Προς το περιεχόμενο

Ποιά Linux να βάλω σε Mini Mac 2006 G4 PPC? Και πως?


Karoleiro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας! Εχω ενα Mini Mac 2006 Power PC G4 , 1.42ghz CPU, 1gb RAM, 80gb HD. Το οποιο παιρνει λειτουργικο της Apple μεχρι το 10.5 Leopard και πλεον το προβλημα ειναι οτι ολα τα προγραμματα πχ οι Browsers (Safari, Chrome, Monzilla κτλ) ειναι πολυ παλιας χρονολογιας και δεν μπορω να δω καν βιντεο στο youtube με αναλυση πανω απο 240p, κολλαει πολυ γενικα και με ταλαιπωρει! Εχω δει οτι ολοι πλεον βαζουν Linux και ειναι πολυ πιο ενταξει οι βασικες λειτουργιες τους και δουλευουν καλα! Αυτο που θελω παρακαλω, ειναι καποιος να μου πει ποιο Linux να βαλω, πως να το κανω boot να ξεκινησει εγκατασταση και καμια ρυθμιση επιπλεον να δουλευει καλυτερα! Δεν εχω καθολου εμπειρια σε Linux αλλα θα την βρω την ακρη μολις τα βαλω! Εστω ενα link ή αν ξερει καποιος να μου στειλει κατι να διαβασω να το βρω εγω πως γινεται! Αυτο που ψαχνω ειναι ενα σταθερο σιγουρο λειτουργικο συμβατο με το Mini Mac G4 PPC που εχω.. Ευχαριστω παρα πολυ ολους για την προσοχη σας !! καθε βοηθεια πολυτιμη !!! :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες Link.png Site: εδώ αναλυτικά.

 

 

Προσωπικά χρησιμοποιώ το elementary os και είναι πολύ σταθερό.

 

Αν και δεν είναι καθόλου δύσκολο να στήσεις linux με τα βασικά προγράμματα, ίσως θα σε ενδιέφερε και η εναλλακτική του android, μιας και λίγο-πολύ είναι ένα linux-based λειτουργικό που το χρησιμοποιεί πολύς κόσμος.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ο επεξεργαστης του ειναι αρχιτεκτονικης ppc, δηλαδη οχι i586 ή x86_64 οπως ειναι οι τυπικοι επεξεργαστες στα μη-apple συστηματα, περιοριζεσαι παρα παρα πολυ στο τι μπορεις να βαλεις.

Με μια προχειρη αναζητηση στο distrowatch βρηκα πως μονο ubuntu, ubuntu mate, lubuntu, debian μπορεις να βαλεις. Αντε και gentoo αν θες να καψεις εγκεφαλικα κυτταρα :P

Οποιοδηποτε αλλο παραγωγο, πχ mint ή kubuntu ή elementary πολυ απλα δεν θα εκκινησει στο συστημα σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jim_p Ευχαριστω πολυ φιλαρακι!! εχω βρει ενα iso του τελευταιου Lubuntu οπου κανει σιγουρα για PPC G4 και διαβασα οτι ειναι ελαφρυτερα απο τα Ubuntu και τα Ubuntu Mate... πες μου λιγο ομως τι ειναι το Gentoo που εχει καψιμο, ψηθηκα   :devil: !!! Α και κατι τελευταιο, θα γραψω το Linux iso σε dvd και θα το κανω boot πατωντας το Option Key και θα μου βγαλει επιλογη να κανει install απο το dvd ετσι? σαν να κανω εγκατασταση λειτουργικο Apple κανονικα δηλαδη ??


trek , θα γινεται install στο Mini Mac αυτο ομως που ειναι παλιο??? ειναι ελαφρυ λειτουργικο?? ευχαριστω !!


nick0lis, τα yellow dog ειναι παλιο λειτουργικο? θα κανει updates μεχρι σημερα? γιατι κατι διαβαζα πρεπει να βαλω κατι που να κανει update ακομα... και εαν το εχεις λειτουργισει, ειναι ελαφρυ ??? ευχαριστω !!!

ειναι κι οτι το μηχανημα αυτο δεν με αφηνει για παραπανω απο 1 γκιγκα ραμ !!! κ σκληρο μεχρι 160 !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε, μην πας σε λίνουξ... έτσι κι αλλιώς το μηχάνημά σου δεν είναι για πολλά-πολλά! Το "ίντερνετ" έχει γίνει τόσο βαρύ που δε θα μείνεις ευχαριστημένος με τις αποδόσεις του μηχανήματος... μην με πάρετε με τις πέτρες, έχω ακόμα τον Athlon XP φορητό για να ακούω μουσική και podcasts και να κάνω chat με pidgin και xchat!

 

Η ταπεινή μου άποψη: για media player με xbmc/kodi μην το χαραμίσεις, με 50 γιούργια έχεις το υπέρτατο player με Pi2 που δε μασάει!Ο G4 που έχεις μπορεί να γίνει ένα τέλειο χομπίστικο μηχάνημα με Morphos που θα το καταευχαριστηθείς! Στο ebay το μηχανημά σου πουλιέται σε εμάς τους καμένους amigaδες περισσότερο από το "λογικό". Οπότε, από τι στιγμή που το έχεις στα χέρια σου, φτιάξε μια next gen Amiga που θα πετάει!

