Προς το περιεχόμενο

Οι νέοι επεξεργαστές Intel Core i7-5775C και Core i5-5675C κυκλοφορούν 1η Ιουνίου. Ο πρώτος φτάνει τα 5.0GHz με αέρα


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Server με 4770 και 60% load βαραει 60+ για πλακα. Και μην πεις οτι εχεις καλλιτερο κλιματισμο στο σπιτι σου απο ενα datacenter γιατι θα πεθανουμε. Στον 8350 με την ιδια χρηση δεν περναω τους 45.

Καλύτερο κλιματισμό δεν θα έχει στο σπίτι του αλλά φαντάζομαι θα έχει καλύτερη ψύκτρα από την εργοστασιακή. Άρα δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Εγώ στον 4770K κλοκαρισμένο έχω 70-72 βαθμούς με stress tests.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλύτερο κλιματισμό δεν θα έχει στο σπίτι του αλλά φαντάζομαι θα έχει καλύτερη ψύκτρα από την εργοστασιακή. Άρα δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Εγώ στον 4770K κλοκαρισμένο έχω 70-72 βαθμούς με stress tests.

2015_05_19_15_49_27_Core_Temp_1_0_RC6.jp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο φίλε !! Τελικά όπως τα λες είναι, οι AMD δεν είναι θερμάστρες αλλα air-condition. Σου δείχνει 24c πιο κάτω από θερμοκρασία δωματίου ε .. Ότι πρέπει για το καλοκαίρι ..

Το μπλα μπλα μπλα και το fact ειναι ολα τα λεφτα.

Χαχα καλα αγορακι μου με τετοιο name δεν χρειαζετε να πω τπτ, το κομπλεξ σε ολο το μεγαλειο του, αληθεια για πες μας, last generation i7 τι θερμοκρασιες εχουν??? (δεν εχω μονο amd εδω μεσα, κομπλεξικο μου fanboy) Επισης για το γαμωτο, 20 βαθμους ειχε εδω μεσα. Αν εσυ μενεις σε φουρνο αλλο προβλημα αυτο.

 

 

Αν αγόρασες τέτοια cpu για να τον έχεις με 12% χρήση τότε κάτι δεν κατάλαβες καλά.

( ...You're not doing it right)

Ναι ξεχασα οτι πρεπει να χω το pc μου στο 80% οταν γραφω comments στο ιντερνετ....ή οτι πρεπει να τρεχω 3ds max και Unreal Engine 4 ολη μερα... αντε για να μην σου χαλασω το χατιρι, http://prntscr.com/76ying<--- Παιζοντας Gta V με 26 βαθμους στο δωματιο.

 

Τωρα οi fanboys δεν πα να λετε, και intel εχω παρει και AMD. Καθηστε εκει με το κομπλεξ κ μετρατε διαφορες 5fps να νιωσει καλυτερα αυτο που εχετε στο βρακακι σας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ξεχασα οτι πρεπει να χω το pc μου στο 80% οταν γραφω comments στο ιντερνετ.

Όταν μιλάει όμως κάποιος για μεγάλες θερμοκρασίες προφανώς και δεν μιλάει για τέτοιες περιπτώσεις όπου είναι idle.

 

 

Αυτό είναι όλο στο GTA 5; Πληρώνεις για 8 πυρήνες και παίρνεις απόδοση για 4;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μιλάει όμως κάποιος για μεγάλες θερμοκρασίες προφανώς και δεν μιλάει για τέτοιες περιπτώσεις όπου είναι idle.

 

 

Αυτό είναι όλο στο GTA 5; Πληρώνεις για 8 πυρήνες και παίρνεις απόδοση για 4;;; 

Οχι πληρωνω στα μισα λεφτα απο εναν 4πυρηνο i7,και εχω και 8cores για να μπορω να δουλεψω τα εργαλεια μου, αλλα μαλλον για εσενα PC = video games. Συγνωμη αλλα κ παλι χανεις την ουσια, οπως βλεπεις δεν δουλευουν μονο 4 core, κ ως γνωστον, το DX11 δεν εχει κ το καλυτερο multicore performance, για αυτο βγαινει καινουριο API (dx12) που εκμεταλευετε καλυτερα τα multicore CPU. K προφανως μπορω να εκμεταλευτω αλλιως τα 8 core, μπορω να εχω οτι θελω στο background να τρεχει, βλεπε obs stream, recording etc, κ να μην καταλαβω και πολλα στο gameplay. Και ναι αυτο ειναι ολο στο GTA V. Τι ηθελες δλδ, να τρεχει στο 100% το cpu??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μιλάει όμως κάποιος για μεγάλες θερμοκρασίες προφανώς και δεν μιλάει για τέτοιες περιπτώσεις όπου είναι idle.

