Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v1


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι δεν παει ετσι ομως.Τι παει να πει μακαρι να ακυρωθει?

Το παιχνιδι δεν τρεχει καθολου καλα σε Wii U. Ειναι παιχνιδι νεωτερης γενιας που (θα; ) ειναι υποβαθμισμενο εκει. Και απο το να παει πισω η ολη αναπτυξη και δημιουργια, οπως δυστυχως εγινε με το twilight princess, καλυτερα να κυκλοφορησει μια και καλη στο switch.

Καταλαβαινω πως οι κατοχοι Wii U θα το ηθελαν στη συλλογη τους, αλλα μακαρι να το δουμε οπως του αρμοζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το παιχνιδι δεν τρεχει καθολου καλα σε Wii U. Ειναι παιχνιδι νεωτερης γενιας που (θα; ) ειναι υποβαθμισμενο εκει. Και απο το να παει πισω η ολη αναπτυξη και δημιουργια, οπως δυστυχως εγινε με το twilight princess, καλυτερα να κυκλοφορησει μια και καλη στο switch.

Καταλαβαινω πως οι κατοχοι Wii U θα το ηθελαν στη συλλογη τους, αλλα μακαρι να το δουμε οπως του αρμοζει.

 

Δεν υπάρχει κανένας λόγος για κάτι τέτοιο. Το παιχνίδι σχεδόν ολοκλήρωσε την παραγωγή του σαν WiiU παιχνίδι με τις δυνάμεις και αδυναμίες του WiiU. Τα builds που βλέπουμε από το παιχνίδι δεν είμαστε σίγουροι από ποια έκδοση είναι. Προφανώς και θα υπάρχουν μικροθέματα με την έκδοση του WiiU αλλά η nintendo ξέρει καλύτερα και δεν θα μας δώσει ένα κακά optimized παιχνίδι (πόσο μάλλον Zelda) στο WiiU. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει κανένας λόγος για κάτι τέτοιο. Το παιχνίδι σχεδόν ολοκλήρωσε την παραγωγή του σαν WiiU παιχνίδι με τις δυνάμεις και αδυναμίες του WiiU. Τα builds που βλέπουμε από το παιχνίδι δεν είμαστε σίγουροι από ποια έκδοση είναι. Προφανώς και θα υπάρχουν μικροθέματα με την έκδοση του WiiU αλλά η nintendo ξέρει καλύτερα και δεν θα μας δώσει ένα κακά optimized παιχνίδι (πόσο μάλλον Zelda) στο WiiU. 

Η αναπτυξη ηταν (η και ειναι; ) κοινη και στα δυο συστηματα. Τουλαχιστον για την εκδοση που βλεπουμε και ξερουμε γιαυτην. Επειδη το παιχνιδι το επαιξε στην E3 φιλος και διαφοροι γνωστοι, δεν ετρεχε καθολου καλα και ειχε πολυ σοβαρα προβληματα σε πολλες φασεις. Οι ιδιοι της Nintendo λεγανε πως θα κυκλοφορησει και για το επομενο συστημα χωρις αυτα τα προβληματα.

Η Nintendo μπορει να νομιζει οτι θελει, το twilight princess ομως το πετσοκοψανε προκειμενου να κυκλοφορησει "στην ωρα" του και στα δυο (τοτε) συστηματα. Τελικως ειδαμε μια απογοητευτικη μεταφορα και ενα πολυ σοβαρο ποσοστο του παιχνιδιου να μην εχει ολοκληρωθει ποτε.

Υπομονη για το switch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον θα παίζουμε (έτσι φαίνεται) ολοκληρωμένα παιχνίδια day one χωρίς 5-6 updates, day one patch,

Καλά αν είναι έτσι δίνω και 300€ και ας παίζω με 20fps.

 

Μας έχουν μαμήσει με τα Patch. 

 

Πήρα ένα game τις προάλλες στο Ps4 και εκεί που πάω γεμάτος χαρά να παίξω μου κοτσάρει ένα "Update Required" 7 ολόκληρα GB.

 

Τι στο διάολο; Πρώτα κυκλοφορούν τα παιχνίδι και μετά τα διορθώνουν; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Splatoon έχετε παίξει; Εγώ επειδή το αγόρασα day 1, έχει μπόλικα patches... χώρια τα Amiibos (και αυτά αγορασμένα).

