Προς το περιεχόμενο

Brother MFC-J5625DW VS ... άλλοι laser.


Haldol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Σκέφτομαι να αλλάξω τον εκτυπωτή μου. Ο μηνιαίος όγκος εκτυπώσεων είναι πολύ μικρός (<500 σελ.) αλλά οι ανάγκες σε ακρίβεια εκτύπωσης κειμένου & γραμμικού σχεδίου μεγάλες, οπότε οι inkjet αποκλείονται. 

 

Από laser ως τώρα έχω περάσει από HP CP1515N (αξιόλογος, "αλλά") και Samsung CLP-365W (αίσχος). Οπότε είπα μήπως δώσω ευκαιρία και σε κάποια άλλη εταιρεία.

 

Οι ανάγκες είναι:

  • Έγχρωμος laser με ξεχωριστά toner.
  • Σωστή εκτύπωση, χωρίς μικρά κενά στο μαύρο, ή σπασίματα.
     
  • Δυνατότητα για αυτόματο duplex.
  • Ενσύρματη δικτύωση.
     
  • Μέγεθος μέχρι 55Μ * 40Π * 30Υ.

Σκέφτηκα ότι ο Brother MFC-J5625 ίσως να είναι το ιδανικό μηχάνημα, μιας και συνδυάζει όλα όσα θέλω, κι ακόμα παραπάνω (scanner, fax, εκτύπωση Α3) για "μια στο τόσο" που τα χρειάζομαι.

 

Βέβαια δεν ξέρω τι ρόλο βαράνε οι Brother, αν και είναι γνωστό όνομα. Μήπως το μετανιώσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπερδεμένα τα λες.

 

Καλησπέρα! Σκέφτομαι να αλλάξω τον εκτυπωτή μου. Ο μηνιαίος όγκος εκτυπώσεων είναι πολύ μικρός (<500 σελ.) αλλά οι ανάγκες σε ακρίβεια εκτύπωσης κειμένου & γραμμικού σχεδίου μεγάλες, οπότε οι inkjet αποκλείονται. 

 

 

Πρώτον, οι inkjet είναι πιο ακριβείς και με καλύτερη ανάλυση εκτύπωσης απο τους laser. Αυτό πέρα από ελάχιστες εξαιρέσεις είναι ο γενικός κανόνας. Οποιος θέλει καλύτερη ανάλυση εκτύπωσης θα πάει σε inkjet. Τα πλεονεκτήματα των laser είναι αλλού. Άρα η παραπάνω παράθεση δεν ισχύει.

 

Δεύτερον αφού έχεις αποκλείσει τους inkjet, ρωτάς για τον παραπάνω brother που είναι inkjet αν είναι καλός. 

Ok είναι φαντάζομαι, αλλά είναι inkjet. Εγώ σε inkjet Α3 προτιμώ Epson.

 

Τέλος, για να πάρεις A3 laser εγχρωμο, θέλεις πολλά παραπάνω απο 270 ευρώ που κανει ο εν λόγω Brother.

Για 500 εκτυπώσεις τον μήνα θα σου πρότεινα inkjet. Είναι μεν λίγες, αλλά αρκετές για να δουλεύει καθημερινά ο εκτυπωτής ώστε να μην έχεις βουλώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Ώπα; Inkjet είναι; Στο Skroutz άλλα λέει. Δες το link που έβαλα.

 

(Το σκέτο "ώπα" πριν ήταν καταλάθως submit :P)

 

Νομίζω πως οι laser είναι "unbeatable" σε μικρές γραμμές, κουκίδες και λεπτομέρειες. Π.χ. σε κάτι τέτοιο δε νομίζω να τα καταφέρνει καλύτερα ένας inkjet. Οι άκρες στις γραμμές (έπειτα από δοκιμές) βγαίνουν πάντα πιο θολές. Και οι γραμμές μπορεί να γίνουν ΠΟΛΥ μικρότερες, αυτό είναι χοντροκομμένο παράδειγμα!

