Προς το περιεχόμενο

Επιλογή διανομής linux για desktop


ilias_97

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Τώρα που έχω αρκετό ελεύθερο χρόνο θα ήθελα να κατανοήσω σωστά το linux. Περιοδικά ασχολούμουν με αυτό αλλά με διανομές όπως το ubuntu, mint, fedora που σου παρέχουν, δηλαδή μία εύκολη γνωριμία. Το ζητούμενο τώρα για εμένα είναι να κατανοήσω πλήρως το λογισμικό και να το προσαρμόσω όπως εγώ θέλω. Η διανομή δεν χρειάζεται να είναι "ελαφριά" μιας και όπως αναφέρω θα τη δουλέψω σε desktop.Ακόμα θα ήθελα να έχει ενεργό κοινότητα έτσι ώστε να μπορέσω να απευθυνθώ για ό,τι προβλήματα προκύψουν (πιστεύω αρκετά).  Περιμένω προτάσεις για να ξεκινήσω τις δοκιμές σε virtualbox και να δω τι μου ταιριάζει! :P

 

 

Μήπως να κοιτάξω και το FreeBSD ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Arch Linux

 

Άμα θέλεις να κατανοήσεις "σωστά" όπως λες είναι απο τις καλύτερες επιλογές. Έχει μια απο τις μεγαλύτερες και πιο ενεργές κοινότητες linux αυτή τη στιγμή. Σίγουρα θα χρειαστεί να ψάξεις για βοήθεια σε κάποιο πρόβλημα που μπορεί να παρουσιαστεί, αλλά να είσαι σίγουρος ότι κατά 99,9 % η λύση υπάρχει στο community του arch και με ένα απλό google search βρίσκεις τη λύση άνετα.

 

Ξεκινάς απο εδώ:

 

https://wiki.archlinux.org/index.php/Beginners%27_guide

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ! Το είχα και εγώ στο μυαλό μου.. θα κατεβάσω τώρα το iso για να το δοκιμάσω σε virtualbox να δω πως θα πάει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε βασικά ή Debian ή Arch.

 

Οι διαφορές τους έχουν συζητηθεί. Υπάρχει και ένα θέμα που νομίζω είχε ανοίξει ο mandos.

 

Και τις δύο τις φτιάχνεις όπως θες και μαθαίνεις στην πορεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, κατάφερα χθες και εγκατέστησα το arch σε virtual box με γραφικό περιβάλλον (xfce).

Τώρα περιμένω φτιαχθεί το liveusb για να τα εγκαταστήσω και κανονικά.

Κοιτώντας το wiki μου δημιουργήθηκε μία απορία.. Να βάλω τους drivers απο amd για την gpu ή οχι; Στο wiki λέει

 

Catalyst packages are no longer offered in the official repositories. In the past, Catalyst has been dropped from official Arch support because of dissatisfaction with the quality and speed of development. After a brief return they were dropped again in April 2013 and they have not returned since.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...