Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v1


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Αυτή ήταν η διαπίστωση μου μετά την προβολή του trailer και εννοείται ότι παραμένει.

 

Η τότε απάντηση σου ήταν ότι όποιος δεν κατάλαβε να προχωρήσει παρακάτω. Τι σε έκανε να αλλάξεις γνώμη;

 

ΥΓ. Σοβαρά ρωτάω - όχι για να ξεκινήσω αντιπαράθεση - γιατί αυτή η άποψη είναι στροφή 180 μοιρών.

 

Κατ' αρχάς, πλέον δεν μιλάμε μόνο για το τρέιλερ, αλλά έχουμε προχωρήσει και στα μετέπειτα rumors, νέα κλπ. Δεν έχω κανένα πρόβλημα να αλλάξω άποψη αν θεωρήσω την προγενέστερή μου λανθασμένη.

 

Εγώ προσωπικά, βρήκα το τρέιλερ απολύτως σαφές: μας έδειξε ένα home σύστημα και κάποιους AAA home τίτλους που μπορείς να το παίρνεις μαζί σου σαν φορητό (με ότι συνεπάγεται το home σύστημα, external hdd, DLC's κλπ). Με βάση αυτό το σκεπτικό σου είχα πει ότι αν δεν κατάλαβες τι έδειξε, τότε δεν υπάρχει κάτι άλλο να πούμε. Από εκεί και πέρα όμως, έχουν βγει κάποια rumors (που βέβαια, ξαναλέω, αν δεν το λέει η Emily ή το Eurogamer, για μένα είναι άχρηστες πληροφορίες) που μας κατευθύνουν προς διαφορετικά μονοπάτια.

 

Ε, όταν βλέπω κόσμο να υποστηρίζει διαφορετικά πράγματα από εμένα, τότε ή εγώ έχω καταλάβει κάτι λάθος ή ο κόσμος, δεν θέλει και πολύ ανάλυση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κατ' αρχάς, πλέον δεν μιλάμε μόνο για το τρέιλερ, αλλά έχουμε προχωρήσει και στα μετέπειτα rumors, νέα κλπ. Δεν έχω κανένα πρόβλημα να αλλάξω άποψη αν θεωρήσω την προγενέστερή μου λανθασμένη.

 

Εγώ προσωπικά, βρήκα το τρέιλερ απολύτως σαφές: μας έδειξε ένα home σύστημα και κάποιους AAA home τίτλους που μπορείς να το παίρνεις μαζί σου σαν φορητό (με ότι συνεπάγεται το home σύστημα, external hdd, DLC's κλπ). Με βάση αυτό το σκεπτικό σου είχα πει ότι αν δεν κατάλαβες τι έδειξε, τότε δεν υπάρχει κάτι άλλο να πούμε. Από εκεί και πέρα όμως, έχουν βγει κάποια rumors (που βέβαια, ξαναλέω, αν δεν το λέει η Emily ή το Eurogamer, για μένα είναι άχρηστες πληροφορίες) που μας κατευθύνουν προς διαφορετικά μονοπάτια.

 

Ε, όταν βλέπω κόσμο να υποστηρίζει διαφορετικά πράγματα από εμένα, τότε ή εγώ έχω καταλάβει κάτι λάθος ή ο κόσμος, δεν θέλει και πολύ ανάλυση.

 

Στα rumors θα προσέθετα και την κυρία με τα "μπλε" μαλλιά (laura dale από LPVG) - ΑΥΤΗ και αν έπεσε μέσα σε πολλά :)

 

Πάντως το trailer φίλε Malthador μπορεί να έχει και την αντίστροφή του εξήγηση - εξαρτάται πως το βλέπει κανείς. Εγώ πχ. το μετέφρασα σαν ένα HANDHELD το οποίο "τυγχάνει" να μπορεί να δείξει και στην τηλεόραση :-D

Αν μετρήσεις τον χρόνο που ήταν docked και πόσο δεν ήταν, νομίζω ότι, η έμφαση ήταν στο handheld κομμάτι. Το ότι το βίντεο ξεκινάει με το ΝΧ Docked νομίζω είναι καθαρά για λόγους ¨κινηματογραφικούς¨. Άλλωστε το να παίζει κάποιος στο σαλόνι του είναι κάτι το οποίο μπορεί να κάνει και με τα υπάρχοντα συστήματα. Αυτό που δεν μπορεί να κάνει είναι να συνεχίσει απρόσκοπτα στο δρόμο.

 

Τώρα ελπίζω να μην αρχίσουμε μάχη με ποσοστά 42% handheld - 58% home console κτλ..

