Προς το περιεχόμενο

Anti-Fitness Thread


*nenya*

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χτες έπεσε καλή μάσα. Ξέχασα να βγάλω φωτογραφία τις φτερούγες ομως :/

 

Τα hotdogακια, επειδή το ψωμάκι ήταν τοσοδούλι, τα έκανα πατίκωμα! lettrømme/ketchup/sweet gerkhin/sausages.

 

Και ο σολομός του φτωχού μετανάστη :P

 

Εγω ξηγηθηκα Flæskesteg

 

fl%C3%A4sksteken.jpg

 

Οχι το συγκεκριμενο της φωτογραφιας.. Το πρωτοτυπο δεν προλαβε να φωτογραφηθει!

 

Συνταγη! Αγνοηστε τις αμορφες ιαχες που βγαζει ο μαγειρας..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

για εξηγα λιγο γτ κι εγω εχω κατι περιεργα τον τελευταια καιρο. τι εξετασεις πρεπει να γινουν; ποια ειναι τα συμπτωματα;

 

αλλο πετρες στα νεφρα, αλλο στην χολη

 

χολη=gallbladder

 

λογω κακης διατροφης δημιουργειται πετρα στη χολη. Η χολη αποθηκευει ενα υγρο που παραγει το σηκωτι. Μετα απο "βαρυ" φαγητο συσπαται για να το στειλει στην αρχη του εντερου, ωστε να βοηθησει στην χωνεψη.

 

Οταν υπαρχουν πετρες αρχιζει ενας εσωτερικος* πονος, και συνεχιζεται με ναυτια και εμετους. Αυτα που κανουν trigger την χολη ειναι κυριως τα ζωικα λιπη, το κρεμμυδι, το αλκοολ, ο καφες, τα πολλα λιπη γενικως, οι μεγαλες ποσοτητες κτλ. Αν θυμαμαι καλα, ειχα κανει υπερηχο, μια νυχτα που κατεληξα στα επειγοντα

 

Μετα 2 μηνες διατα αυστηρη. Σε μια γιορτη ειπα YOLO και εφαγα 1 πιρουνια τζατζικι, 1 πιρ χοιρινο και 2 πατατες τηγανιτες, και με επιασε. Mε την πρωτη ενοχληση χτυπησα mesulid και ολα κομπλε.

 

Εκανα κανονισμενη κυριλε λαπαροσκοπικη. Πολυ ευκολη συνηθισμενη και χαλαρη. Μετα υποτιθεται οτι κανεις σταδιακο στρωσιμο, αλλα εγω σε 3 μερες ημουν πρωτη μουρη στις ταβερνες

 

*οταν ποναει εσωτερικο οργανο ο πονος "αντανακλαται", δηλαδη πχ μια μπροστα κατω δεξια, μια αριστερα, μια χαμηλα στην πλατη ή και ολα μαζι στις extreme φασεις

 

χαλαρο βιντεο, μετα το 2.35 ξεκιναει, ειναι απο game

 

https://www.youtube.com/watch?v=ecQCvZb9qUA

 

real thing hardcorια CAUTION

 

https://www.youtube.com/watch?v=C6hwSSrjFi8

Νομιζω αγγίζω οριακά το junk food

 

 

 

 

Στα αριστερα χτυπητη. Στη σαλατα μεσα: αγγουρι, ντοματα, κρεμμυδι, φετα και αυγο. Στο ποτήρι: pepsi max

 

 

 

η μουσταρδα που ειναι;;;;;;;;;;;

μολις γυρισα απ τη δουλεια. φευγω σε ταβερνα να κατεβασω οτι υπαρχει στον καταλογο

 

δωσε πονο man, τσιπουρορακες μην ξεχασεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ξηγηθηκα Flæskesteg

 

fl%C3%A4sksteken.jpg

 

Οχι το συγκεκριμενο της φωτογραφιας.. Το πρωτοτυπο δεν προλαβε να φωτογραφηθει!

 

Συνταγη! Αγνοηστε τις αμορφες ιαχες που βγαζει ο μαγειρας..

