Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v1


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάνεις πλάκα έτσι; Σε θέματα ελέγχου ποιότητας οποιαδήποτε random κατασκευάστρια εταιρεία κινητών/tablets και να διαλέξεις είναι κλάσεις χειρότερη από την Ν. Αυτό πληρώνεις όταν αγοράζεις Ν προϊόν, το quality control.

Δηλαδη το αλουμινιο των iphone/ipad ειναι χειροτερο η ποιο φθηνο απο το πλαστικο της Ν, ή μηπως θα της κοστισει να χωρεσει τα 720pixel στην οθονη...? Η Ν. οτι βαζει ειναι οτι ποιο οικονομικο υπαρχει ωστε να εχει το μεγαλυτερο δυνατο κερδος. Αυτο που την κραταει ειναι οτι οπως και να το κανουμε ξερει να δημιουργει παιχνιδια με φοβερο gameplay...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δηλαδη το αλουμινιο των iphone/ipad ειναι χειροτερο η ποιο φθηνο απο το πλαστικο της Ν, ή μηπως θα της κοστισει να χωρεσει τα 720pixel στην οθονη...? Η Ν. οτι βαζει ειναι οτι ποιο οικονομικο υπαρχει ωστε να εχει το μεγαλυτερο δυνατο κερδος. Αυτο που την κραταει ειναι οτι οπως και να το κανουμε ξερει να δημιουργει παιχνιδια με φοβερο gameplay...

 

Το H/W της Ν δεν πάσχει ποτέ από προβλήματα τύπου rlod (MS), ylod (Sony), bendgate (Apple), bootloop (LG), εκρήξεις (Samsung) και τα λοιπά, τουλάχιστον όχι σε μαζικό βαθμό όπως οι άλλες κονσόλες ή τα κινητά/tablets. Σίγουρα παρουσιάζουν προβλήματα όπως το γρατζούνισμα στην κάτω οθόνη του NDS ή το σπάσιμο στα shoulder buttons του NDS, αλλά σχεδόν ποτέ δεν παρουσιάζουν κάποιο πρόβλημα που να καθιστούν την συσκευή unusable.

 

Οπότε ναι, το quality control στις πλαστικούρες της Ν είναι κλάσεις καλύτερο από αυτό της Apple (και της κάθε Apple).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μη λέμε ότι θέλουμε. Ο λόγος που το hardware δεν χαλάει, είναι ότι δεν έχει τίποτα καινοτόμο. Οθόνη ανάλυσης 320χ400, επεξεργαστή πέντε γενιές πίσω. Πολλές φορές προσπάθησα να πάρω ένα 3ds, αλλά όταν το πιάνω στο χέρι, είναι άθλιο.

 

Αν το switch είναι κακό, πολλοί θα απέχουν. Δεν χρειάζεται να είναι ότι γρηγορότερο υπάρχει, αλλά αν πασάρει hardware πενταετίας, άστο.

 

Ενώ η πρώτη αντίδραση ήταν θετική, όταν άκουσα για οθόνη 720, απογοητευτικα. Θα δούμε σε λίγες μέρες τελικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πολλές φορές προσπάθησα να πάρω ένα 3ds, αλλά όταν το πιάνω στο χέρι, είναι άθλιο.

 

Όλοι οι κάτοχοι της πιο καλοπουλημένης κονσόλας αυτής της γενιάς διαφωνούν μαζί σου.

 

Αλλά srsly τώρα, δεν έχεις πάρει 3DS γιατί σου φαίνεται άθλιο στο χέρι; Και αλήθεια πιστεύεις ότι με βάση αυτό το κριτήριο ψωνίζει ο μέσος gamer; Όχι με βάση τα games ξέρω 'γω;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχνάς το γεγονός, ότι η πλειοψηφία των αγοραστών είναι μικρά παιδιά.

Σε άλλες κατηγορίες προϊόντων, πχ κινητά τηλέφωνα, το design είναι κυρίως λόγος αγοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχνάς το γεγονός, ότι η πλειοψηφία των αγοραστών είναι μικρά παιδιά.