 

Τώρα αν με ρωτήσεις γιατί επιμένω ότι ΚΑΙ τεχνικά το NX είναι το NVidia shield tablet Κ2 Χ1 - πες το όπως θες, με ​Nintegra X1 ευχαρίστως να το συζητήσουμε. Επιγραμματικά θα σου πω ότι για μένα είναι το ακυρωθέν shield tablet x1 με μεταφορά των "σωθικών"  του android shield tv στο κ1 κάτι που έγινε ​εφικτό ​με την μετάβαση στo 16FF. Μπορεί να είναι και συνδιασμός τους ξέρεις - αυτό εξαρτάται τι σχέδια είχε η Nvidia και τι είχε έτοιμο.. Με την ίδια τεχνολογία πάνω κάτω προσπαθεί ​να ανοιχτεί στην αγορά των "Self driving cars" Deeplearning κτλ. Μια χαρά της έκατσε ένα design win με μια ιστορική εταιρεία σαν την Nintendo... αν μη τη άλλο για λόγους προβολής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιάπωνας συγγραφέας υποστηρίζει ότι το Switch μάλλον θα χρησιμοποιεί Pascal και θα συνεχίσει να εξελλίσεται όσο εξελλίσεται κι ο tegra, μέσω hardware upgrade όπως το n3ds και το ps4pro.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναί. Αλλά αν καθιερωθεί αυτό, ζήτω που καήκαμε.

Το NDS -> DSi (νομίζω) δεν είχε τις διαφορές όπως έχουμε σε 3DS -> n3DS και PS4 -> PS4 Pro.

Αν είναι να βλέπουμε ανά 3 χρόνια νέο Switch και γενικά κονσόλες, τι να πώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βγαίνει μόνο μία στη μέση της ζωής κάθε κονσόλας, άντε το "δέχομαι".

Μην καταντήσει όμως με ετήσιες κυκλοφορίες ανανεωμένων μοντέλων όπως γίνεται στα smartphones.

Γιατί προσωπικά κάτι μου λέει κάπως έτσι θα καταντήσουν. Αν όχι ανά έτος, ανά δύο.

 

Για το Switch όμως με τέτοιο hardware και nGreedia στο παιχνίδι, είναι ακόμη πιο επίφοβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά είναι πάρα πολύ υποθετικά για να μπορούμε να πούμε κάτι ουσιώδες.

 

Ας βγεί με το καλό το Switch, μακάρι να είναι πετυχημένο, και θα δούμε στην πορεία πώς θα εξελιχθεί η όλη φάση.

 

Όπως είπα και πρίν, η προσωπική μου άποψη είναι ότι η μόνη οδός επιτυχίας για τη συσκευή αυτή είναι αν συγχωνευθούν τα IPs των φορητών της (σειρά DS/3DS) με αυτά των οικιακών της συστημάτων και δεν βγεί αντικαταστάτης του 3DS.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βγαίνει μόνο μία στη μέση της ζωής κάθε κονσόλας, άντε το "δέχομαι".

Μην καταντήσει όμως με ετήσιες κυκλοφορίες ανανεωμένων μοντέλων όπως γίνεται στα smartphones.

Γιατί προσωπικά κάτι μου λέει κάπως έτσι θα καταντήσουν. Αν όχι ανά έτος, ανά δύο.

 

Για το Switch όμως με τέτοιο hardware και nGreedia στο παιχνίδι, είναι ακόμη πιο επίφοβο.

 

Συνήθως βγάζουν νέο μοντέλο μόλις πέσουν οι πωλήσεις του OG. Η Nintendo το κάνει από εποχές Game Boy Color. Δεν νομίζω να γίνει κάθε 1-2 χρόνια.

 

Η nVidia το πιθανότερο είναι να θέλει να ξεφορτωθεί τα Β' διαλογής τσιπάκια... ανέκαθεν έτσι γινόταν με τις κονσόλες. Κάνουν disable μερικά κυκλώματα και τα πουλάνε σε χαμηλότερη τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παραπάνω από ακριβής στις πληροφορίες της Emily, δήλωσε ότι το Switch θα έχει 4GB Ram, τη διπλάσσια από το WiiU και την μισή από XBOXOne/PS4.

 

Και επειδή είναι σχεδόν βέβαιο ότι μιλάμε για shared Ram με την GPU, μπορούμε όλοι μαζί να κάνουμε τις εξής σκέψεις:

 

1) Ξεχνάμε ΑΑΑ multiplatform games (no surprise here κατ'εμέ)

 

2) Η συσκευή τόσο στα τεχνικά χαρακτηριστικά, όσο και στο σύνολό της πιό κοντά φέρνει σε tablet/smartphone/φορητή παρά σε οικιακή κονσόλα.

 

Προτείνω στους φίλους που μπαίνουν στη διαδικασία του wishfull thinking να αναθεωρήσουν άμεσα τις προσδοκίες τους, ώστε αυτό που θα δούνε τον Ιανουάριο να τους αρέσει.

