Προς το περιεχόμενο

Linux distro για netbook


Dr41k

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

 

έχω ένα netbook (samsung NP-NF310) το οποίο έχει μείνει αχρησιμοποίητο εδώ και καιρό. Θα ήθελα να του περάσω Linux, αλλά δεν είμαι ειδικός στο τομέα επιλογής ενός σωστού distribution. Για να είμαι πιο σαφής, υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος για τον οποίο θα πρέπει να κοιτάξω άλλα distros πέρα των Ubuntu, και ποιός είναι αυτός/οι;

Σκοπεύω να το χρησιμοποιήσω ώς ένα γενικού σκοπού μηχάνημα. Παρ'όλα αυτά, αν πιστεύει κάποιος/α ότι υπάρχουν καλύτεροι τρόποι να το αξιοποιήσω, θα εκτιμούσα δεόντως την πρόταση του/της! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εβαλα linux mint σε αντιστοιχο μηχανημα.

To εχω συνδεμενο σε εξωτερικη οθονη fhd και το παραδοξο ειναι πως την υποστηριζει κανονικα(σε win παει μεχρι 1680x1050).

Αλλα σε αυτην την αναλυση τρωει καποια κολληματακια..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις απαντήσεις!

Δύο ακόμη εκδόσεις που έχω βρει να αναφέρονται συχνά είναι τα Xubuntu και τα Lubuntu. Συγκριτικά με τα Mint πώς είναι; (έχω αποκτήσει αρκετά καλή εμπειρία μέσω των Ubuntu οπότε δεδομένου ενός καλού community δεν πιστεύω να έχω πολύ πρόβλημα στο να ξεκινήσω από μια διανομή που έχει τα πολύ βασικά εργαλεία διαθέσιμα μετά την εγκατάσταση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο οτι εχω ακουσει ακομα πιο ελαφρια, χωρις να χανουν καθολου σε δυνατοτητες. Με την πρωτη αφορμη θα δοκιμασω κι εγω καποιο απο τα 2, just for fun

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...