Προς το περιεχόμενο

Μπορεί ένας άνθρωπος να τα βάλει με ένα λύκο/σκύλο;


redhotstef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι αλλά σου δίνει δυνατότητα άμυνας. Ακόμα και αν στο παρταλιασει. Προφανώς πονάς φριχτα. Η εναλλακτική ποια είναι; Να βάλεις αλάτι και πιπέρι στο λαιμό;

Έχω δει δαγκωμα σε πρόσωπο και την άψογη αποκατάσταση του τελικά από γναθοχειρουργους και πλαστικούς. Το σκυλί δαγκωσε και άρχισε να κάνει κινήσεις σαν να θέλει να σκίσει όπως και έσκισε.

Επίσης είχε σπάσει συντριπτικα την κάτω γναθο και τον πήχη του νεαρού άνδρα με τον οποίο τα έβαλε. Αλλά το παιδί έζησε. Αν δεν είχε βάλει το χέρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά υπάρχουν άνθρωποι που όταν τους τύχει κάτι ξαφνικά τα χάνουν όλα και άλλοι που διατηρούν την αυτοκυριαρχία τους και κάνουν ο,τι τους φωτίσει. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει όλοι να είναι έτσι ή αλλιώς.

 

Στα πλαίσια του topic προφανώς δεν έχει νόημα να μιλάμε για αυτούς που τα χάνουν, αν τα χάσεις τον ήπιες end of story. Για να γίνει κουβέντα είναι απαραίτητη προϋπόθεση ότι δεν τα έχασες.

 

Και για το χέρι, αυτό που λένε αρκετοί: εφόσον δεν είμαστε ninja, όταν μπλεχτούμε σε ανακατωσούρα δε θα βγούμε ατσαλάκωτοι. Οπότε χέρι γιατί ο,τιδήποτε άλλο είναι χειρότερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκπαιδευμενος σκυλος παντως, απ οτι βλεπω παει για χερι

1:20

Και σε δραση

 

http://www.imdb.com/title/tt1323045/?ref_=nv_sr_4

Προφανως και ο σκυλος της αστυνομιας δεν εχει εκπαιδευτει να πιανει λαιμο γιατι ο τυπος τωρα θα ηταν ετοιμος εκει στην πεδιαδα να ανοιξουν λακο...Εαν εχεις παρευρεθει σε εκπαιδευση σκυλου καταλαβαινεις τι εννοω.

 

Κανονικα σου ξαναλεω του το κοβεις εαν ορμαει σε λαιμους γιατι ειναι πολυ επικινδυνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως και ο σκυλος της αστυνομιας δεν εχει εκπαιδευτει να πιανει λαιμο γιατι ο τυπος τωρα θα ηταν ετοιμος εκει στην πεδιαδα να ανοιξουν λακο...Εαν εχεις παρευρεθει σε εκπαιδευση σκυλου καταλαβαινεις τι εννοω.

 

Κανονικα σου ξαναλεω του το κοβεις εαν ορμαει σε λαιμους γιατι ειναι πολυ επικινδυνο.

Yep, δε το λεγα για σενα συγκριμενα, πηγαινε στην συζητηση που εγινε στην δευτερη σελιδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Για αυτο παντοτε να κουβαλας ενα πακετακι με εστω 3-4 φετες γαλοπουλας/μπεικον/παριζας κλπ, για τετοιες περιπτωσεις. :-D

Μπας και δελεασεις τον σκυλο και γινεις φιλος του. Ή ακομα και αν δεν γινεις φιλος του, η πιθανοτητα να σε δαγκωσει μετα απο το φαγητο που του προσεφερες, μικραινει δραματικα νομιζω.

 

 Απο την αλλη για τα σκυλια υπαρχει ενας σιγουρος τροπος ακομα και αγελη αγριων αδεσποτων να ειναι να τα διωξεις απο μακρυα σου. Ενα πρασινο λειζερ τουλαχιστον 100 mW. Το εχω δοκιμασει πανω απο 20-30 φορες(σε περιπτωσεις που χρειαζονταν και οχι για πλακα για να "σπασω" πλακα με τα σκυλια) και παντα τα σκυλια γινονται καπνος αμα τους το στρεψεις στα ματια. Μια φορα μαλιστα οταν κατα το γυρισμο μου απο δασος για περπατημα με επιασε η νυχτα και συναντησα 5-6 αδεσποτα τσομπανοσκυλα που κινηθηκαν επιθετικα προς το μερος μου(ισως και δεν μου κανανε τιποτα βεβαια) μολις με ειδαν, μολις εβγαλα το λειζερ και το εστρεψα στα ματια 1-2 σκυλιων, αμεσως ολα αρχισαν να τρεχουν μακρυα μου.

Μια αλλη φορα οπου συναντησα παρομοια "αγελη" 15 περιπου αδεσποτων και με κακες διαθεσεις σκυλιων, το εκανα επισης αλλά το μόνο που καταφερνα ειναι να τα απομακρυνω 3-4 μετρα καθε φορα αλλα αυτα συνεχιζαν να γαυγιζουν και να στρεφονται προς το μερος μου, παροτι καθε φορα που τους το εστρεφα στα ματια αυτα απομακρυνονταν λιγο αλλά τελικα αποφασισα να αλλαξω δρομο. :-D

 Αυτο δεν ξερω καν πως γινεται αφου ξερω οτι τα σκυλια βλεπουν μόνο ασπρο, μαυρο, αποχρωσεις του γκρι, κιτρινο μπλε και αποχρωσεις αυτων, ενω το λειζερ ειναι καταπρασινο(εκπεμπει και στο υπεριωδες βεβαια αλλά νομιζω δεν το βλεπουν τα σκυλια αυτο το φασμα) αλλά προφανως το βλεπουν!

