Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v1


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Επίσης, εξαιρετικότατο νέο η επιβεβαίωση ύπαρξης mods στο Skyrim του Switch. Και κάπως έτσι ενισχύεται η άποψή μου ότι το dock θα μπορεί να φορέσει και σκληρό δίσκο και ότι θα υπάρχει content που θα τρέχει μόνο παρέα με το dock και content που θα τρέχει μόνο σε φορητό mode. Εκτός κι αν υπάρχει σόφρων άνθρωπος που πιστεύει ότι θα μπορείς να εγκαταστήσεις mods για το skyrim σε 16 ή 32 GB εσωτερική μνήμη.

 

Αν διαβάσεις καλύτερα τη φήμη, θα δείς ότι αναφέρεται ότι όπως στο PS4, θα υποστηρίζονται μόνο mods που χρησιμοποιούν in-game assets.

 

Ξέχνα τα mods με έξτρα textures, νέα μοντέλα NPCs ή άλλων στοιχείων του παιχνιδιού, νέες μουσικές, καιρικά φαινόμενα, εφφέ και πάει λέγοντας.

 

Στο PS4 υπάρχει περιορισμός στο 1GB mods data για το Skyrim. Στο XBOX One ο περιορισμός είναι στα 5GB.

 

Άρα, μιά χαρά θα χωράνε τα mods στη μνήμη του Switch ή σε κάποια SD κάρτα, όπως στο 3DS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως πέρα από τους ενδοιασμούς που έχουν αναφερθεί όπως διάρκεια μπαταρίας, τιμή ή το θέμα των dlc/patch που προκύπτουν από το θέμα της εσωτερικής χωρητικότητας υπάρχει και κάτι άλλο. Το Splatoon δεν κυκλοφόρησε πλήρες ολοκληρωμένο ως παιχνίδι αλλά προστέθηκε αρκετό περιεχόμενο στην συνέχεια (πίστες, όπλα και γενικότερες αναβαθμίσεις, νέα modes, κτλ) κάτι που βοήθησε και στο εμπορικό μοντέλο του παιχνιδιού. Συγκεκριμένα έμεινε στην επιφάνεια διότι ακριβώς κυκλοφορούσε ανά διαστήματα νέο περιεχόμενο (που πλέον θεωρώ αναγκαιότητα για τους νέους τίτλους) κάτι που δεν ξέρω αν θα μπορέσει το Switch να ακολουθήσει ως μοντέλο σε μια ευρύτερη γκάμα παιχνιδιών. Όλοι γνωρίζουμε πόσο δύσκολο είναι να καθιερωθεί ένα νέο ip σήμερα και αντίστοιχα πόσο ανάγκη έχει και η Ν να κυκλοφορήσει νέους τίτλους εκμεταλλευόμενη το ταλέντο νέων σχεδιαστών. Ακόμα και η δυνατότητα διαγραφής/εγγραφής του εκάστοτε περιεχομένου μπορεί να καταντήσει κουραστικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 3DS με το 1GB εσωτερικής μνήμης, βλέπουμε και patches και DLCs και addon περιεχόμενο. Ενώ μπορείς να αγοράσεις digital downloads παιχνιδιών full-cartridge 3-4GB. 

 

Και αυτό διότι η συσκευή υποστηρίζει SD κάρτα στην οποία αποθηκεύονται όλα αυτά.

 

Λογικά το Switch θα δέχεται κάρτα SD και θα εξαρτάται από τον χρήστη το πόσα πράγματα θα χωράει. Εκεί που εντοπίζω κάποιο πρόβλημα είναι στο κατα πόσο θα υπάρχουν στο Switch digital downloads παιχνιδιών full-cartridge.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά είναι γνωστά ή αναμενόμενα άλλο γράφω: Αν το εμπορικό μοντέλο του Splatoon θα μπορεί να εφαρμοστεί σε πληθώρα παιχνιδιών γιατί στην τελική και το γράψε-σβήσε κουράζει. Υπόθεση κάνω πάντα παρά κάτι δεδομένο, προφανώς εκφράζω την ανησυχία μου παρόλο τις γνωστές λύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φήμη για την καθυστέρηση του Zelda όμως δεν είναι ξεκάθαρη. Η καθυστέρηση πρόκειται για το Zelda συγκεκριμένα για την έκδοση του NS ή γενικότερη καθυστέρηση του παιχνιδιού; Προσωπικά αν ισχύει η φήμη πιστεύω μιλάει μόνο για την έκδοση του NS, η έκδοση του WiiU θα κυκλοφορήσει κανονικά τον Μάρτιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Στο 3DS με το 1GB εσωτερικής μνήμης, βλέπουμε και patches και DLCs και addon περιεχόμενο. Ενώ μπορείς να αγοράσεις digital downloads παιχνιδιών full-cartridge 3-4GB. 