 

Πέραν αυτού... τυπώνω συχνά πολυσέλιδα έγγραφα, οπότε με ενδιαφέρει η ταχύτητα ανά λεπτό... επίσης χρησιμοποιώ αρκετά διαφορετικά υλικά (διαφάνειες, χοντρά χαρτιά, κλπ) τα οποία δυσκολεύουν έναν inkjet. Γι αυτό νομίζω ότι ένα laser που ταιριάζει καλύτερα.

Επεξ/σία από Haldol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, αν στον inkjet βάλεις γρήγορη εκτύπωση, σαφώς και θα χάσει σε ποιότητα. 

Φυσικά για να έχει καλύτερη ποιότητα εκτύπωσης από τον laser θα πρέπει να βάλεις εκτύπωση υψηλής ανάλυσης που εκ των πραγμάτων ειναι αργή.

 

Από εκεί και πέρα δεν υπάρχει λύση σε αυτά που ζητάς στο εύρος χρημάτων που ενδεικτικά έβαλες για τον brother. Πχ για να καταλάβεις εγώ δεν γνώριζα το μοντέλο αυτό, αλλά με το που είδα να αναφέρεις laser A3 έγχρωμο και είδα την τιμή του, ήξερα ότι αποκλείεται να ισχύει, ότι και να γράφει το skroutz, όπως και αποδείχτηκε.

Αυτό συνέβη επειδή γνωρίζω ότι laser A3 έγχρωμος εκτυπωτής κοστίζει κοντά στα 1000 ευρώ, ενώ αν πάμε σε πολυμηχάνημα ανεβαίνουμε αρκετά παραπάνω.

 

Μοναδική λύση είναι να αγοράσεις μεταχειρισμένο, για να παίξεις σε χαμηλά κοστολόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα απαραίτητα είναι μόνο όσα έχω στις κουκίδες. Τα υπόλοιπα (πολυμηχάνημα, fax, Α3) είναι απλά "ευπρόσδεκτα". Αν τα 'χει ωραία, αν δε τα 'χει δεν έγινε και τίποτα. Οπότε δε νομίζω το budget (<300€) να είναι εξωπραγματικό.

 

Για την Α3 διάσταση έχεις ένα δίκιο, έπρεπε να μου "βρωμίσει" που βρήκα laser πολυμηχάνημα τέτοιας διάστασης με ... 280 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν θέλεις Α3 το budget σου είναι υπεραρκετό.

 

Κοίτα τον ΟΚΙ 301 DN. Δικτυακός ενσύρματος με αυτόματο duplex κάτω από 200 ευρώ. Εναλλακτικά τον ίδιο σε πολυμηχάνημα MC342, γύρω στα 300 ευρώ.

Προτείνω ΟΚΙ επειδή έχουν φθηνά αναλώσιμα σε συμβατά. Αν δεν σε νοιάζει κόστος αναλωσίμων κοίτα και σε Lexmark στα ίδια λεφτά, που έχουν συνήθως και καλύτερη ποιότητα εκτύπωσης.

 

Θα σου πρότεινα και κάποια αξιόλογα HP, αλλά είπες στο πρώτο ποστ ότι θέλεις να δώσεις ευκαιρία σε αλλες εταιρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον ΟΚΙ 301 τον έχω και εγώ και είναι πολύ δυνατό μηχάνημα.

 

Απλά στον έγχρωμο laser να έχεις στο μυαλό σου ότι το αναλώσιμο που θα πληρώνεις δεν είναι μόνο το τόνερ!

Βασικό λάθος που κάνουν πολλά άτομα.

 

Έχεις επιπλέον έξοδα με τύμπανα και φούρνο και στο συγκεκριμένο μοντέλο να ξέρεις ο φούρνος δεν θα σε βγάλει όσα θα περίμενε κανείς. ( για τα 500 αντίτυπα που λες εσύ μια χαρά είσαι γενικά )

 

Επίσης να ξέρεις ότι αν σου τελειώσει το 1 τόνερ και έχει άλλα 3 γεμάτα δεν θα εκτυπώνεις ακόμα και αν εκτυπωνεις μόνο με το μάυρο (Κ).

