Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v1


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Αν και μου φαίνεται ως ένα απ τα καλύτερα Zelda που υπάρχουν και θέλω να το παίξω, παρακολουθώντας το βίντεο απορώ πως από...

 

 

τα χασαπώματα που έκαναν τα αίματα να πετάν στον αέρα

OOT_GanondorfBlood1.png

 

 

και τη horror αισθητική που συγκρίνεται με Silent Hill...

ReDead+Ocarina+of+Time.jpg

 

 

Dead_Hand_Close-Up.jpg

 

 

φτάσαμε στα χαζογλυκούλικα Bokoblins όπου όταν τα βαράς εμφανίζονται καρτουνίστικα συννεφάκια καπνού...

 

:huh:

 

Είναι λίγο σαν να βλέπεις το Resident Evil να εξελίσσεται σε Plants vs Zombies η φάση... Όχι ότι είναι κακά τα νέα παιχνίδια, απλά δε μπορείς να το βγάλεις τελείως απ' το μυαλό σου πως έχει αλλάξει η σειρά τόσα χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και μου φαίνεται ως ένα απ τα καλύτερα Zelda που υπάρχουν και θέλω να το παίξω, παρακολουθώντας το βίντεο απορώ πως από...

.. Όχι ότι είναι κακά τα νέα παιχνίδια, απλά δε μπορείς να το βγάλεις τελείως απ' το μυαλό σου πως έχει αλλάξει η σειρά τόσα χρόνια.

 

Πές στα στον φίλο που έλεγε για Sega...

 

 

Να το πάω παραπέρα.. Όταν η Ninty με το 64 είχε το TUROK και το GOLDENEYE αντί να χτυπήσει την Sony εκεί που πόναγε - δηλαδή στα FPS ΠΟΥΛΗΣΕ την RARE και ενώ το n64 πήγαινε ίσα ίσα με το PS1 τουλάχιστον στην αγορά της Αμερικής πήγε για να ευχαριστήσει τους Ιάπωνες και έβγαλε το μωβ παγουρίνο aka Purple GameCube Lunchbox.

 

Αμ δε που οι Ιάπωνες ήδη πηγαίναν σε φορητά..........

 

The rest is history.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παραπανω video το εβαλα γιατι η Nintendo ενω εχει δηλωσει οτι θελει το zelda(οταν ειναι στο dock)να παιζει σε 1080p 60fps στο παιχνιδι του event οπως φενεται στο 12:40 και μετα το παιχνιδι τρεχει στα 30.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό πότε το δήλωσε η nintendo;

Το λεει στο πρωτο λεπτο.Τωρα το τι θα ισχυει θα το μαθουμε σε λιγο καιρο.

 

Ουτε ειναι αλλωστε κατι παραλογο μιας και μιλαμε για wii u τιτλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Άραξε - και πες μου για πόσους μήνες θα κρατήσει αυτό...  Στο e-shop που μπαίνω στο WIIU μου έιναι πόσο 5 σελίδες? Για πες μου για πόσο θα τους δίνει (σιγά μην τους δίνει) και σε τελική γιατί μιλάμε .. για VC? Χαλάρωσε...

 

Μιλάμε για VC γιατί στο launch και μέχρι τον πρώτο χρόνο δεν θα έχει Switch τίτλους να μοιράσει. Επίσης, Wii U τίτλους δεν μπορεί να μοιράσει για τους γνωστούς λόγους ασυμβατότητας, οπότε τι μένει;

 

Αναφέρεις την VC του Wii U. Το Wii U στα PAL regions, αυτή τη στιγμή έχει 258 τίτλους και καμιά 30αρια ακόμα για Wii. Μόνο και μόνο με αυτούς, αν δίνει 4 τίτλους το μήνα, φτάνουν για τις συνδρομές 6 χρόνων. Από εκεί και πέρα λάβε υπόψιν σου τα GC games (που δεν υπάρχουν στο WiiU) και το γεγονός ότι για κάθε σύστημα είναι ελάχιστοι οι τίτλοι που έχουν μεταφερθεί στην VC. Έχουν άπειρο υλικό να μοιράσουν, εάν έχουν χρήμα να τους μεταφέρουν στο NS (που το έχουν) και θέληση (που αμφιβάλλω ότι την έχουν).