ελεος αυτοι οι σουηδοί. Μην δουνε ροζ στο χοιρινο, τρέχουν ουρλιάζοντας ότι ήρθε το τέλος του κόσμου. (ΑΥΤΗ η μπριζόλα, ειναι χαλια. Κάτω η σπαλομπριζόλα, πάνω η μπριζόλα λαιμου :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή θα κάνουν φύλλο και φτερό το έντερο σου να δούνε που οφείλεται η κακή του λειτουργία  , γι αυτό και πρήζεσαι ..

μα κανονικά λειτουργεί το έντερο..τι εξετάσεις θα μου κάνουν; δεν πιστεύω αυτό που νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλο πετρες στα νεφρα, αλλο στην χολη

 

χολη=gallbladder

 

λογω κακης διατροφης δημιουργειται πετρα στη χολη. Η χολη αποθηκευει ενα υγρο που παραγει το σηκωτι. Μετα απο "βαρυ" φαγητο συσπαται για να το στειλει στην αρχη του εντερου, ωστε να βοηθησει στην χωνεψη.

 

Οταν υπαρχουν πετρες αρχιζει ενας εσωτερικος* πονος, και συνεχιζεται με ναυτια και εμετους. Αυτα που κανουν trigger την χολη ειναι κυριως τα ζωικα λιπη, το κρεμμυδι, το αλκοολ, ο καφες, τα πολλα λιπη γενικως, οι μεγαλες ποσοτητες κτλ. Αν θυμαμαι καλα, ειχα κανει υπερηχο, μια νυχτα που κατεληξα στα επειγοντα

 

Μετα 2 μηνες διατα αυστηρη. Σε μια γιορτη ειπα YOLO και εφαγα 1 πιρουνια τζατζικι, 1 πιρ χοιρινο και 2 πατατες τηγανιτες, και με επιασε. Mε την πρωτη ενοχληση χτυπησα mesulid και ολα κομπλε.

 

Εκανα κανονισμενη κυριλε λαπαροσκοπικη. Πολυ ευκολη συνηθισμενη και χαλαρη. Μετα υποτιθεται οτι κανεις σταδιακο στρωσιμο, αλλα εγω σε 3 μερες ημουν πρωτη μουρη στις ταβερνες

 

*οταν ποναει εσωτερικο οργανο ο πονος "αντανακλαται", δηλαδη πχ μια μπροστα κατω δεξια, μια αριστερα, μια χαμηλα στην πλατη ή και ολα μαζι στις extreme φασεις

 

 

ποσο δυνατος ειναι αυτος ο πονος; δεν εχω νιωσει καποιο σφαχτη. απλα φουσκωμα συνηθως μετα απο γαλακτομικα. θα μπορουσα να κανω προληπτικα καποια εξεταση. κακο δεν θα εκανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελεος αυτοι οι σουηδοί. Μην δουνε ροζ στο χοιρινο, τρέχουν ουρλιάζοντας ότι ήρθε το τέλος του κόσμου. (ΑΥΤΗ η μπριζόλα, ειναι χαλια. Κάτω η σπαλομπριζόλα, πάνω η μπριζόλα λαιμου :P

 

Η συνταγη ειναι δανεζικη αλλα anyways. Ροζ στο χοιρινο δεχομαι μονο σε φωτογραφια

%CE%B3%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%BF%CF%85%CE%

 

Το μοσχαρι δωστο μου και ωμο αν θες, το χοιρινο οχι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποσο δυνατος ειναι αυτος ο πονος; δεν εχω νιωσει καποιο σφαχτη. απλα φουσκωμα συνηθως μετα απο γαλακτομικα. θα μπορουσα να κανω προληπτικα καποια εξεταση. κακο δεν θα εκανε.

 

οσο ειναι μικρη η πετρα/ες, απλα νιωθεις μια ενοχληση. Σαν καλος μαλακας νομιζα οτι ειχα light ελκος και το συντηρουσα μονος μου. 

