Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v1


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα παιδιά

το είχα προπαραγγείλει στα 305

και πήρα προχτές τηλεφωνώ και μου κάνουν θα πληρώσεις όσο το έκλεισες

έχω δει πολλούς να λένε ότι θα πληρώσω 340

τι ισχύει γιατί φοβάμε λίγο XD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουράζομαι με το όλο θέμα πάντως. Αν δεν αρχίσει καλό flow με πληροφορίες σχετικά με το online, την VC, τα apps και γενικότερα με το σύστημα είναι πολύ πιθανόν να πάρω την κονσόλα και να την πουλήσω στα χρήματα που την έχω προ-παραγγείλει. Όταν ωριμάσει θα την ξαναγοράσω παρέα με το price cut.

 

Δε βαριέσαι, θα ζήσω παίζοντας BotW στο Wii U μου.

Εγω αποφασισα παντως οτι οταν με το καλο ερθει στα χερια μου θα μπει αγγελια εδω μεσα σφραγισμενη για ανταλλαγη με το GPD Win. Οσο περισσότερα διαβαζω τοσο πιο πολυ χαλιεμαι. Σε κανενα χρονο και που θα εχει ωριμασει και θα εχει πεσει και η τιμη πολυ ευχαριστως.

 

Θα μου πεις γιατι δεν ακυρωνω προπαραγγελια και να παραγγειλω το GPD. Εχω ηδη 1 πακετο που δεν ηρθε ποτε απο Κινα και πηρα refund και ενα αγνοουμενο που και αυτο για εκει παει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κονσόλα δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα και -ήδη- είναι must have για τους J-RPG fans. Επιτέλους επιστροφή των J-RPG εκεί που τους αξίζει. 

Γιατι στο playstation την παθανε οσο κυκλοφορουσαν ολα αυτα τα χρονια?Αν το λεμε αυτο για το Switch ,φαντασου για το playstation τι επρεπε να λεμε για τους Jrpg fans. Ασε που πλεον αρκετα Jrpg κυκλοφορουν και στο Pc. Με λιγα λογια αργησε πολυ η Nintendo ή μαλλον ειχε βολευτει για πολυ καιρο στο 3ds.

 

καλησπέρα παιδιά
το είχα προπαραγγείλει στα 305
και πήρα προχτές τηλεφωνώ και μου κάνουν θα πληρώσεις όσο το έκλεισες
έχω δει πολλούς να λένε ότι θα πληρώσω 340
τι ισχύει γιατί φοβάμε λίγο XD

 

Εαν το καταστημα αναφερει για εγγυηση χαμηλοτερης τιμης τι ακριβως φοβασαι?

Εχουμε και τον Reggie να βγαινει να λεει τα δικα του μπας και σωσει την κατασταση αλλα δεν....

http://www.gamespot.com/articles/nintendo-exec-on-the-two-reasons-why-switch-wont-s/1100-6446987/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε voice chat/party chat θα έχει, ούτε browser. Because Nintendo. Για YT app πολύ χλωμό όταν λείπουν τα βασικά...

 

ΥΓ: Τα παραπάνω δεν είναι θέμα ιπποδύναμης (τα είχε το αρχαίο X360 του 2005), αλλά «πολιτικής» (για να το θέσω κομψά).

 

Έχουν πει ότι δεν θα έχει browser και YouTube app?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι στο playstation την παθανε οσο κυκλοφορουσαν ολα αυτα τα χρονια?Αν το λεμε αυτο για το Switch ,φαντασου για το playstation τι επρεπε να λεμε για τους Jrpg fans. Ασε που πλεον αρκετα Jrpg κυκλοφορουν και στο Pc. Με λιγα λογια αργησε πολυ η Nintendo ή μαλλον ειχε βολευτει για πολυ καιρο στο 3ds.