 

 

Το συμπερανα μονος μου ακριβως γιατι αν πχ εχεις τα παιχνιδια που σου δινει καθε μηνα τοτε εκει και αν θα δειχνει πιο αστεια η πληρωμη για online χωρις να σου δινει κατι.Μακαρι να μην ισχυει(βασικα μακαρι να μην χρεωνεται τελικα το Online ακομα καλυτερα)αλλα αφου τους μπηκε και το Online επι πληρωμη στο μυαλο σε κονσολα πιο αδυναμη απο τον ανταγωνισμο,ολα να τα περιμενουμε δυστηχως.

Θυμαμαι και πιο παλια που ειχε εκφραστει αυτος ο προβληματισμος με το να πρεπει να αγοραζουμε καθε φορα τα παιχνιδια απο το store,αλλα οπως βλεπεις και εσυ τωρα τα δινουν για ενα μηνα για την συνδρομη και παλι δεν μενουν καν στον λογαριασμο.

 

Εύχομαι να αλλάξει το τραγικό σύστημα με τα games που δεν μένουν στο λογαριασμό. In fact, αν δεν μεταφερθούν όλα τα games που έχω αγορασμένα στο NS, δεν πρόκειται να ασχοληθώ με το να τους δώσω κι άλλα λεφτά στο online/eshop κομμάτι τους. Θα αγοράσω την κονσόλα νωρίς και  θα την κρατήσω σε χαμηλό firmware για... μελλοντική χρήση. Αν θέλουν τα λεφτά μου δεν έχω πρόβλημα να τους τα δώσω, εάν και εφόσον με σεβαστούν σαν καταναλωτή που ήδη τους έχει δώσει ένα σκασμό λεφτά.

 

 

Από τα βίντεο που είδα για το Switch, η οθόνη του φαίνεται να πάσχει από τα ίδια θέματα που έχει και το 3DS: Χαμηλή φωτεινότητα και υψηλή ανακλαστικότητα σε εξωτερικό χώρο με έντονη ηλιοφάνεια.

 

Με πιό απλά λόγια: Δεν το βλέπω να μπορείς να παίξεις στην παραλία.

 

Το παραπάνω αποτελεί ένα από τα μεγαλύτερα παράπονά μου για το 3DS και παρακαλάω να βγώ λάθος για το Switch.

 

Καλά μην το παίρνεις τοις μετρητοίς κι εσύ, ότι θα παίζω εκεί που σκάει το κύμα. Από εκεί και πέρα, δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα με το 3DS μου, τουλάχιστον όχι στον βαθμό που το λες. Σε κάθε περίπτωση μια matte προστασία οθόνης λύνει το πρόβλημα.

 

 

Επικοινώνησε κανείς με Public να μάθει αν θα κάνουν honour τα pre-orders στα €299;

 

Και ο Κώτσος για λίγη ώρα το είχε εκεί... πλέον το ανέβασαν στα €349.

 

Δεν έχω μιλήσει μαζί τους, αλλά από παλιότερες εμπειρίες μου με το κατάστημα, πιστεύω θα τηρήσουν τα €299. Στα €299 θεωρώ ότι η τιμή μπορεί να μην είναι πολύ καλή, ωστόσο είναι «ανεκτή» για τα δικά μου δεδομένα και εφόσον θα μπορέσει να μου προσφέρει αυτά που θέλω να μου προσφέρει η συσκευή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα 299δολλαρια της Αμερικης δεν καταλαβαινω για ποιο λογο να μην ειναι 299ευρω οπως εχει συμβει και σε ολες τις κονσολες.Που και παλι 299ευρω ειναι ακριβοτερα απο τα 299δολλαρια(κλασσικες ισοτιμιες κονσολας.....)για να τους λεμε και μπραβο.

 

Ναι σιγα μην τρεξουν οι Ελληνες του pro και του call of duty να δωσουν 300ευρω για σκετη κονσολα(με online επι πληρωμη) της Nintendo day one με αυτο το launch, που μου ανεβαζουν και ορισμενες αλυσιδες την τιμη στα 350.


Αντε να βγαλει παλι καμια προσφορα ξεστοκαρισμα ο Γερμανος οπως εκανε προπερσι με το Wii u premium+mario bros στα 199ευρω να δουμε και εμεις στην Ελλαδα καμια ασπρη μερα :D

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λεει στο πρωτο λεπτο.Τωρα το τι θα ισχυει θα το μαθουμε σε λιγο καιρο.

https://www.youtube.com/watch?v=4liEfuFvIqE&feature=youtu.be

 

Ουτε ειναι αλλωστε κατι παραλογο μιας και μιλαμε για wii u τιτλο.

