Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v1


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άντε ρε παλιόπαιδα - εδώ δεν χωράει το TitanFall 2! Πώς χωράει αυτό?

 

(ok το παραδέχομαι - ήταν trolling αυτό - μην απαντήσετε :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι για κάτι μήνες το backlog σε 3ds/vita/ps4 θα πάει αρκετά πίσω :P

 

 

Καλά και με το wiiu το ίδιο θα γίνει :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βασικά είναι ο λόγος που απέτυχε το Vita. Το Vita είναι εξαιρετικό σύστημα από κάθε άποψη και είναι αδικαιολόγητο που απέτυχε. Ή μάλλον, είναι πλήρως δικαιολογημένο: τα production values των Vita games ήταν στο θεό, συγκριτικά με αυτά του PSP και γι' αυτό η Sony το παράτησε στη μοίρα του, χωρίς να φτιάχνει games. Εάν ένας τίτλος του Vita κόστιζε τα μισά από ένα PS4 game (μπορεί να είναι τραβηγμένη η σύγκριση, αλλά πιάνεις το νόημα), προφανώς και η Sony θα προτιμούσε να ρίξει τα λεφτά στην home console.

 

Γι' αυτόν ακριβώς το λόγο είναι πολύ σωστή η επιλογή της Ν να «παντρέψει» home και handheld. Δεν θα μπορούσε πλέον να αντιμετωπίσει τα κόστη παραγωγής.

Είδα σήμερα ένα vita σε σπίτι φίλου και αναρωτιόμουν πως γίνεται αυτό να πήγε απατο και το άθλιο το 3ds να σάρωσε σε πωλήσεις (έχω 3ds btw). Πρώτα από όλα το build quality. Γυαλί από πίσω, μεταλλικό γύρω, εξαιρετικής ποιότητας πλαστικό, ζωντανή και μεγάλη οθόνη, ελάχιστα bezels, UI και ηχεία τέλεια, λίγο μικρά buttons αλλά Οκ. Μετά βλέπω το 3ds μου. Άσχημο πλαστικό, σπάει με το παραμικρό, άθλια 240p οθόνη που δεν βλέπεται με ΤΙΠΟΤΑ, χειρότερο battery life, κατώτερα specs, χειρότερο touch screen και ηχεία, μικροσκοπική οθόνη, ui που ανήκει στα 90s και αναρωτιέμαι. Πως ακριβώς πούλησε αυτό το έκτρωμα; Το PS vita μοιάζει σαν να βγήκε 10 χρόνια μετά και λίγα λέω. Αν η Sony δεν ήταν ηλιθια θα μπορούσε να είχε δημιουργήσει το καλύτερο φορητό που υπήρξε ποτέ. Ήταν από τις λίγες φορές που οι βλάκες της Nintendo ξύπνησαν και έγιναν ανταγωνιστικοι. Ξέραν ότι το σύστημα τους ήταν κατώτερο και ρίξαν άμεσα την τιμή και κυκλοφορησαν αμέτρητα καλά games. Αν είχε κάνει το ίδιο η Sony θα το ειχε πατήσει κάτω το 3ds, για να λέμε την αλήθεια ένα κακό gimmickο handheld ήταν το οποίο εχει πολύ καλό library όμως, δεν του άξιζε να πετύχει και το λέω ως χρήστης του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχω άξιζω να πετύχω ή όχι.

Υπάρχει έχω καλά games ή όχι.

Έχω και τις 2 κονσόλες και έχω περίπου τον ίδιο αριθμό παιχνιδιών και στα 2.

 

Εεε το 3ds έχει εμφανώς ανώτερα παιχνίδια.

Γι' αυτό και πέτυχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το Vita το χαντάκωσαν πρωτίστως οι πανάκριβες κάρτες μνήμης του και πολύ φοβάμαι μην γίνει το ίδιο με τα πανάκριβα περιφερειακά του Switch... φωνάζαμε στην Sony να βγάλει μοντέλο με microSD και μας γράφανε μην πω που. Τελικά βγάλανε 2ο revision και πάλι είχε proprietary memory cards. Άλλος ηλίθιος περιορισμός ήταν αυτός με το 1 account μόνο (το Switch χωράει μέχρι 8).

 

Αν η Sony αντέχει να χρηματοδοτεί production values επιπέδου PS4 (Uncharted 4), δεν νομίζω να την ζόρισε το... Killzone Mercenary. Απλά ο κόσμος έβλεπε πόσο έκαναν οι κάρτες μνήμης -> λάκιζε -> μειωμένες πωλήσεις κονσόλας -> λιγότερες πωλήσεις παιχνιδιών. Σαν αυτο-εκπληρούμενη προφητεία ένα πράγμα.

