Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v1


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εμενα το switch με κερδιζει με αυτο:

 

(γιατι σε εμας δεν τα χρησιμοποιουν gamers, το τελευταιο 3μηνο επαιξα...4,5 ωρες...)

 

 

Υπαρχει και το αλλο πρόσωπο του switch...

 

https://www.reddit.com/r/NintendoSwitch/comments/5nxtdh/sex_milk_sex_milk_sex_milk_switch_for_education/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου θυμίσω ότι την ίδια μλκια έκανε και η Sega και ξέρεις που βρίσκεται τώρα. Ο Peter Moore μάλιστα είχε αναφέρει σε συνέντευξη του ότι ένας από τους λόγους που η Sega πάτωσε ήταν η διπλή διοίκηση αντί να υπάρχει ενιαία φιλοσοφία. 

 

Ο πρώτος λόγος για τη πτώση της SEGA ήταν ότι μπλέχτηκε σε κακή περιοδικότητα. Αντί να κυκλοφορεί τις κονσόλες της ταυτόχρονα με τον ανταγωνισμό για να είναι στα ίσα, τις κυκλοφορούσε ανάμεσα σε 2 γενιές, και το αποτέλεσμα ήταν απ τη μια να κάνουμε ένα wow με το που βλέπαμε τη νέα κονσόλα, και πριν προλάβει καλά καλά να χτίσει κοινό, έβγαιναν  sony και nintendo, hypeριαζαν τις επόμενες κονσόλες τους στο Θεό, και εν τέλει βγαίναν οι επόμενες πολύ πιο δυνατές. Παλιότερα απ' ότι έχω διαβάσει είχε ψιλοζαλίσει το κόσμο η SEGA με πολλά αξεσουάρ, αλλά αυτή την εποχή δε τη πρόλαβα.

 

Και η τελευταία της κονσόλα, το Dreamcast, του οποίου είμαι κάτοχος, έτσι βγήκε. Mid-gen, και ενώ οι περισσότεροι μαζευόμασταν σε μαγαζιά ή έξω από μαγαζιά για να χαζέψουμε τα γραφικά, οι περισσότεροι θα περίμεναν να βγουν και οι επόμενες κονσόλες των άλλων πριν αγοράσουν, και τελικά αγόραζαν τις άλλες.

 

Περίπου ότι έγινε στη Nintendo με το WiiU είχε γίνει και με τη SEGA και το Dreamcast, με τις διαφορές να είναι οι εξής: Η SEGA είχε άριστη υποστήριξη από 3rd parties, αλλά στάθηκε άτυχη, και το τελειωτικό της χτύπημα ήταν η πειρατεία. Βγήκε ένα cd (ούτε καν τσιπάκι) το οποίο άμα το έβαζες στη κονσόλα, μπορούσε μετά να παίξει αντεγραμμένα πειρατικά παιχνίδια. Και το ίδιο το cd αυτό τότε, "πειρατικό" ήταν, δηλαδή πχ θυμάμαι στην Ελλάδα έκανε και αυτό 2000 δραχμές (6 ευρώ) όπως όλα τα πειρατικά cd παιχνιδιών / τραγουδιών τότε. 

 

Από κει και πέρα αν εξαιρέσεις το ότι βρέθηκε να βγάζει τις κονσόλες της σε λάθος χρόνο, και το παλιότερο θέμα με τα πολλά αξεσουάρ το οποίο εγώ δε το πρόλαβα, κατά τα άλλα δε θυμάμαι η SEGA να έκανε τότε τέτοια μεγάλα λάθη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μπαταρία είναι αρκετά μεγάλη (4310 mAh) και χρειάζεται 3 ώρες για πλήρη φόρτιση. Μη αποσπώμενη.

(Συγκριτικά

3DS / 2DS - 1300 mAh

New 3DS - 1400 mAh

(New) 3DS XL - 1750 mAh

PS Vita - 2200 mAh)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Να λάβουμε υπόψη παρακαλώ ότι όσον αφορά το paid online η Nintendo αντίθετα με τις Sony/MS δεν έχει ΚΑΝ την ποσότητα τίτλων να δίνει δωρεάν και να τους κρατάς.... Εξ' ου και το VC Game που το κρατάς για ένα μήνα.. Από που θα τους βρεί από indies? 3rd party? .. 

 

Dafuq did I just read???

