Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v1


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Δεν με εχεις δει και στα αλλα θεματα αν εχω κραξει αρκετες απο τις εταιριες για τα remastered αλλα και την πολιτικη με τα dlc και season pass τους???Ειδικα στα ξεχωριστα θεματα παιχνιδιων τους και οχι μονο.

 

Ναι, έχεις κράξει, αλλά στα Ν θέματα κάνουμε κύκλους κάθε τόσο. Και εν τέλει για τι πράγμα μιλάμε, γενικότερα για τη μάζα ή ειδικότερα για εμάς;

 

Αν μιλάμε για τον εαυτό μας, τότε εγώ αφού παίζω τα multi-platforms στο πισί μου, θα κρίνω μια κονσόλα από τα exclusives της. Ε, με αυτό το κριτήριο η σειρά προτίμησής μου είναι Wii U -> X1 -> PS4. Και βασικά το ίδιο θα έπρεπε να ισχύει και για σένα που έχεις πισί.

 

Είχες ποτέ PS3; Αν είχες, τότε για ποιό λόγο προχώρησες σε PS4; Τι περισσότερο σου προσέφερε, exclusive-wise;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, έχεις κράξει, αλλά στα Ν θέματα κάνουμε κύκλους κάθε τόσο. Και εν τέλει για τι πράγμα μιλάμε, γενικότερα για τη μάζα ή ειδικότερα για εμάς;

 

Αν μιλάμε για τον εαυτό μας, τότε εγώ αφού παίζω τα multi-platforms στο πισί μου, θα κρίνω μια κονσόλα από τα exclusives της. Ε, με αυτό το κριτήριο η σειρά προτίμησής μου είναι Wii U -> X1 -> PS4. Και βασικά το ίδιο θα έπρεπε να ισχύει και για σένα που έχεις πισί.

 

Είχες ποτέ PS3; Αν είχες, τότε για ποιό λόγο προχώρησες σε PS4; Τι περισσότερο σου προσέφερε, exclusive-wise;

 

 

Ειχα Ps3 αλλα δεν ειχα τοτε pc.

Για ποιο λογο προχωρησα σε ps4. Για τα ιδια exclusive και Jrpg που δεν εβγαιναν αλλου ή και για console exclusive(Final Fantasy XV,SF V,ΚΗ3 καλη ωρα) τοτε.

Επισης στο playstation μεσω των ενοικιασεων μου δινεται η δυνατοτητα με μικρο κοστος να εχω προσωπικη αποψη για το αν ενα παιχνιδι αξιζει να το αγορασω και σε τι τιμη(καλη ωρα TheOrder).Αυτο βοηθαει παρα πολυ κυριως για παιχνιδια με ακριβα σε αξια season pass και dlc.

Γιατι ξενερωσα με το ps4?Αναβαθμισμενες κονσολες,πληρωμη online,κακη αυτονομια στο ds4 σε σχεση με το 3,ελλειψη BC σε σχεση με τον ανταγωνισμο και αλλα που δεν μου ερχονται τωρα στο μυαλο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Άσχετα αυτά που γράφουμε στο παρόν νήμα, αλλά δε βαριέσαι. :P

 

Εγώ πριν λίγο καιρό πραγματικά τρωγόμουν από πάνω μου να αγοράσω PS4 και έψαχνα να βρω λόγους. Επειδή κρίνω με βάση τα exclusive games (που έχουν κυκλοφορήσει ήδη) στο μεγαλύτερο βαθμό είχα μόνο τρεις λόγους για να αγοράσω την κονσόλα: Second Son, U4 και Bloodborne. Πραγματικά πάσχιζα για να δικαιολογήσω την αγορά.

 

Ε πάνω στο δίλημμα έσκασε η προσφορά του αγγλικού amazon για το XBONE S + FIFA17 και ζυγίζοντας ότι δεν είχα ποτέ μου X360 αποφάσισα να προβώ σε αυτή την αγορά προκειμένου να καλύψω το τεράστιο κενό που έχω στα Halo, τα GoW και τα Forza (συν το ότι ήθελα να παίξω το RDR σαν άνθρωπος από το να περάσω το μαρτύριο του PS3).