 

Μέσα σε όλα αυτά βάλε και την mobile λαίλαπα που τα σάρωσε όλα με πάμφτηνα έως τζάμπα παιχνίδια και κάπου εκεί έδεσε το γλυκό... γιατί ναι μεν το 3DS είναι πιο επιτυχημένο από το Vita, αλλά είναι λιγότερο επιτυχημένο από τον προκάτοχό του (DS) που έπαιζε χωρίς αντίπαλο στην αγορά (iPhone και σία) όσον αφορά την τεράστια μάζα των casuals. Γι' αυτό τον λόγο μεταξύ άλλων η Nintendo αποφάσισε την ενοποίηση των home & portable σε μια υβριδική.

 

Κακοί χειρισμοί χαρτογιακάδων... να ζήσουμε να το θυμόμαστε, γιατί Vita 2 δεν πρόκειται να δούμε με τίποτα. Από την άλλη βλέπεις το PS4 πόσο ωραία το χειρίστηκαν και είχε την αντίθετη πορεία, παρά τις «προβλέψεις» ότι θα τα έβρισκε σκούρα λόγω PC/Steam (εδώ δεν έγινε το ίδιο με την mobile επέλαση στα φορητά).

 

Υπάρχουν κι άλλα παραδείγματα από το παρελθόν (π.χ. Game Boy vs Game Gear). Συνήθως δεν νικάνε τα ανώτερα specs, αν και το PS4 είναι η εξαίρεση του κανόνα (μεταξύ άλλων και λόγω χαμηλότερης τιμής από τον ανταγωνισμό, χωρίς proprietary storage και λοιπές anti-consumer αηδίες).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληροφορίες σχετικά με την διάρκεια μπαταρίας χειριστηρίων και ταμπλέτας και οι χρόνοι φόρτισης τους:

C2pfLuCXUAECdXt.jpg:large

6ωρες φορτιση το controller?Πρεπει να ειναι ρεκορ αυτο....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Ενώ καλά τα γράφεις - βλέπω να μιλάς για τις μειώσεις των handheld (λόγω iphone κλπ.) αλλά δεν βλέπω να γράφεις για τις ακόμα περισσότερες μειώσεις πωλήσεων των σταθερών κονσολών..

 

Εσύ δεν βλέπεις την λαίλαπα των PC μόνο.. Γιατί σε αυτήν την γενιά αν βάλουμε τα 25 να στα κάνω 35 και 40 του xbox 15(??) του wiiU και τα πόσα 50~65? του ps4??? αυθαίρετα νούμερα είμαστε στα 100?  Ταβάνι πιάσαμε ...Τα άλλα 200 των 300 συνολικά (wii-ps360) που πήγαν? Μήπως στα smartphones και αυτά??

 

Εν τέλει και αυτά τα νούμερα δεν έχουν νόημα πια με τις iterative consoles - όπως και στα pc. Αντίστοιχα τα ds/3ds μια από τα ίδια δεν είναι?

 

Άλλωστε τι διαφορά έχει το ds το απλό από το 3ds από το new 3ds? Δεν παίζει το ένα τα παιχνίδια του άλλου?

 

Όπως το ps4 - pro - ps5 κτλ... ή πιστεύετε ότι  το Ps4 θα παίζει παιχνίδια του ps5? 

 

Κατά τα άλλα όπως μας συμφερει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον έχει καλή βιβλιοθήκη μια χαρά του αξίζει να είναι εκεί που είναι. Τα υπόλοιπα είναι δευτερεύοντα.

Δευτερεύοντα για σένα, η οθόνη του 3ds για μένα είναι άθλια, το ίδιο και το build quality. Ας μην κοροιδευομαστε, έκοψαν την τιμή εγκαίρως και φρόντισαν να κυκλοφορησουν πολλά casual games για αυτό και πέτυχε. Πιάσε ένα PS vita στα χέρια σου να δεις πόσο μπροστά είναι από άποψη hardware και εγώ 3ds έχω δεν λέω αλλά ας είμαστε αντικειμενικοι.

Δεν υπάρχω άξιζω να πετύχω ή όχι.

Υπάρχει έχω καλά games ή όχι.

Έχω και τις 2 κονσόλες και έχω περίπου τον ίδιο αριθμό παιχνιδιών και στα 2.