 

Δεν έχει η Ν ποσότητα τίτλων; Τώρα μιλάμε στα σοβαρά ή κοροϊδευόμαστε; Αν θέλουν να είναι τουλάχιστον in-par με τον ανταγωνισμό, οφείλουν στην συνδρομή να δίνουν κάθε τουλάχιστον έναν «legacy» τίτλο από NES/SNES/GB/GBC/GBA και τουλάχιστον έναν πιο «πρόσφατο» από N64/GC/Wii/NDS/3DS. Για την ακρίβεια θα πρέπει να δίνουν τουλάχιστον 2+2 τίτλους το μήνα, όπως κάνει το GwG. Με 2+2 τίτλους στο μοντέλο αυτό τα games τους φτάνουν άνετα για 7-8 χρόνια. Διαφορετικά, ας βάλουν συνδρομή ένα 10ευρω το χρόνο μόνο για το online. Οτιδήποτε πάνω από αυτό το ποσό θα πρέπει να περιλαμβάνει games που να τα κρατάς για όσο κρατά η συνδρομή. Ενδεικτικά, έβαλα Gold ενός χρόνου με 30 ευρώ πριν από ένα μήνα.

 

 

 

Το γεγονος οτι η εταιρεια θα χρεωνει το Online(και βεβαια τα περι δωρεαν nes/snes παιχνιδια που θα δινει σημαινει οτι οποιος ειχε αγορασει πιο παλια,τα ξανααγοραζει.....)και δεν υπαρχει ποικιλια τιτλων να παιξεις σε αυτο δεν βλεπω να εχει σχολιαστει καθολου.

 

Αυτό το συμπέρανες μόνος σου ή το έχεις διαβάσει κάπου; Καλά έτσι και γίνει αυτό θα πέσει πολύ γέλιο. Δε βαριέσαι, ένας λόγος παραπάνω για να κρατήσω τα cfw 3DS μου.

 

---------------------------------------------------

 

In other news, εγώ θα κρατήσω την προ-παραγγελία μου, στα 300 ευρώ είναι fine by me. Δεν μπορώ να περιμένω μέχρι τις γιορτές. Το να παίζω major Zelda τίτλο στην παραλία το καλοκαίρι είναι κάτι που δεν μπορώ να το αφήσω ανεκμετάλλευτο. :P

 

Επίσης, Arms, Tetris και Bomberman είναι launch τίτλοι που τους βρήκα αξιόλογους. Αν αποφασίσουν να κάνουν και transfer τους ήδη υπάρχοντες VC τίτλους του Wii U και του 3DS θα έχω content.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενω ημουν αρκετα αρνητικος στην αρχη τωρα σκεφτομαι να το παρω γιατι σονυ και μσ αυτα που προσφερουν τα εχω και στο πσ μου αν το βρω σε bundle με ζελντα λιγο πιο μετα στα 300 ειναι σιγουρη αγορα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πρώτος λόγος για τη πτώση της SEGA ήταν ότι μπλέχτηκε σε κακή περιοδικότητα. Αντί να κυκλοφορεί τις κονσόλες της ταυτόχρονα με τον ανταγωνισμό για να είναι στα ίσα, τις κυκλοφορούσε ανάμεσα σε 2 γενιές, και το αποτέλεσμα ήταν απ τη μια να κάνουμε ένα wow με το που βλέπαμε τη νέα κονσόλα, και πριν προλάβει καλά καλά να χτίσει κοινό, έβγαιναν  sony και nintendo, hypeριαζαν τις επόμενες κονσόλες τους στο Θεό, και εν τέλει βγαίναν οι επόμενες πολύ πιο δυνατές. Παλιότερα απ' ότι έχω διαβάσει είχε ψιλοζαλίσει το κόσμο η SEGA με πολλά αξεσουάρ, αλλά αυτή την εποχή δε τη πρόλαβα.

 

Και η τελευταία της κονσόλα, το Dreamcast, του οποίου είμαι κάτοχος, έτσι βγήκε. Mid-gen, και ενώ οι περισσότεροι μαζευόμασταν σε μαγαζιά ή έξω από μαγαζιά για να χαζέψουμε τα γραφικά, οι περισσότεροι θα περίμεναν να βγουν και οι επόμενες κονσόλες των άλλων πριν αγοράσουν, και τελικά αγόραζαν τις άλλες.