 

Ακόμα και σήμερα πάντως για να αγοράσω PS4 θα πρέπει να βρω πάρα πολύ καλή προσφορά, γιατί δεν αρκούν τα exclusives της κονσόλας στο μυαλό μου για να την αγοράσω full price. Φαντάσου ότι το Wii U το είχα αγοράσει στα 220 ευρώ πριν τρία χρόνια σε προσφορά, ενώ το X1S πουλώντας το FIFA17 μου βγήκε γύρω στα 200 ευρώ τελική. Με κριτήριο αυτά, δεν μου πάει η καρδιά να δώσω πολλά πάνω από τα 200 για PS4, όταν δεν έχει αρκετά games που να με ενδιαφέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαινω σε τι ακριβως αναφερεσαι .Ειπα εγω οτι μισω την Nintendo?Σε ποιο hating αναφερεσαι?

Και αν την μισουσα τοτε γιατι εχουν περασει ολες οι σταθερες κονσολες απο τα χερια μου ακομα και το U?Ειπα απλα οτι στην τελευταια της κονσολα απογοητευτικα απο καποια πραγματα σε σχεση με τις προηγουμενες 2 που ειχε κυκλοφορησει,και απλα και στο αλλο αποκλειστικο της θεμα ειχα γινει πιο συγκεκριμενος. Αυτο το πραγμα δηλαδη λεγεται κλαψα?

 

Αλλα οταν συμμετεχουμε συνεχεια σε θεματα της Nintendo ολο οι (5-6)ιδιοι και οι ιδιοι,ειναι λογικο οταν εμφανιζεται ενας να κανει παραπονα να προκαλουν εντυπωση.

 

Το hating όπως το έγραψες εσύ στο προηγούμενο μήνυμα σου. Στα "παράπονα" που λες και εσύ. Αυτό προσπαθώ να σου πω, ότι η πηγή του hating (aka παράπονα που λες) είσαι εσύ ο ίδιος και όλοι όσοι ασκούν το ίδιο "άθλημα". Δηλαδή δεν σκέφτονται τίποτα, πράτουν με πίστη στο άγνωστο και βάρκα την ελπίδα και όταν τελικά δεν παίρνουν αυτό που φαντάστηκαν...παραπονιούνται. Δεν πάει έτσι φίλος. Δεν αγοράζεις με βάση τις φανταστικές προσδοκίες σου για ένα προϊόν αν θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Γι αυτό και δεν είσαι σε θέση να ΜΗΝ "παραπονεθείς" κάθε ώρα και στιγμή. Φουσκώνεις μόνος σου τις προσδοκίες, βάζεις το χέρι στην τσέπη για όλους τους λάθος λόγους και όταν τελικά "προδίδεσαι" βγάζεις "hating". Αν δεν το καταλαβαίνεις ότι η πηγή είσαι εσύ ο ίδιος (και οι άλλοι που το κάνουν) δεν ξέρω τι άλλο πρέπει να σου πω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δηλαδή δεν σκέφτονται τίποτα, πράτουν με πίστη στο άγνωστο και βάρκα την ελπίδα και όταν τελικά δεν παίρνουν αυτό που φαντάστηκαν...παραπονιούνται. 

Αν το εκανα αυτα σε launch κονσολας θα εστεκε αυτο που περιγραφεις οντως,αλλα οχι στα μεσα αυτης.Αυτο αλλωστε που αναφερεις παραπανω περιγραφει οσοι πηραν την κονσολα μεσα στις δυο πρωτες χρονιες και ανεφεραν για ελλειψη τιτλων και παει λεγοντας. Επισης hype(τα περι προσδοκιων δηλαδη που γραφεις) ειχα για κονσολα μονο στην γενια του ps2,xbox,gc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το εκανα αυτα σε launch κονσολας θα εστεκε αυτο που περιγραφεις οντως,αλλα οχι στα μεσα αυτης.Αυτο αλλωστε που αναφερεις παραπανω περιγραφει οσοι πηραν την κονσολα μεσα στις δυο πρωτες χρονιες και ανεφεραν για ελλειψη τιτλων και παει λεγοντας. Επισης hype(τα περι προσδοκιων δηλαδη που γραφεις) ειχα για κονσολα μονο στην γενια του ps2,xbox,gc.