Εεε το 3ds έχει εμφανώς ανώτερα παιχνίδια.

Γι' αυτό και πέτυχε.

Έγραψα κάτι διαφορετικό; :P

Όπως λες και εσύ το 3ds είχε καλά Games και πέτυχε αλλά από πλευράς hardware μοιάζει αστείο μπροστά στο vita, το ανάποδο συμβαίνει από πλευράς software όμως να πω την αλήθεια. Αν είχε την υποστήριξη που είχε το 3ds και η Sony δεν είχε κάνει τόσα λάθη (ειδικά με τις κάρτες μνήμης) πιστεύω θα είχε ξεπεράσει το 3ds και καλά θα έκανε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι ο 1ος υποστηρικτης του games matter. Εχω ριξει απειρες σφαγες με PCMR και υπολοιπες δημοκρατικες δυναμεις εδω μεσα πανω σε αυτο. Αυτη την περιοδο παιζω Nier σε x360 και παει να γινει ενα απο τα αγαπημενα μου παιχνιδια ever.

 

Εεε δεν μπορω να βλεπω να γινεται το αντιθετο εδω και στο θεμα για το αν θα πουλησει το switch απο ταλιμπαν. Μερικοι εχουν βγαλει πατατες παιχνιδαρες οπως The Witcher, Uncharted, The Last of Us, Doom, Inside, κα και λενε οτι μονο ο Mario και το Zelda αξιζει.

 

Δεν ισχυει αυτο! Καθε μηχανημα εχει να προσφερει παιχνιδια. Ακομα και το Saturn ειχε το Panzer Dragoon Saga μεταξυ αλλων, ενα απο τα καλυτερα παιχνιδια ever για μενα.

 

Για αυτο και πονανε τα ματια μου οταν διαβαζω ατακες τυπου "μεινετε με τα PC/XBOX/PS4 να παιζετε COD".

 

Sorry Guys and Girls πολυ ωραια τα Zelda, Metroid και Mario αλλα επισης πολυ ωραια και τα The Last Guardian, FFXV η Outlast.

 

ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ MONO COD ΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΑΥΤΑ! Παιχνιδαρες εχουν ολα! Και ειναι σημαντικο ενας developer να μπορει να μεταφερει ευκολα και χωρις μεγαλο κοπο τα παιχνιδια του σε οσο το δυνατον περισσοτερες πλατφορμες.

 

Εκει κανει λαθος η Nintendo. Και δεν ειναι θεμα specs. Απο την εποχη του NES ειχε πολυ κακες πρακτικες για τους 3rd party. Απαγορευε πχ να βγαινουν παιχνιδια που κυκλοφορουν στο NES σε ανταγωνισμό με αποτελεσμα οι εταιριες να φτιαχνουν θυγατρικες προκειμενου να το κανουν.

 

Στο N64 το τερμάτισε. Και εκει ηταν που οι 3rd της γυρισαν την πλατη.

 

Κοινως πιστευω οτι αν δωσεις καλο λογο σε developer μπορει να κυκλοφορησει τα παιχνιδια του στο συστημα σου. Δεν παιζουν ρολο τα specs. Ακομα και ενα rendition του Witcher θα μπορουσαμε να δουμε στο Switch. Αλλα δεν προκειται να γινει αυτο.

 

Edit: Ενα πραγμα που θα γουσταρα τρελα, αλλα ξερω οτι δεν προκειται να γινει, ειναι μεταφορες παιχνιδιων απο τα κλασικα των x360/ps3. Το Switch εχει τα specs να το κανει αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τότε η τεχνολογία ακολουθούσε πιο αργούς ρυθμούς.

 

Τα 9 χρόνια του τότε είναι σαν 3 χρόνια σημερινά, αν λάβουμε υπόψιν τον ρυθμό εξέλιξης του mobile hardware (που αναγκαστικά ανέβηκε λόγω του iPhone και της αγοράς που άνοιξε)...

 

Το GBC είναι ο πρόγονος των iterative consoles και αυτό συνεχίστηκε με τα DSi & New 3DS. Δεν είδα τότε να υπήρχε κανά backlash ή ότι ήρθε το τέλος του παραδοσιακού console gaming...

 

Το New 3DS γιατί να μην θεωρηθεί mid-gen upgrade δηλαδή; Δεν έδωσε παράταση ζωής στην πλατφόρμα του 3DS; Σε αντίθεση με το Pro, έχει πολύ πιο μεγάλες διαφορές (ακόμα και στον χειρισμό λόγω του C-stick) και από άποψη exclusives (που δεν υπάρχουν στο Pro).