 

Και κάπου εδώ τελειώνει η σύγκριση μετάξυ του καθεστώτος που ισχύει στο 3DS και του καθεστώτος που θα ισχύει στο NS. Δεν μπορείς να συγκρίνεις digital περιεχόμενο σε ένα handheld που τα games του είναι βία 4 GB και σε μία home console στην οποία το Skyrim π.χ., game της περασμένης γενιάς θα είναι για πλάκα 10-12 GB. Ακόμα και με in-game assets να είναι τα mods πάλι θα καταναλώνουν πολύ χώρο στην κάρτα SD.

 

 

Λογικά το Switch θα δέχεται κάρτα SD και θα εξαρτάται από τον χρήστη το πόσα πράγματα θα χωράει. Εκεί που εντοπίζω κάποιο πρόβλημα είναι στο κατα πόσο θα υπάρχουν στο Switch digital downloads παιχνιδιών full-cartridge.  

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί εκφράζεις αντιρρήσεις σε πράγματα που έχουν λυθεί εδώ και 5 χρόνια, ίσως να βλέπεις κάτι που δεν βλέπω, βοήθησέ με να το καταλάβω αν θες:

 

1 - Το 3DS παίρνει κάρτα SD, άρα και το ΝS -ως φορητό- θα παίρνει κάρτα SD με ότι αυτό συνεπάγεται στα προβλήματα χωρητικότητας που θα προκύπτουν στα console games (αφού είπαμε, home σύστημα είναι πρωτίστως) όταν θα θες να τα παίζεις on-the-go.

 

2 - Το Wii U, η προηγούμενη home console της Ν, παίρνει εξωτερικό σκληρό δίσκο για να αποθηκεύεις τα digital games που έχεις αγορασμένα, άρα και το NS θα παίρνει εξωτερικό σκληρό δίσκο. Το θεωρώ αδιανόητο να μην παίρνει εξωτερικό σκληρό δίσκο και να πρέπει κάθε τρεις και λίγο να σβήνω τα παλιά games από την SD κάρτα για να κατεβάσω κάποια άλλα που θέλω να παίξω κάθε τόσο.

 

3 - Τόσο στο 3DS, όσο και στο Wii U υπάρχει eshop από το οποίο αγοράζεις digital games. Πώς είναι δυνατόν να θεωρείς ότι υπάρχει μία πιθανότητα στο εκατομμύριο να μην δίνεται η ίδια δυνατότητα στο NS;

 

Πολύ εύκολα καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι όταν θα έχεις την κονσόλα στο dock θα μπορείς να παίζεις τα games που έχεις περασμένα στον εξωτερικό σκληρό και στην SD, ενώ όταν θα την έχεις εκτός dock θα μπορείς να παίζεις μόνο τα games της SD. Και επομένως προκύπτει εύκολα το συμπέρασμα ότι θα υπάρχουν games που θα παίζουν μόνο στο dock και games που θα παίζουν μόνο εκτός dock.

 

Το να μην υποστηρίζει εξωτερικό σκληρό ένα home σύστημα και το να μην μπορείς να αγοράσεις digital games σε ένα οποιοδήποτε σύστημα στις μέρες μας είναι τεράστια πισωγυρίσματα και τα δύο. Δεν μπορώ να καταλάβω που βασίζεις αυτά τα συμπεράσματα.

 

 
 

Η φήμη για την καθυστέρηση του Zelda όμως δεν είναι ξεκάθαρη. Η καθυστέρηση πρόκειται για το Zelda συγκεκριμένα για την έκδοση του NS ή γενικότερη καθυστέρηση του παιχνιδιού; Προσωπικά αν ισχύει η φήμη πιστεύω μιλάει μόνο για την έκδοση του NS, η έκδοση του WiiU θα κυκλοφορήσει κανονικά τον Μάρτιο. 

 

 

Η φήμη αφορά και στις δύο εκδόσεις. Και οι δύο θα καθυστερήσουν, καθώς υπάρχει πρόβλημα στο localization που επηρεάζει αμφότερες τις εκδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι ο panther_512 προβληματίζεται στο θέμα των ολόκληρων παιχνιδιών σε ψηφιακή μορφή επίσης λόγω της χωρητικότητας. Αυτό το πρόβλημα λύνεται πέρα από τους γνωστούς τρόπους (εξωτερικός σκληρός, SD Card) και με την διαγραφή - προσθήκη αρχείων. Το τελευταίο είναι που μου προκαλεί ανησυχίες διότι δεν είναι και η καταλληλότερη λύση για το μαζικό κοινό και επίσης -κατά κύριο λόγο- δεν θα μπορεί να υποστηριχτεί το επιτυχημένο εμπορικό μοντέλο του splatoon σε πληθώρα νέων τίτλων που τους θεωρώ αναγκαίους πλέον για το νέο σύστημα της Ν. 

