Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με φιλτρο ND


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σημερα μου ηρθε μια παραγγελια ενος φιλτρου ND απο Κινα. Το μοντελο ειναι K&F CONCEPT ND2-ND400 40.5mm. Αμεσως βγηκα να το δοκιμασω και δειτε το αποτελεσμα στις εικονες. Το φιλτρο ειναι για πεταμα ή παιζει κατι αλλο; Εχω μηχανη sony a5000 και φακο 16-50mm. Το κοστος της παραγγελιας ηταν 12ευρω.

post-333074-0-72205800-1432550801_thumb.jpg

post-333074-0-07863900-1432550817_thumb.jpg

post-333074-0-27840000-1432550832_thumb.jpg

post-333074-0-26462900-1432550846_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να φανταστώ ότι είναι από αυτά που ρυθμίζονται περιστρέφοντας τα...

Ναι είναι για πέταμα, δεν πειράζει... έχασες 12 ευρώ.

Το καλύτερο που μπορούσες να κάνεις, είναι με τα ίδια λεφτά να έπερνες ένα (πάλι κινέζικο) αλλά με σταθερό ND.

Δεν θα είχες αυτές τις σκούρες περιοχές και μπορεί το αποτέλεσμα να μην ήταν ισάξιο των φίλτρων που κάνουν 100άδες ευρώ, αλλά δεν θα ήταν και για πέταμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν νομιζω να ειναι για πεταμα.

Για να "παιξεις" απλως ,πρεπει να σου κανει.

 

Νομιζω οτι το εχεις περιστρεψει περισσοτερο απο οσο πρεπει. Δοκιμασε ξανα  περιστρεφοντας το και καταληγοντας σε ενα σημειο απο ND2 εως ND400.Ουτε περισσοτερο απο ND400 , ουτε λιγοτερο απο ND2.

Επεξ/σία από anrim27
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα ρυθμιζόμενα φίλτρα παρουσιάζουν τέτοια προβλήματα. Άλλα σε έντονο βαθμό, άλλα σε μικρότερο και ανάλογα την ρύθμιση ή τα mm του φακού. Σε γενικές γραμμές οι περισσότεροι συμφωνούν ότι είναι χάσιμο χρημάτων (πολλών για τα επώνυμα και λίγων για τα noname).

 

Ενδεικτικά links...

http://www.dpreview.com/forums/post/39519665

 

και για το tiffen που με τιμή αγοράς 150 ευρώ και όχι 12

 

http://www.ephotozine.com/article/tiffen-variable-nd-filter-review-20475

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω παιδια. Απο τι καταλαβαινω ειναι κακης ποιοτητας φιλτρο. Μετα απο αρκετες δοκιμες κατεληξα στο εξης. Το φιλτρο δεν μπορω να το χρησιμοποιησω οταν εχει πολυ φως. Βγαζει αυτες τις σκιες. Απο τις 7.30 το απογεμα και μετα αρχιζει και αποδιδει αρκετα καλα και μπορω να βαλω 3 δευτ. αργο χρονο και οσο περναει η ωρα μπορω να βαλω περισσοτερο. Αν εχει συννεφια μπορω να το χρησιμοποιω απο τις 6.30 το απογεμα και μετα. Τι να το κανω ομως; Εγω το ηθελα να το χρησιμοποιω οποιαδηποτε ωρα και με οποιεσδηποτε καιρικες συνθηκες. Τεσπα, θα το δουλεψω αυτο για να μαθω καποια πραματα και μετα θα παρω καλυτερο.


Όλα τα ρυθμιζόμενα φίλτρα παρουσιάζουν τέτοια προβλήματα. Άλλα σε έντονο βαθμό, άλλα σε μικρότερο και ανάλογα την ρύθμιση ή τα mm του φακού. Σε γενικές γραμμές οι περισσότεροι συμφωνούν ότι είναι χάσιμο χρημάτων (πολλών για τα επώνυμα και λίγων για τα noname).

 

Ενδεικτικά links...

http://www.dpreview.com/forums/post/39519665

 

και για το tiffen που με τιμή αγοράς 150 ευρώ και όχι 12

 

http://www.ephotozine.com/article/tiffen-variable-nd-filter-review-20475

Να σε ρωτησω. Αν παρω ενα καλο στανταρ φιλτρο ND θα μπορω να το χρησιμοποιω και σε ωρες που κορυφωνεται η ενταση του ηλιου χωρις να με βγαζει τετοια προβληματα;


Να φανταστώ ότι είναι από αυτά που ρυθμίζονται περιστρέφοντας τα...

Ναι είναι για πέταμα, δεν πειράζει... έχασες 12 ευρώ.

