Προς το περιεχόμενο

Λειτουργικά και proprietary file systems


Ilias95

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, μια προσπάθεια για να ξεκαθαρίσω τι ακριβώς είναι ένα file system (όχι ποιος είναι ο ρόλος του και οι λειτουργίες του).

Αυτό που έχω/είχα στο μυαλό μου και δεν ξέρω αν είναι σωστό, είναι ότι ένα file system ουσιαστικά είναι ένα πρότυπο (σαν μια γλώσσα προγραμματισμού πχ.) και ότι από εκεί και πέρα το κάθε λειτουργικό αναλαμβάνει ουσιαστικά να υλοποιήσει τις λειτουργίες που περιγράφονται στο πρότυπο αυτό.

Για παράδειγμα στον source code του linux kernel, μέσα στον /fs υπάρχουν κατάλογοι για όλα τα file systems που υποστηρίζει το linux με σχετικό κώδικα.

Σύμφωνα όμως με την σελίδα της Wikipedia για το NTFS, το NTFS είναι ένα proprietary file system. Οπότε τι ακριβώς σημαίνει proprietary file system, απ' την στιγμή που και άλλα λειτουργικά συστήματα εκτός των Windows μπορούν να το χρησιμοποιήσουν;

Ισχύει κάτι από τα παραπάνω ή τα έχω τελείως λάθος στο μυαλό μου;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Proprietary δεν πάει να πεί ότι δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε άλλο λειτουργικό, το NTFS από τη στιγμή που γράφτηκε για Windows και ανήκει στην M$ λογικό είναι να μη χρησιμοποιείται σε άλλα λειτουργικά (όπου κάποιος συναντά πολύ καλύτερες επιλογές). Παρ' όλ' αυτά, το Linux υποστηρίζει ανάγνωση ΚΑΙ εγγραφή σε NTFS χάρη στις reverse engineering τεχνικές της κοινότητας. Δεν υπάρχει λόγος να το χρησιμοποιεί κάποιος σε Linux (εξάλλου δεν μιλάμε για Posix filesystem) παρά μόνο σε αποθηκευτικά μέσα που θέλουμε να είναι αναγνωσιμοεγγράψιμα από Windows (το FAT έχει σοβαρούς περιορισμούς και προτείνεται μόνο για αρχαία Windows 9x λειτουργικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασχετο, στα android phones τι ειδους filesystem εχουν οι rom μνημες που φιλοξενουν το android? και πως μπορει καποιος να δει τα αρχεια συστηματος του κινητου οταν το συνδεει καποιος σε linux pc? οταν το συνδεω το κινητο σε ubuntu μου δειχνει τα parts της εσωτερικης μνημης και sd card που ειναι σε fat32, λογικα δεν θα επρεπε μιας και το android ειναι linuxοειδες και θα χρησιμοποιει καποιο ext η απο απλη αναζητηση που εκανα αν δεν κανω λαθος το android χρησιμοποιει το efs να μου δειχνει και τα αρχεια συστηματος του κινητου στο pc?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι έχουν ext4 γιατί σε linux με τον file manager βλέπεις τοv ssd τους χωρίς το παραμικρό πρόβλημα

 

Καλά, δεν υποστηρίζει μόνο ext4 το linux...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασχετο, στα android phones τι ειδους filesystem εχουν οι rom μνημες που φιλοξενουν το android?

Ενδιαφέρον το ερώτημα οπότε έκανα μια γρήγορη αναζήτηση

https://duckduckgo.com/?q=android+filesystem&ia=qa

και βρήκα μια καλή απάντηση

http://stackoverflow.com/questions/2421826/what-is-androids-file-system

It depends on what filesystem, for example /system and /data are yaffs2 while /sdcard is vfat.

Τέλος, εδώ https://en.wikipedia.org/wiki/YAFFS λέει ότι

The YAFFS codebase is licensed both under the GPL and under per-product licenses available from Aleph One.

Που δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς σημαίνει.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...