 

 

Μια και ταιριάζει με την συζήτηση -αν και δεν είμαι ειδικός σε τεχνικά ζητήματα- νομίζω πως οι κασέτες έχουν πολύ καλύτερες δυνατότητες συμπίεσης σε σχέση με τους οπτικούς δίσκους κάτι που ίσως βοηθήσει παράλληλα με την χρήση διαφόρων τεχνικών. Σχετικά με το τελευταίο φαντάζομαι κάτι ανάλογο με το παρακάτω που είχε ανακοινωθεί το 2010:

 

http://www.s3graphics.com/en/news/news_detail.aspx?id=47

 

Tο αναφέρω ως παράδειγμα μιας και:

 

***H S3 Graphics, Ltd was purchased by HTC in 2011.

 

 Άσχετο αλλά πάντως κάποια στιγμή είχε αναφερθεί πως η Ν εξαγόρασε μια εταιρία αλλά ακόμα και σήμερα κανείς δεν γνωρίζει περί τίνος πρόκειται. Αυτό που αναφέρθηκε ήταν πως δεν έχει σχέση με τα videogames.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Malthador δεν έβγαλα κανένα συμπέρασμα. Σου απάντησα ότι η φήμη που ποσταρες δεν αποτελεί απόδειξη για την υποστήριξη εξωτερικού δίσκου, και εξήγησα το γιατί.

 

Η μή υποστήριξη εξωτερικού δίσκου είναι απλά μια υπόθεση, στην οποία δεν θα εκπλαγω αν βγω (και μακάρι να γίνει αυτό) λάθος. Προσωπικά ήλπιζα σε μεγάλη εσωτερική μνήμη, αλλά με τις φημολογούμενες τιμές είναι πολύ δύσκολο.

 

Η διαφορά μας είναι ότι εσύ αντιλαμβανεσαι τη συσκευή ως οικιακό σύστημα με κάποιες δυνατότητες φορητού, ενώ εγώ το αντίθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Η διαφορά μας είναι ότι εσύ αντιλαμβανεσαι τη συσκευή ως οικιακό σύστημα με κάποιες δυνατότητες φορητού, ενώ εγώ το αντίθετο.

 

 

Μια μικρή -πλην σημαντική- διόρθωση:

 

Δεν υποστηρίζω εγώ ότι θα είναι home σύστημα. Η Ν το δηλώνει με σαφήνεια:

 

Αγγλικό site (next home gaming system)

Αμερικάνικο site (new home gaming system)

Γιαπωνέζικο site (new gaming console)

 

Τώρα αν η Ν δηλώνει ένα πράγμα και εν τέλει κυκλοφορήσει μια διαφορετική συσκευή από αυτό που δήλωνε, τότε marketing-wise αυτό είναι λάθος και θα της γυρίσει μπούμερανγκ για ακόμα μία φορά.

 

Ξαναλέω, προσωπικά, διόλου δεν με ενοχλεί να είναι φορητό σύστημα κατά βάση το οποίο απλά θα μπορεί να συνδεθεί στην τηλεόραση. Σε κάθε περίπτωση θα το αγοράσω γιατί αγοράζω ένα σύστημα για τα games που θα μου προσφέρει και όχι για τις δυνατότητες ή για τα specs του που είναι δευτερεύοντα. Αλλά αυτό είναι ένα πράγμα (και αφορά αποκλειστικά εμένα και κάποιους core fans ακόμα) και είναι ένα εντελώς διαφορετικό να προμοτάρουν ένα σύστημα για κάτι που δεν είναι.

 

----------------------------------------------------------------

 

In other news:

Remedy will soon announce a new game

 

Μετά το σκουπίδι που ήταν το Quantum Break δεν λέει και πολλά αυτό, αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H nintendo κατέθεσε σήμερα trademark για WAVE RACE στην Ευρώπη. Λέτε να δούμε κανένα bluestorm remaster στο switch;

 

https://mynintendonews.com/2016/11/17/nintendo-has-filed-a-trademark-for-wave-race-in-europe/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχει προπαραγγειλει κανεις;

νιωθω μονος....

 

Με βαση τα οσα ξερουμε ως τωρα,την προιστορια με το Wii U και την ''φοβερη'' τιμη των 400ευρω που εχουμε ως τωρα λιγο χλωμο να προπαραγγειλουν πολλοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα περιμένω να δω και την παρουσίαση του Ιανουαρίου (κυρίως για να δω launch titles και περισσότερα γύρω από το concept της κονσόλας) για να αποφασίσω αν θα το προπαραγγείλω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...