 

Εννοώ ότι έχει πολλά χρόνια να εμφανιστεί πραγματικό high profile jrpg οπουδήποτε. Το τελευταίο ήταν το ni no kuni το οποίο είχε πολύ κλασσικό σχεδιασμό. Όλα τα άλλα jrpg ναι μεν είχε ορισμένα πολύ καλά αλλά όλα με σχετικά χαμηλά budget. Τώρα πλέον έχουμε από το πουθενά smt main, xenoblade 2 και άλλα τόσα με το καλημέρα. Δεν έχει ξαναγίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για έναν κάτοχο Wii U με όλα τα βασικά παιχνίδια τι νόημα υπάρχει να πάρει τη νέα κονσόλα day 1 ή ακόμα και year 1? Το αρχικό lineup έχει μόνο το Zelda (από σοβαρά games) που παίζει και στο U, θα βγει αργότερα το Mario Kart το οποίο όμως είναι απλά remaster του 8 με λίγο μόνο extra content. Το Splatoon 2 το δέχομαι σαν λόγο αλλά όχι αρκετό και ο πρώτος πραγματικός λόγος θα είναι σε 1 χρόνο από τώρα το Mario Odyssey. Ξεχνάω κάτι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Υποθέτω πως ο browser και το YouTube δεν ανήκουν στην κατηγορία αυτή.

Όχι ότι με ενδιαφέρει αν θα έχει κάτι από αυτά αλλά θα μου έκανε εντύπωση.

 

Το NS είναι gaming device. Ως τέτοια οφείλει να έχει browser και youtube app για walkthroughs.

 

Είναι άπειρες οι φορές που και το κινητό μου να έχω δίπλα, ελαχιστοποιώ το game στο 3DS και ανοίγω walkthrough στον browser του. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχει browser και youtube app.

 

 

Για έναν κάτοχο Wii U με όλα τα βασικά παιχνίδια τι νόημα υπάρχει να πάρει τη νέα κονσόλα day 1 ή ακόμα και year 1? Το αρχικό lineup έχει μόνο το Zelda (από σοβαρά games) που παίζει και στο U, θα βγει αργότερα το Mario Kart το οποίο όμως είναι απλά remaster του 8 με λίγο μόνο extra content. Το Splatoon 2 το δέχομαι σαν λόγο αλλά όχι αρκετό και ο πρώτος πραγματικός λόγος θα είναι σε 1 χρόνο από τώρα το Mario Odyssey. Ξεχνάω κάτι?

 

Ναι, ξεχνάς το γεγονός ότι θα μπορείς να πάρεις εκτός σπιτιού το tablet κάτι που δεν γίνεται στο Wii U.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις άδικο και σίγουρα θα υπάρχει κόσμος που τον ενδιαφέρει αυτό, αλλά δεν μοιάζει ικανός λόγος για αγορά νέας κονσόλας (τουλάχιστον για εμένα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για έναν κάτοχο Wii U με όλα τα βασικά παιχνίδια τι νόημα υπάρχει να πάρει τη νέα κονσόλα day 1 ή ακόμα και year 1? Το αρχικό lineup έχει μόνο το Zelda (από σοβαρά games) που παίζει και στο U, θα βγει αργότερα το Mario Kart το οποίο όμως είναι απλά remaster του 8 με λίγο μόνο extra content. Το Splatoon 2 το δέχομαι σαν λόγο αλλά όχι αρκετό και ο πρώτος πραγματικός λόγος θα είναι σε 1 χρόνο από τώρα το Mario Odyssey. Ξεχνάω κάτι?

 

Μπορείς να περιμένεις μέχρι τέλη 2017 (Black Friday, Scorpio release, PS4 Slim/Pro price drop).

 

Ο ανταγωνισμός θα είναι έντονος όπως καταλαβαίνεις, άρα η Nintendo κάτι θα πρέπει να κάνει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελία: Done.

Ο λογος; Φοβασαι μην εξαντληθει παντου τετοια κονσολαρα και δεν προλαβεις τις απιστευτες παιχνιδαρες που εχει στο launch day ή οι πληροφοριες που εδωσε η nintendο σε καλυψαν και συμπερανες πως αξιζει; 

Αυτο που προπαραγγελνετε μια κονσολα για την οποια δεν ξερετε ακομη βασικα πραγματα (περα απο το οτι τα launch titles ειναι αθλια φυσικα) και νιωθετε πως πρεπει να το ανακοινωσετε σε youtube/forum/social media λες και κανατε καμια εξυπνη κινηση με ξεπερναει. Κατι τετοια βλεπαμε και με το No man's sky που υπηρχαν ανθρωποι οι οποιοι προπαρρειγειλαν ενα 60Ε game (μην εξαντληθουν τα digital copies στο steam) για το οποιο δεν ειχαν δει τιποτα περα απο κατι trailers, χωρις να ξερουν τιποτα για τους developers και μετα βγηκαν και ειπαν πως τους κλεψανε, αμα εισαι τετοιος ηλιθιος καλα κανουν και σε κλεβουν, natural selection.

