Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v1


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Εμ ετσι ειναι. Καλη η φορητοτητα αλλα παρουσιαζεται και ως κονσολα εν ετη 2017.Τι παει να πει οτι δεν θελει να ανταγωνιστει τα ps4 και Xboxone απο πλευρας specs?Και τι ανταγωνιζεται δηλαδη,το Wii και Wii U?

 

Κάνω παράθεση σε εσένα, αλλά απαντάω και στους υπόλοιπους φίλους που θέλουν σύστημα παρόμοιο με τα twins. Ας δούμε λίγο τις πωλήσεις των κονσολών ανά generation (τα νούμερα χονδρικά):

 

 

6th generation:

10m DC

150m PS2

20m GC

25m Xbox

Σύνολο -> 205m

 

 

7th generation:

80m X360

80m PS3

100m Wii

Σύνολο -> 260m

 

 

8th generation (μέχρι σήμερα):

13m WiiU

23m XBONE

43m PS4

Σύνολο -> 79m

 

Αν αφαιρέσουμε από την εξίσωση τους casuals που πήραν Wii (ας πούμε 60-70m), τότε η 7η γενιά πούλησε χειρότερα από την 6η γενιά. Επομένως παρατηρούμε ότι είναι μια αγορά η οποία συρρικνώνεται συνεχώς και που δεν χωράει τρεις παίκτες. Για εμένα καλώς κάνει η Ν και αφήνει τον ανταγωνισμό με τα twins. Είναι σωστή η τακτική της να προσπαθήσει να πάρει μερίδιο από την αγορά των smartphones/tablets.

 

-----------------------------------------------------

It just hit me:

 

Η Nvidia εμμέσως πλην σαφώς έχει αφήσει να εννοηθεί ότι σταματάει την Shield σειρά της, τόσο το portable/tablet, όσο και το TV. Υπάρχει, όμως, ένα σημείο για το οποίο αφενός δεν έχει δώσει κανένα hint αν θα το συνεχίσει ή όχι, αφετέρου έχει επενδύσει πάρα πολλά σε αυτό για να το σκοτώσει από τη μια μέρα στην άλλη: το Nvidia Grid.

 

Κι αν δεν μας ενδιαφέρει καν τι SoC φοράει το Switch ή αν θα έχει αποθηκευτικό μέσο για να αποθηκεύονται τα patches; Κι αν το μόνο που χρειάζεται για να τρέξει τα 3rd-party games είναι απλά ένα Wifi spot για να τα streamάρει από το Grid;

 

Προσωπικά, έχοντας δοκιμάσει την beta του PS Now (και μάλιστα από server Αγγλίας) μπορώ να πω ότι το αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικό για αυτό που προσφέρει. Πιστεύω ότι η Nvidia έχει πολύ μεγαλύτερη τεχνογνωσία στο streaming κομμάτι από οποιαδήποτε άλλη εταιρεία και άρα μπορεί να δώσει πολύ καλύτερο αποτέλεσμα.

 

Τελικά μπορεί και να έπεσα μέσα στην πρόβλεψή μου, ότι η επόμενη γενιά θα είναι η streaming γενιά. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν με καταλαβες.Δεν θελω να ανταγωνιστει τις αλλες δυο εταιριες σε frames,αναλυσεις κλπ και να βλεπουμε και αυτη την κονσολα στο Digital Foundry λες και συγκρινουμε benchmarks καρτων γραφικων.

 

Απλα θελω και εγω(και πολλοι αλλοι)να εχει ικανοποιητικα specs για την εποχη του για να μην εχουμε περιπτωσεις οπως αυτη του project cars που εφαγε ακυρο στο wii u λογω specs λιγους μηνες πριν κυκλοφορησει.

 

http://www.polygon.com/2015/7/21/9009653/project-cars-wii-u-canceled

 

Αλλωστε το ξαναλεω οτι ο ανταγωνισμος απο του χρονου δεν θα ειναι τα ps4 και X1,αλλα τα ps4pro και XboxScorpio απο τις δυο αλλες εταιριες. Δεν ειναι παραλογο να ζηταμε να εχει specs να ανταγωνιζονται εστω του XboxOne στην χειροτερη,απο πλευρας να μην φαει cancel καποιο παιχνιδι στο Switch αλλα κυκλοφορησει κανονικα στις αλλες 2 κονσολες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι αν σκεφτούμε το Switch ώς μία πρωτίστως φορητή κονσόλα με δυνατότητα σύνδεσης στην TV, τα πράγματα είναι πιό λογικά, όσον αφορά τις προσδοκίες μας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως η Nintendo δεν πρωτοτυπησε και τοσο πολυ αυτη τη φορα. Και αυτο ειναι καλο κατα την γνωμη μου.

 

Το ωραιο ειναι οτι πηρε την εμπνευση της απο το σκληροπυρηνικό corporate IT και συγκεκριμενα απο τα πολλα επαγγελματικα notebooks της Dell η της HP που ερχονται με docking stations.