Σε άλλες κατηγορίες προϊόντων, πχ κινητά τηλέφωνα, το design είναι κυρίως λόγος αγοράς.

Η πλειοψηφία των αγοραστών είναι έφηβοι και ενήλικες βασικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχνάς το γεγονός, ότι η πλειοψηφία των αγοραστών είναι μικρά παιδιά.

Σε άλλες κατηγορίες προϊόντων, πχ κινητά τηλέφωνα, το design είναι κυρίως λόγος αγοράς.

 

Ναι μεν αλλά τα κινητά είναι μια κατηγορία προιόντος όπου όλα (καλύτερα ή χειρότερα) προσφέρουν το ίδιο πραγμα οπότε επιλέγεις με άλλα κριτήρια. Η σύγκριση με το 3ds είναι νομίζω κάπως άτοπη επειδή πρωτίστως θα το κρίνεις για αυτό που είναι δηλαδή dedicated handheld gaming system. Άρα πρωτίστως θα το κρίνεις με βάση τα παιχνίδια που προσφέρει. Ό,τι προσφέρει το 3ds (καλώς ή κακώς) δεν το προσφέρει τίποτα άλλο στην αγορά αυτη τη στιγμή οπότε δεν έχει νόημα να πάς σε άλλα κριτήρια.

Τα πιο καλοπουλημενα παιχνίδια της nintendo, είναι για ηλικίες 7+. Εφήβους δεν τους λες.

 

Και 3+ μη σου πω. Το ό,τι είναι 3+ όμως δεν σημαίνει ότι ταυτόχρονα είναι και 15-, οπότε δεν ακυρώνει αυτό που λέει η basketballfan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ξεχνάς το γεγονός, ότι η πλειοψηφία των αγοραστών είναι μικρά παιδιά.

Σε άλλες κατηγορίες προϊόντων, πχ κινητά τηλέφωνα, το design είναι κυρίως λόγος αγοράς.

 

Ξεκινήσαμε την κουβέντα από το γεγονός ότι ο φίλος πιο πριν ανέφερε ότι θέλει το NS να φοράει SoC αντάξιο του επόμενου iPhone, πράγμα τουλάχιστον εξωφρενικό όταν έχουμε ξεσκιστεί να λέμε ότι το πρώτο πράγμα που θα κοιτάξουμε όλοι πριν αγοράσουμε το NS είναι η τιμή του. Κανένας δεν είναι διατεθιμένος να πληρώσει όσο ένα high-end κινητό για να αποκτήσει μία home ή handheld gaming συσκευή. Αν μη τι άλλο το flop με την τιμή του πρώτου PS3 είναι τουλάχιστον ενδεικτικό.

 

Για να το λήξουμε, η οποιαδήποτε σύγκριση με tablets, κινητά και τα λοιπά είναι τουλάχιστον άκυρη, χωρίς να χρειάζεται περαιτέρω ανάλυση. Κι εγώ κινητό με 600 ευρώ έχω και το οποίο εξυπηρετεί εντελώς διαφορετικές ανάγκες από το N3DS μου που το αγόρασα για 120 ευρώ. Δεν έχει νόημα να συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα και σε τελική ανάλυση το NS θα έχει ακριβώς την επεξεργαστική δύναμη που χρειάζεται για να τρέχει επαρκώς τα 1st και 2nd-party games της Ν. Από εκεί και πέρα όσα 3rd-party αντέχει το σύστημα θα βγουν, όσα δεν αντέχει δεν θα βγουν και θα τα παίξουμε αλλού.