 

Δεν λεω το αντιθετο, είναι ενα πολυ καλο μηχανημα απλα θελω να τονισω οτι να εχεις αρκετα εξοδα γενικα με εναν εγχρωμο laser.

Οκ βεβαια ειχες τον HP (εγκρινω 100%) και τον Samsung (απλα value και τιποτα αλλο για μενα) οποτε εχεις μια ιδεα του τι γινεται.

 

Πιστευω οτι πρεπει να σκεφτεις σοβαρα την επενδυση σε ενα δυνατο μηχανημα inkjet.

Η pro σειρα της HP η τα μοντελα της Epson της σειρας L ειναι πολυ δυνατα, γρήγορα και αξιοπιστα μηχανηματα.

Για ποιοτητα δεν το συζηταμε θα τριβεις τα ματια σου....

 

Επειδη λεω πολλα εν ολιγοις τι σου προτεινω εγω...

 

Καλος και δυνατος ο laser πραγματι...σκεψου ομως σε βαθος χρονου τις κοστος εχει ο ενας και τι ο αλλος.

Πλεον οι inkjet τετοιου επιπεδου δεν παιζονται, σε σημειο που πλεον μπορεις να εχεις και το CPP (cost per page)  που εχει ενας laser.

Γενικά σκέψου το καλά όσο αναφορά την τσέπη σου στην πορεία, μπορεί να δώσεις 100-200 € λιγοτερα για εναν οικονομικο laser αλλα να σου βγαλει αλλα τοσα στα 2 χρονια ενω με τον inkjet οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φούρνος του αντέχει όσο οποιοσδήποτε φούρνος μηχανήματος αυτής της κατηγορίας τιμής. Δεν ξέρω τι μπορεί να σου έβγαλε ο φούρνος, αλλά μήπως έχει κάποια βλάβη άλλη; Δεν έχουν θέμα με τους φούρνους τους τα ΟΚΙ.

 

Για την εκτύπωση όταν εκτυπώνεις μόνο με μαύρο δεν έχει σημασία αν έχουν τα άλλα τόνερ μέσα. Εκτυπώνει και μόνο με το μαύρο στην ανάγκη. Είναι κάτι που η ΟΚΙ το διαφημίζει κιόλας σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

 

Το drum έχει μικρό counter συγκριτικά, αλλά πολύ μεγαλύτερο ορίζοντα ζωής. Το κακό είναι ότι το counter μπλοκάρει το drum όταν φτάσει συγκεκριμμένο αριθμό εκτυπώσεων. Λύση υπάρχει. Απλή αλλαγή chip με λίγα ευρώ και θα βγάλει άλλα τόσα αντίγραφα.

 

Ψάξτο λίγο περισσότερο το θέμα. Μετά θα τους προτείνεις και εσύ. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπονοω οτι υπαρχει καποια βλαβη με τον φουρνο η οτι κραταει λιγοτερο απο οτι θα επρεπε, εξαλλου η OKI μηχανικα ειναι εξαιρετικη και δν υπαρχουν αμφιβολιες για αυτο, εννοω οτι με τα δικα μου κριτηρια θα περιμενα κατι παραπανω ισως δεν το εθεσα σωστα δικο μου λαθος.

 

Σιγουρα σαν νουμερο στην κατηγορια του βγαζει μια χαρα σελιδες οπως και ολα τα μοντελακια που υπαρχουν γιατι και στην τελικη κανεις δεν θα εκτυπωνει full bleed σελιδες να του φαει τον φουρνο αμεσα.

 

Αυτο που λες για τα χρωματα το εχω δει στην OKI οχι ομως στο συγκεκριμενο μοντελο.

Σε Toner Empty μηνυμα δεν εκτυπωνεις τπτ ασχετως αν ειναι ασπρομαυρο ή εγχρωμο.