 

Επισης πρεπει να υπαρχουν και καποια gaming notebooks που το docking παιρνει μεχρι και full gpu.

 

Ας κανω και μια (υπο) τιμητική αναφορα στα παλαια media player της Archos που ερχοντουσαν με docking station.

 

Και ενα ασχετο, αλλα ειμαι ο μονος που θα με στεναχωρησει η ελλειψη 3d οθονης; Στο 3ds την ευχαριστηθηκα πολυ. Κατα την γνωμη μου τα παιχνιδια με το 3d on φαινοταν καλυτερα απο τα παιχνιδια του Vita.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι αν σκεφτούμε το Switch ώς μία πρωτίστως φορητή κονσόλα με δυνατότητα σύνδεσης στην TV, τα πράγματα είναι πιό λογικά, όσον αφορά τις προσδοκίες μας.

Ακριβώς. Αλλά η ίδια η εταιρεία δεν θέλει να το παραδεχτεί νομίζω.

 

Η nintendo πάντως θυμάμαι ότι είχε άλλη πορεία μέχρι το wii. Και τα specs την ένοιαζαν και τα multiplatforms.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Νομίζω ότι αν σκεφτούμε το Switch ώς μία πρωτίστως φορητή κονσόλα με δυνατότητα σύνδεσης στην TV, τα πράγματα είναι πιό λογικά, όσον αφορά τις προσδοκίες μας.

 

Wild guess: Δεν θα υποστηρίζουν όλα τα games φορητό gaming. Το dock μοιάζει να έχει usb ports επάνω του, πράγμα που σημαίνει ότι θα πρέπει έχει συνδεδεμένο εξωτερικό δίσκο για games που θα απαιτούν installation, patches, DLC's και τα λοιπά. Αν ισχύει κάτι τέτοιο, ορθώς το προμοτάρουν σαν πρωτίστως οικιακό σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

It just hit me:

 

Η Nvidia εμμέσως πλην σαφώς έχει αφήσει να εννοηθεί ότι σταματάει την Shield σειρά της, τόσο το portable/tablet, όσο και το TV. Υπάρχει, όμως, ένα σημείο για το οποίο αφενός δεν έχει δώσει κανένα hint αν θα το συνεχίσει ή όχι, αφετέρου έχει επενδύσει πάρα πολλά σε αυτό για να το σκοτώσει από τη μια μέρα στην άλλη: το Nvidia Grid.

 

Κι αν δεν μας ενδιαφέρει καν τι SoC φοράει το Switch ή αν θα έχει αποθηκευτικό μέσο για να αποθηκεύονται τα patches; Κι αν το μόνο που χρειάζεται για να τρέξει τα 3rd-party games είναι απλά ένα Wifi spot για να τα streamάρει από το Grid;

 

Προσωπικά, έχοντας δοκιμάσει την beta του PS Now (και μάλιστα από server Αγγλίας) μπορώ να πω ότι το αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικό για αυτό που προσφέρει. Πιστεύω ότι η Nvidia έχει πολύ μεγαλύτερη τεχνογνωσία στο streaming κομμάτι από οποιαδήποτε άλλη εταιρεία και άρα μπορεί να δώσει πολύ καλύτερο αποτέλεσμα.

 

Τελικά μπορεί και να έπεσα μέσα στην πρόβλεψή μου, ότι η επόμενη γενιά θα είναι η streaming γενιά. :P

 

Με αυτή την λογική και το Vita μπορεί να βγάλει PS4 γραφικά μέσω του Remote Play.

 

Η Nintendo όμως δεν ήθελε να κρέμεται από το streaming και τους περιορισμούς του, γι' αυτό σχεδίασε έτσι το Switch και παράτησε την ιδέα του Wii U (που κι αυτό streaming κάνει, απλά όχι εκτός σπιτιού)...

 

Η επόμενη γενιά (PS5) σίγουρα δεν θα είναι streaming. Για PS6 (μην πω PS7) και μετά βλέπουμε... και ο Παχτερίδης έλεγε κάποτε ότι τα PS3/360 θα είναι οι τελευταίες κονσόλες. :P

 

Υπάρχουν αρκετά τεχνικά προβλήματα που πρέπει να λυθούν πρώτα, με πρώτο και κυριότερο το input lag...

 

Όταν γίνει πάντως, η συνδρομή θα είναι υποχρεωτική ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Ακόμα και για σκέτο SP/Campaign gaming. Και φυσικά θα κρεμόμαστε από τις διαθέσεις μερικών (βλ. DDoS attack που παρέλυσε τα πάντα).

 

Η Nintendo δεν πρόκειται να κάνει τόσο μεγάλο άλμα στην φιλοσοφία της τόσο σύντομα και πρώτη από όλους. Εδώ καλά-καλά δεν έχει εγκαταλείψει το φυσικό μέσο ακόμα (κι εδώ κάποιοι «αναλυτές» λέγανε ότι θα γίνει digital-only).

 

Ακριβώς. Αλλά η ίδια η εταιρεία δεν θέλει να το παραδεχτεί νομίζω.

