Προς το περιεχόμενο

Οι νέοι επεξεργαστές Intel Core i7-5775C και Core i5-5675C κυκλοφορούν 1η Ιουνίου. Ο πρώτος φτάνει τα 5.0GHz με αέρα


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1o αγοράκι μου, και η κουτσή μαρια ξέρει ότι οι σενσορες στους FX έχουν απόκλιση 10~20 βαθμούς.

2ο μου δείχνεις idle θερμοκρασίες , το pc το πείρα για δουλεία όχι για να το χέω idle..

 

Και εγώ εχω 4 pc αυτή τι στιγμή ( 3 με ιντελ 1 με amd ) so what ?

Απάντησα στον φιλο που λέει ότι θες cpu με 999 ευρο ..

Και οπος έγραψα και πιο πάνω FX των 80 = Pentium και όχι I3.. ffs.

 

Ναι γιατί είμαι μεγαλομέτοχος στην ιντελ , μπράβο!

Καμια αποκλιση δεν εχουνε. Αναφερεσαι στην λαθος τιμη που δινει οταν ειναι idle ΚΑΙ ΜΟΝΟ  η cpu.  Εαν ισχυε αυτο που λες το tjmax θα τοχαμε περασει κατα πολυ και θα κλαιγαμε για throtling καθε 1 δευτερολεπτο.

Όχι δεν μπορείς,αναγκάζεσαι αν θες να τον εκμεταλλευτείς.

Ναι αν πληρώνω 100% για έναν επεξεργαστή θέλω και να μου μετατρέπει αυτά τα χρήματα σε όσο μεγαλύτερο ποσοστό χρήσης με το τέλειο να είναι το 100%

 

Αν λοιπόν θεωρητικά έχεις cpu με 100% χρήση μόνο από ένα παιχνίδι και θέλεις να τρέξεις κάτι στο παρασκήνιο υπάρχουν τρόποι να μειώσεις την χρήση του παιχνιδιού με τους ποιο εύκολους να είναι το vsync και τα frame limiter και το κάνεις μόνο όταν το χρειάζεσαι,αλλά βέβαια αυτό είναι κακό, είναι πολύ καλύτερα να σου δίνει μόνο 50% αναγκαστικά  χωρίς να έχεις κανένα μα κανένα τρόπο να αυξήσεις την απόδοση ακόμα και αν δεν θες να τρέξεις τίποτα παράλληλα.

 

Μόνο όταν κάποιος έχει πλήρη άγνοια από υπολογιστές μπορεί να πιστέψει κάτι τέτοιο.

 

Καλά μάθε πρώτα τι είναι το bottleneck εσύ.

Βασικα αλλοι πρεπει να μαθουνε περι software,clusters, cores και scheduler. Ο FX φταιει που το game χρησιμοποιει 4 cores max θες να πεις? Μην τρελαθουμε.

Οπως αναφερθηκε σωστα οι κατοχοι i5 2400 και πανω και i7 2600 και πανω που ψαχνουν για σοβαρη αναβαθμιση θα περιμενουν(κυριως για χρηση παιχνιδιων γιατι για τους υπολοιπους ο 5820κ ειναι μια καλη προταση). Καλο για την τσεπη μας ειναι αλλωστε,μεχρι να γινουν mainstream Ddr4 μνημες και 6πυρηνοι Intel :D

 

Οσο για την Amd ας φροντιζε να εβγαζε αναλογους επεξεργαστες χωρις Module ψευτο πυρηνες κλπ και με λιγο χαμηλοτερη καταναλωση και θα ειχε σιγουρα μεγαλυτερη μεριδιο αγορας.

Παλι δεν θα ειχε μεγαλυτερο μεριδιο αγορας γιατι παλι θα αγοραζανε Intel τα funboys. Και δυστυχως ειναι περισσοτερα απο τους σοβαρους χρηστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια αποκλιση δεν εχουνε. Αναφερεσαι στην λαθος τιμη που δινει οταν ειναι idle ΚΑΙ ΜΟΝΟ η cpu. Εαν ισχυε αυτο που λες το tjmax θα τοχαμε περασει κατα πολυ και θα κλαιγαμε για throtling καθε 1 δευτερολεπτο.