 

Περίπου ότι έγινε στη Nintendo με το WiiU είχε γίνει και με τη SEGA και το Dreamcast, με τις διαφορές να είναι οι εξής: Η SEGA είχε άριστη υποστήριξη από 3rd parties, αλλά στάθηκε άτυχη, και το τελειωτικό της χτύπημα ήταν η πειρατεία. Βγήκε ένα cd (ούτε καν τσιπάκι) το οποίο άμα το έβαζες στη κονσόλα, μπορούσε μετά να παίξει αντεγραμμένα πειρατικά παιχνίδια. Και το ίδιο το cd αυτό τότε, "πειρατικό" ήταν, δηλαδή πχ θυμάμαι στην Ελλάδα έκανε και αυτό 2000 δραχμές (6 ευρώ) όπως όλα τα πειρατικά cd παιχνιδιών / τραγουδιών τότε. 

 

Από κει και πέρα αν εξαιρέσεις το ότι βρέθηκε να βγάζει τις κονσόλες της σε λάθος χρόνο, και το παλιότερο θέμα με τα πολλά αξεσουάρ το οποίο εγώ δε το πρόλαβα, κατά τα άλλα δε θυμάμαι η SEGA να έκανε τότε τέτοια μεγάλα λάθη. 

 

 

 

 Αμ πέστα...

 

Dafuq did I just read???

 

Δεν έχει η Ν ποσότητα τίτλων; Τώρα μιλάμε στα σοβαρά ή κοροϊδευόμαστε; Αν θέλουν να είναι τουλάχιστον in-par με τον ανταγωνισμό, οφείλουν στην συνδρομή να δίνουν κάθε τουλάχιστον έναν «legacy» τίτλο από NES/SNES/GB/GBC/GBA και τουλάχιστον έναν πιο «πρόσφατο» από N64/GC/Wii/NDS/3DS. Για την ακρίβεια θα πρέπει να δίνουν τουλάχιστον 2+2 τίτλους το μήνα, όπως κάνει το GwG. Με 2+2 τίτλους στο μοντέλο αυτό τα games τους φτάνουν άνετα για 7-8 χρόνια. Διαφορετικά, ας βάλουν συνδρομή ένα 10ευρω το χρόνο μόνο για το online. Οτιδήποτε πάνω από αυτό το ποσό θα πρέπει να περιλαμβάνει games που να τα κρατάς για όσο κρατά η συνδρομή. Ενδεικτικά, έβαλα Gold ενός χρόνου με 30 ευρώ πριν από ένα μήνα.

 

 

 

 

Αυτό το συμπέρανες μόνος σου ή το έχεις διαβάσει κάπου; Καλά έτσι και γίνει αυτό θα πέσει πολύ γέλιο. Δε βαριέσαι, ένας λόγος παραπάνω για να κρατήσω τα cfw 3DS μου.

 

---------------------------------------------------

 

In other news, εγώ θα κρατήσω την προ-παραγγελία μου, στα 300 ευρώ είναι fine by me. Δεν μπορώ να περιμένω μέχρι τις γιορτές. Το να παίζω major Zelda τίτλο στην παραλία το καλοκαίρι είναι κάτι που δεν μπορώ να το αφήσω ανεκμετάλλευτο. :P

 

Επίσης, Arms, Tetris και Bomberman είναι launch τίτλοι που τους βρήκα αξιόλογους. Αν αποφασίσουν να κάνουν και transfer τους ήδη υπάρχοντες VC τίτλους του Wii U και του 3DS θα έχω content.

 

 

 

Άραξε - και πες μου για πόσους μήνες θα κρατήσει αυτό...  Στο e-shop που μπαίνω στο WIIU μου έιναι πόσο 5 σελίδες? Για πες μου για πόσο θα τους δίνει (σιγά μην τους δίνει) και σε τελική γιατί μιλάμε .. για VC? Χαλάρωσε...

 

Τώρα για τα περι Sega τα έγραψε ο φίλος παραπάνω αλλά κάποιοι αρνούνται να δουν την πραγματικότητα  ... όπως τότε.. κρίμα..

 

Ίδια φάση η NoA κάνει ένα step forward η NoJ κάνει ένα βήμα πίσω..  

 

Τι να λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξύ η CD Media κοιμάται τον ύπνο του δικαίου.Επίσημη τιμή ακόμα δεν έχουμε..

 

Και ήλπιζα ότι γλίτωσε απ' τα χάλια της Nortec η Nintendo.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το συμπέρανες μόνος σου ή το έχεις διαβάσει κάπου; Καλά έτσι και γίνει αυτό θα πέσει πολύ γέλιο. Δε βαριέσαι, ένας λόγος παραπάνω για να κρατήσω τα cfw 3DS μου.

