Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v1


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το προπαρήγγειλα αμέσως όταν είδα 299.

Πιστεύω ότι θα τιμήσουν την προπαραγγελία.

 

Αυτό πιστεύω και εγώ, δεν τους συμφέρει για την φήμη τους ως κατάστημα να μας πουν, ξέρεις κάτι τελικά σου ζητάμε παραπάνω, άλλωστε πόσοι να είμαστε που προπαραγγείλαμε στα 299€, το άλλαξαν γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προπαρήγγειλα αμέσως όταν είδα 299.

Πιστεύω ότι θα τιμήσουν την προπαραγγελία.

Και εγώ μια απ τα ίδια. Θεώρησα σχετικά καλή τιμή σε σχέση με τις 280 λίρες Αγγλίας και είπα να το καπαρώσω.

 

Εννοείται φυσικά ότι αν παιχτεί λαμογιά και αλλάξουν την τιμή της παραγγελίας είτε ζητήσουν παραπάνω κατά την παράδοση θα φάνε άκυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:shock:

 

Link.png Site:

 

 

Κάτσε να δεις τι gifs θα βγούν οσονούπω ..χαχα περιμένω στην γωνία να ανανεώσω αυτό της υπογραφής μου  :-D

 

Όσον αφορά την παρουσίαση εντάξει αρχίζω και πιστεύω ότι επίτηδες επιλέξαν την Παρασκευή και 13 .. Δηλαδή αδυνατώ να κατανοήσω τι άλλο θα μπορούσαν να κάνουν για να τρομάξουν για την πορεία της εταιρείας ακόμα και τον πιο σκληροπυρηνικό nintendo fan... Δηλαδή μέχρι και το Friday the 13th φαντάζει μελό ιστοριούλα μπροστά στην φρίκη που ήταν αυτή η παρούσιαση :P

 

..Αχεμ σοβαρά τώρα.

Στα αρνητικά κατατάσω ότι εκτός από φτωχή και κιτς αντιθέσεων (rave πάρτυ) και μετά βγαίνει ο Πρόεδρος και υποκλίνεται σαν Σαμουράι του 15ου αιώνα και το γεγονός ότι η "Αυτοκρατορική" διάθεση ζεί και βασιλεύει ακόμα στην Nintendo (Δεν κάνεις reveal ρε φίλε ένα προϊόν που απευθύνεται σε όλο τον κόσμο με βάση την δική σου χώρα και ώρα -στην Sony m@ είναι?) και το ότι πραγματικά λυπάμαι τον Reggie και τα μαλλιά του που θα τραβάει (εξού άρχισε να ψυλογιαλίζει σιγά σιγά το κεφάλι του) όπως και η λοιπή ΝοΑ. η Nintendo πιστεύω πως έκανε τα εύκολα δύσκολα..

 

Η όλη φάση πιο πολύ WII μου μύρισε με όλο το Focus που έπεσε στα motion controls απλά αντί για την οικογένεια και τα παιδιά είχε ως στόχο ένα πιο "ώριμο" κοινό και καλά (τους millennials) εξού και η πρώτη πίστα του Mario που έδειξαν ήταν αυτή της "Donk City" ή ότι το ARMS ή το 1-2 switch αντίθετα με το wii sports δεν στηρίζεται σε mii  κ.λ.π.

 

Πιστεύω ότι κάνει τα εύκολα δύσκολα η Nintendo και η επιμονή της στον όρο "home console" μόνο σε αυτό συνηγορεί.

 

Από την άλλη όμως - εγώ προσωπικά δεν επηρεάστηκα καθόλου. Ήξερα τι θα είναι και κανένα reveal δεν με σταματάει - απλώς επιβεβαιώθηκα σε αυτά που σκεπτόμουν και περίμενα.

 

Το NS είναι ένα πραγματικό θαυματάκι για αυτό που είναι, είναι πολύ μικρό και με design που φωνάζει buy me και είναι άξιο θαυμασμού το πόση τεχνολογία έχουν στριμώξει ακόμα και σε αυτά τα λιλιπούτεια τα joycons και φυσικά αντικατοπτρίζει πλήρως την φιλοσοφία της Nintendo όπου το μηχάνημα στηρίζει και αναδεικνύει τα games (δεν εννοώ τα γραφικά) αντί απλώς να τα αναπαράγει.

 

Η μόνη πραγματικά αρνητική μου κριτική δεν είναι τόσο στην τιμή του ως κονσόλα (και εκεί) αλλά από αυτά που διαβάζω στα περιφερειακά του και τις τιμές παιχνιδιών (20 λίρες καπέλο στην τιμή του Zelda Switch σε σχέση με το WU ή οι τιμές των ARMS/1-2SWITCH- MARIO KART 8 Remaster).

