Προς το περιεχόμενο

Ποια distro να βάλω σε netbook του 2008;


ChimairaX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά,

 

Χθες είχαμε έναν άσχημο καυγά με την αδερφή μου - αυτή θέλει το desktop μου για να διαβάσει λόγω εξεταστικής (να ανοίγει PDF, Word, εικόνες, και να κάνει αναζητήσεις) κι εγώ για δουλειά. Έτσι έγινε στο σπίτι το έλα και που είσαι.

 

Έχουμε στην άκρη ένα χαμοnetbook όμως που σέρνεται (κυριολεκτικά).

Ένα απλό έγγραφο PDF μπορεί να κάνει και 20 δευτερόλεπτα να το ανοίξει.

 

Και έτσι σκέφτηκα να του βάλω Linux, μπας και ανασάνει λίγο το εργαλείο και να βοηθάει την μικρή να διαβάσει απ το να ταλαιπωρείται, αλλά δεν ξέρω ποια distro να βάλω... - Δοκίμασα Ubuntu που το είχα δουλέψει και παλιότερα, αλλά είδα ότι πέφτει βαρύ στο netbook.

Το netbook φοράει έναν Atom 1.6GHz (Single core) 1GB RAM, και πρόσφατα του φόρεσα και έναν νέο σκληρό δίσκο 120GB. 

 

Θα εκτιμούσα αν μου προτείνατε κάποια διανομή ώστε να γίνει το netbook και πάλι εύχρηστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αντίστοιχο netbook (το έχω στις αγγελίες) όταν πέρασα Lubuntu είδα τρομερή διαφορά σε σχέση με windows xp αλλά και ubuntu.

Υπάρχουν και άλλες ελαφριές distro αλλά το να έχεις βάση το ubuntu είναι στα συν για μένα.

Πραγματικά το netbook έγινε εύχρηστο, δοκίμασε το και πές μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είδα κι εγώ το Lubuntu αλλά μήπως παραείναι lite;

 

Έχει υποστήριξη flash (για να βλέπεις YouTube κυρίως και διάφορες πανεπιστημιακές εφαρμογές) και υποστηρίζει MP3;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποστηρίζει και flash και τα πάντα.

Light σημαίνει ότι οι εφαρμογές που θα έχεις by default θα είναι πιο ελαφριές σε σχέση με αυτές που θα έπαιρνες με άλλα γραφικά περιβάλλοντα. Από εκεί και πέρα μπορείς να εγκαταστήσεις ότι θες. Το μόνο κακό (για κάποιους, καλό για άλλους) που έχει το LXDE είναι ότι είναι πολύ απλό. Δηλαδή δεν είναι ιδιαίτερα customizable μέσα από γραφικά εργαλεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είδα κι εγώ το Lubuntu αλλά μήπως παραείναι lite;

 

Έχει υποστήριξη flash (για να βλέπεις YouTube κυρίως και διάφορες πανεπιστημιακές εφαρμογές) και υποστηρίζει MP3;

 

 

Με κάλυψε ο Ilias95, ακριβώς όπως τα λέει είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λίγο βαρύτερο απο το lubuntu είναι το xubuntu με xfce για γραφικό περιβάλλων που πιστεύω οτι για το netbook σου θα είναι μια χαρά. ελαφριά και εύχρηστη διανομή. αυτή τη στιγμή με το pc της υπογραφής μου με mocplayer και 4 παράθυρα ανοιχτά στον firefox μου τρώει 800-850 mb απο την ram και η cpu κοιμάται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...