Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v1


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα που το λες αυτό, κάποιοι θα αφήνουν την κονσόλα μονίμως docked...

Εχεις δικιο ειναι και αυτο. Σε ενα μινι pc που ειχα που ειχε μπαταρια μεσα μετα απο 4 μηνες πριζα μονιμα απλα επαψε να φορτιζει. Ασε τον φοβο της θερμοκρασιας.

 

Το επομενο Mini που πηρα δεν ειχε μπαταρια για αυτο τον λογο. Ελπιζω να εχει κυκλωμα που απενεργοποιει την παροχη στην μπαταρια οταν ειναι full.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Τώρα που το λες αυτό, κάποιοι θα αφήνουν την κονσόλα μονίμως docked...

 

Συμφωνώ, αλλά δεν ξέρουμε τι ακριβώς είναι το dock και πως ακριβώς δουλεύει.

 

Κατ' αρχάς, τεχνικώς γίνεται το USB να κάνει output στην τηλεόραση, να φορτίζει μία συσκευή και να τραβάει δεδομένα από εξωτερικό σκληρό (στην περίπτωση που το κάνουν αυτό) και όλα αυτά ταυτόχρονα; Χωράνε όλα αυτά τα δεδομένα σε ένα τόσο δα καλωδιάκι;

 

 

Τι πάει να πει "συμπληρωματικό"; Αν εγώ και ο κάθε εγώ σε κάθε κονσόλα παίζω π.χ .10 με 20 παιχνίδια στην διάρκεια της ζωής της έχει σημασία σε ποια κονσόλα είναι αυτά τα παιχνίδια; Δηλαδή τα 10-20 παιχνίδια του Switch θα είναι "συμπληρωματικά" αλλά τα 10-20 παιχνίδια του PS4/One θα είναι "κύρια"; Μόνο σε εμένα ακούγεται εντελώς μυωπικό και λάθος αυτό; 

 

Βασικά, εγώ που παίζω τα multi-platforms στο PC μου, τότε το XBONE το πήρα ως «συμπληρωματικό» για τα exclusives του.

 

Άσε που αν «main console» θεωρείται αυτή που σπαταλάς τον περισσότερο χρόνο, τότε η main console έχω το N3DS μου. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πάει να πει "συμπληρωματικό"; Αν εγώ και ο κάθε εγώ σε κάθε κονσόλα παίζω π.χ .10 με 20 παιχνίδια στην διάρκεια της ζωής της έχει σημασία σε ποια κονσόλα είναι αυτά τα παιχνίδια; Δηλαδή τα 10-20 παιχνίδια του Switch θα είναι "συμπληρωματικά" αλλά τα 10-20 παιχνίδια του PS4/One θα είναι "κύρια"; Μόνο σε εμένα ακούγεται εντελώς μυωπικό και λάθος αυτό; 

 

Το λένε με την λογική ότι μια πλατφόρμα με full 3rd party support (PC/PS4/XB1) είναι συνήθως η κύρια και η Nintendo από εποχής N64 είναι η 2η. π.χ. το SNES άνετα ήταν κύρια και όχι 2η, με την έννοια ότι δεν χρειαζόταν να αγοράσεις κάτι άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πάει να πει "συμπληρωματικό"; Αν εγώ και ο κάθε εγώ σε κάθε κονσόλα παίζω π.χ .10 με 20 παιχνίδια στην διάρκεια της ζωής της έχει σημασία σε ποια κονσόλα είναι αυτά τα παιχνίδια; Δηλαδή τα 10-20 παιχνίδια του Switch θα είναι "συμπληρωματικά" αλλά τα 10-20 παιχνίδια του PS4/One θα είναι "κύρια"; Μόνο σε εμένα ακούγεται εντελώς μυωπικό και λάθος αυτό; 