 

Κ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[quote name="Karoleiro" post="54033528" timestamp="1432691154

nick0lis, τα yellow dog ειναι παλιο λειτουργικο? θα κανει updates μεχρι σημερα? γιατι κατι διαβαζα πρεπει να βαλω κατι που να κανει update ακομα... και εαν το εχεις λειτουργισει, ειναι ελαφρυ ??? ευχαριστω !!!

 

ειναι κι οτι το μηχανημα αυτο δεν με αφηνει για παραπανω απο 1 γκιγκα ραμ !!! κ σκληρο μεχρι 160 !!

 

Δεν γνωρίζω αν δεν υπάρχει υποστήριξη στο yellow dog.

Αλλά δες καλύτερα το morphos το οποίο είναι πολύ ελαφρύ και γρήγορο και ενημερώνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια επαθα ζημια !!!!! ενω το κανει install κολλαει, την ωρα που με βαζει μεσα στο λειτουργικο μου εχει ενα εικονιδιο (ενω ειμαι σε περιβαλλον Linux) το οποιο μου λεει INSTALL LUBUNTU και πατησα να το κανω, να σβησει τα παντα απο τον δισκο κ να βαλει το λειτουργικο αυτο, δεν το εκανε ποτε, κανω ρεσταρτ πατωντας το πισω κουμπι κ τον ηπιαμε γενικα !!!
ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΝΑ ΒΓΕΙ Ο ΔΙΣΚΟΣ ΑΠΟ ΜΕΣΑ, ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΕΙ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΡΕΛΑΘΕΙ !!!! ΘΕΛΩ ΜΟΝΟ ΝΑ ΒΓΕΙ Ο ΔΙΣΚΟΣ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟ MAC OS X 10.4 ΠΑΛΙ ΝΑ ΤΟ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΩ !!!! :(


ΤΡΕΧΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΙΣΚΟ ΤΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΠΑΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ EJECT ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΕΙ !! ΠΩΠΩ ΒΡΗΚΑ ΜΠΕΛΑ !!! ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΒΓΕΙ Ο ΔΙΣΚΟΣ????


ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΑΤΗΣΩ ΣΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ BOOT ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΒΓΕΙ Ο ΔΙΣΚΟΣ??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια επαθα ζημια !!!!! ενω το κανει install κολλαει, την ωρα που με βαζει μεσα στο λειτουργικο μου εχει ενα εικονιδιο (ενω ειμαι σε περιβαλλον Linux) το οποιο μου λεει INSTALL LUBUNTU και πατησα να το κανω, να σβησει τα παντα απο τον δισκο κ να βαλει το λειτουργικο αυτο, δεν το εκανε ποτε, κανω ρεσταρτ πατωντας το πισω κουμπι κ τον ηπιαμε γενικα !!!

ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΝΑ ΒΓΕΙ Ο ΔΙΣΚΟΣ ΑΠΟ ΜΕΣΑ, ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΕΙ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΡΕΛΑΘΕΙ !!!! ΘΕΛΩ ΜΟΝΟ ΝΑ ΒΓΕΙ Ο ΔΙΣΚΟΣ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟ MAC OS X 10.4 ΠΑΛΙ ΝΑ ΤΟ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΩ !!!! :(

ΤΡΕΧΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΙΣΚΟ ΤΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΠΑΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ EJECT ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΕΙ !! ΠΩΠΩ ΒΡΗΚΑ ΜΠΕΛΑ !!! ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΒΓΕΙ Ο ΔΙΣΚΟΣ????

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΑΤΗΣΩ ΣΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ BOOT ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΒΓΕΙ Ο ΔΙΣΚΟΣ??? 

κρατάς πατημένο το αριστερό πλήκτρο  στο ποντίκι κατά την εκκίνηση αμέσως μετά τον χαρακτηριστικό ήχο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κρατάς πατημένο το αριστερό πλήκτρο  στο ποντίκι κατά την εκκίνηση αμέσως μετά τον χαρακτηριστικό ήχο 

 

αυτο και αν δεν πιασει ενω ανοιγει πατα το Ο και το F μαζι να σου ανοιξει το firmware και πατα eject-cd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυτυχως βρεθηκε φιλος κ εχει γνωση κ του το εδωσα να το φιαξει .. πωπω .. δεν ξανα κανω πειραμα ... OSX 10.4 - 10.5 το πολυ κ ηρεμα πραματα... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήταν άσχημα να δεις την συμπεριφορά του G4 σε άλλο συμβατό λειτουργικό!

Εγώ εχω ένα makbook του 2007 με core2duo του πέρασα Linux αλλά ήταν πιο αργό από το snow leopard και ακόμα χειρότερο στα windows 7, λόγο file system.

Θεωρώ το Unix FS ότι καλύτερο σε σύγκριση με το ext4 και το ntfs. Τα 2 τελευταία απαιτούν αρκετή επεξεργαστική και σχεδόν την διπλάσια το ntfs από το ext4 στο δικό μου επεξεργαστή, με αποτέλεσμα να ξαναγυρίσω στο OS X.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ το Unix FS ότι καλύτερο σε σύγκριση με το ext4 και το ntfs.

 

Το καλύτερο FS είναι πολύ σχετικό πράγμα. Εξαρτάται κυρίως από τη χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...