Εγώ ρώτησα η nintendo πότε το είπε όχι κάποιος κύριος. Ο ίδιος ο Aonuma είπε προχτές ότι όταν στην E3 είχε πει ότι θα είναι η ίδια εμπειρία σε wiiu και Swith με διαφορετικά visuals εννοούσε ότι θα είναι το ίδιο framerate με διαφορετικό resolution.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μην το παίρνεις τοις μετρητοίς κι εσύ, ότι θα παίζω εκεί που σκάει το κύμα. Από εκεί και πέρα, δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα με το 3DS μου, τουλάχιστον όχι στον βαθμό που το λες. Σε κάθε περίπτωση μια matte προστασία οθόνης λύνει το πρόβλημα.

 

Φίλε μου, τόσο το Old 3DS XL που έχω, όσο και το New 3DS XL δεν τραβάνε μία σε εξωτερικό χώρο όταν υπάρχει ηλιοφάνεια, κάτι το οποίο το έχουμε συζητήσει και με άλλους συμφορουμίτες στο παρελθόν. Η matte προστασία οθόνης θα σου μειώσει την ανακλαστικότητα, αλλά η φωτεινότητα της οθόνης είναι πάρα πολύ χαμηλή για άνετη χρήση.

 

Μιλάμε για τελείως unplayable στην παραλία, εκτός και αν κρυφτείς κάτω από πετσέτα. Τώρα το πρωί έχουμε ηλιοφάνεια στη Λάρνακα και δεν μπορώ να αράξω κάν στη καλυμένη βεράντα του σπιτιού μου και να παίξω άνετα με το 3DS παρέα με το καφεδάκι μου. Και το πιό παλιό smartphone/tablet που έχω δείχνει απείρως καλύτερα στις ίδιες συνθήκες.

 

Αυτά δεν είναι υπερβολή. Είναι γεγονότα. Ευελπιστώ να μήν ισχύουν τα ίδια στο Switch και να έβαλαν ένα πάνελ της προκοπής.

 

<------------------------>

 

Εντωμεταξύ το Zelda είναι 900p 30fps, σε ένα open world περιβάλλον με ελάχιστη ΑΙ (ο κόσμος του φαίνεται υπερβολικά άδειος από ζωή). Και μιλάμε για ΑΑΑ 1st party τίτλο, φτιαγμένο από αυτούς που ξέρουν το hardware του Switch καλύτερα από οποιοδήποτε άλλο studio φτιάξει παιχνίδια για τη συσκευή αυτή.

 

Οπότε μπορούμε να ξέρουμε τί να αναμένουμε για τις επιδόσεις σε μελλοντικά παιχνίδια, όσον αφορά ανάλυση οθόνης και framerate.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Φίλε μου, τόσο το Old 3DS XL που έχω, όσο και το New 3DS XL δεν τραβάνε μία σε εξωτερικό χώρο όταν υπάρχει ηλιοφάνεια, κάτι το οποίο το έχουμε συζητήσει και με άλλους συμφορουμίτες στο παρελθόν. Η matte προστασία οθόνης θα σου μειώσει την ανακλαστικότητα, αλλά η φωτεινότητα της οθόνης είναι πάρα πολύ χαμηλή για άνετη χρήση.

 

Μιλάμε για τελείως unplayable στην παραλία, εκτός και αν κρυφτείς κάτω από πετσέτα. Τώρα το πρωί έχουμε ηλιοφάνεια στη Λάρνακα και δεν μπορώ να αράξω κάν στη καλυμένη βεράντα του σπιτιού μου και να παίξω άνετα με το 3DS παρέα με το καφεδάκι μου. Και το πιό παλιό smartphone/tablet που έχω δείχνει απείρως καλύτερα στις ίδιες συνθήκες.

 

Αυτά δεν είναι υπερβολή. Είναι γεγονότα. Ευελπιστώ να μήν ισχύουν τα ίδια στο Switch και να έβαλαν ένα πάνελ της προκοπής.