 

Τότε προς τι τόση συζήτηση και παράπονα; Που αποσκοπεί τόση μίρλα και "hating"; Μας λες ότι είσαι απογοητευμένος...γιατί; Αφού μόνος σου λες ότι δεν έκανες τη μετάβαση στην κυκλοφορία αλλά την "χρυσή εποχή". Προς τι η απογοήτευση και τόσος χαμός;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χα χα χα χα

Συγγνωμη.

Σας διαβαζω και λυπαμαι που δεν ειχαμε ιντερνετ τοτε. Τοτε ΕΑΝ ειχες βιντεογκαιμ, οτι και να ηταν, εκανε γιορτη η γειτονια.

Ειχα, και ακομα υπαρχουν...

atari, spectrum, commodore, commodore 64, spectrum plus, amstrad 464 ανταλλαχθηκε για amstrad 6128 (k.), amiga, 286, 386, 486, pentium...

Οταν επαιζες τοτε ελπιζες να βγει παιχνιδι...Και επαιζες οπου μπορουσες.

USGold, τι μισος οταν αργουσε η κυκλοφορια ενος τιτλου σε αλλη πλατφορμα...

Δεν καναμε επενδυση τοτε, ξοδευαμε χαρτζιλικι, και προγραματιζαμε οτι μπορουσαμε....Α ρε Ζ80 θεε για assembler.

Περασαν χρονια αλλα επιτελους σας διαβαζω να συγκρινετε πλατφορμες, οπως συγκριναμε αλφα ρομεο με σιτροεν...

Καθε εποχη χρυση ειναι αμα τη ζεις καλα!

Βρεστε παιχνιδια που σας αρεσουν, καλη θα ειναι η πλατφορμα, και μην κανετε "επενδυσεις". Παιξτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μπορεί να κριθεί το ΓΙΑΤΙ αγοράζει ο καθένας μας μια κονσόλα ούτε είναι ανάγκη να δικαιολογηθεί ή να αναφερθεί στους λόγους γιατί είναι καθαρά υποκειμενικό. Όμως όταν έχουμε φτάσει σε καταστάσεις ps4 pro, scorpio, dlc, broken games, day one patch, updates, ps+/xblive και άλλα δεν δικαιολογείται ΠΛΕΟΝ κάποιος να γκρινιάζει.

 

Το πλέον πάει καθαρά στην περίπτωση του Switch με βάση τα δεδομένα του σήμερα. Επίσης μην ξεχνάμε ότι οι περισσότεροι από εμάς ασχολούμαστε χρόνια και έχουν περάσει τουλάχιστον 2~3 γενιές από τα χέρια μας επομένως δεν υφίστανται δικαιολογίες στην περίπτωση μας. Γενικότερα μάλιστα οι μόνες εξαιρέσεις που μπορώ να κάνω είναι στην περίπτωση ενός καινούργιου πελάτη στην βιομηχανία των videogames.

 

Καταλήγοντας το ΓΙΑΤΙ του καθενός δεν μας ενδιαφέρει και ΠΛΕΟΝ τα δεδομένα είναι γνωστά. Αν γκρινιάζει κάποιος αργότερα πως δεν του βγήκε σαν αγορά κακό του κεφαλιού του.

Επεξ/σία από mansa2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε προς τι τόση συζήτηση και παράπονα; Που αποσκοπεί τόση μίρλα και "hating"; Μας λες ότι είσαι απογοητευμένος...γιατί; Αφού μόνος σου λες ότι δεν έκανες τη μετάβαση στην κυκλοφορία αλλά την "χρυσή εποχή". Προς τι η απογοήτευση και τόσος χαμός;  

Πραγματα που δεν μαρεσαν στην προηγουμενη(τωρινη) κονσολα ανεφερα. Προφανως οι υπολοιποι που συμμετεχουν στο θεμα εμειναν ως τωρα ικανοποιημενοι απο την συνολικη πορεια του Wii U και εγω ειμαι η εξαιρεση στον κανονα.