 

Βασικα αλλοι πρεπει να μαθουνε περι software,clusters, cores και scheduler. Ο FX φταιει που το game χρησιμοποιει 4 cores max θες να πεις? Μην τρελαθουμε.

 

Παλι δεν θα ειχε μεγαλυτερο μεριδιο αγορας γιατι παλι θα αγοραζανε Intel τα funboys. Και δυστυχως ειναι περισσοτερα απο τους σοβαρους χρηστες.

Το μήνυμα μου ήταν για τον φίλο με τους 20 βαθμούς σε idle..

 

Μάλιστα..δλδ οι σοβαροί χρήστες αγοράζουν AMD ! Και μετά λες για funboys ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μήνυμα μου ήταν για τον φίλο με τους 20 βαθμούς σε idle..

 

Μάλιστα..δλδ οι σοβαροί χρήστες αγοράζουν AMD ! Και μετά λες για funboys ?

Οχι. Τα ιδια funboys υπαρχουν και στην αλλη πλευρα αλλα δεν νομιζω να αγγιζουν το νουμερο της μπλε. Οποτε παλι λιγοτερα sales θα εχει η AMD. Και ποπως εχω πει εχω περασει και απο τις 2. Ε τι να κανουμε στην δουλεια την δικια μου δε μου κανει η Intel (για την ακριβεια κανει αερα στον AMD, μην μου στεναχωριεσαι βρε ) . Αλλο αυτο ομως και αλλο να γραφονται μπουρδολογιες.

 

Οι σοβαροι χρηστες θα παρουν αυτο που κανει καλλιτερα ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ που θελουνε να κανουνε.Ειτε ειναι AMD ειτε Intel.

Και οχι δεν θεωρω σοβαρο χρηστη τον gamer. Αποψη μου.

 

Ερωτηση :Εσυ θεωρεις σοβαρο χρηστη (κι αντιστοιχα σοβαρο τον πωλητη και το καταστημα που το κανει) ο οποιος αγοραζει μηχανημα 1000 ευρω με onboard καρτα γραφικων (οχι APU) χωρις GPU ξεχωριστη γιατι ετσι του ειπε ο πωλητης , οτι ειναι imba γιατι εχει Intel?.  Και μετα σε περνει τηλεφωνο και σε ρωταει 1000 ευρω και δε μπορω να παιξω wtf? Δυστυχως η πλειοψηφεια ετσι ειναι και μην το αρνηθεις. Και βλεπεις Intel πωλησεις στον θεο γιατι? μα ειναι Trendy!

 

Τον funboysmo τον δημιουργει ο κατασκευαστης και ο πωλητης απλα πραγματα και ξεκαθαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οχι. Τα ιδια funboys υπαρχουν και στην αλλη πλευρα αλλα δεν νομιζω να αγγιζουν το νουμερο της μπλε. Οποτε παλι λιγοτερα sales θα εχει η AMD. Και ποπως εχω πει εχω περασει και απο τις 2. Ε τι να κανουμε στην δουλεια την δικια μου δε μου κανει η Intel (για την ακριβεια κανει αερα στον AMD, μην μου στεναχωριεσαι βρε ) . Αλλο αυτο ομως και αλλο να γραφονται μπουρδολογιες.

 

Οι σοβαροι χρηστες θα παρουν αυτο που κανει καλλιτερα ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ που θελουνε να κανουνε.Ειτε ειναι AMD ειτε Intel.

Και οχι δεν θεωρω σοβαρο χρηστη τον gamer. Αποψη μου.

 

Ερωτηση :Εσυ θεωρεις σοβαρο χρηστη (κι αντιστοιχα σοβαρο τον πωλητη και το καταστημα που το κανει) ο οποιος αγοραζει μηχανημα 1000 ευρω με onboard καρτα γραφικων (οχι APU) χωρις GPU ξεχωριστη γιατι ετσι του ειπε ο πωλητης , οτι ειναι imba γιατι εχει Intel?.  Και μετα σε περνει τηλεφωνο και σε ρωταει 1000 ευρω και δε μπορω να παιξω wtf? Δυστυχως η πλειοψηφεια ετσι ειναι και μην το αρνηθεις. Και βλεπεις Intel πωλησεις στον θεο γιατι? μα ειναι Trendy!