Φυσικα το παραπανω παραδειγμα δεν παει προσωπικα σε εσενα αλλα σε ολη την λογικη του "προπαραγγελνω κατι για το οποιο δεν ξερω τιποτα και δεν χανω και τιποτα αμα το παρω οταν κυκλοφορησει και νομιζω οτι ειμαι special snowflake"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει καταλαβαίνω την δυσαρέσκεια γενικότερα, ειδικά στην Ευρώπη ο Shibata τα σκάτωσε αφού δεν ανακοινώθηκε προτεινόμενη τιμή λιανικής και πιστεύω πως αυτό αργότερα μπορεί να επιφέρει αλλαγές στην διοίκηση ή στην λειτουργία της ΝοΕ. Το σύστημα έχει μεγαλύτερη δυναμική πωλήσεων σε Αμερική και Ιαπωνία, και αυτό ως ένα σημείο αλλά αυτό ας το δείξει ο χρόνος καλύτερα.

 

Το πρόβλημα μου είναι η γενίκευση της δυσαρέσκειας, πάντως τα έγραφα από την αρχή: Αγορά μετά το πρώτο εννεάμηνο και αφού υπάρχει ισορροπία σε κυκλοφορίες και μια ικανοποιητική βάση χρηστών.

 
Με την ευκαιρία θα γράψω κάτι που αναφέρθηκε αλλά το προσπεράσαμε, υπάρχει ξεκάθαρος αέρας ανανέωσης στην Ν. Καταρχήν ο Miyamoto που μας έπηξε στα platform games στην κυκλοφορία του WiiU έφαγε κόκκινη κάρτα και πλέον έχουν αναλάβει άλλοι. Ο Koizumi, που ανέκαθεν τον θεωρούσα ως ένα από τα πιο αξιόλογα ταλέντα της Ν (πολύ μεγαλύτερο του βλαχο Aonuma) επιτέλους ανέβηκε σε ιεραρχία. Αποτέλεσμα: ποικιλία παιχνιδιών από τα first party studios της Ν. Action adventure (Zelda), Shooter (Splatton2), Racing (MK8 Deluxe), JRPG (Xenoblade2), Platform (SM Odyssey), Family Game (1-2Switch), Arcade Game (ARMS), Puzzle Game (Snipperclips). 
 
Επομένως νέα πρόσωπα και ποικιλία σε είδη παιχνιδιών. Επίσης ΠΟΛΥ θετικό πως η Ν μαθαίνει από τα λάθη του παρελθόντος: 1ον. Μέσα στο πακέτο προσφέρεται η δυνατότητα για κλασσικό χειριστήριο κάτι που δεν υπήρχε εξαρχής στο Wii. 2ον Δεν υπάρχει πάλι αυτή η αδικαιολόγητη επιμονή για motion controls, ήδη μαθαίνουμε πως το ARMS υποστηρίζει και κλασσικό χειρισμό.

Πρόκειται για μια νέα Ν από όπου λογικά θα προκύψουν λάθη αλλά γενικώς είμαι θετικός για το μέλλον του συστήματος. Αν η Ν καταφέρει ειδικά να προσφέρει παράλληλα ποικιλία ως προς την αξιοποίηση της διαφορετικότητας του συστήματος τότε όσο κυλάει ο χρόνος θα έχει καλύτερη ανταπόκριση στο κοινό. Μην ξεχνάμε πως η Ν από την στιγμή που προχωράει σε συνδρομητική υπηρεσία δεν υπάρχει περίπτωση να μην προχωρήσουν αντίστοιχα και στην δημιουργία νέων ip που να περιστρέφονται γύρω από το διαδίκτυο. Ίσως μάλιστα η Retro Studios να έχει αναλάβει κάτι τέτοιο. Επίσης η συνδρομητική υπηρεσία σημαίνει online multiplayer στα περισσότερα (αν όχι όλα) παιχνίδια της Ν το οποίο είναι και αυτό βήμα μπροστά. Πλέον βλάχικες δηλώσεις του τύπου Miyamoto δεν συγκεντρωνόμαστε στο online για την ώρα δεν δικαιολογούνται.
 
Edit: Ένα τελευταίο θετικό που ξέχασα να αναφέρω είναι η συνεργασία με τον Suda.Προσωπικά δεν περίμενα ποτέ η Ν να σκάσει χρήματα για ένα τέτοιου επιπέδου εμπορικό παιχνίδι. Σίγουρα μια από τις καλύτερες στιγμές της παρουσίασης. Αν η Ν συνεχίσει και κλείνει αποκλειστικότητες με τρίτες ομάδες και παράλληλα δημιουργεί με ένα ικανοποιητικό πρόγραμμα τα δικά της παιχνίδια τότε υπάρχει πολύ μέλλον.
 
