Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v1


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυσκολεύομαι να κατανοήσω με ποιόν τρόπο θα μπορούσε να δουλέψει αυτό. Προσωπικά, όντας κάτοχος ενός 3DS και ενός New 3DS είναι προς το συμφέρον μου να συνεχίσει η υποστήριξή τους επ' άπειρον. Δεν μπορώ να καταλάβω όμως πως θα γίνει να «σπρωχτούν» οι πωλήσεις του Switch με το κύριο χαρακτηριστικό της κονσόλας να είναι ότι παίρνεις μαζί σου τα games της on-the-go, όταν παράλληλα θα πουλάνε ένα σύστημα με παρόμοια games on-the-go και μάλιστα στη μισή τιμή, ίσως και λιγότερο. Κάτι τέτοιο θα ήταν πολύ παιδικό λάθος, θα κατακερμάτιζε το κοινό και θα δημιουργούσε αρνητικό momentum πρωτίστως για κάθε κονσόλα και σε δεύτερη φάση για το software της κάθε κονσόλας.

 

Θεωρώ ότι λέει βλακείες ο Kimishama στο συγκεκριμένο κομμάτι μόνο και μόνο για τα μάτια του κόσμου.

 

Συμφωνώ κι εγώ. Για παράδειγμα ανακοινώνουν monster hunter XX για 3ds για Ιαπωνία στις 18 Μαρτίου και δεν το βγάζουν στο switch που κυκλοφορεί τον ίδιο μήνα να σπώξει κονσόλες. Πώς το σκέφτηκαν αυτό;;; Μάλλον όλα είναι pr talk για να σπρώξουν 3ds τις γιορτές + κρατάνε μια πισινή μήπως το switch δεν πιάσει.

Η Koei Tecmo επιβεβαίωσε ότι ετοιμάζει κάποιο τίτλο Nobunaga's Ambition για το Switch.

 

http://www.nintendolife.com/news/2016/10/koei_tecmo_confirms_nobunagars_ambition_is_coming_to_nintendo_switch

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ κι εγώ. Για παράδειγμα ανακοινώνουν monster hunter XX για 3ds για Ιαπωνία στις 18 Μαρτίου και δεν το βγάζουν στο switch που κυκλοφορεί τον ίδιο μήνα να σπώξει κονσόλες. Πώς το σκέφτηκαν αυτό;;; Μάλλον όλα είναι pr talk για να σπρώξουν 3ds τις γιορτές + κρατάνε μια πισινή μήπως το switch δεν πιάσει.

Η Koei Tecmo επιβεβαίωσε ότι ετοιμάζει κάποιο τίτλο Nobunaga's Ambition για το Switch.

 

http://www.nintendolife.com/news/2016/10/koei_tecmo_confirms_nobunagars_ambition_is_coming_to_nintendo_switch

 

Απλά είναι τα πράγματα, θέλουν να εκμεταλλευτούν την υπάρχουσα βάση του 3DS με το MHX να έχει +4 εκατομμύρια πωλήσεις (αυτά τα νούμερα δεν τα βλέπουν άλλοι τίτλοι της Capcom).

 

Από την στιγμή που δεν γνωρίζουμε τα παιχνίδια που θα κυκλοφορήσουν στο Switch μπορούμε να υποθέσουμε πως ίσως υπάρξει έκδοση ΧΧ για το νέο σύστημα της Ν όπως έγινε στην περίπτωση των Wii/WiiU. Όπως να έχει η βαρύτητα των πωλήσεων πέφτει πάντα στο software της Ν όταν μιλάμε για τα συστήματα της επομένως αυτή είναι που πρέπει να αναλάβει να πλαισιώσει το σύστημα με πληθώρα τίτλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το NX είναι αντικαταστάτης του 3ds - κάποιο παιδί πριν 2 σελίδες περίπου έγραψε ότι το ίδιο κάναν με το GBA. Λέει την αλήθεια.. 

 

Αν θέλετε ίσως και του NVidia Shield Tablet K1

 

Εδώ εξηγώ τι και πως.. http://www.ninty.gr/showthread.php?t=16247&page=36&p=248367&viewfull=1#post248367

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο άλλο φόρουμ γράφεις ότι η θύρα είναι κάτω από το stand του tablet.

 

Αν αναφέρεσαι στη θύρα για τα cartridges, αυτή είναι στην επάνω πλευρά του tablet, δίπλα στις τρύπες εξαερισμού και έχει κάλυμμα όπως το κάλυμμα της SD κάρτας στο κανονικό 3DS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο άλλο φόρουμ γράφεις ότι η θύρα είναι κάτω από το stand του tablet.