 

Δεν βγάζει νόημα δηλαδή να υποστηρίζεις ότι δεν ανταγωνίζεσαι SONY/MS και να αποδέχεσαι τον ρόλο της δεύτερη κονσόλας αλλά η τιμή να μη το αντικατοπτρίζει αυτό. Παραπήραν σοβαρά εκεί στην Nintendo αυτά που έλεγε ο Iwata περί "apple" ... κακές συναναστροφές με το super mario run.. :D

 

Κατά τα άλλα - έχουμε σε portable ένα super-WII U το οποίο δεν είναι και λίγο.. Θα δούμε πολύ eye-candy παιχνίδια.

 

Τέλος όσον αφορά τους launch titles πιστεύω μια κυκλοφορία κατά το Σεπτέμβρη θα ήταν καλύτερη όσον αφορά την διαθεσιμότητα τίτλων αλλά πιστεύω ότι το shit/hype-storm που θα πέσει από πλευράς MS με το Scorpio υπηρέασε αυτήν την απόφαση της Nintendo. To γεγονός ότι και οι περισσότεροι Indies θα έχουν την δυνατότητα να κάνουν μόνο apply από μάρτη-απρίλη εκτός ολίγων εκλεκτών όπως ακούγεται δεν βοηθά να καλυφθούν τα κενά. Πάντως αν εξαιρέσουμε τα 3rd πάρτυ δεν είναι αδύναμο το launch σε σχέση με τους ανταγωνιστές που τα παιχνίδια ήρθαν/έρχονται τον 3 χρόνο σε exclusives. Καλά 3rd πάρτυ από ότι βλέπω μια από τα ίδια με wiiu/3ds... με μία διαφορά - ότι όπως και το 3ds έτσι και το Switch θα έχει το δικό του 3rd πάρτυ branch/brands. Οπότε ο πρώτος χρόνος θα είναι δύσκολος. Μετά (συγχωρείστε με) θα "ξερνάει" παιχνίδια..

 

Μια χαρά το μηχανηματάκι αλλά για μένα όχι πλέον day 1. (Όχι ότι θα το βρίσκουμε - ψηλιάζομαι τεχνιτές καθυστερήσεις στην διαθεσιμότητα - δυστυχώς).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ για αρχή παίρνω το Zelda στο WiiU, και τα επόμενα Χριστούγεννα το βλέπουμε. Πέρα απο το Zelda δεν έχει ΤΙΠΟΤΑ απολύτως για εμένα που έχω ήδη Wii U, οπότε μετά απο κανα 8μηνο θα έχει περισσότερες κυκλοφορίες. Το οτι μπλέκονται Atlus και Square πάντως είναι καλό. Μακάρι να γεμίσει Jrpgs, να χαρούμε και εμείς :)

Αμην σε αυτο!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμην σε αυτο!

 

Δυστυχώς θα συμφωνήσω και εγώ σε αυτό. Είναι λες και έκανε τα πάντα η n να χάσει πωλήσεις. Και η τιμή .. δεν βοηθάει τα impulse buys ..

 

300 ευρώ με 1-2 switch ή το ARMS ή/και το Pro Controller = Day 1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα στο θεμα  υποστηριξης παιχνιδιων Wii U να υποθεσω οτι επεσε ακυρο λογω του συστηματος με τις game cards που πλεον θα δεχεται?

 

Και απο οτι καταλαβα αυτο με δωρεαν παιχνιδια του nes/snes σημαινει οτι αυτο που λεγαμε πιο παλια οτι θα κρατησει τα παλια παιχνιδια που ειχαμε παει περιπατο,αρα ή πληρωμη Online ή ξανα αγορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς θα συμφωνήσω και εγώ σε αυτό. Είναι λες και έκανε τα πάντα η n να χάσει πωλήσεις. Και η τιμή .. δεν βοηθάει τα impulse buys ..

 

300 ευρώ με 1-2 switch ή το ARMS ή/και το Pro Controller = Day 1.

300€ με κάποιο απο τα παιχνιδια που αναφέρεις θα μπορουσαν να το κανουν. Ειδικα με το 1-2 switch. Pro controller στο πακετο με 300€ αδυνατο. Σκέψου ότι ουσιαστικα το κάθε joycon είναι ενα wii remote plus+. Δλδ 3 χειριστηρια + κονσολα στα 300€.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα στο θεμα  υποστηριξης παιχνιδιων Wii U να υποθεσω οτι επεσε ακυρο λογω του συστηματος με τις game cards που πλεον θα δεχεται?

 

Και απο οτι καταλαβα αυτο με δωρεαν παιχνιδια του nes/snes σημαινει οτι αυτο που λεγαμε πιο παλια οτι θα κρατησει τα παλια παιχνιδια που ειχαμε παει περιπατο,αρα ή πληρωμη Online ή ξανα αγορα?

