Προς το περιεχόμενο

Πολυμηχανήμα


fonsde

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

 

κοιταω για ενα σχετικα οικονομικο πολυμηχανημα, εκτυπωνω black&white καμια 50 σελιδες την βδομαδα.

 

ακουω προτασεις

 

 

ευχαριστω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ψεκασμου:HP DESKJET 2540 ALL-IN-ONE A9U22B WIFI

http://www.e-shop.gr/polymixanima-hp-deskjet-2540-all-in-one-a9u22b-wifi-p-PER.403072

σε λειζερ:ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΗΜΑ SAMSUNG XPRESS SL-M2070

http://www.e-shop.gr/newsletter/mail-150528.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αρχικη σου ερωτηση ηταν για οικονομικο πολυμηχανημα και δε συναδει με τη δευτερη σου απορια.

2η Απαντηση:κανενα,αλλα με το ογκο εκτυπωσης σου δε σε νοιαζει.........αν θελεις καποια στιγμη και καποια εγχρωμη εκτυπωση τοτε θα παρεις του ψεκασμου...αν οχι,τοτε το λειζερ.

υπαρχει επισης και το HP LaserJet Pro MFP M125a λιγο πιο ακριβο απο το σαμυ.

http://www.skroutz.gr/s/5451411/HP-LaserJet-Pro-MFP-M125a.html

με πολυ πιο οικονομικα συμβατα τονερ

http://www.skroutz.gr/c/926/compatible-toner-symvata.html?from=catspan&keyphrase=MFP+M125a

 

αν τελικα ο προσανατολισμος σου ειναι μονο ασπρομαυρες εκτυπωσεις τοτε το λειζερ ειναι μονοδρομος........και ο ΗΡ αξιζει την διαφορα τιμης.

Επεξ/σία από dobro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για πιο οικονομικά αναλώσιμα θα πας σε ελαφρώς ακριβότερο εκτυπωτη, αν θες inkjet. Ο 2645 είναι καλή επιλογή για αυτά που θες.

Αλλιώς ακολουθείς τις λύσεις που πρότεινε ο dobro.

 

Υ.Γ Πάντως εγώ όταν βλέπω ερώτημα για οικονομικό εκτυπωτή απαντάω θεωρώντας ότι ρωτάτε για οικονομία στα μελάνια και όχι στην τιμή αγοράς. Πιστεύω ότι 10 και 20 ευρώ παραπάνω στην τιμή αγοράς για ένα άλλο μοντέλο δεν λένε και τίποτα σε σχέση με το πόσα θα δώσει κάποιος για μελάνια σε βάθος χρόνου. Ειδικά στους φθηνούς εκτυπωτές inkjet που όσο πιο φθηνός, τόσο πιο φαγανός σε μελάνι!

Επεξ/σία από highpriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για durability οι laser ειναι καλυτεροι? τωρα που το σκεφτομαι αυτο ειναι το πιο σημαντικο. Απο inkjet δεν εχω καλη εμπειρια, φαίνεται χαλανε καθε 2-3 χρονια με χρηση 200 σελιδες / μηνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για durability οι laser ειναι καλυτεροι? τωρα που το σκεφτομαι αυτο ειναι το πιο σημαντικο. Απο inkjet δεν εχω καλη εμπειρια, φαίνεται χαλανε καθε 2-3 χρονια με χρηση 200 σελιδες / μηνα

 

Καλά, δεν το συζητάμε αυτό. σαφώς και πιο ανθεκτικοί οι laser. Τα φθηνά inkjetακια έχουν ορίζοντα χρήσης 4-5 χρόνια. Άντε λίγο παραπάνω αν είσαι προσεκτικός. Ένα laser μπορεί να πάει όσο βγαίνουν τόνερ για αυτό. Ακόμη και σήμερα χρησιμοποιώ έναν φθηνό HP laser δεκαετίας που έχω, απροβλημάτιστα και μόνο με συμβατά τόνερ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, δεν το συζητάμε αυτό. σαφώς και πιο ανθεκτικοί οι laser. Τα φθηνά inkjetακια έχουν ορίζοντα χρήσης 4-5 χρόνια. Άντε λίγο παραπάνω αν είσαι προσεκτικός. Ένα laser μπορεί να πάει όσο βγαίνουν τόνερ για αυτό. Ακόμη και σήμερα χρησιμοποιώ έναν φθηνό HP laser δεκαετίας που έχω, απροβλημάτιστα και μόνο με συμβατά τόνερ. 

φθηνος laser και 10ετιας δεν συμβαδιζουν, πριν απο καμια 10αρια χρονια οι laser ηταν way too expensive,

πριν απο 14 χρονια ειχα παρει εγω και θυμαμαι οτι τα χα σκασει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Καλά, δεν το συζητάμε αυτό. σαφώς και πιο ανθεκτικοί οι laser. Τα φθηνά inkjetακια έχουν ορίζοντα χρήσης 4-5 χρόνια. Άντε λίγο παραπάνω αν είσαι προσεκτικός. Ένα laser μπορεί να πάει όσο βγαίνουν τόνερ για αυτό. Ακόμη και σήμερα χρησιμοποιώ έναν φθηνό HP laser δεκαετίας που έχω, απροβλημάτιστα και μόνο με συμβατά τόνερ. 

φθηνος laser και 10ετιας δεν συμβαδιζουν, πριν απο καμια 10αρια χρονια οι laser ηταν way too expensive,

πριν απο 14 χρονια ειχα παρει εγω και θυμαμαι οτι τα χα σκασει

Για την εποχή του φθηνός ήταν σε σχέση με ακριβότερα μοντέλα. Ήταν στην βάση εκκίνησης τιμές των laser. Αν θυμάμαι γύρω στα 100-110 ευρώ τον είχα πάρει. Είναι το αντίστοιχο των σημερινών laser στα 60-70 ευρώ. Λογικές οι διαφορές, Όλα ήταν ακριβότερα τότε, αλλά και οι μισθοί και τα εισοδήματα του καθενός μας ήταν μεγαλύτερα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μωρε 100 χιλιαδες δραχμες ειχα σκασει εγω για να παρω τον minolta, τι 100 ευρω λες δεν ξερω,

δεν υπηρχε ευρω, πριν το ευρω τον πηρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 10 χρόνια ευρώ είχαμε όμως, όχι δραχμές. :rolleyes:

Εσύ μιλάς ακόμη παλιότερα με εντελώς διαφορετικές ισοτιμίες εθνικών νομισμάτων. 

 

Δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει σύγκριση, επειδή με το ευρώ τέτοια είδη έγιναν προσιτά στην ευρεία καταναλωτική μάζα, λόγω ευνοϊκότερων ισοτιμιών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

φθηνος laser και 10ετιας δεν συμβαδιζουν, πριν απο καμια 10αρια χρονια οι laser ηταν way too expensive,

πριν απο 14 χρονια ειχα παρει εγω και θυμαμαι οτι τα χα σκασει

Συμφωνω,οι laser παλαιοτερα ητανε πολυ ακριβοι,ακομα και της μικρης κατηγοριας.

Σιγουρα πριν 15 χρονια  το παιχνιδι το παιζανε η hp ,η lexmark,και αντε λιγο η epson,τωρα ο ανταγωνισμος μεγαλωσε ,μπηκανε στο παιχνιδι κατι samsung(ψυγεια εχει καλα,εκτυπωτες θα μαθει στο μελλον τι ειναι) και κατι dell και ετσι αναγκαστηκανε και ριξανε πολυ την ποιοτητα και την τιμη. 

Επεξ/σία από Roger
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...