 

Κάτσε γιατί μπερδευόμαστε χωρίς λόγο. Έγραψα εγώ πουθενά ότι το N3DS ή το NDSi δεν θεωρούνται mid-gen upgrades; Σχολίασα το GBC γιατί το έφερες ως παράδειγμα και είπα απλά ότι άλλο upgrade μετά από 9 χρόνια κι άλλο μετά από 2 ή 3 χρόνια. Επίσης, δεν νομίζω ότι έχω γράψει κάπου ότι διαφωνώ με τα mid-gen upgrades (το λέω αυτό γιατί παρατηρώ από τον τρόπο γραφής σου πως μάλλον θεωρείς ότι είναι πρακτική που με βρίσκει αντίθετο). Ίσα-ίσα διαφωνώ με την τακτική της προηγούμενης γενιάς όπου κρατήσαμε για 8(!) χρόνια το ίδιο H/W και εν τέλει αναγκάστηκαν να βγάλουν σοβαρά underpowered κονσόλες, προκειμένου να καλύψουν τη διαφορά στο οικονομικό κομμάτι.

 

Γενικότερα, δεν διαφωνώ με τα mid-gen upgrades, όμως υπό όρους. Δεν με ενοχλεί ακόμα και το new-piece-of-hardware να έχει δικά του exlusives (αντίθετα με την τακτική της Sony), αρκεί να το κάνει σωστά. Η Ν δεν είχε backlash με το N3DS, γιατί το είχε χειριστεί σωστά imho. Μέχρι την κυκλοφορία του N3DS, το O3DS ήταν μία κονσόλα που άξιζε να την έχεις γιατί είχε υποστηριχθεί εκτενώς στα exlusives της από την Ν. Ακόμα και σήμερα για εμένα που έχω PS3, δεν υπάρχουν αρκετά exclusives που να δικαιολογούν την αγορά PS4, οπότε τι συμπέρασμα να βγάλω όταν πάει και βγάζει νέο σύστημα που θα τρέχει τα ίδια games με το προηγούμενο; Με βάζει σε σκέψεις να περιμένω πριν προχωρήσω σε αγορά PS4/PS4 Pro. Δες το αλλιώς: αυτή τη στιγμή που μιλάμε, τι κέρδος έχει κάποιος αν αγοράσει PS4 Pro, αντί για OG PS4; Ελπίζω η MS να μην κάνει το ίδιο λάθος με το Scorpio και να δώσει αέρα στους devs να προγραμματίσουν χωρίς περιορισμούς.

 

PS: Επειδή αναφέρθηκε σε άλλο ποστ, όταν η Ν έβαζε βλακώδεις περιορισμούς στους devs την Ν64 εποχή ήταν ο σατανάς, τώρα που η Sony βάζει βλακώδεις περιορισμούς (ότι τρέχει στο OG PS4 να τρέχει και στο Pro) είναι ο Ρομπέν των Δασών. Ενδιαφέροντα double standards.

 

 

Είδα σήμερα ένα vita σε σπίτι φίλου και αναρωτιόμουν πως γίνεται αυτό να πήγε απατο και το άθλιο το 3ds να σάρωσε σε πωλήσεις (έχω 3ds btw). Πρώτα από όλα το build quality. Γυαλί από πίσω, μεταλλικό γύρω, εξαιρετικής ποιότητας πλαστικό, ζωντανή και μεγάλη οθόνη, ελάχιστα bezels, UI και ηχεία τέλεια, λίγο μικρά buttons αλλά Οκ. Μετά βλέπω το 3ds μου. Άσχημο πλαστικό, σπάει με το παραμικρό, άθλια 240p οθόνη που δεν βλέπεται με ΤΙΠΟΤΑ, χειρότερο battery life, κατώτερα specs, χειρότερο touch screen και ηχεία, μικροσκοπική οθόνη, ui που ανήκει στα 90s και αναρωτιέμαι. Πως ακριβώς πούλησε αυτό το έκτρωμα; Το PS vita μοιάζει σαν να βγήκε 10 χρόνια μετά και λίγα λέω. Αν η Sony δεν ήταν ηλιθια θα μπορούσε να είχε δημιουργήσει το καλύτερο φορητό που υπήρξε ποτέ. Ήταν από τις λίγες φορές που οι βλάκες της Nintendo ξύπνησαν και έγιναν ανταγωνιστικοι. Ξέραν ότι το σύστημα τους ήταν κατώτερο και ρίξαν άμεσα την τιμή και κυκλοφορησαν αμέτρητα καλά games. Αν είχε κάνει το ίδιο η Sony θα το ειχε πατήσει κάτω το 3ds, για να λέμε την αλήθεια ένα κακό gimmickο handheld ήταν το οποίο εχει πολύ καλό library όμως, δεν του άξιζε να πετύχει και το λέω ως χρήστης του