 

 

Δεν πιστεύω Fulgore οτι είναι θέμα game cards - άλλωστε τα παιχνίδια του Wiiu μικρά ήταν. Πιο πολύ πιστεύω είναι θέμα αρχιτεκτονικής (arm vs power pc) δηλαδή και απορώ ή μάλλον δεν απορώ που το Port του MK 8 έρχεται απρίλη. Θα τους έβγαλε την πίστη. Αν δεις και το post του Deghinsea  και ένα post μου μετά - φαίνεται ότι τα Ports αν ισχύουν αυτά που λέει ο "dev" δεν είναι και τόσο εύκολα.

 

Πάντως το 3ds το έχω σιγουράκι για VC. (A11 vs Α57-72 ότι βάλαν τέλος πάντως και η PICA είναι γελοία.)

 

Για το δεύτερο (και ήθελα να το θίξω το θέμα αλλά είχα γράψει ήδη σεντόνι) δεν έχει ανακοινωθεί κάτι ακόμα (θα μιλήσουν σε direct αργότερα) αλλά από leaks - θα υπάρχει upgrade program όπως wii-->wiiu.

 

Τώρα τι paid online θα είναι αυτό που θα θέλει companion app σε κινητό για να κάνεις chat ... και θα κρατά το game για ένα μήνα (δηλαδή τι μετά θα σβήνεται) .. δεν ξέρω.. πραγματικά απορώ. Δεν θάβω ακόμα γιατί δεν ξέρουμε τίποτα επίσημο.

300€ με κάποιο απο τα παιχνιδια που αναφέρεις θα μπορουσαν να το κανουν. Ειδικα με το 1-2 switch. Pro controller στο πακετο με 300€ αδυνατο. Σκέψου ότι ουσιαστικα το κάθε joycon είναι ενα wii remote plus+. Δλδ 3 χειριστηρια + κονσολα στα 300€.

 

 

Σκεφτόμουν ένα πακέτο στυλ Zombie U + nintendoland - κατάλαβες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το mariokart 8 δε νομιζω ότι ερχεται Απριλιο επειδή δεν θα είναι ετοιμο στο launch. Απλά επιδιώκουν 1 μεγαλο παιχνίδι το μηνα απο οτι φαίνεται για να μοιρασουν το υλικο.

Το πακετο wiiu+zombiu+pro controller κοστιζε 450€ ομως ενω το βασικο πακετο ειχε 300€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεφτομουν να το παω day one αλλα με τετοιο launch δεν αξιζδι με τπτ σκετη κοροιδια 

The Legend of Zelda: Breath of the Wild 1-2 Switch Super Bomberman R Skylanders Imaginators Just Dance 2017 

που παει με 5 παιχνδια και αλλα 3 μεσα στο μαρτιο ξεφτιλα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για τα Jrpg ειχα πει και την γνωμη μου πιο παλια για το I am Setsuna απο την Pc/ps4 εκδοση που κυκλοφορει τωρα,το βαζω σε Spoilers

 

 

 

Το παιχνιδι και εγω το εφτασα προς το τελος.Μιας και ειμαι οπαδος των παλιων κλασσικων turn based jrpg περιμενα λιγα παραπανω απο τον εν λογω τιτλο.Σε καποια σημεια με καλυψε σε αρκετα αλλα οχι.

