Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v1


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@chrisgewrgi

είναι και θέμα γούστου, εμένα π.χ. τα Bomberman ποτέ δεν μου άρεσαν σαν concept, έχω ασχοληθεί ελάχιστα.

 

@mansa2k

Οκ, κατανοώ τον τρόπο που το βλέπεις.
Στο σημείο αυτό να πω ότι εγώ τουλάχιστον έχω πάψει να ασχολούμαι με τα multiplatforms σε κονσόλες της Nintendo από το Gamecube και μετά, ενδιαφέρομαι απλώς πέρα από τα 1st party να υπάρχουν και κάποιοι τίτλοι από τρίτες εταιρίες αρκεί να είναι καλοδουλεμένοι και αξιόλογοι. Τα multiplatforms μπορεί κάποιος να τα παίξει σε pc ή σε κάποια ανταγωνιστική κονσόλα. Για εμένα παιχνίδια όπως το Zelda και το Mario Odyssey είναι λόγοι για απόκτηση της κονσόλας. Φυσικά με την προϋπόθεση να μην είναι οι μοναδικοί αξιόλογοι 1st party τίτλοι σε όλο το lifespan της κονσόλας, αλλά να προκύψουν κι άλλοι στην συνέχεια.

Φυσικά όταν κοιτάει κανείς από την σκοπιά της εταιρίας που θέλει να προσελκύσει όσο περισσότερο κόσμο γίνεται, τα κριτήρια ενός μέσου gamer είναι άλλα. Εγώ που π.χ. είμαι ικανοποιημένος από το Wii U λόγω των φοβερών exclucives που έχει, προφανώς ανήκω σε μειοψηφία διότι η κονσόλα δεν θεωρείται επιτυχημένη, άρα η Nintendo δεν μπορεί να βασίσει την βιωσιμότητά της σε άτομα όπως εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτι που είδα σήμερα είναι και ότι ακόμα και η διαφήμιση της nintendo για το switch έχει μια αναφορά στην ιστορία της

 

C2uDXWHXEAAt6QP.jpg

 

είναι ακριβώς η ίδια με αυτή που είχε όταν παρουσιάσε το nes το 85.

Πάντως οι ουρές στη Ιαπωνιά καλά κρατούν 

 

C2pkbmMWEAICcg1.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα multiplatforms σιγουρα μπορεις να τα παιξεις σε αλλη κονσολα ομως δεν μπορεις να τα παιξεις στην γωνια σου χωρις να ενοχλεις κανεναν.ειτε αυτο ειναι κουζινα,καναπες,κρεββατι,τουαλετα,χωριο,και ουτο καθεξης,χωρις να χαλαει η εικονα του παιχνιδιου και η εμπειρια.πιστευω υπερτερει σε σχεση με αλλη πλατφορμα.και εκει πονταρουν.το μονο που ελπιζω ειναι να βολευουν τα στικακια απο το pad

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα γίνει άραγε το επόμενο NES; Για να δούμε...

 

Και μια (υπερβολικά αισιόδοξη ίσως) πρόβλεψη:

http://www.gamesindustry.biz/articles/2017-01-20-nintendo-switch-to-sell-40m-units-by-2020-dfc

13,33 μύρια κονσόλες τον χρόνο ή αλλιώς σταθερά πάνω από 1 μύριο κονσόλες τον μήνα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1-2 switch είναι κάποια mini games αν κατάλαβα σωστά ε; Μου φαίνεται σα να έχει λίγο lag στην αναγνώριση της κίνησης και την προβολή στην οθόνη ή είναι ιδέα μου;

Περιλαμβάνει πάνω από 20 minigames. Για το lag δεν γνωρίζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα γίνει άραγε το επόμενο NES; Για να δούμε...

 

Και μια (υπερβολικά αισιόδοξη ίσως) πρόβλεψη:

 

http://www.gamesindustry.biz/articles/2017-01-20-nintendo-switch-to-sell-40m-units-by-2020-dfc

 

13,33 μύρια κονσόλες τον χρόνο ή αλλιώς σταθερά πάνω από 1 μύριο κονσόλες τον μήνα!