Κι εγώ μαζί σου αλλά το παλλικάρι ήθελε να πει ότι οι άλλες 2 και κυρίως η Sony αναμενόμενα έχουν μεγαλύτερη third party υποστήριξη + τα exclusives που έχει το οποιοδήποτε σύστημα και το πιο καλό από άποψης δύναμης hardware όσον αφορά το PS 4. Αυτά για ένα χρήστη που θέλει να πάρει ένα μηχάνημα για να παίζει μετράει πιο πολύ από έναν που ζητάει συγκεκριμένα games από ένα σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο ειναι και αυτο. Σε ενα μινι pc που ειχα που ειχε μπαταρια μεσα μετα απο 4 μηνες πριζα μονιμα απλα επαψε να φορτιζει. Ασε τον φοβο της θερμοκρασιας.

 

Το επομενο Mini που πηρα δεν ειχε μπαταρια για αυτο τον λογο. Ελπιζω να εχει κυκλωμα που απενεργοποιει την παροχη στην μπαταρια οταν ειναι full.

 

Κι εγώ ελπίζω να το έχουν σκεφτεί.

 

Συμφωνώ, αλλά δεν ξέρουμε τι ακριβώς είναι το dock και πως ακριβώς δουλεύει.

 

Κατ' αρχάς, τεχνικώς γίνεται το USB να κάνει output στην τηλεόραση, να φορτίζει μία συσκευή και να τραβάει δεδομένα από εξωτερικό σκληρό (στην περίπτωση που το κάνουν αυτό) και όλα αυτά ταυτόχρονα; Χωράνε όλα αυτά τα δεδομένα σε ένα τόσο δα καλωδιάκι;

 

Από όσο θυμάμαι το USB C δίνει 5 Gbps και με revision (3.1) πάει στα 10 Gbps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θεωρείς ότι τα Final Fantasy και τα Dragon Quest δεν είναι games, τότε μάλλον το NS δεν θα έχει πολλά να σου προσφέρει καθώς προβλέπεται να σφύζει από J-RPG's ως διάδοχος του 3DS. Δεν έχω κάτι περισσότερο να προσθέσω.

Αν τα θεωρεις παιχνίδια τοτε δεν τα εχεις παίξει.

Οταν θα εχεις τη καλη τύχη να τα παιξεις σε κονσόλα τοτε θα καταλάβεις τι εννοώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λένε με την λογική ότι μια πλατφόρμα με full 3rd party support (PC/PS4/XB1) είναι συνήθως η κύρια και η Nintendo από εποχής N64 είναι η 2η. π.χ. το SNES άνετα ήταν κύρια και όχι 2η, με την έννοια ότι δεν χρειαζόταν να αγοράσεις κάτι άλλο.

 

Λάθος νοοτροπία. Ακόμα και εκείνες τις εποχές αν μπορούσες να έχεις παραπάνω από ένα μηχάνημα τότε -έπρεπε- να είχες γιατί διεύρυνες πάρα πολύ το πεδίο των επιλογών σου και των εμπειριών σου. Σήμερα, όπως και χτες, όποιος έχει μόνο ένα μηχάνημα χάνει τρελά. Τα third party δεν είναι δείγμα ότι ντε και καλά αυτά τα παιχνίδια είναι "κύρια" και ότι τα άλλα είναι "συμπληρωματικά". Εγώ δεν διαχωρίζω μεταξύ παιχνιδιών. Θέλω π.χ. 10-20 παιχνίδια στο Χ μηχάνημα αλλά θέλω 10-20 παιχνίδια και στο Υ μηχάνημα. Ποιο θεωρείται το "κύριο" και ποιο το "συμπληρωματικό"; Ούτε ο αριθμός είναι καλό δείγμα. Ας υποθέσουμε ότι στο ένα μηχάνημα θα παίξεις 100 τίτλους και στο άλλο 10 τίτλους. Αυτόματα το μηχάνημα με τους 100 τίτλους είναι και το "κύριο" και το άλλο με τους 10 το "συμπληρωματικό"; 

 