 

Μην αναφέρω τώρα κάτι άλλες περιπτώσεις τύπου Mario Party 10 που ζητάνε εξτρά επένδυση €200 (4 controllers) για να παίξεις με παρέα...

 

Εν ολίγοις, όλες οι εταιρίες να μας τα πάρουν θέλουν, απλά διαφέρει ο τρόπος και η μέθοδος. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Splatoon έχετε παίξει; Εγώ επειδή το αγόρασα day 1, έχει μπόλικα patches... χώρια τα Amiibos (και αυτά αγορασμένα).

 

Μην αναφέρω τώρα κάτι άλλες περιπτώσεις τύπου Mario Party 10 που ζητάνε εξτρά επένδυση €200 (4 controllers) για να παίξεις με παρέα...

 

Εν ολίγοις, όλες οι εταιρίες να μας τα πάρουν θέλουν, απλά διαφέρει ο τρόπος και η μέθοδος. :)

Το Splatoon είχε αρκετά patches όντως και αρκετά free updates και αποστολές κλειδωμένες πίσω από amiibo όντως.

 

Για το MP10 νομίζω είσαι λίγο άδικος. Αν δεν αγοράσεις έξτρα χειριστήρια, πώς θα παίξεις multiplayer δηλαδή; Να μου πεις για 1 έξτρα χειριστήριο επειδή δεν υποστήριζε το gamepad, οκ. Αλλά όχι 4 έξτρα για να παίξεις mp. Τουλάχιστον είναι συμβατό με όλα τα wiimotes και δε χρειάζεται motion plus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Splatoon (και άλλα παιχνίδια) το έχω επαινέσει προσωπικά για τα free DLC maps, απλά ήθελα να ξεδιαλύνω τον μύθο ότι η Ninty δεν έχει ποτέ patches στα παιχνίδια της. Γενικά αιωρούνται πολλοί μύθοι από άλλες εποχές, ενώ πλέον ζούμε στο 2016 (αισίως 2017).

 

Για το MP10, απλά λέω ότι δεν είναι φτηνή επένδυση. Μάνι-μάνι η σούμα βγαίνει κανά 400άρι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το Mario Kart ειχε 2dlc pack οπως και το Smash Bros καμποσους εξτρα χαρακτηρες που ολως τυχαιως δεν αναφερονται απο πουθενα.

 

Θα μου πει καποιος οτι συγκρινονται αυτα με του ανταγωνισμου?Η απαντηση ειναι οχι αλλα ελα μου που και στα λιγα παιχνιδια που ειναι για αγορα και σε αυτα εχουν μπει σιγα σιγα τα dlc.


Οσο για το Splatoon που ειχα σχολιασει οταν ειχε πρωτοβγει με ενα παλιο συμφορουμιτη οτι τα free patch πιο πολυ πρεπει να τα δωσανε απο φοβο μην πεσει κραξιμο.

Γιατι αντικειμενικα ουτε single player campaign εχει το παιχνιδι,ουτε offline splitscreen μπορεις να παιξεις απο οσο θυμαμαι,παρολο που βεβαια το παιχνιδι ειναι καλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Offline multiplayer εχει μονο ενα 1 VS 1 mode με περιορισμενες πιστες και οπλα που πρεπει να σκας κατι μπαλονια. Ο ένας παιζει στο gamepad και ο αλλος στην tv με pro controller ή με pro controller + wii remote. Καμια σχεση με το online.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θέμα είναι ότι οι άλλοι 2 έχουν full 3rd party support, άρα έχουν και περισσότερα patches, γι'αυτό γίνεται όλη η φασαρία... να παρακαλάτε να μην έχει 3rd party support, αλλιώς θα δείτε π.χ. την Ubisoft να του αλλάζει τον αδόξαστο με τα day 1 patch.

Και όλα αυτά σε μόλις 32GB flash, όχι 500GB HDD.

Fulgore, θα διαφωνήσω ότι δεν έχει SP. Δεν χρειάζεται να είναι όλα 300 ώρες grindfest στυλ Xenoblade. Προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ το εξαιρετικά καλοφτιαγμένο boss fight στο τέλος... καλύτερο και από Uncharted 4. Δεν λέω περισσότερα λόγω spoilers.