 

Η nintendo πάντως θυμάμαι ότι είχε άλλη πορεία μέχρι το wii. Και τα specs την ένοιαζαν και τα multiplatforms.

 

Τα specs την ένοιαζαν στο Wii;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wild guess: Δεν θα υποστηρίζουν όλα τα games φορητό gaming. Το dock μοιάζει να έχει usb ports επάνω του, πράγμα που σημαίνει ότι θα πρέπει έχει συνδεδεμένο εξωτερικό δίσκο για games που θα απαιτούν installation, patches, DLC's και τα λοιπά. Αν ισχύει κάτι τέτοιο, ορθώς το προμοτάρουν σαν πρωτίστως οικιακό σύστημα.

Πιστεύω ότι θα έχει αποθηκευτικό χώρο το tablet. Αυτό που κατάλαβα εγώ από το βίντεο είναι ότι θα μπορείς να έχεις ακριβώς την ίδια εμπειρία και τα ίδια παιχνίδια στο φορητό και στο σπίτι.

Με αυτή την λογική και το Vita μπορεί να βγάλει PS4 γραφικά μέσω του Remote Play.

 

Η Nintendo όμως δεν ήθελε να κρέμεται από το streaming και τους περιορισμούς του, γι' αυτό σχεδίασε έτσι το Switch και παράτησε την ιδέα του Wii U (που κι αυτό streaming κάνει, απλά όχι εκτός σπιτιού)...

 

Η επόμενη γενιά (PS5) σίγουρα δεν θα είναι streaming. Για PS6 (μην πω PS7) και μετά βλέπουμε... και ο Παχτερίδης έλεγε κάποτε ότι τα PS3/360 θα είναι οι τελευταίες κονσόλες. :P

 

Υπάρχουν αρκετά τεχνικά προβλήματα που πρέπει να λυθούν πρώτα, με πρώτο και κυριότερο το input lag...

 

Όταν γίνει πάντως, η συνδρομή θα είναι υποχρεωτική ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Ακόμα και για σκέτο SP/Campaign gaming. Και φυσικά θα κρεμόμαστε από τις διαθέσεις μερικών (βλ. DDoS attack που παρέλυσε τα πάντα).

 

Η Nintendo δεν πρόκειται να κάνει τόσο μεγάλο άλμα στην φιλοσοφία της τόσο σύντομα και πρώτη από όλους. Εδώ καλά-καλά δεν έχει εγκαταλείψει το φυσικό μέσο ακόμα (κι εδώ κάποιοι «αναλυτές» λέγανε ότι θα γίνει digital-only).

 

 

Τα specs την ένοιαζαν στο Wii;

Όχι, γι'αυτό μέχρι το wii και όχι μέχρι και το wii. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Full 3rd party support, όχι. Το N64 χαντακώθηκε σε αυτό το θέμα λόγω cartridges και όχι μόνο... χαρακτηριστικό παράδειγμα το FF.

 

Δείτε κι αυτό:

http://www.kotaku.co.uk/2016/10/21/nintendos-secretive-partners-wont-confirm-a-game-in-the-switch-trailer

Μετά λέμε για false advertising...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wild guess: Δεν θα υποστηρίζουν όλα τα games φορητό gaming. Το dock μοιάζει να έχει usb ports επάνω του, πράγμα που σημαίνει ότι θα πρέπει έχει συνδεδεμένο εξωτερικό δίσκο για games που θα απαιτούν installation, patches, DLC's και τα λοιπά. Αν ισχύει κάτι τέτοιο, ορθώς το προμοτάρουν σαν πρωτίστως οικιακό σύστημα.

 

Σε καμία περίπτωση. Αν γίνει κάτι τέτοιο, αυτοαναιρείται άμεσα η φορητότητα και μπαίνουν τίτλοι τέλους στο σύστημα αυτό.

 

Η κονσόλα θα δουλεύει με cartridges και τα όποια updates, dlcs κλπ θα αποθηκεύονται στη μνήμη του τάμπλετ, με ότι συνεπάγεται αυτό όσον αφορά τους περιορισμούς.

 

Όπως το 3DS.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης δεν έχουν πει αν θα έχει δυνατότητες PVR (κάτι πολύ βασικό στην εποχή των social media <-- αν το έχει πάρει χαμπάρι η Ninty).

 

Βέβαια με 32GB flash πόσα videos να χωρέσουν εκεί μέσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bedazzled οι λέξεις social media και Nintendo δεν μπορούν να βρίσκονται στην ίδια πρόταση. Αμφιβάλλω αν θα έχει τέτοιες δυνατότητες.

 

Νομίζω ότι το partnership με την DeNA το αλλάζει αυτό. Δες και το region free. Δες και την δυτικού τύπου διαφήμιση - 1000% δουλειά της NoA.

Παιδιά δείτε και αυτό το Post μου γιατί μάχομαι σε δύο μέτωπα χαχα

 

http://www.insomnia.gr/topic/625102-το-switch-είναι-επόμενη-υβριδική-παιχνιδοκονσόλα-τη/?p=55217613

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...