 

 

Αυτό είναι όλο στο GTA 5; Πληρώνεις για 8 πυρήνες και παίρνεις απόδοση για 4;;; 

 

Εδωσε ss απο θερμοκρασιες και ειδες τα fps? προς Θεου λυπησου μας.

55% usage βλεπω εαν ειχε 100% θα ηταν bottleneck, τελος παντων για θερμοκρασιες το εστειλε το παλικαρι.

Αντε τωρα κατσε στο γιωτα3 και δες μερικα νηματα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχουν iris pro πάνω δικαιολογούν κάπως το παραπάνω κόστος.Μάλλον δεν βγαίνουν τελικά ως αντικαταστάτες των 4690κ/4790κ.

Όχι και πάλι όχι, γιατί με 100 δολλάρια αγοράζεις εξωτερική κάρτα καλύτερη από την iris pro

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με εναν Pentium  κανεις την δουλια που κανεις με τον FX των 80ευρο, δεν χρειαζεσαι τον i7-9999QDXPITSIOUNIAOUGAV των 999.. Ιδια χρηματα θα δωσεις..

εχω μηχανήματα και με intel και με amd... ξέρω πολύ καλά τι επιδόσεις έχει η κάθε cpu (από αυτές που έχω)... αυτό που λες απλά δεν ισχύει intel fan boy.. για να χτυπήσεις fx των 80 θέλεις i3 των 130 τουλάχιστον.... δυστυχώς...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα σπαντας στον IntelInside και τον Elf, τι να σου πω χάνεις τα λογια σου. Με τέτοιο nick ο ένας και ιστορικό ο άλλος τα λόγια είναι περιττά.

BTW πριν λίγες μέρες είχα μια μικρή αντιπαράθεση με την χρήση του Z97 και ορίστε με τις υγειες μας. 100€ πάνω με λιγότερα MHz αλλά με αμφίβολο oc στα 5.

Βρε δε πάνε να κουρευτούν λέω εγώ.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι και πάλι όχι, γιατί με 100 δολλάρια αγοράζεις εξωτερική κάρτα καλύτερη από την iris pro

 

Δεν είπα οτι αξίζουν τα +100$.Είπα οτι τα δικαιολογούν.Δε ξέρω για ποιους αποτελεί καλή δικαιολογία αλλά φαντάζομαι για να τους κυκλοφορεί η intel θα υπάρχει και η αντίστοιχη αγορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα καλα αγορακι μου με τετοιο name δεν χρειαζετε να πω τπτ, το κομπλεξ σε ολο το μεγαλειο του, αληθεια για πες μας, last generation i7 τι θερμοκρασιες εχουν??? (δεν εχω μονο amd εδω μεσα, κομπλεξικο μου fanboy) Επισης για το γαμωτο, 20 βαθμους ειχε εδω μεσα. Αν εσυ μενεις σε φουρνο αλλο προβλημα αυτο.

 

 

Ναι ξεχασα οτι πρεπει να χω το pc μου στο 80% οταν γραφω comments στο ιντερνετ....ή οτι πρεπει να τρεχω 3ds max και Unreal Engine 4 ολη μερα... αντε για να μην σου χαλασω το χατιρι, http://prntscr.com/76ying<--- Παιζοντας Gta V με 26 βαθμους στο δωματιο.

 

Τωρα οi fanboys δεν πα να λετε, και intel εχω παρει και AMD. Καθηστε εκει με το κομπλεξ κ μετρατε διαφορες 5fps να νιωσει καλυτερα αυτο που εχετε στο βρακακι σας.

1o αγοράκι μου, και η κουτσή μαρια ξέρει ότι οι σενσορες στους FX έχουν απόκλιση 10~20 βαθμούς.