Επεξ/σία από bedazzled
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fulgore, θα διαφωνήσω ότι δεν έχει SP. Δεν χρειάζεται να είναι όλα 300 ώρες grindfest στυλ Xenoblade. Προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ το εξαιρετικά καλοφτιαγμένο boss fight στο τέλος... καλύτερο και από Uncharted 4. Δεν λέω περισσότερα λόγω spoilers.

Γιαυτο εγραψα single player/story/ campaign συγκεκριμενα. Πιο πολυ με trials εμοιαζε παρα με κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θέμα είναι ότι αν το σύστημα είναι underpowered ψιλο-ξεχάστε το 3rd party support. Θα αρχίσουν από τον δεύτερο ή ίσως από τον πρώτο κιόλας χρόνο να την κάνουν οι εταιρίες με ελαφρά πηδηματάκια όταν θα βλέπουν ότι δεν μπορούν να κάνουν port στην κονσόλα ένα παιχνίδι που κυκλοφορούν στις άλλες 2 κονσόλες και στα πισί. Θα πρέπει να κάνει πολύ σοβαρές πωλήσεις σαν μηχάνημα με βάση τα 1st party games για να μπουν στην διαδικασία οι εταιρείες αυτές να βγάλουν τίτλους αποκλειστικά για το switch.

 

Εμένα προσωπικά σαν δυνατότητες γραφικών ακόμα και το Wii U μου με καλύπτει, δεν ζητάω κάτι παραπάνω. Αρκεί να έχω πληθώρα τίτλων. Αλλά το πρόβλημα είναι ότι ξεκινώντας με ένα πολύ underpowered σύστημα μπαίνεις στον αγώνα με μειονέκτημα. Θα έχουμε φαινόμενα του τύπου Resident Evil Revelations 2, Yuka Laylee (πώς στο διάολο γράφεται), Project Cars και δεν συμμαζεύεται.

By the way, αν ακυρώσουν την έκδοση για Wii U στο Zelda, για εμένα προσωπικά αποτελεί σοβαρό λόγο να μην μεταβώ στο Switch τελικά. Θα είναι εξαιρετικά άσχημο για την Nintendo τόσο ως προς τον σεβασμό των κατόχων Wii U, όσο και από πλευράς αξιοπιστίας. Δεν μπορεί τόσο καιρό να κάνεις develop το παιχνίδι και προς το τέλος να δεις ότι δεν σου βγαίνει. Έλεος δηλαδή. Miscalculations, προχειρότητα και αναποτελεσματικότητα στο έπακρον.

Επεξ/σία από Nick77
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορειτε σας παρακαλω να μου πειτε που εχετε ακουσει για ακυρωση του zelda για το wiiu??

Προσωπικα πουθενα δεν το εχω ακουσει/πετυχει και ελπιζω να ειναι καποιο 1απριλιατικο αστειο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιο μέλος ανέφερε πιο πάνω ότι ακούγονται φήμες, χωρίς να υπάρχει κάποια πηγή.

Δεν το αμφισβητώ ευθέως, αλλά κι εγώ δεν έχω ακούσει κάτι.

Να πω απλά μια εντύπωση που μου σχηματίστηκε βλέποντας τα καινούρια footage από το παιχνίδι, τον τελευταίο μήνα, τα οποία προέρχονται από την έκδοση για Switch: οπτικά μου φαίνονται πολύ χειρότερα (πιο θαμπά, χειρότερη κίνηση-framerate κτλ) σε σχέση με ότι είδαμε στην E3 από την Wii U έκδοση. Ίσως εν μέρει δικαιολογείται αν ήταν πολύ βασική έκδοση με ελάχιστο map και αντικείμενα μέσα στον κόσμο σε σχέση με την τωρινή έκδοση που είναι πιο κοντά στην τελική. Θα δείξει. Πάντως ακόμα και τα τελευταία trailer έχουν και το λογότυπο του Wii U μέσα. Αν φάει άκυρο θα είναι μεγάλο ρεζίλι. Θα φάει που θα φάει delay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...