Περίεργα πράγματα διαβάζω, πιο πολύ είναι περίεργο ότι υπάρχουν όπως βλέπω άτομα που διαχωρίζουν με τέτοιο τρόπο "συμπληρωματικά" και "κύρια" παιχνίδια. Θεωρώ ότι είναι πλέον ξεπερασμένη τέτοια σκέψη. Είναι ευκολότερο από ποτέ (και οικονομικότερο) να έχεις να διαλέξεις ανάμεσα από ότι γουστάρεις. Ας το αξιοποιήσουμε (εγώ το κάνω έτσι και αλλιώς χρόνια αυτό). 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ, αλλά δεν ξέρουμε τι ακριβώς είναι το dock και πως ακριβώς δουλεύει.

 

Κατ' αρχάς, τεχνικώς γίνεται το USB να κάνει output στην τηλεόραση, να φορτίζει μία συσκευή και να τραβάει δεδομένα από εξωτερικό σκληρό (στην περίπτωση που το κάνουν αυτό) και όλα αυτά ταυτόχρονα; Χωράνε όλα αυτά τα δεδομένα σε ένα τόσο δα καλωδιάκι;

 

 

 

Βασικά, εγώ που παίζω τα multi-platforms στο PC μου, τότε το XBONE το πήρα ως «συμπληρωματικό» για τα exclusives του.

 

Άσε που αν «main console» θεωρείται αυτή που σπαταλάς τον περισσότερο χρόνο, τότε η main console έχω το N3DS μου. :P

Μόνο σου απαντάς οπότε προς τι η απορία σου; Όντως σαν συμπληρωματική την πήρες και αυτό εννοούσα.

 

Προσωπικά πιστεύω ότι είναι λίγοι αυτοί που θα πάρουν ως main console το Switch,οπως έγινε και με το WiiU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που το λες αυτό, κάποιοι θα αφήνουν την κονσόλα μονίμως docked...

Μην διαβαζεις αυτα που λεει ο καθενας εδω στα σοβαρά.

Καλύτερο lifespan δεν υπάρχει για μπαταρία οταν αυτη παραμένει φορτισμένη.

Οιπιο μαπα μπαταριες μπαινουν στο αυτοκίνητο και χαλανε μονο οταν τις αποφορτιζεις.

Ουτε μια μπαταρία χαλαει πιο γρήγορα οταν τη βαζεις να φορτίσει απο το 80% στα 100% απο τα να τη βαλεις στο 05% μεχρι τα 100%. Στην πρωτη περίπτωση δεν μετραει ενας κύκλος απο τους πχ 300ους που μπορει να διαθέτει μια μπαταρία καλης λειτουργιας.

 

Ουτε το switch θα φορτιζει 24 ωρες το 24ωρο. Με το που θα φτάσει η μπαταρια 100% θα τραβαει η συσκευή ρεύμα απευθείας οπως γινεται και με τα κινητά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος νοοτροπία. Ακόμα και εκείνες τις εποχές αν μπορούσες να έχεις παραπάνω από ένα μηχάνημα τότε -έπρεπε- να είχες γιατί διεύρυνες πάρα πολύ το πεδίο των επιλογών σου και των εμπειριών σου. Σήμερα, όπως και χτες, όποιος έχει μόνο ένα μηχάνημα χάνει τρελά. Τα third party δεν είναι δείγμα ότι ντε και καλά αυτά τα παιχνίδια είναι "κύρια" και ότι τα άλλα είναι "συμπληρωματικά". Εγώ δεν διαχωρίζω μεταξύ παιχνιδιών. Θέλω π.χ. 10-20 παιχνίδια στο Χ μηχάνημα αλλά θέλω 10-20 παιχνίδια και στο Υ μηχάνημα. Ποιο θεωρείται το "κύριο" και ποιο το "συμπληρωματικό"; Ούτε ο αριθμός είναι καλό δείγμα. Ας υποθέσουμε ότι στο ένα μηχάνημα θα παίξεις 100 τίτλους και στο άλλο 10 τίτλους. Αυτόματα το μηχάνημα με τους 100 τίτλους είναι και το "κύριο" και το άλλο με τους 10 το "συμπληρωματικό"; 