Θα πουλησει γιατι απο πισω ακολουθουν και οι κατοχοι ds και vita.μεγαλο αλμα γιαυτους η αγορα του switch σαν φορητο.ειναι σαν οι κονσολαδες να πανε απο ps2 μην σου πω ps1 σε ps4

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο casual; Με την καμία...

 

Το επιχείρημά σου πάντως δεν έχει κάποια βάση. 200 έχουν τα PS3/360 (τεχνολογία 2005), 200 έχουν και τα PS4/XB1 και ξεπούλησαν στο Black Friday.

 

Όταν μιλάμε για 40 μύρια πωλήσεις, προφανώς δεν μιλάμε για hardcore κοινό (αυτοί είναι δεν είναι 10 μύρια, δες Wii U πωλήσεις)...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιλαμβάνει πάνω από 20 minigames. Για το lag δεν γνωρίζω.

Θέλω να το ξαναδώ, αλλά έτσι μου φάνηκε.

 

Αν το ρίξουν στα $/€200 (portable-only SKU?) και αποκτήσει πλούσιο line up, μπορεί...

Εννοείς να το πουλάνε χωρίς το dock; Αυτό θα είναι καλή κίνηση (όταν τους περάσει η μανία να το παρουσιάζουν ως home κονσόλα! :P ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, κάτι σε στυλ 2DS (προφανώς δεν θα το λένε Switch μετά, όπως δεν το λένε 3DS άμα δεν έχει 3D).

Πάλι switch θα το λένε. Switch light/mini/i. Θα αλλάζει από handheld mode σε tabletop mode.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα αποκλείεται να είναι διάδοχος του 3ds και φαίνεται από τις ανακοινώσεις μεγάλων franchise για το 3ds (fire emblem, SMT).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι η πρόβλεψη για 40εκ μέσα σε τρία χρόνια δεν μου φαίνεται υπερβολική. Αν το εμπορικό μοντέλο της Ν πετύχει και καταφέρει να αυξήσει την δημοτικότητα των χαρακτήρων της μέσα από τα mobile games, τα theme parks, movies, marketing όπως είδαμε στους ολυμπιακούς αγώνες, qol, κτλ τότε αυτό το νούμερα θα είναι η αρχή. Εξάλλου από το Switch θα προκύψουν σειρά προϊόντων επομένως έχουμε πολλά να δούμε.

 

Χάζευα στον σωλήνα και βρήκα αυτό το βίντεο σχετικά με την οθόνη:



Δεν μου φαίνεται υπερβολικός ο τύπος αν υπολογίσουμε πως όντως πρέπει να υπάρχει καλή ποιότητα για να παίζεις από απόσταση όταν είναι σε stand η οθόνη. *Υπάρχει και αισθητήρας φωτός για την αυτόματη ρύθμιση φωτεινότητας της οθόνης.

 

Σχετικά με το UI:

vlcsnap_2017_01_13_01h54m55s318.png

 

Τα εικονίδια με σειρά από το τέλος έχουν ως εξής:
-Το τελευταίο που μοιάζει με power button είναι για το sleep mode.
-Ρυθμίσεις
-Χειριστήρια
-Αλμπουμ (προφανώς εκεί θα αποθηκεύονται οι φωτογραφίες από τα παιχνίδια που θα παίρνουμε όταν πατάμε το αντίστοιχο κουμπί στο αριστερό Joy-Con).
-e-shop
-Το πρώτο δεν ξέρω τι είναι, μάλλον έχει σχέση με τα social media ή με επικοινωνία γενικότερα. Ίσως να σχετίζεται με το app της Ν.

 

*Επίσης το εικονίδιο κάτω αριστερά αλλάζει και δείχνει μόνο τα Joy-Cons όταν αφαιρεθούν από την ταμπλέτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...