Το καλύτερο που μπορούσες να κάνεις, είναι με τα ίδια λεφτά να έπερνες ένα (πάλι κινέζικο) αλλά με σταθερό ND.

Δεν θα είχες αυτές τις σκούρες περιοχές και μπορεί το αποτέλεσμα να μην ήταν ισάξιο των φίλτρων που κάνουν 100άδες ευρώ, αλλά δεν θα ήταν και για πέταμα.

Ναι φιλε. Ειναι περιστρεφομενο. ND2-ND400.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε ρωτησω. Αν παρω ενα καλο στανταρ φιλτρο ND θα μπορω να το χρησιμοποιω και σε ωρες που κορυφωνεται η ενταση του ηλιου χωρις να με βγαζει τετοια προβληματα;

 

 

Ναι εννοείτε... το θέμα είναι για ποιά  χρήση το θέλεις.

Να φανταστώ ότι μάλλον θέλεις ένα σταθερό ND1000x δηλαδή να κόβει 10 stop, οπότε σε ηλιόλουστη μέρα, με iso 100, διάφραγμα f-16 να σου δώσει ένα χρόνο έκθεσης περίπου 8 δευτερόλεπτα.

Αν σου αρκεί αυτό, η επόμενη αγορά σου είναι αυτή.

Οι τιμές ξεκινάνε γύρω στα 15-20 ευρώ ανάλογα την διάσταση και φθάνουν τις εκατοντάδες ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εννοείτε... το θέμα είναι για ποιά  χρήση το θέλεις.

Να φανταστώ ότι μάλλον θέλεις ένα σταθερό ND1000x δηλαδή να κόβει 10 stop, οπότε σε ηλιόλουστη μέρα, με iso 100, διάφραγμα f-16 να σου δώσει ένα χρόνο έκθεσης περίπου 8 δευτερόλεπτα.

Αν σου αρκεί αυτό, η επόμενη αγορά σου είναι αυτή.

Οι τιμές ξεκινάνε γύρω στα 15-20 ευρώ ανάλογα την διάσταση και φθάνουν τις εκατοντάδες ευρώ.

Ναι. Αυτο θελω. Για να το χρησιμοποιω την μερα. Για το απογεμα εχω αυτο το σκραπ που αγορασα. Εμενα με ενδιαφερει στα 40.5mm. Αν εχεις κατι να με προτεινεις πες μου. Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Αυτο θελω. Για να το χρησιμοποιω την μερα. Για το απογεμα εχω αυτο το σκραπ που αγορασα. Εμενα με ενδιαφερει στα 40.5mm. Αν εχεις κατι να με προτεινεις πες μου. Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.

 

Εγώ είχα πάρει αυτό, http://www.ebay.co.uk/itm/77mm-ND1000-ND3-0-10-Stop-Slim-Neutral-Density-ND-Filter-For-DSLR-Camera-LF510-/261606909549?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item3ce8fca66d

 

Αλλά δεν μπορώ να στο συστήσω γιατί ακόμα δεν έχω βρει τον χρόνο για να το δοκιμάσω διεξοδικά.

Γενικά υπάρχει πολύ μεγάλη γκάμα, άλλοι να φανταστείς κάνουν και DIY φίλτρα από τζαμάκια για μάσκα ηλεκτροσυγκόλλησης.

Το είχα σκεφτεί και εγώ αλλά τελικά βρήκα αυτά τα πολύ φτηνά και είπα ότι δεν αξίζει τον κόπο.

 

Η διάσταση που ζητάς πολύ μικρή είναι, για τι φακό-μηχανή ψάχνεις φίλτρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ είχα πάρει αυτό, http://www.ebay.co.uk/itm/77mm-ND1000-ND3-0-10-Stop-Slim-Neutral-Density-ND-Filter-For-DSLR-Camera-LF510-/261606909549?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item3ce8fca66d

 

Αλλά δεν μπορώ να στο συστήσω γιατί ακόμα δεν έχω βρει τον χρόνο για να το δοκιμάσω διεξοδικά.

Γενικά υπάρχει πολύ μεγάλη γκάμα, άλλοι να φανταστείς κάνουν και DIY φίλτρα από τζαμάκια για μάσκα ηλεκτροσυγκόλλησης.

Το είχα σκεφτεί και εγώ αλλά τελικά βρήκα αυτά τα πολύ φτηνά και είπα ότι δεν αξίζει τον κόπο.

 

Η διάσταση που ζητάς πολύ μικρή είναι, για τι φακό-μηχανή ψάχνεις φίλτρο;

Μηχανή Sony A5000. Φακος e-mount 16-50mm, διαμετρος 40.5mm

Παντως δεν με χαλαει και το ND400. Κανει και αυτο την δουλεια που θελω.