 

Οσο για τον λυκο γενικα αποφευγει σε καθε περιπτωση να πλησιασει τον ανθρωπο οποτε δυσκολα να σου επιτεθει. Εαν γινει αυτο για καποιον λογο(ποιον?) τοτε μια δυνατη κλωτσια, μπουνια, κλπ γρηγορα θα τον φοβισει και θα φυγει.

 

 

Οσο για το αρχικο ερωτημα αν ειναι δυνατον ενα ον οπως ο σκυλος(οποιαδηποτε ρατσα-ξερω οτι εχει κατι τεραστια) να μπορεσει "νικησει" εναν μεσο ενηλικα ανδρα. Κλωτσιες, μπουνιες σε καιρια σημεια(πχ ματια) και ο σκυλος θα απομακρυθει εστω και αν μας εχει καταφερει πολλαπλες οδυνηρες δαγκωματιες.

 

Ενας κτηνιατρος δε καποτε μου εχει πει οτι ενας τροπος να διαλυσεις οποιονδηποτε σκυλο ειναι να πιασεις τα 2 μπροστινα του ποδια και να τα ανοιξεις(προς τα εξω) αποτομα και αυτο του διαλυει την καρδια(δεν εχω ιδεα αν αληθευει αυτο παντως μου το ειχε πει ακριβως ετσι).

(βασικα ειναι πολυ πιο γελοιο αυτο που μου ειχε πει, οτι σε περιπτωση που χρειαστει να τα βαλω με εναν σκυλο, πρεπει να τον κανω να μου επιτεθει και την ωρα που πηδαει να με δαγκωσει να του πιασω τα 2 μπροστινα ποδια και να του τα ανοιξω αποτομα και θα πεθανει αφου θα καταστραφει η καρδια του. Το γελοιο της υποθεσης ειναι οτι το να ερθουν ολα βολικα και να το κανω αυτο ειναι σαν να περιμενεις να πετυχεις κουνουπι με βελακι και πολυ πιο ευκολο ειναι να παρω μια πετρα πχ και να του την πεταξω)


Εγω παντως αυτο δεν θα ηθελα να το δω εξαγριωμενο να ερχεται κατα πανω μου....... :-D   (ειναι γαματος ομως :-) )

 

 

Ε μιλαμε για σκυλια οχι για τερατα.

Παντως θα ειχε ενδιαφερον μια συναντηση αυτου του σκυλιου με τον 2.16 μετρων Great Khali οπου θα εκπροσωπουσε την ανθρωποτητα.

 

The-Great-Khali-the-great-khali-21835397

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καραβολιδα σε οποιοδηποτε σημειο του σωματος.

Οπως ειπαν πολλοι πιο πανω καποια δαγκωματα θα τα καταφερει

αλλα αν ειναι ζητημα ζωης η θανατου κλωτσας σαν αλλος

Ροναλντ Κουμαν και θα φυγει με σπασμενα μελη.

Τωρα αν το πεσιμο γινει σε ηλικιωμενο ατομο η γυναικα,

γενικα σε οσους δεν ειναι καλοι στις στημενες φασεις

ειναι πιο δυσκολο.

+1 σε οσους τονισαν οτι το κλειδι ειναι μη χεστεις εκεινη

την ωρα.Ανθρωποι εχουν επιβιωσει μερες ολοκληρες σε συντριμια κτιριων μετα απο σεισμους,απο 1 μονο λυκο-σκυλι

μπορεις να γλυτωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην θεωρία ολα είναι εύκολα !

Αν φτάσουμε εδώ όμως

 

38.jpg

Τότε δυσκολεύουν λιγάκι τα πράγματα !

Η ψυχραιμία είναι το παν για να την γλυτώσεις , όχι όμως για να το πλακώσεις στο ξύλο οκ έλεος !

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια αλλη λυση προτεινεις,να το συζητησεις μαζι του?

Εννοειται οτι στα λογια ειναι ευκολο συμφωνω σε αυτο.

Αν δεν μπορεις να φυγεις καπως πρεπει να αμυνθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Έχει πεθάνει απ' τα χέρια μου ένα τρελόσκυλο που μου επιτέθηκε πριν κάμποσα χρόνια. «Ζόρικου» μεγέθους. Αλλά δεν ήταν με τελείως γυμνά χέρια, βρήκα σιδερικό πίσω μου και το χρησιμοποίησα. Δε θα πω ότι "στρόφαρα" εκείνη τη στιγμή καθώς ήταν αντίδραση από ένστικτο τύπου "σκοτώνω ή πεθαίνω" - δεν υπήρχε χρόνος για στρατηγικές.

 

Για λύκο πάλι, δε νομίζω να την έβγαζα καθαρή, καθότι δεν είναι ποτέ μόνοι τους. Έρχεται όλη η αγέλη. Αν σε βάλουν στο μάτι πέθανες.

Location Ηράκλειο, Κρήτη

 

:P :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...