 

Τον funboysmo τον δημιουργει ο κατασκευαστης και ο πωλητης απλα πραγματα και ξεκαθαρα.

Μόνος σου το λες, καλύτερα την δουλεία.. 
Πες μου ένα πράγμα που κάνουν καλύτερα οι AMD απο τους intel ,
έκτος του ότι είναι πιο οικονομική λύση (VFM)  ? Επιδόσεις ? Κατανάλωση ? 
 
Συμφωνώ μαζί σου στο 2ο κομμάτι, 
1ο Δεν βάζω όλους τους πωλητές στο ίδιο τσουβάλι , αλλα αν υπάρχει κάποιος σοβαρός, δεν τον έχω συναντήσει ακόμα
2ο Όχι δεν είναι σοβαρός χρηστης  , άπλα δεν γνωρίζει . Οποτε τον εκμεταλλεύονται , αυτό συμβαίνει σε όλους τους κλάδους. 
3ο Πρέπει να σταματήσετε ( γενικά όχι μονό εσύ ) την καραμέλα με τα 1000 ευρο. Mε 1000-1100 παίρνεις ολοκληρωμένο PC με ι7 και GPU.
 
Των  funboysmo τον δημιουργεί ο χρήστης, Παίρνεις κάτι μονο και μονο επειδή έχει ένα logo.
Προσωπικά αλλάζω cpu κάθε 4-5 χρονιά, όταν είναι να πάρω θα πάρω το καλύτερο που μου επιτρέπει το budget και όχι το καλύτερο VFM που είναι οι AMD ( τώρα ) . 
θα μου πεις για ~20-30% αξίζει να δώσεις ~100 ευρο παραπάνω ?  Για μενα ναι, για αλλους οχι ..
Επεξ/σία από IntelInside
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να χαλαρώσουμε το κλίμα, αν κάποιος τον χειμώνα κρυώνει και δεν μπορεί να ζεσταθεί μπορεί να έρθει να πάρει αγκαλίτσα τον Core 2 Quad μου [Q8400] για να ζεσταθεί, όπως κι εγώ.

 

Προτεραιότητα θα έχουν οι γυναίκες [τα βρίσκουμε στις αναλογίες]. :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και πολλά χρόνια διακρίνω τους amd χρήστες να το παίζουν επιστήμονες στο είδος και να νομίζουν οτι όλοι οι άλλοι είναι κορόιδα που δώσανε ένα μικρό ποσό παραπάνω για κάτι που αλλάζουμε πλέον ανα 3 χρόνια το λιγότερο και που είναι τεχνολογικά ανώτερο.Η πραγματικότητα είναι οτι η amd έχει χάσει την μπάλα εδώ και πολλά χρόνια και το μόνο που έχει να προσφέρει είναι ένα φτηνότερο σύστημα με λιγότερες επιδόσεις και υψηλότερη κατανάλωση.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για να χαλαρώσουμε το κλίμα, αν κάποιος τον χειμώνα κρυώνει και δεν μπορεί να ζεσταθεί μπορεί να έρθει να πάρει αγκαλίτσα τον Core 2 Quad μου [Q8400] για να ζεσταθεί, όπως κι εγώ.

 

Προτεραιότητα θα έχουν οι γυναίκες [τα βρίσκουμε στις αναλογίες]. :D

Προσεχε τα λογια σου....θα σε πεταξουνε απο το club....εισαι ανεδης και ψευδεσαι!

 

Εδώ και πολλά χρόνια διακρίνω τους amd χρήστες να το παίζουν επιστήμονες στο είδος και να νομίζουν οτι όλοι οι άλλοι είναι κορόιδα που δώσανε ένα μικρό ποσό παραπάνω για κάτι που αλλάζουμε πλέον ανα 3 χρόνια το λιγότερο και που είναι τεχνολογικά ανώτερο.Η πραγματικότητα είναι οτι η amd έχει χάσει την μπάλα εδώ και πολλά χρόνια και το μόνο που έχει να προσφέρει είναι ένα φτηνότερο σύστημα με λιγότερες επιδόσεις και υψηλότερη κατανάλωση.  