Απο πλευρας ιστοριας δεν ειναι κατι το πρωτοτυπο αλλα δενει ομορφα στον κοσμο και στους ηρωες του παιχνιδιου αρα παραπονο δεν ειχα. Και απο τους χαρακτηρες εμεινα ψιλο ικανοποιημενος απο τον αριθμο και την ποικιλια τους. Το συστημα μαχης,αν και δεν εχει καποιου ειδους Limit break ή τελος παντων για special κινησεις αλα final fantasy,θυμιζει καπως το legend of heroes trails in the sky.Το κακο με το συστημα μαχης ειναι οτι θελει λιγο ψαξιμο στο να βρεις ακριβως πως λειτουργουν τα combo,και πως δουλευουν τα φυλακτα με τις εξτρα ιδιοτητες.
Οσον αφορα τον κοσμο,το ολο χιονισμενο περιβαλλον με τις διαφορες περιοχες που επισκεπτεσαι(και χωρια κλασσικα)ειναι ομορφο οπως και η μουσικη με το πιανο που συνοδευει το παιχνιδι(κλασσικα jrpg παιχνιδι δηλαδη),αλλα δυστηχως ο ολοκληρος χαρτης/κοσμος του Setsuna ειναι ακριβως επαναλαμβανομενος,λες και βρισκεσαι σε ενα νησι που χιονιζει συνεχεια. Στα αρνητικα σε αυτο ειναι και το explore του παιχνιδιου το οποιο περιοριζεται μονο στο τελευταιο κομματι(κλασσικα οπως και σε πιο παλια final fantasy με τα ιπταμενα πλοια)αλλα χωρις να υπαρχουν και πολλα πραγματα για να σε αναγκασουν να κατσεις να ψαχνεις.
Απο τα boss fights παντως εμεινα ικανοποιημενος αφου σε καμια περιπτωση τα περισσοτερα απο αυτα δεν θεωρουνται ευκολα.
Σε διαφορους διαλογους υπαρχουν επιλογες στο τι θα απαντησεις στον αλλο,αλλα δυστηχως ειναι χωρις καποιο νοημα ή επιπτωση,αφου το αποτελεσμα παραμενει το ιδιο.
Δεν υπαρχουν ομως καθολου mini games,puzzle/γριφοι οπως επισης ενα μεγαλο αρνητικο ειναι οτι δεν υπαρχουν gold για τις αγοραπωλησιες.Με λιγα λογια τα gold προκυπτουν μονο απο τα διαφορα αντικειμενα που πετανε τα τερατα και που πουλας στα χωρια που επισκεπτεσαι.
Τελος η διαρκεια του γυρω στις 20ωρες πανω κατω ειναι απογοητευτικη για Jrpg δεδομενα οπως απογοητευτικη ειναι και η τιμη του.
Το παιχνιδι σου δινει το αισθημα γενικα οτι προκειται για indie τιτλο στην ουσια μιας και σε αρκετα βασικα πραγματα υπαρχουν ελλειψεις. Για μενα το παιχνιδι στην παρουσα φαση του δεν αξιζει πανω απο 20ευρω και αρα το προτεινω για τους οπαδους του ειδους κυριως και για αυτους μονο σε καποια γερη εκπτωση.

 

 

 

Ενω το βασικο nostalgia κομματι το πετυχαινει πολυ καλα,δυστηχως οταν κατσεις και αναλυσεις τι ακριβως προσφερει στο συνολο σαν παιχνιδι,απογοητευεσαι κυριως λογω της τιμης που το εβγαλαν και του περιεχομενου.

Το Child Of Light αν και μικροτερο σε διαρκεια ηταν πχ πολυ πιο πετυχημενο σε αυτο το κομματι(για μενα το Rpg εκπληξη των τελευταιων ετων,ποσο μαλλον απο Ubisoft....)

Επισης οσο για την Square ειναι προφανες οτι οι μεγαλοι της τιτλοι κυριως σε Final Fantasy και Dragon Quest θα  βγουν σιγουρα στο playstation ας μην κοροιδευομαστε,αλλα ειναι καλο να βλεπουμε τετοια μικρα project οπως το Octopath και στο Switch.

 

Ειχα αλλωστε δηλωσει πιο παλια την μεγαλη απογοητευση απο την επιλογη της να κυκλοφορησει ενα απο τα καλυτερα παιχνιδια και Jrpg του Ps2(οσοι το εχουν παιξει καταλαβαινουν)Dragon Quest 8 στο 3ds και οχι στο Wii U.

 

 

Οσο για το Mario αν ηταν μονο στην πολη ουτε εμενα θα μου πολυ αρεσε κυριως γιατι δεν θα δενανε τα τερατα που θα βαζανε,αλλα αφου απο την μεση και μετα ειδαμε πως θα ειναι κυριως δεν εχω καποιο θεμα μια χαρα δειχνει.Για το Zelda δεν εχω να πω κατι παραπανω ειναι γνωστη περιπτωση,αν και με ενοχλει που για αλλη μια φορα θα πρεπει να βγαλει τα καστανα απο την φωτια οπως εγινε και παλια με το Twilight Princess μεχρι να βγει κατι αλλο,αλλα τουλαχιστον ειναι πολυ καλυτερος launch τιτλος απο το SUper Mario Bros U του Wii U.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το mariokart 8 δε νομιζω ότι ερχεται Απριλιο επειδή δεν θα είναι ετοιμο στο launch. Απλά επιδιώκουν 1 μεγαλο παιχνίδι το μηνα απο οτι φαίνεται για να μοιρασουν το υλικο.

 

Ναι ίσως έχεις δίκιο δεν διαφωνώ. Άλλωστε και το Mario υποτίθεται ότι είναι ready. Ίσως το κάνουν για να μην πάρουν όλον το "αέρα" από τους 3rd Party...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου παει που παει να βασιστει στο νεο Zelda,γιατι δεν βγαλει ενα bundle οπως αυτο του Wii U με το Windwaker?Ειμαστε στο 2017 και εξακολουθουν οι εταιριες να τιμωρουν στην ουσια τους day one αγοραστες με το να μην δινουν καποιο παιχνιδι δωρο.Και αυτο πηγαινει και για Sony και Microsoft φυσικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...