Σχετικά με τον Koizumi:
Πραγματικά το Super Mario Odyssey θα είναι το απόλυτο System Seller για το τέλος του 2017. Περιμένω να αξιοποιηθούν οι ιδιαιτερότητες του Switch (όπως το HD Rumble) και εξάλλου το Tokyo Studio περιλαμβάνεται στα κορυφαία της εταιρίας. Δεν θα μου κάνει εντύπωση εάν έχει και multiplayer με δεύτερο παίκτη τον Luigi.
 
Και η άποψη μου για τον Aonuma:
Είναι καλός στον σχεδιασμό μπουντρουμιών αλλά στα υπόλοιπα έχει ελλείψεις. Δεν τον κατηγορώ για τις ελλείψεις του όσο γιατί δεν δημιούργησε μια ομάδα από κατάλληλα άτομα που να καλύπτει τα κενά. Το άλλο ελαφρυντικό που του δίνω είναι ότι είχε τον Miyamoto όλη την ώρα πάνω από το κεφάλι του. Ειδικά με το Skyward Sworld ο Miyamoto έδωσε ρέστα γιατί ήθελε να απευθυνθεί και στους casuals και σύνθεσε μια ομάδα από άτομα που είχαν δουλέψει σε Wii Sports και Pikmin. Το πείραμα του saxloMiyamoto απέτυχε μιας και το SS πούλησε πολύ χειρότερα από το TP και μάλιστα χειρότερα και από το Zelda Crossbow Training. Δεν είναι τυχαίο που τα πρώτα δύο χρόνια πήγαν στράφι στην ανάπτυξη του BoW όπως δήλωσε ο Aonuma τότε που αποφάσισαν να πετάξουν έξω το gamepad και παράλληλα να απομακρυνθεί παντελώς ο Miyamoto από την ανάπτυξη-παρακολούθηση του σχεδιασμού. Ευτυχώς για εμάς ο Aonuma πήρε στα σοβαρά το feedback αυτήν την φορά και αφού έπαιξε και τερμάτισε το πρώτο Zelda αντιλήφθηκε αυτός και η ομάδα του πως πρέπει να κινηθούν.
 
Παρόλα αυτά έχω ένα άλλο παράπονο. Δηλώνει πως δεν ήθελε σαν δημιουργός να υπάρχει διαφορά στην εμπειρία στις δύο εκδόσεις και για αυτό παραμένει το fps στα 30. Αυτό δεν το βρίσκω τίμιο, από την στιγμή που καλείς τον καταναλωτή να σκάσει λεφτά σε μια νέα κονσόλα πρέπει να αξιοποιήσεις και τις δυνατότητες της. Δεν διάβασα να υποστηρίζει τίποτα το καινούργιο πέρα την φορητότητα. Γιατί για παράδειγμα να μην γίνεται ορθή χρήση των HD Rumbles; Τόσο δύσκολο ήταν τα 60fps για ένα port από το WiiU; Αλλά προτίμησαν να πουλήσουν αποκλειστικές special, limited edition στην έκδοση του Switch παρά να καθυστερήσουν και άλλο το παιχνίδι. Με αυτόν τον ρυθμό επόμενο Zelda σε 6 με 8 χρόνια. Να δούμε αυτό το νέο ip που ετοιμάζει ο Aonuma πόσο καλό θα είναι και την αντίστοιχη εμπορική του πορεία.....
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα στο launch οσοι το παρουμε θα παιζουμε τα βλεφαρα μας...

 

Ας ελπισουμε σε βελτιωση συντομα.

Εμένα αυτό που με τρομάζει γιατί την έχω πατήσει ήδη με το WiiU είναι η υποστήριξη από 3rd party developers, φοβάμαι μήπως φάμε φόλα πάλι...Αν τα καταφέρουν σε αυτό το κομμάτι καλά και όχι με παιχνιδάκια βέβαια τύπου wii και motion controls αλλά δυνατούς τίτλους για το hardcore κοινό (φαντάσου να παίζεις οn the go Witcher 3 ή dark souls)  το μηχάνημα θα σπείρει...θα απογειωθεί πραγματικά. Φοβάμαι όμως οτι είναι όνειρα θερινής νυκτός με την nintendo....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...