2ο μου δείχνεις idle θερμοκρασίες , το pc το πείρα για δουλεία όχι για να το χέω idle..

 

εχω μηχανήματα και με intel και με amd... ξέρω πολύ καλά τι επιδόσεις έχει η κάθε cpu (από αυτές που έχω)... αυτό που λες απλά δεν ισχύει intel fan boy.. για να χτυπήσεις fx των 80 θέλεις i3 των 130 τουλάχιστον.... δυστυχώς...

Και εγώ εχω 4 pc αυτή τι στιγμή ( 3 με ιντελ 1 με amd ) so what ?

Απάντησα στον φιλο που λέει ότι θες cpu με 999 ευρο ..

Και οπος έγραψα και πιο πάνω FX των 80 = Pentium και όχι I3.. ffs.

 

Τώρα σπαντας στον IntelInside και τον Elf, τι να σου πω χάνεις τα λογια σου. Με τέτοιο nick ο ένας και ιστορικό ο άλλος τα λόγια είναι περιττά.

BTW πριν λίγες μέρες είχα μια μικρή αντιπαράθεση με την χρήση του Z97 και ορίστε με τις υγειες μας. 100€ πάνω με λιγότερα MHz αλλά με αμφίβολο oc στα 5.

Βρε δε πάνε να κουρευτούν λέω εγώ.....

Ναι γιατί είμαι μεγαλομέτοχος στην ιντελ , μπράβο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

K προφανως μπορω να εκμεταλευτω αλλιως τα 8 core, μπορω να εχω οτι θελω στο background να τρεχει, βλεπε obs stream, recording etc, κ να μην καταλαβω και πολλα στο gameplay. Και ναι αυτο ειναι ολο στο GTA V. Τι ηθελες δλδ, να τρεχει στο 100% το cpu??

Όχι δεν μπορείς,αναγκάζεσαι αν θες να τον εκμεταλλευτείς.

Ναι αν πληρώνω 100% για έναν επεξεργαστή θέλω και να μου μετατρέπει αυτά τα χρήματα σε όσο μεγαλύτερο ποσοστό χρήσης με το τέλειο να είναι το 100%

 

Αν λοιπόν θεωρητικά έχεις cpu με 100% χρήση μόνο από ένα παιχνίδι και θέλεις να τρέξεις κάτι στο παρασκήνιο υπάρχουν τρόποι να μειώσεις την χρήση του παιχνιδιού με τους ποιο εύκολους να είναι το vsync και τα frame limiter και το κάνεις μόνο όταν το χρειάζεσαι,αλλά βέβαια αυτό είναι κακό, είναι πολύ καλύτερα να σου δίνει μόνο 50% αναγκαστικά  χωρίς να έχεις κανένα μα κανένα τρόπο να αυξήσεις την απόδοση ακόμα και αν δεν θες να τρέξεις τίποτα παράλληλα.

 

Μόνο όταν κάποιος έχει πλήρη άγνοια από υπολογιστές μπορεί να πιστέψει κάτι τέτοιο.

 

55% usage βλεπω εαν ειχε 100% θα ηταν bottleneck,

Καλά μάθε πρώτα τι είναι το bottleneck εσύ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως αναφερθηκε σωστα οι κατοχοι i5 2400 και πανω και i7 2600 και πανω που ψαχνουν για σοβαρη αναβαθμιση θα περιμενουν(κυριως για χρηση παιχνιδιων γιατι για τους υπολοιπους ο 5820κ ειναι μια καλη προταση). Καλο για την τσεπη μας ειναι αλλωστε,μεχρι να γινουν mainstream Ddr4 μνημες και 6πυρηνοι Intel :D

 

Οσο για την Amd ας φροντιζε να εβγαζε αναλογους επεξεργαστες χωρις Module ψευτο πυρηνες κλπ και με λιγο χαμηλοτερη καταναλωση και θα ειχε σιγουρα μεγαλυτερη μεριδιο αγορας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν μπορείς,αναγκάζεσαι αν θες να τον εκμεταλλευτείς.

Ναι αν πληρώνω 100% για έναν επεξεργαστή θέλω και να μου μετατρέπει αυτά τα χρήματα σε όσο μεγαλύτερο ποσοστό χρήσης με το τέλειο να είναι το 100%

 

WOW!!! καμια επαφη ομως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...