 

Βρήκα αυτά τα δυο:

 

http://www.aliexpress.com/item/40-5mm-ND400-Optical-Neutral-Density-ND-9-Stop-Filter-for-Sony-NEX-6-NEX-5R/1265553019.html

 

http://www.uvircut.com/405mm-nd400-optical-neutral-density-nd-filter-for-camera-p-443.html

Επεξ/σία από Sttathiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον είχα αγοράσει και εγώ αντίστοιχο μεταβλητό nd και παρατήρησα τα εξεις->

1)Οποτε το εχεις τέρμα σκούρο συμβαίνει το παραπανω φαινόμενο.Πρεπει να το "ανοίξει" 2 γραμμές (η κουκίδες,οτι σηματακι έχει πανω το δικο σου τελοσπαντων)

 

2)Το φαινόμενο είναι εντονότερο όσο πιο ευρυγωνιος είναι ο φακός σου.Να υποθέσω πως οι φωτο στα δείγματα είναι απο 16mm?

 

3)Πρακτικά δεν εχεις καμια ένδειξη για τα ποσά stop σκουραίνει άσχετα με τα σημαδακια που έχει πανω.

 

Για σταθερό nd δοκιμασμενο και σχετικα οικονομικό αλλά όχι φτηνό, κοιτάς για Haida απο eBay,έχει και ευρωπαϊκά καταστήματα οποτε σου ερχοντε κ σχετικα γρήγορα.

Επεξ/σία από @topos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον είχα αγοράσει και εγώ αντίστοιχο μεταβλητό nd και παρατήρησα τα εξεις->

1)Οποτε το εχεις τέρμα σκούρο συμβαίνει το παραπανω φαινόμενο.Πρεπει να το "ανοίξει" 2 γραμμές (η κουκίδες,οτι σηματακι έχει πανω το δικο σου τελοσπαντων)

 

2)Το φαινόμενο είναι εντονότερο όσο πιο ευρυγωνιος είναι ο φακός σου.Να υποθέσω πως οι φωτο στα δείγματα είναι απο 16mm?

 

3)Πρακτικά δεν εχεις καμια ένδειξη για τα ποσά stop σκουραίνει άσχετα με τα σημαδακια που έχει πανω.

 

Για σταθερό nd δοκιμασμενο και σχετικα οικονομικό αλλά όχι φτηνό, κοιτάς για Haida απο eBay,έχει και ευρωπαϊκά καταστήματα οποτε σου ερχοντε κ σχετικα γρήγορα.

Αυτο που διαπιστωσα μεχρι τωρα ειναι πως δεν μπορω να το χρησιμοποιησω την ημερα με το φως του ηλιου. Βγαζει αυτα τα σημαδια οτι και να κανω. Οπως ανεφερα ποιο πανω, αν εχει αρκετη συννεφια μπορω να το χρησιμοποιησω μετα τις 6.00 το απογεμα. Τελευταια το δοκιμασα σε καταρρακτες υπο συνθηκες σκιας και εβαλα 4sec αργο χρονο στις 5.00 το απογεμα. Αρα δεν ειναι και τελειως αχρηστο. Εχει πρακτικη εφαρμογη αλλα υπο συνθηκες. Τα λεφτα του τα βγαζει πιστευω. Καποια στιγμη σιγουρα θα παρω ενα στανταρ και τα μονα που βρηκα σε ND400 ειναι τα 2 link επανω. Να σου πω για τις φωτο. Τις τραβηξα 12.00 το μεσημερι με 16mm. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι και οι κινεζοι στο description το γραφουν αυτο το προβλημα που εχουν τα μεταβλητα φιλτρα. Οποτε ναι καλυτερα καποιο σταθερο που λογικα για μολις 40mm φακο θα ειναι και φθηνο, λογικα παντα γιατι εχουν μια ταση ολα τα αξεσουαρ για τις mirrorless να τα χρεωνουν premium, οποτε δεν θα μου εκανε εντυπωση καποιο επωνυμο να ειναι ακριβοτερο και απο 77mm που εχει το διπλασιο υλικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπέρασε το nd400 και πήγαινε σε nd1000.

Επιπλεων με τον φακό στα 16mm τις Τράβας?Δοκίμασε και στο τέρμα ζουμ να δεις εαν έχει διάφορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπέρασε το nd400 και πήγαινε σε nd1000.

Επιπλεων με τον φακό στα 16mm τις Τράβας?Δοκίμασε και στο τέρμα ζουμ να δεις εαν έχει διάφορα.

Αν βρω ND1000 εννοειτε οτι θα παρω αυτο. Αν οχι θα παω σε ND400 που ηδη βρηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...