 

Όσον αφορά το σχόλιο με τα παιδιά: Κατ' αρχάς από που άντλησες το δημογραφικό και κατά δεύτερον με ποιόν τρόπο αυτός που παίζει κωλοντούτι είναι λιγότερο ανώριμος από αυτόν που παίζει pokemon; Το να είναι κριτήριο του ώριμου game τα βυζιά και τα άντερα είναι κάτι εντελώς οπισθοδρομικό εν έτει 2017. Και στην τελική και έτσι να είναι, έστω ότι οι περισσότεροι buyers είναι μικρά παιδιά, τι επιχείρημα είναι αυτό ακριβώς; Που απαντάει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις πολλά λάθη. Ένας κινητό, δεν το παίρνεις μετρητοίς. Η πλειοψηφία το παίρνει μέσω επιδότησης τζάμπα. Ένα nintendo πάλι όχι.

 

Επίσης, η Nintendo χρεώνει 40 ευρώ για ένα παιχνίδι. Εγώ έχω απαιτήσεις, πρέπει ΚΑΙ ο τεχνικός τομέας να ανταποκρίνεται στην τιμή. Δεν μπορεί να βλέπουμε γραφικά σε κινητά τύπου asphalt και εσύ να πληρώνεις 40 για το mario kart.

 

Τέλος, όταν ένα παιχνίδι έχει rating 7+, απευθύνεται σε παιδιά. Αν την βρίσκει και ένας ενήλικας, είναι αδιάφορο. Το παιχνίδι σε επίπεδο πλοκής, δυσκολίας, σεναρίου απευθύνεται σε 7 χρόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος, όταν ένα παιχνίδι έχει rating 7+, απευθύνεται σε παιδιά. Αν την βρίσκει και ένας ενήλικας, είναι αδιάφορο. Το παιχνίδι σε επίπεδο πλοκής, δυσκολίας, σεναρίου απευθύνεται σε 7 χρόνα.

:shock:  :shock:

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:shock: :shock:

Τί ακριβώς αμφισβητείς; Το ότι ένα παιχνίδι με rating 7+ απευθύνεται σε 7 χρόνα; Έχεις κάποια άλλη πληροφόρηση; Μοιράσου την σοφία σου, όλοι αυτοί που βαθμονομουν όπως και οι γονείς περιμένουν με αγωνία.

 

ΥΓ

Ο μπομ ο σφουγγαρακης απευθύνεται σε παιδιά. Οι δημιουργοι, σεναριογραφοι κτλ το έφτιαξαν με αυτό το γνώμονα. Εμένα μου αρέσει, ως ενήλικα. Αλλά δεν αναιρεί ότι δεν είμαι εγώ το κοινό στόχος. Ομοίως, ένα παιχνίδια 7+, πχ κάποιο mario, δεν θα προσφέρει ποτέ κάποια συγκίνηση σε σενάριο, ή πλοκή. Μάζεψε αστέρια και πηδα χελώνες. Αυτό είναι και τέρμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη το Resident evil σε επιπεδο πλοκης,δυσκολιας,σεναριου απευθυνεται σε 18+?

 

Τελος παντων πιστευω να εγινα κατανοητος,και αν οχι http://www.pegi.info/gr/

 

Η διαβάθμιση PEGI λαμβάνει υπ’ όψιν την καταλληλότητα ενός παιχνιδιού για μια ηλικία και όχι το επίπεδο δυσκολίας του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γράφει 18+, απευθύνεται σε ενηλίκους, λόγω πλοκής, σεναρίου, δυσκολίας. Είναι πράγματι πολύ απλό. Το γράφει στο κουτί.

 

Για να κάνουμε ταλιράκια, για αυτούς που δεν το πιάνουν. Έχουμε puzzle (αυτά που ενώνεις τα χάρτινα κομμάτια). Έχει puzzles για 3 χρόνα έχει και για ενήλικες. Όλα παιχνίδια είναι, το ίδιο πράγμα κάνεις (Games) , αλλά απευθύνονται σε διαφορετικό κοινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω σε τι ταλιρακια αναφερεσαι και ποιοι να πιασουν τι ,αλλα το επισημο για την ηλικια στα κουτια ειναι αυτο

http://www.pegi.info/gr/index/id/212/

 

Ολα τα αλλα ειναι λογια του αερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...