενα να πως μαζευεται ενα αξιολογο ποσο),θα εχει ψιλο φτιαξει και η διαθεσιμοτητα στα περιφερειακα(ισως και εκει τα σκρουτζομαγαζα να εχουν ριξει τις τιμες)+οτι μιλαμε για περιοδο γιορτων/black friday που ουτως ή αλλως γινονται εκπτωσεις και bundle κονσολων.

 

Το να βιαστει καποιος να παρει την κονσολα day one( με βαση γενικα την προιοστορια που εχουν ολες οι κονσολες ως τωρα)ειναι το κακο της υποθεσης,οχι το να περιμενει να δει πως θα ειναι η κατασταση με υποστηριξη/ανακοινωσεις/παιχνιδια/online.

 

Ειναι αυτα που ελεγα πιο πισω για τα περι''vote with your wallet''που δεν εφαρμοζονται στην πραξη....

 

Βασικά δεν υπάρχει σωστό ή λάθος... Εϊναι απλά θέμα προτεραιοτήτων. Οποιος μπορεί , θέλει κτλ την παίρνει από την αρχή.

 

Εγώ δεν πιστεύω ότι η τιμή του θα πέσει έυκολα. Εδώ η Nintendo δεν έριξε την τιμή του Wii U που είχε πατώσει από πωλήσεις.( Όχι μην ακούσω για διάφορες προσφορές κατά καιρούς, αυτές είναι random και δεν μετράνε).

 

Δεν εχει ιδιαιτέρο λόγο να ρίξει τις τιμές γιατι η Nintendo ΔΕΝ Θελει να γίνει Sony. Ούτε MS που απαξιώνει τα προιόντα της σε τρείς μήνες (βλέπε GOW4). Εχουν άλλο τρόπο σκέψης.

 

Τέλος θα ηθελα να μου πείτε κάτι (δεν απευθύνομαι μόνο σε εσένα Fulgore):

 

 

Οσοι έχετε σπαστεί από την τιμή.... αν το Switch το πουλούσαν π.χ. στα 269 ευρώ θα το αγοράζατε Day 1 μαζι με game? Δηλαδή το πρόβλημα είναι το hardware και όχι τα 50-70 που θα σκαγατε(με) για κάθε game? (γιατι αλλιως θα πρέπει καποιος να περιμένει άλλα 5 χρόνια να πέσει η τιμή του Super Mario Odyssey!!! :D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το Vita. To σύστημα απέτυχε για δύο κύριους λόγους που δεν αναφέρθηκαν και προέρχονται από τον προκάτοχο του. Ένα μεγάλο μέρος των πωλήσεων του psp οφείλονταν στην πειρατεία/emulators και στις multimedia δυνατότητες του που δεν πρόσφερε άλλη φορητή gaming συσκευή την εποχή εκείνη. Η πειρατεία δεν δημιουργεί πελάτες οι οποίοι ενδιαφέρονται να σκάσουν λεφτά για software. Η Sony λοιπόν για να καταπολεμήσει την πειρατεία δημιούργησε αποκλειστικές ακριβές κάρτες μνήμης για το ps vita οι οποίες αύξησαν το συνολικό κόστος απόκτησης του συστήματος. Αναφέρθηκαν οι ακριβές κάρτες αλλά όχι ο λόγος ύπαρξης τους. Όπως και να έχει, οι smartdevices πρόσφεραν εξαρχής  multimedia δυνατότητες αλλά και emulators σε βάθος χρόνου επομένως αυτό το κομμάτι το έχασε το vita πριν καν κυκλοφορήσει.

 

Ένα άλλο θέμα είναι ο τρόπος προώθησης του vita, οικιακές εμπειρίες σε φορητό σύστημα. Όπως και να το κάνουμε όσο και να προσπάθησαν τα killzone, uncharted να προσφέρουν κάτι τέτοιο (το οποίο ήταν εντυπωσιακό για φορητό) και πάλι ήταν κατώτερα σε εμπειρία των οικιακών εκδόσεων. Γιατί να ασχοληθεί κάποιος με κάτι κατώτερο όταν μπορούσε να έχει πρόσβαση σε πολύ καλύτερο περιεχόμενο στην 32΄οθόνη του;

 

Άλλα προβλήματα που ίσχυαν και στο psp είναι ότι η Sony δεν κατάφερε να δημιουργήσει εμπορικούς φορητούς τίτλους (βλέπε animal crossing, pokemon, mario kart, super mario, κτλ) αλλά το ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ είναι πως δεν είχε και τα στούντιο που να έχουν τεχνογνωσία πάνω σε φορητούς τίτλους. Επίσης ακόμα και με τρίτες εταιρίες δεν μπόρεσε να κλείσει συμφωνίες σε εμπορικούς τίτλους όπως monster hunter ή yokai watch γιατί πολύ απλά η Ν είχε ανέκαθεν δυναμική στα φορητά της συστήματα και μπορούσε να εγγυηθεί την εγκατεστημένη βάση στις τρίτες εταιρίες και μέσω από τους εμπορικούς της τίτλους. 

 

Με λίγα λόγια ότι και να κυκλοφορούσε η Sony με αυτά τα δεδομένα πάλι την κατάληξη του vita θα είχε...ΤΕΛΟΣ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...