 

Παμε παρακατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η χρυση τομη ειναι να εισαι προσγειωμενος και συνειδητοποιημενος στο τι αγοραζεις...Αν περιμενεις θαυματα πλεον εισαι γελασμενος. Αν ισχυουν εστω και τα μισα απο αυτα που λενε για το switch εγω ειμαι ευτυχισμενος.Σαν κατοχος Wiiu απο το πρωτο μηνα και αγορα σε full price παρακαλω, την αγορα μου δεν την μετανιωσα ποτε καθως επαιξα τα παιχνιδια που περιμενα και ηθελα και επισης , εχθες ας πουμε μαζευτηκαμε η παρεα (4 φιλοι) , διπλα απο το n64 για goldeneye ειναι το WiiU για μαριο καρτ 8 , smash bros κλπ.... Τετοιο Multiplayer για μενα ειναι ακομα ζωντανο λογω αυτης της κονσολας. Αυτη ειναι η χρυση τομη για μενα στο συγκεκριμενο, Ομως η νιντεντο και ο συγχωρεμενος προεδρος , εκαναν υπεραρκετα λαθη τα οποια στο Switch ευελπιστω να μην επαναλαβει. Στην κατοχη της εχει τρελα ip's και στουντιο δυνατα ,επισης εχει τιτλους (βλ. Metroid-Zelda) που δεν μπηκαν στον κοπο να βγαλουν.

 

eternal darkness.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματα που δεν μαρεσαν στην προηγουμενη(τωρινη) κονσολα ανεφερα. Προφανως οι υπολοιποι που συμμετεχουν στο θεμα εμειναν ως τωρα ικανοποιημενοι απο την συνολικη πορεια του Wii U και εγω ειμαι η εξαιρεση στον κανονα.

 

Παμε παρακατω.

 

Αυτό είναι που προσπαθώ να σου πω. Οτι δεν έμεινες ευχαριστημένος γιατί εξ΄αρχής ανέβασες μόνος σου τις προσδοκίες σου και δεν πιστοποίησες τον λόγο που αγόρασες το μηχάνημα. Δεν ισχύει μόνο στην περίπτωση του wiiu αλλά για όλα σου τα μηχανήματα/παιχνίδια που αγόρασες. Πάντα κάτι έβρισκες να παραπονεθείς με βάση τα δικά σου θέλω που δεν πήρες ποτέ (πάλι λόγο δικούς σου λάθους).

 

Κατά τα άλλα, On topic:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Skyrim Director Praises Nintendo Switch, Says Elder Scrolls 6 Will Happen

 

Όλα καλά, λοιπόν.

 

 

 

Εάν ισχύει αυτό το lineup τίτλων, σε περίπτωση που δεν υπάρξουν ουσιαστικές προσθήκες τότε ο μόνος λόγος να το πάρει στον πρώτο χρόνο κάποιος που έχει Wii U είναι ουσιαστικά το 3D Mario... Άρα 2018 και έχει ο Θεός :P

 

Υπάρχει ένα deal-breaker εδώ, όμως. Το ότι θα μπορείς να παίζεις τα games on-the-go. Δεν ξέρω για εσάς, αλλά Zelda, XCX και Skyrim είναι games που εξιτάρομαι να τα παίζω on-the-go.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμη κι αν "αποτύχει", είναι τεράστιο βήμα για την Nintendo να έχει τόσο έντονη υποστήριξη απο τρίτες εταιρίες.

 

Την ίδια υποστήριξη είχε και το wii u πριν και λίγο μετά την κυκλοφορία του δεν λέει κάτι αυτό. Επίσης παίζει ρόλο και η ποιότητα των ports (αν μιλάμε για multiplatoform παιχνίδια από 3rd party) καθώς μιλάμε για ένα μηχάνημα που υπολείπεται σημαντικά στα specs των άλλων δυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...