 

Update: Βλέπω το θέμα ξεκίνησε να συζητιέται από την προηγούμενη σελίδα. My bad. :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παραπάνω από ακριβής στις πληροφορίες της Emily, δήλωσε ότι το Switch θα έχει 4GB Ram, τη διπλάσσια από το WiiU και την μισή από XBOXOne/PS4.

 

Και επειδή είναι σχεδόν βέβαιο ότι μιλάμε για shared Ram με την GPU, μπορούμε όλοι μαζί να κάνουμε τις εξής σκέψεις:

 

1) Ξεχνάμε ΑΑΑ multiplatform games (no surprise here κατ'εμέ)

 

2) Η συσκευή τόσο στα τεχνικά χαρακτηριστικά, όσο και στο σύνολό της πιό κοντά φέρνει σε tablet/smartphone/φορητή παρά σε οικιακή κονσόλα.

 

Προτείνω στους φίλους που μπαίνουν στη διαδικασία του wishfull thinking να αναθεωρήσουν άμεσα τις προσδοκίες τους, ώστε αυτό που θα δούνε τον Ιανουάριο να τους αρέσει.

 

Update: Βλέπω το θέμα ξεκίνησε να συζητιέται από την προηγούμενη σελίδα. My bad. :P

 

Γιατί το λες αυτό?

- Το GTA πως βγήκε σε xbox360 και PS3 με 512 ​και 256 ​MB(!) ​αντίστοιχα?

- Το Rise of the Tomb Raider?

- To Xenoblade X?

- Ξεχνάς ότι το ΝΧ έχει επιπλέον τεχνολογίες compression και άλλα? 

- Ότι η Nvidia έχει αναλάβει όλα το software κομμάτι σε ότι αφορά το gaming development? -

- Ότι δεν στηρίζετε σε 5400 σκληρούς δίσκους αλλά σε cartridges?

 

Τόση διαφορά έχει από το 5~5GB μνήμης των ps4/xbox? Ότι τα assets του (textures κτλ) θα είναι χαμηλότερης ποιότητας ίσως?

 

​Επιμένω αν δεν έχει Ports ή αν θα έχει θα είναι καθαρά θέμα πωλήσεων και μόνο. Τίποτα τεχνικά δεν συνάδει με το να μην έχει ports.

Ίσως λόγω αποθηκευτικού χώρου και πάλι δεν ξέρουμε. Εδώ ναι να το συζητήσουμε.(που το συζητήσαμε και συμφωνήσαμε) όπως και στο 2) του post σου.

 

Όλοι οι developers στα leaks ήταν μια χαρά ευχαριστημένοι από αυτό που είδαν και την ευκολία Porting.

 

Για όλα τα άλλα μία λέξη: WII

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ευελπιστώ όσον αφορά τους multiplatform τίτλους σε κάτι διαφορετικό από ότι με Wii και WiiU, δηλαδή λίγα και μέτρια ports των AAA multiplatform τίτλων. Πόσους τέτοιους τίτλους είχαμε στο Wii των 100 εκατομμυρίων?

 

Προσωπικά δεν με απασχολεί η ύπαρξη ή όχι των εν λόγω τίτλων στο Switch, δεν το θεωρώ σημαντικό κριτήριο για την επιτυχία του συστήματος.

 

Απλά όλα αυτά αποτελούν για την ώρα ενδείξεις ως προς τα πού γέρνει η πλάστιγγα μεταξύ φορητού και οικιακής κονσόλας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω στους φίλους που μπαίνουν στη διαδικασία του wishfull thinking να αναθεωρήσουν άμεσα τις προσδοκίες τους, ώστε αυτό που θα δούνε τον Ιανουάριο να τους αρέσει.

Νομίζω αυτό έγινε τη στιγμή που είδαμε το Switch.

Αν κάποιος ακόμη ονειρεύεται.. Απλά αυτό, ονειρεύεται.

 

Και όχι, με τα παραπάνω δεν εννοώ οτι δε θα δούμε ωραία πράγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ότι μπορεί να σημαίνει αυτό, όταν πριν την αποκάλυψη του NX είχαν ρωτήσει σε συνέντευξη τη bethesda για το αν θα υποστηρίξει το ΝΧ αν είναι τουλαχιστον όσο δυνατό όσο το xbone, είχε απαντήσει ότι αν και εφόσον είναι επαρκώς δυνατό (χωρίς να συγκρίνει με xbone), θα το υποστηρίξει. Και όπως είδαμε και στο τρέιλερ και στο banner η bethesda είναι αρχικα τουλαχιστον onboard.

 

Αυτό μπορεί να σημαίνει ότι οι τρίτοι είναι διατεθιμένοι να κάνουν το switch τη νέα βασική έκδοση. Μπορεί να μη σημαίνει και τίποτα. Θα δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...