 

Δεν ξέρω τι εννοείς όταν λες «αρκετή ηλιοφάνεια». Αν εννοείς directly κάτω από τον ήλιο, εγώ ούτε το κινητό μου δεν βλέπω καλά. Υπό σκιά δεν έχω θέμα να παίξω με το N3DS μου, πάντως. Π.χ. ντάλα μεσημέρι κάτω από ομπρέλα. Προφανώς όχι τόσο άνετα όσο μέσα σε κτίριο, αλλά σίγουρα δεν είναι unplayable.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω απλώς κάτι στο κομμάτι του παιχνιδιού που θα δίνουν για ένα μήνα με την online συνδρομή. Παρακολουθώντας το βίντεο της παρουσίασης της Nintendo αλλά και πολλά βίντεο στο Youtube από τύπους που αναλύουν όσα στοιχεία έχουμε μέχρι στιγμής, στα snes games τουλάχιστον είπαν ότι θα δίνεται η δυνατότητα online multiplayer. Δηλαδή θα είναι τρόπον τινά enhanced versions των παιχνιδιών με online capabilities. Θα παίζεις π.χ. Super Mario Kart online με φίλους σου. Αυτή την εντύπωση έχω σχηματίσει χωρίς να είμαι κι εγώ σίγουρος, διαψεύστε με αν κάνω λάθος.

Η τιμή, η οποία λογικά για Ελλάδα θα κλειδώσει σίγουρα πάνω από τα 299, μην περιμένετε ότι θα πέσει σύντομα σε χαμηλότερα νούμερα. Για 1.5 χρόνο τουλάχιστον προβλέπω ότι θα μείνει στο στάνταρ. Και αν βγουν bundles με παιχνίδια θα πάνε παραπάνω από τα 299, απλώς λιγότερο από το να πάρεις σκέτη την κονσόλα + το παιχνίδι (Θα είναι π.χ. στα 330 το bundle αντί να την πάρεις σκέτη στα 299 + 60 το παιχνίδι). Η τεχνολογία των joycons πρέπει να είναι αρκετά ακριβή. Κωλόφαρδος θα είναι φυσικά αν κανείς πρόλαβε να προπαραγγείλει σε σάιτς με πολύ χαμηλή εκτίμηση τελικής τιμής όπως είδαμε σε προηγούμενα ποστ και αν φυσικά ο μεταπωλητής τηρήσει την αναφερόμενη τιμή έχοντας αξιοσημείωτη ζημία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εντωμεταξύ το Zelda είναι 900p 30fps, σε ένα open world περιβάλλον με ελάχιστη ΑΙ (ο κόσμος του φαίνεται υπερβολικά άδειος από ζωή). Και μιλάμε για ΑΑΑ 1st party τίτλο, φτιαγμένο από αυτούς που ξέρουν το hardware του Switch καλύτερα από οποιοδήποτε άλλο studio φτιάξει παιχνίδια για τη συσκευή αυτή.

 

Οπότε μπορούμε να ξέρουμε τί να αναμένουμε για τις επιδόσεις σε μελλοντικά παιχνίδια, όσον αφορά ανάλυση οθόνης και framerate.

 

Μην το θεωρείς δεδομένο, μέχρι να το δούμε με τα ίδια μας τα μάτια. Εγώ από την presentation και έπειτα αλλάζω στάση σχετικά και δεν πιστεύω τίποτα. Από τη στιγμή που Laura και Emily έπεσαν έξω στις προβλέψεις τους, τόσο όσο αφορά την ευρωπαϊκή κυκλοφορία όσο και στο delay που θα έτρωγε το Zelda, δεν υπάρχει λόγος να πιστεύουμε οτιδήποτε, όταν το launch είναι τόσο κοντά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτε δεν βγηκε η nintendo επισημα και ειπε για αναλυση και  framerate του zelda.Το τι εχει πει ενας του eurogamer ή καποιος αλλος μου ειναι αδιαφορο οπως σωστα αναφερει ο  Deghinsea. Αλλωστε ειδαμε και οι γνωστοι leakers  ποσο μεσα πεσανε.....

 

Ειχα κουβεντα με εναν φιλο,pc master race αυτος και μου ελεγε πολυ ωραιο το zelda αλλα ακουω παραπονα oτι ειναι 30fps.Μιλανε λες και το παιχνιδι θα ειναι unplayable.To τελευταιο trailer που δειξανε ηταν απλα απιστευτο.

 

Τωρα εγω θα το παρω day one το switch μαζι με το zelda και ας εχω wiiu.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...