Προς το περιεχόμενο

Λάπτοπ με ubuntu


dimitrisrs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Ελλάδα ποτέ δεν ήταν πρότυπο εκπαίδευσης, υπάρχουν όμως χώρες/πόλεις που έχουν υιοθετήσει το ανοιχτό λογισμικό και στην εκπαίδευση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το δούμε αναλογικά νομίζω πως ισχύει...Μπορεί τα τελευταία χρόνια να έχει αυξηθεί η δημοτικότητα του Linux και ιδιαίτερα στο μέσο χρήστη αλλά να σου πω την αλήθεια όσο αναφορά ελλάδα και όσα σχολεία/εκπαιδευτικά ιδρύματα ξέρω πολύ λίγα χρησιμοποιούν linux. Ειδικά σε σχολέια μόνο αν πάρει καμιά πρρωτοβουλία κανένας καθηγητής και ακόμα και στα ΑΕΙ/ΤΕΙ πληροφορικής το linux μονο για το μάθημα του Unix βλέπω να χρησιμοποιήται. Και ας μην ξεχνάμε και τη συμφωνία με την MS για τη δωρεάν διάθεση των προιόντων της στους φοιτητές.

Γενικά αν μυρίζονταν οι εταιρείες πως έχει λεφτά το πράμα για το linux στάνταρ θα διέθεταν και τα προιόντα τους εκεί. Κάτι πάει να γίνει σιγά σιγά(βλέπε καινούργια games πχ) αλλά νομίζω πως έχει πολύ δρόμο ακόμα...

 

 

Σκοπεύω να ανοίξω νέο θέμα για να συζητάμε την πιθανή χρήση διανομών Linux στην εκπαίδευση και σε μικρές επιχειρήσεις, απλά δεν πιστεύω ότι θα έχει επαρκή συμμετοχή. Εγώ πάντως καλύπτομαι πλήρως, αν εξαιρέσει κανείς τα προβλήματα που προανέφερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι λιγο παλιο σχετικα και 2πυρηνο και οι γνωσεις στο Linux λιγες αλλα  δοκιμασα και drivers απο Nvidia και απο Intel microcode  για τον P8600, αλλα εκει χτυπαει συνεχεια 65-75C. Το κακο ειναι οτι μ αρεσει το ubuntu. μηπως αν δοκιμασω καμια πιο παλια διανομη (12.04)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι και ο πιο ειδικός αλλά λογικά αν το πρόβλημα είναι στους drivers της κάρτας γραφικών έχεις περισσότερες ελπίδες να σου δουλέψει με όσο το δυνατόν πιο φρέσκια διανομή. Μια άλλη ιδέα είναι αν μπορείς να απενεργοποιήσεις την κάρτα γραφικών από το BIOS αλλά δεν ξέρω αν θέλεις να μπεις σε αυτή τη διαδικασία.

 

Ποιό ακριβώς μοντέλο έχεις; (υπάρχουν πολλά HP dv5)

Μητρική-επεξεργαστή-μνήμη RAM;

Λογικά πάντως δεν είναι πολύ παλιό και θα τρέχει μια χαρά (με εξαίρεση το θέμα με τις κάρτες γραφικών). Προσωπικά έκαψα την τελευταία μου κάρτα γραφικών (από κακή ψύξη) πριν από 8-9 χρόνια και από τότε δεν ξαναγόρασα μηχάνημα με κάρτα γραφικών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι και ο πιο ειδικός αλλά λογικά αν το πρόβλημα είναι στους drivers της κάρτας γραφικών έχεις περισσότερες ελπίδες να σου δουλέψει με όσο το δυνατόν πιο φρέσκια διανομή. Μια άλλη ιδέα είναι αν μπορείς να απενεργοποιήσεις την κάρτα γραφικών από το BIOS αλλά δεν ξέρω αν θέλεις να μπεις σε αυτή τη διαδικασία.

 

Ποιό ακριβώς μοντέλο έχεις; (υπάρχουν πολλά HP dv5)

Μητρική-επεξεργαστή-μνήμη RAM;

Λογικά πάντως δεν είναι πολύ παλιό και θα τρέχει μια χαρά (με εξαίρεση το θέμα με τις κάρτες γραφικών). Προσωπικά έκαψα την τελευταία μου κάρτα γραφικών (από κακή ψύξη) πριν από 8-9 χρόνια και από τότε δεν ξαναγόρασα μηχάνημα με κάρτα γραφικών...

Το 1145ev    http://support.hp.com/gb-en/document/c01608622 - Intel P8600 2.4,    ram 4G,  μητρικη  Intel cantiga PM45 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ανακεφαλαιώνω:

Laptop: HP dv5 1145ev

CPU: Intel P8600 2.4 (Core 2 Duo)

RAM: 4GiB

MB: Intel cantiga PM45

Κάρτα γραφικών: nvidia 9600gt (με οδηγούς από nvidia)

Πρόβλημα: "ζεσταίνεται και αργεί αρκετά"

 

Δεν είναι και ότι πιο φρέσκο ως μηχάνημα αλλά είναι δεν είναι και για πέταμα. Πιθανώς να μην μπορεί να σηκώσει ο επεξεργαστής το Ubuntu με το βαρύ γραφικό του περιβάλλον (Unity) παρόλο που η RAM είναι μάλλον ΟΚ. Πάντως, σύμφωνα με τη σελίδα αυτή: https://help.ubuntu.com/community/Installation/SystemRequirements δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα (το μηχάνημά σου είναι πολύ πάνω από τις προδιαγραφές). Για σιγουριά θα έλεγα να δοκιμάσεις και κάτι πιο ελαφρύ, όπως για παράδειγμα το Xubuntu που είμαι 100% σίγουρος ότι θα τρέχει απροβλημάτιστα με αυτό το μηχάνημα.

 

Όσο για το πρόβλημα με την υπερθέρμανση: η κάρτα γραφικών είναι αρκετά παλιά και όλες οι αναφορές που βρίσκω στο internet είτε αναφέρουν προβλήματα αλλά οι αναφορές αυτές είναι από το 2008 ή το 2009 οπότε θεωρώ ότι με τους νεότερους πυρήνες που έχουν κυκλοφορήσει από τότε δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα, είτε αναφέρουν την απουσία προβλημάτων (δες για παράδειγμα εδώ: http://www.linux.com/directory/Peripherals/video-devices/nvidia-corporation-g94-geforce-9600-gt).

 

Επειδή δεν ξέρω και πολλά από κάρτες γραφικών για να σε βοηθήσω, καλύτερα να μιλήσει κάποιος άλλος. Πάντως και παρόλο που ο Nvidia οδηγός που έκανες λινκ (http://www.nvidia.com/download/driverResults.aspx/81761/en-us) φαίνεται να είναι ο σωστός (η 9600GT εμφανίζεται στα υποστηριζόμενα προϊόντα) προτείνω να κάνεις την εγκατάσταση του οδηγού μέσα από το Ubuntu με την κανονική διαδικασία (δες για παράδειγμα εδώ: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1100986).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το λιγο που το δοκιμασα απο usb φενεται γριγορο και ελαφρυ, στο δισκο δεν ξερω τι θα κανει. Παντως και το ubuntu και το xubuntu 15.04 οταν κανω εγκατασταση την καρτα γραφικων μου βγαζει  ACPI PPC Probe failed. Starting version 219. Τι ειναι αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....λίγο υπερβολικά τα ακούω όλα αυτά ,περί θερμοκρασιών στα υπολογιστάκια με λίνουξ.....δουλεύω εδώ και χρόνια τα πάντα και

δεν παρατήρησα ποτέ τίποτα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...