Το συμπερανα μονος μου ακριβως γιατι αν πχ εχεις τα παιχνιδια που σου δινει καθε μηνα τοτε εκει και αν θα δειχνει πιο αστεια η πληρωμη για online χωρις να σου δινει κατι.Μακαρι να μην ισχυει(βασικα μακαρι να μην χρεωνεται τελικα το Online ακομα καλυτερα)αλλα αφου τους μπηκε και το Online επι πληρωμη στο μυαλο σε κονσολα πιο αδυναμη απο τον ανταγωνισμο,ολα να τα περιμενουμε δυστηχως.

Θυμαμαι και πιο παλια που ειχε εκφραστει αυτος ο προβληματισμος με το να πρεπει να αγοραζουμε καθε φορα τα παιχνιδια απο το store,αλλα οπως βλεπεις και εσυ τωρα τα δινουν για ενα μηνα για την συνδρομη και παλι δεν μενουν καν στον λογαριασμο.

 

Ενας αλλος προβληματισμος που εχω προσωπικα ειναι και με τον αποθηκευτικο χωρο οπως αναφερει και γνωστος κυριος(στο 9:35)με τον αποθηκευτικο χωρο.Με 32gb αποθηκευτικο χωρο και επεκταση χωρου στα 256gb,οι ταχυτητες ειναι πολυ χαμηλες σε σχεση με τους κλασσικους σκληρους δισκους(οπως και ο χωρος αν σκεφτουμε ποσο πιανουν τα παιχνιδια τωρα στις αλλες 2 κονσολες μαζι με τα Update.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

In other news, εγώ θα κρατήσω την προ-παραγγελία μου, στα 300 ευρώ είναι fine by me. Δεν μπορώ να περιμένω μέχρι τις γιορτές. Το να παίζω major Zelda τίτλο στην παραλία το καλοκαίρι είναι κάτι που δεν μπορώ να το αφήσω ανεκμετάλλευτο. :P

 

Από τα βίντεο που είδα για το Switch, η οθόνη του φαίνεται να πάσχει από τα ίδια θέματα που έχει και το 3DS: Χαμηλή φωτεινότητα και υψηλή ανακλαστικότητα σε εξωτερικό χώρο με έντονη ηλιοφάνεια.

 

Με πιό απλά λόγια: Δεν το βλέπω να μπορείς να παίξεις στην παραλία.

 

Το παραπάνω αποτελεί ένα από τα μεγαλύτερα παράπονά μου για το 3DS και παρακαλάω να βγώ λάθος για το Switch.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα βίντεο που είδα για το Switch, η οθόνη του φαίνεται να πάσχει από τα ίδια θέματα που έχει και το 3DS: Χαμηλή φωτεινότητα και υψηλή ανακλαστικότητα σε εξωτερικό χώρο με έντονη ηλιοφάνεια.

 

Με πιό απλά λόγια: Δεν το βλέπω να μπορείς να παίξεις στην παραλία.

 

Το παραπάνω αποτελεί ένα από τα μεγαλύτερα παράπονά μου για το 3DS και παρακαλάω να βγώ λάθος για το Switch.

 

Λες και το switch είναι φτιαγμένο να το πάρεις παραλία... (Συμφωνώ με αυτό που γράφεις άλλα για άλλο λόγο - την φορητότητα δλδ...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επικοινώνησε κανείς με Public να μάθει αν θα κάνουν honour τα pre-orders στα €299;

 

Και ο Κώτσος για λίγη ώρα το είχε εκεί... πλέον το ανέβασαν στα €349.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@fulgore

Όσον αφορά τον αποθηκευτικό χώρο, το switch είναι έτοιμο για μεχρι 2 tb καρτες (δεν υπάρχουν ακομη στο εμποριο βεβαια).

 

Επίσης, ειναι έτοιμο και για σκληρο στο dock αλλα δεν είναι ενεργοποιημενη η λειτουργεία αυτή. Παραπέμπω στο post του φίλτατου Mazinga

 

Συνδεσεις dock, 2 USB2, 1 usb3, hdmi...υπαρχει και χωρος για σκληρο δισκο εξωτερικο η αλλη πατεντα...

 

c33542cd7a5f419692130c1fc8dcb78b?fit=max

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...