Ισως να παιζει καποιο firmware καινουργιο και να εχει αλλαξει (δν το εχω ψαξει αυτο) παντως η εργοστασιακη εκδοση δεν λειτουργει ετσι.

 

Σχετικά με το chip για το τυμπανο συμφωνω και φυσικα εχεις δικιο οτι γινεται αυτο, αλλα θεωρω οτι συζηταμε για περιπτωσεις που καποιος δεν θα εχει την γνωση να πειραξει το chip μονος του οποτε σχολιαζω εχοντας στο μυαλο μου μονο κινησεις που δεν θα κανει ενας απειρος χρηστης γιατι κακα τα ψεματα οι περισσοτεροι που αγοραζουν τετοια μηχανηματα δεν κανουν αυτο που λες και απλα θα το δωσουν καπου για service και αν το κανουν αυτο και αν γινει σωστα και αν και αν και αν...μην αλλαξω το θεμα. (αλλιως στην ιδια περιπτωση καθαριζεις και τον φουρνο και παλι του δινεις ζωη)

 

Γενικα σωστα αυτα που λες δεν σε βρισκω λαθος και τους OKI τους εχω ηδη ψηλα σε εκτιμηση ασχετως χρηματων και μιλαμε για εταιρεια με θηρια (πχ. ΟΚΙ Βxxx , OKI ESxxxx)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον φουρνο που συζητατε:

H αντιπροσωπεια του δινει ζωη 60.000 σελιδες,πραγμα που σημαινει οτι ο ανθρωπος που ενδιαφερεται θα χρειαστει να αλλαξει φουρνο σε 120 μηνες,ζησε Μαη μου να φας τριφυλλι,θα πολεμαμε με αστροπιστολα.

Παρολαυτα συμφωνω και εγω οτι ειναι μικρη η ζωη του φουρνου σε σχεση με αλλα μοντελα,ισως ομως να ειναι λιγο πιο heavy duty τα αλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Άργησα λίγο να αγοράσω (κλασικά) αλλά νομίζω έκανα καλή επιλογή: Canon MG7750.

 

Άφησα πίσω μου τον κόσμο των laser. :)

 

Φυσικά, η ταχύτητα εκτύπωσης δεν έχει καμία σχέση (ακόμα και για 1η σελίδα είναι πιο γρήγορος ο laser) αλλά κέρδισα σε κόστος, όγκο, ενώ έχω και τη δυνατότητα φωτογραφικής εκτύπωσης. Γενικά είμαι πολύ ικανοποιημένος. 

 

Με έπεισε τελικά ο highpriest με το "οι inkjet είναι πιο ακριβείς και με καλύτερη ανάλυση εκτύπωσης απο τους laser" αλλά ακόμα πιο πολύ, με έπεισε μια υψηλής ανάλυσης εκτύπωση (σε διαφάνεια για inkjet) που έκανα με τον MX925 του πατέρα μου. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή επιλογή ο MG7750. Τέλεια ποιότητα εκτύπωσης οπως διαπίστωσα. Μοναδικό μειονέκτημα ότι παίρνει μόνο τα γνήσια μελάνια. Δεν γίνεται αναγέμιση ούτε υπάρχουν συμβατά για την ώρα.

 

Θυμήσου που και που να δίνεις εκτύπωση και μην το αφήνεις για εβδομάδες ανενεργό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ για τη συμβουλή. Αν και δε θα χρειαστεί κάποια "προσοχή" πάνω σ' αυτό το θέμα, έτσι κι αλλιώς τυπώνω καθημερινά. :P

 

Για γνήσια και μη μελάνια, δε το έψαξα καν, δεδομένου ότι πάντα βάζω αυθεντικά. Έκανα κι εγώ τις δοκιμές μου με "συμβατά" παλιότερα αλλά απογοητεύτηκα από την ποιότητα εκτύπωσης οπότε και το γύρισα στα γνήσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...