 

Αν αναφέρεσαι στη θύρα για τα cartridges, αυτή είναι στην επάνω πλευρά του tablet, δίπλα στις τρύπες εξαερισμού και έχει κάλυμμα όπως το κάλυμμα της SD κάρτας στο κανονικό 3DS.

 

Όχι μιλάω για την SD θύρα :) Η game card πάει εκεί που λες

 

 

Τώρα που έγραψες αυτό - μιας και δεν είχα ποτέ 3ds - λες η SD να έχει την ίδια υποδοχή με αυτή των cartrdidges? Στο βίντεο του reveal περισσότερο για SD μου φάνηκε αυτό που έβαζε (λόγω των Pins από κάτω παρά για cartridge) (άκυρο)

 

Λες τα cartridges να είναι μύθος και να έχουμε απλά ενσωματωμένη flash και SD μόνο? (Πολύ πιθανό)

Ταιριάζει με αυτά που γράφω περί K1 tablet κτλ.

Game card slot + MicroSD  card slot + internal flash.

 

(Ευχαριστώ πολύ Panther που μπήκες και διάβασες τι έγραψα στο άλλο forum - ακόμα και (αν) αν δεν συμφωνείς με ότι γράφω - μου δίνει δύναμη να ψάχνω - κανα σχόλιο για το Nvidia Grid/Ubitus streaming?) Αυτό και αν θέλει ψάξιμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολο αυτό που είδαμε στο βίντεο να είναι SD. Το πάχος είναι σχεδόν το διπλάσσιο και νομίζω είναι το ίδιο με τις κάρτες του 3DS και DS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολο αυτό που είδαμε στο βίντεο να είναι SD. Το πάχος είναι σχεδόν το διπλάσσιο και νομίζω είναι το ίδιο με τις κάρτες του 3DS και DS.

 

Οκ η εμπειρία σου μετράει - άρα μιλάμε για flash+cartridge slot+ SD.

 

Για τα υπόλοιπα επιμένω στο Post μου παραπάνω στο Ninty,gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το NX είναι αντικαταστάτης του 3ds - κάποιο παιδί πριν 2 σελίδες περίπου έγραψε ότι το ίδιο κάναν με το GBA. Λέει την αλήθεια.. 

 

Αν θέλετε ίσως και του NVidia Shield Tablet K1

 

Εδώ εξηγώ τι και πως.. http://www.ninty.gr/showthread.php?t=16247&page=36&p=248367&viewfull=1#post248367

Φιλικα παντα αλλα ας αφησουμε απεξω τι γραφεται σε αλλα γειτονικα forum για εκει που γραφονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ η εμπειρία σου μετράει

 

Μπα, δεν είναι θέμα εμπειρίας. Απλά είχα δίπλα μου μία κάρτα SD και ένα 3DS cartridge και τα έβαλα δίπλα στο δάχτυλό μου, όπως φαίνεται στο βίντεο. H κάρτα του βίντεο είναι πολύ πιό παχιά από SD, φαίνεται να είναι το ίδιο πάχος με τα 3DS/DS cartridges, ενώ ακόμα ένα στοιχείο που συνηγορεί σε αυτό, είναι ότι το cartridge του βίντεο χωρίζεται σε 2 μέρη: το κυρίως σώμα και από πάνω έχει καπάκι, ακριβώς όπως τα 3DS/DS cartridges.

 

Nintendo%20Switch_zpsnt0lx6g8.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Nintendo Switch is its most traditional console in 15 years — and that's a brilliant move

 

Nintendo's Big Switch: Q&A With President Tatsumi Kimishima

 

Σε δύο σημεία στέκομαι στο Q&A:

 

1 - "We want people to touch the device in January and experience the software for themselves." -> Υπαινιγμός για touchscreen.

 

2 - "We have shown you various scenarios. It will allow everyone to come together to play a game, or let you play by yourself at home. And depending on the software, it will also allow you to do things beyond that." -> Υπαινιγμός ότι οι devs δεν θα είναι bound από τεχνικούς περιορισμούς και ανάλογα με το S/W θα μπορεί να διαφοροποιούνται ακόμα και τα core σημεία του συστήματος. Αυτό που πιθανολογώ δηλαδή, ότι θα υπάρχουν console-only games (π.χ. games που θα απαιτούν σκληρό δίσκο επάνω) ή θα υπάρχουν mobile-only games (π.χ. games που θα απαιτούν touchscreen) κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...