 

Περίεργα πράγματα διαβάζω, πιο πολύ είναι περίεργο ότι υπάρχουν όπως βλέπω άτομα που διαχωρίζουν με τέτοιο τρόπο "συμπληρωματικά" και "κύρια" παιχνίδια. Θεωρώ ότι είναι πλέον ξεπερασμένη τέτοια σκέψη. Είναι ευκολότερο από ποτέ (και οικονομικότερο) να έχεις να διαλέξεις ανάμεσα από ότι γουστάρεις. Ας το αξιοποιήσουμε (εγώ το κάνω έτσι και αλλιώς χρόνια αυτό). 

 

Συμφωνώ ότι το καλύτερο είναι να τα έχεις όλα, αλλά για πολλούς δεν είναι οικονομικά εφικτό αυτό.

 

Εξακολουθώ πάντως να μην καταλαβαίνω που είναι η προσβολή με το «συμπληρωματική»... πόσες φορές δεν έχεις δει PCάδες να λένε ότι το Wii U είναι το τέλειο «συμπλήρωμα» σε ένα PC; Η λογική είναι ότι το Wii U δεν θα σε καλύψει στα 3rd party/AAA multiplatform, άρα αναγκαστικά θες και PC (ή PS4/XB1).

 

 

1) Οιπιο μαπα μπαταριες μπαινουν στο αυτοκίνητο και χαλανε μονο οταν τις αποφορτιζεις.

 

2) Ουτε μια μπαταρία χαλαει πιο γρήγορα οταν τη βαζεις να φορτίσει απο το 80% στα 100% απο τα να τη βαλεις στο 05% μεχρι τα 100%. Στην πρωτη περίπτωση δεν μετραει ενας κύκλος απο τους πχ 300ους που μπορει να διαθέτει μια μπαταρία καλης λειτουργιας.

 

3) Ουτε το switch θα φορτιζει 24 ωρες το 24ωρο. Με το που θα φτάσει η μπαταρια 100% θα τραβαει η συσκευή ρεύμα απευθείας οπως γινεται και με τα κινητά.

 

1) Καμία σχέση η μπαταρία αυτοκινήτου με τις λιθίου.

 

2) Ναι, οι λιθίου δεν επηρεάζονται τόσο πολύ όσο οι νικελίου αναφορικά με το memory effect.

 

3) Αυτό δεν ισχύει (για τα κινητά). Όταν αφήνω το κινητό μου να φορτίσει, φτάνει στο 100% και το σύμβολο της φόρτισης παραμένει αν δεν κλείσω τον φορτιστή. Το ίδιο ισχύει και στα laptops. Ελπίζω στο Switch να είναι διαφορετικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν τα θεωρεις παιχνίδια τοτε δεν τα εχεις παίξει.

Οταν θα εχεις τη καλη τύχη να τα παιξεις σε κονσόλα τοτε θα καταλάβεις τι εννοώ.

 

Έχεις πέσει σε περίπτωση ατόμου που έχω mounts και για το X1 gamepad και για το PS4 gamepad στο κινητό μου. Έχω τελειώσει τουλάχιστον 3 FF στο κινητό μου με gamepad. Οπότε, ξέρω για τι πράγμα μιλάω. :)

 

 

Μόνο σου απαντάς οπότε προς τι η απορία σου; Όντως σαν συμπληρωματική την πήρες και αυτό εννοούσα.

 

Προσωπικά πιστεύω ότι είναι λίγοι αυτοί που θα πάρουν ως main console το Switch,οπως έγινε και με το WiiU.