 

Πιστευα οτι "αν ειναι κατι πραγματικα κακο, θα λιποθυμησεις"

Με τον καιρο εντεινεται και εφτασα στο σημειο να ειμαι διπλωμενος στα δυο, να μην μπορω να παρω ανασα, μονο να αγκομαχαω σαν μοιρολογιστρα. Χρησιμοποιησα "old schoοl αναισθητικο, που πλεον χρησιμοποιεται για ψυχαγωγια", μονο και μονο για να με πανε στα επειγοντα

 

εκει που σιγα-σιγα ειχα συνηθισει, αν δεν προσεξω και φαω πεινασμενος αγαρμπα:

 

πονος

ναυτια

εμετος

κανα μισαωρο μετα τερμα ο πονος

 

και ολο αυτο κραταγε κανα 3-4ωρο,

 

την τελευταια φορα ημουν στο 9ωρο και ο πονος ολο και αυξανοταν, μεχρι να μην μπορω να μιλησω σχεδον, μονο να βογκαω

 

 

μετα απο αυτο, καταλαβα οτι καλο ειναι ενα τσεκ απ, που και που. Παιζεις να εχεις απλα κατι αλλο, ή μπορει να φταινε συνδυασμοι τροφων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο ειναι μικρη η πετρα/ες, απλα νιωθεις μια ενοχληση. Σαν καλος μαλακας νομιζα οτι ειχα light ελκος και το συντηρουσα μονος μου. 

 

Πιστευα οτι "αν ειναι κατι πραγματικα κακο, θα λιποθυμησεις"

Με τον καιρο εντεινεται και εφτασα στο σημειο να ειμαι διπλωμενος στα δυο, να μην μπορω να παρω ανασα, μονο να αγκομαχαω σαν μοιρολογιστρα. Χρησιμοποιησα "old schoοl αναισθητικο, που πλεον χρησιμοποιεται για ψυχαγωγια", μονο και μονο για να με πανε στα επειγοντα

 

εκει που σιγα-σιγα ειχα συνηθισει, αν δεν προσεξω και φαω πεινασμενος αγαρμπα:

 

πονος

ναυτια

εμετος

κανα μισαωρο μετα τερμα ο πονος

 

και ολο αυτο κραταγε κανα 3-4ωρο,

 

την τελευταια φορα ημουν στο 9ωρο και ο πονος ολο και αυξανοταν, μεχρι να μην μπορω να μιλησω σχεδον, μονο να βογκαω

 

 

μετα απο αυτο, καταλαβα οτι καλο ειναι ενα τσεκ απ, που και που. Παιζεις να εχεις απλα κατι αλλο, ή μπορει να φταινε συνδυασμοι τροφων

 

ειχες και εντερικες επιπτωσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν, μια αισθηση φουσκωματος μετα το φαγητο και μια ελαφρια δυσκοιλιοτητα

 

μετα απο τα επειγοντα, που εκανα διαιτα (και γενικως δεν γουσταρα να τρωω και πολυ) αρκετη δυσκοιλιοτητα

 

μετα απο την εγχειρηση, μια ελαφρια διαρροια (να λερωνεται ελαχιστα το βρακι), που πανω στον μηνα σταματησε. Πλεον τουαλετα πολυ ευκολη και αβιαστη*, χωρις καν να πιω καφε/γαλα, ακομα και χωρις να εχω φαει καθολου φυτικες ινες.

 

 

*επειδη τωρα η χολη (το υγρο, οχι η χοληδοχος κυστη που ειναι το πραγμα) πετιεται συνεχεια στην αρχη του λεπτου εντερου. Χωνευω λιγο πιο δυσκολα, αλλα πειναω σχετικα συχνα. Με τον καιρο επιστρεφω στα κανονικα μου

 

 

μην σκαλωνεις ρε, πηγαινε σε εναν γιατρο, κανε εξετασεις, και βλεπεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρόστυχη μαμά τερέζα για τους γνώστες (καντίνα Θεσσαλονίκη.) πανσετάκι άρρωστο που το πρωμυθεύεται απο τον Καλέμο στη Θέρμη.

3VqOydE.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...