 

Θα ξεκαθαρίσει το ζήτημα στο μυαλό σου αν δεχθείς ότι η Nintendo δεν φτιάχνει premium tech προϊόντα (όπως ομολογουμένως είναι το Vita), αλλά κατά βάση φτιάχνει toys. Σκέψου το εξής: πόσοι από τους γνωστούς σου έχουν 2 NDS ή 2 3DS και πόσοι έχουν πάνω από ένα Vita;

 

Δυστυχώς, το Vita ήταν καταδικασμένο να αποτύχει από την αρχή, γιατί αφενός ήταν premium προϊόν που δεν μπορούσε να το πουλήσει φθηνά η Sony, αφετέρου -και επιμένω σε αυτό- ήταν ακριβός ο προγραμματισμός S/W γι' αυτό. Αν βάλουμε στην εξίσωση και τις proprietary κάρτες που τις πουλούσαν για ένα νεφρό την καθεμία, ε το flop ήταν δεδομένο.

 

 

Εσύ δεν βλέπεις την λαίλαπα των PC μόνο.. Γιατί σε αυτήν την γενιά αν βάλουμε τα 25 να στα κάνω 35 και 40 του xbox 15(??) του wiiU και τα πόσα 50~65? του ps4??? αυθαίρετα νούμερα είμαστε στα 100?  Ταβάνι πιάσαμε ...Τα άλλα 200 των 300 συνολικά (wii-ps360) που πήγαν? Μήπως στα smartphones και αυτά??

 

Γελάω ακόμα όταν θυμάμαι κάτι δηλώσεις στις αρχές της γενιάς του τύπου για «1 δις πωληθέντες κονσόλες»...

 

 

Για αυτο και πονανε τα ματια μου οταν διαβαζω ατακες τυπου "μεινετε με τα PC/XBOX/PS4 να παιζετε COD".

 

Sorry Guys and Girls πολυ ωραια τα Zelda, Metroid και Mario αλλα επισης πολυ ωραια και τα The Last Guardian, FFXV η Outlast.

 

ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ MONO COD ΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΑΥΤΑ! Παιχνιδαρες εχουν ολα! Και ειναι σημαντικο ενας developer να μπορει να μεταφερει ευκολα και χωρις μεγαλο κοπο τα παιχνιδια του σε οσο το δυνατον περισσοτερες πλατφορμες.

 

Προφανώς και όποιος λέει ότι Mario και μετά το χάος είναι για τον Καιάδα. Προφανώς και PC/twins δεν έχουν μόνο κωλοντούτι. Όμως ξαναλέω, είναι κουκιά μετρημένα:

 

- Σε ενδιαφέρουν μόνο τα multi-platforms ή/και τα πισί exclusives; Πας σε πισί

- Σε ενδιαφέρουν τα XBONE exclusives ή/και τα multiplatforms; Πας σε XBONE.

- Σε ενδιαφέρουν τα PS4 exclusives ή/και τα multiplatforms; Πας σε PS4.

- Σε ενδιαφέρουν τα Nintendo exclusives; Πας σε Wii U/3DS (ή πλέον σε Switch).

 

- Σε ενδιαφέρουν τα Nintendo exclusives και τα multiplatforms; Τότε χρειάζεσαι δύο συστήματα, με την ίδια λογική που θα χρειαζόσουν δύο συστήματα αν σε ενδιέφεραν και τα XBONE exclusives και τα PS4 exclusives. Δεν χρειάζεται να κλαιγόμαστε συνέχεια για τα ίδια, ας συνειδητοποιήσουμε ότι σε N σύστημα, σοβαρά multiplatforms δεν θα δούμε και θα είμαστε λίγο πιο απελευθερωμένοι. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέστα :-D Να παρουν πρεφα οτι για την πλειοψηφια το switch ειναι η 3η - 4η επιλογη μετα απο pc ps4 και x1 .Και αμα δεν εχεις καθολου  κονσολα εννοειται οτι θα παρεις pro η S και θα εχεις και blueray player και hd . Και δε θα *** στα περιφερειακα - του U γιατι δεν παιζουν στο switch μαγκες ειναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...