 

Γιατί θα είναι λίγοι; Θα είναι όλοι όσοι θα θέλουν να παίξουν τα N games ή όσοι τους ενδιαφέρουν τα selling points της. Όσοι ενδιαφέρονται για multi-platforms, ναι θα την έχουν για «συμπληρωματική» (που προσωπικά δεν συμφωνώ καθόλου με τον όρο).

 

Το Wii ήταν συμπληρωματική κονσόλα ή όχι, με το σκεπτικό σου; Το Wii U;

 

Στα υπόλοιπα με έχει καλύψει ο ikaruga και στα περί μπαταρίας ο bedazzled. Οι μπαταρίες βλάπτονται όταν οι συσκευές θερμαίνονται και οι συσκευές θερμαίνονται όταν παραμένουν στην πρίζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα του δώσω μια ευκαιρία, γιατί το wii u με είχε ενθουσιάζει ως gaming εμπειρία. Ήταν κάτι το ξεχωριστό σε σχέση με τον ανταγωνισμό και κάποια του παιχνίδια πήγανε το gameplay σε άλλα επίπεδα πολύ υψηλότερα. Δηλαδή το splinter cell όταν είχες όλα τα εικονίδια στο ταμπλετοχειριστήριο ,αντιδρούσες real time, δεν έχανες χρόνο για pause και απογειωνόταν η όλη εμπειρία. Για το wii u ήταν αριστούργημα, ενώ ήταν ένα μετριο προς καλό παιχνίδι του xbox  Είναι κρίμα που δεν πέτυχε το wii u. Aξιζε πολύ περισσότερο σε σχέση με το χαζό πρόγονό του το wii. Αυτό που με χαλάει στη νιντεντο είναι ότι δεν ρίχνει τις τιμές της μετα από καιρό. Έχει υψηλές τιμολογήσεις , δεν κάνει εύκολα προσφορές και πολύς κόσμος δυσκολεύεται να έρθει σε επαφή με τα προϊόντα της. Πόσο μάλλον στην Ελλάδα του μνημονίου.

 

Μετά από χρόνια στα ps4 και xbox one καλό είναι να παίζουμε και παιχνίδια διαφορετικής υφής και στυλ.

Έγραψα και ένα άρθρο με τις εντυπώσεις μου από τις παρουσιάσεις του nintendo switch.

Αν θέλετε μάγκες, ρίξτε και ένα βλέφαρο....

 

sport-chicas.gr/el/nintendo_switch_parousiasi

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ότι το καλύτερο είναι να τα έχεις όλα, αλλά για πολλούς δεν είναι οικονομικά εφικτό αυτό.

 

Εξακολουθώ πάντως να μην καταλαβαίνω που είναι η προσβολή με το «συμπληρωματική»... πόσες φορές δεν έχεις δει PCάδες να λένε ότι το Wii U είναι το τέλειο «συμπλήρωμα» σε ένα PC; Η λογική είναι ότι το Wii U δεν θα σε καλύψει στα 3rd party/AAA multiplatform, άρα αναγκαστικά θες και PC (ή PS4/XB1).

 

 

 

1) Καμία σχέση η μπαταρία αυτοκινήτου με τις λιθίου.

 

Καμια σχεση το έγραψα εξαλλου κ σου έφερα στο τραπέζι παράδειγμα τις χειρότερες μπαταρίες στην αγορά.

2) Ναι, οι λιθίου δεν επηρεάζονται τόσο πολύ όσο οι νικελίου αναφορικά με το memory effect.

 

3) Αυτό δεν ισχύει (για τα κινητά). Όταν αφήνω το κινητό μου να φορτίσει, φτάνει στο 100% και το σύμβολο της φόρτισης παραμένει αν δεν κλείσω τον φορτιστή. Το ίδιο ισχύει και στα laptops. Ελπίζω στο Switch να είναι διαφορετικά.

Αυτο ισχύει κ για τα κινητά κ για όλα. Αλλιως θα έβλεπες την έκρηξη καθε φορά που θα υπερφορτιζες τη μπαταρία του κινητου σου.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...