 

 

Μόνος σου το λες, καλύτερα την δουλεία.. 
Πες μου ένα πράγμα που κάνουν καλύτερα οι AMD απο τους intel ,
έκτος του ότι είναι πιο οικονομική λύση (VFM)  ? Επιδόσεις ? Κατανάλωση ? 
 
Συμφωνώ μαζί σου στο 2ο κομμάτι, 
1ο Δεν βάζω όλους τους πωλητές στο ίδιο τσουβάλι , αλλα αν υπάρχει κάποιος σοβαρός, δεν τον έχω συναντήσει ακόμα
2ο Όχι δεν είναι σοβαρός χρηστης  , άπλα δεν γνωρίζει . Οποτε τον εκμεταλλεύονται , αυτό συμβαίνει σε όλους τους κλάδους. 
3ο Πρέπει να σταματήσετε ( γενικά όχι μονό εσύ ) την καραμέλα με τα 1000 ευρο. Mε 1000-1100 παίρνεις ολοκληρωμένο PC με ι7 και GPU.
 
Των  funboysmo τον δημιουργεί ο χρήστης, Παίρνεις κάτι μονο και μονο επειδή έχει ένα logo.
Προσωπικά αλλάζω cpu κάθε 4-5 χρονιά, όταν είναι να πάρω θα πάρω το καλύτερο που μου επιτρέπει το budget και όχι το καλύτερο VFM που είναι οι AMD ( τώρα ) . 
θα μου πεις για ~20-30% αξίζει να δώσεις ~100 ευρο παραπάνω ?  Για μενα ναι, για αλλους οχι ..

 

Ποια καραμελα?αφου τοσο της το πασαρε το τουβλο-x.

 

Εαν ητανε η διαφορα 100 ευρω με αθξηση επιδοσεων  20-30% θα πηγαινα πασο φιλε. Ελα ομως που δεν ειναι τοσο οτι και να λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ποια καραμελα?αφου τοσο της το πασαρε το τουβλο-x.

 

Εαν ητανε η διαφορα 100 ευρω με αθξηση επιδοσεων  20-30% θα πηγαινα πασο φιλε. Ελα ομως που δεν ειναι τοσο οτι και να λες.

 

Τελικά είσαι αστείος και εσύ ..

Και τι με ενδιαφέρει ρε φίλε πόσο πουλάει το πλαίσιο τα τούβλα του ?

Αν κοιτάξεις το θέμα λέει για Intel CPUs όχι για τιμές έτοιμων συστημάτων από το πλαίσιο .. FFS

 

Οι σοβαροι χρηστες θα παρουν αυτο που κανει καλλιτερα ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ που θελουνε να κανουνε.Ειτε ειναι AMD ειτε Intel.

Και οχι δεν θεωρω σοβαρο χρηστη τον gamer. Αποψη μου.

Ακόμα περιμένω να μου πεις τι κάνει καλύτερα ένας AMD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αρχίζουν να βγαίνουν τα πρώτα reviews http://www.tomshardware.com/reviews/intel-core-i7-5775c-i5-5675c-broadwell,4169.html

 

Πολύ μεγάλη βελτίωση στην igpu κυρίως (αν τα νούμερα είναι σωστά). Φαίνεται να πλησιάζει επιδόσεις επιπέδου gtx750.Κάποια γερμανικά sites αναφέρουν +30$ στη τιμή και του i5 και του i7.

 

 

 

14-IGP-Bioshock-Infinite.png

15-IGP-Half-Life-2.png

17-IGP-GTA-V.png

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα για τον χειμώνα βολεύουν,εγώ έχω τον FX 9590 παίζω όλα τα games στο Ultra και με ζεσταίνει ταυτόχρονα τις κρύες μέρες του χειμώνα,και τον αγόρασα 190 euro λολ

 Τι καλοριφέρ και μαλακίες!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...