Προς το περιεχόμενο

Λάπτοπ με ubuntu


dimitrisrs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. Δοκίμασα να βάλω ubuntu στο λάπτοπ μου (Hp dv5) αρκετές φορές και μου κάνει τα εξής, ζεσταίνεται και αργεί αρκετά. Γιατί το κάνει? Δεν έχω και αρκετές γνώσεις στο linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σχέση αν έχεις windows ή linux πρέπει να ανοίξεις να καθαρίσεις το laptop σου απο σκόνες και το ανεμιστηράκι και αν έχεις τις γνώσεις να βάλεις και καινούργια πάστα στον επεξεργαστή , επίσης η αγορά μιας βάσης με ανεμιστήρες θα βοήθαγε.

 

Μήν κάνεις τιποτα απο τα παραπάνω ομως αν δεν έχεις τις γνώσεις καλύτερα να το δώσεις σε καποιον που ξέρει να στο κάνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανή η υπερθέρμανση της κάρτας γραφικών από κακή διαχείρηση των drivers. Ποια κάρτα γραφικών έχεις και ποιους drivers έχεις περάσει;

 

Δεν έχει σχέση αν έχεις windows ή linux πρέπει να ανοίξεις να καθαρίσεις το laptop σου απο σκόνες και το ανεμιστηράκι και αν έχεις τις γνώσεις να βάλεις και καινούργια πάστα στον επεξεργαστή , επίσης η αγορά μιας βάσης με ανεμιστήρες θα βοήθαγε.

 

Μήν κάνεις τιποτα απο τα παραπάνω ομως αν δεν έχεις τις γνώσεις καλύτερα να το δώσεις σε καποιον που ξέρει να στο κάνει

Αν όντως βρίσκεται εκεί το πρόβλημα μπορεί απλά να αγοράσει ένα φυσητήρι και να φυσίξει σε κάποια χαραμάδα του laptop, αγόρασα ένα (με 7€ νομίζω) πριν λίγους μήνες και έπεσε η θερμοκρασία στο laptop γύρω στους 20 βαθμούς κελσίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σχέση αν έχεις windows ή linux πρέπει να ανοίξεις να καθαρίσεις το laptop σου απο σκόνες και το ανεμιστηράκι και αν έχεις τις γνώσεις να βάλεις και καινούργια πάστα στον επεξεργαστή , επίσης η αγορά μιας βάσης με ανεμιστήρες θα βοήθαγε.

 

Μήν κάνεις τιποτα απο τα παραπάνω ομως αν δεν έχεις τις γνώσεις καλύτερα να το δώσεις σε καποιον που ξέρει να στο κάνει

Τα έχω κάνει όλα αυτά. Με τα win 7 και λίγο undervolting δουλεύει οκ. Λέω μήπως του πέφτουν βαριά?

Πιθανή η υπερθέρμανση της κάρτας γραφικών από κακή διαχείρηση των drivers. Ποια κάρτα γραφικών έχεις και ποιους drivers έχεις περάσει;

nvidia 9600gt και οδηγούς αυτούς  http://www.nvidia.com/download/driverResults.aspx/81761/en-us

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέμα με τις θερμοκρασίες έχω κι εγω σε όλους τους υπολογιστές που τρέχουν linux, και είναι αρκετοί. Στους σταθερούς (όλοι AMD Athlon X3), όταν μπαίνω με windows 7 δεν ακούω καν τα fans. Οταν τρεχω διανομες, τα fans δουλευουν δυνατα ασταματητα. Στους φορητους, ειναι απολυτα αισθητη η διαφορα και στο σασι, το οποιο ειναι πολυ πιο ζεστο ενω τα ανεμιστηρακια δουλευουν συνεχεια απο την ωρα που βγαινει το login screen.

 

Εκει ομως που γινεται εντονο το "προβλημα" ειναι στις σελιδες που εχουν flash, πχ facebook games και zoo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και εγώ θέμα με θερμοκρασίες-θορυβώδη ανεμιστηράκια σε ubuntu (sony vaio vpceb1s1e). Μάλλον το θέμα είναι με τους Drivers της κάρτας γραφικών (Radeon HD 5650) αλλά δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ με το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και εγώ θέμα με θερμοκρασίες-θορυβώδη ανεμιστηράκια σε ubuntu (sony vaio vpceb1s1e). Μάλλον το θέμα είναι με τους Drivers της κάρτας γραφικών (Radeon HD 5650) αλλά δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ με το θέμα.

 

Και τώρα θα υπάρξουν κάποιοι που θα μας βγάλουν τρελούς ή δεν θα μπουν καν στον κόπο να απαντήσουν γιατί θα θεωρηθούμε τρολ.

 

Πέραν αυτού, τουλάχιστον για εμένα το linux αποτελεί το καλύτερο και πιο όμορφο λειτουργικό σύστημα και απλά έχω αποδεχτεί οποιαδήποτε "τσαλιμάκια" μου κάνει, από τη στιγμή που δεν μου δημιουργεί σοβαρό πρόβλημα στη δουλειά μου. Έτσι κι αλλίως, τέλειο λειτουργικό δεν υπάρχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τώρα θα υπάρξουν κάποιοι που θα μας βγάλουν τρελούς ή δεν θα μπουν καν στον κόπο να απαντήσουν γιατί θα θεωρηθούμε τρολ.

 

Πέραν αυτού, τουλάχιστον για εμένα το linux αποτελεί το καλύτερο και πιο όμορφο λειτουργικό σύστημα και απλά έχω αποδεχτεί οποιαδήποτε "τσαλιμάκια" μου κάνει, από τη στιγμή που δεν μου δημιουργεί σοβαρό πρόβλημα στη δουλειά μου. Έτσι κι αλλίως, τέλειο λειτουργικό δεν υπάρχει. 

 

Εννοειται οτι το Linux δε το αλλαζουμε με τπτ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους drivers δεν φταίει το λειτουργικό αλλά οι εταιρείες(nvidia,amd), εάν έχεις θέματα με θερμοκρασίες δυστηχώς η καλύτερη λύση είνα linux σε VM μέσα απο τα παράθυρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουδεποτε ειχα θεμα με θερμοκρασιες στο linux. Σε desktop (intel) πιο παλια με nvidia 9600 και εδω και κανα χρονο με haswell+hd 4600 οπως και σε laptop netbook και server, παλι intel (pentium και atom).

 

Σε amd/ati δεν ξερω τι γινεται.

 

Εννοειται οτι καλο ειναι να τρεχουμε τελευταιο kernel και gpu driver.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς και σε μένα τα ανεμιστηράκια με Kubuntu 15.04 είναι έντονα αντιληπτά, σε αντίθεση με τα windows που δεν ακούω τίποτα. Δεν βλέπω ανεβασμένες θερμοκρασίες πάντως (λογικό αν δουλεύουν έτσι οι ανεμιστήρες). υποθέτω κι εγώ ότι κάτι παίζει με τα γραφικά. Ίσως δουλεύει συνέχεια την ανεξάρτητη κάρτα αντί τα ενσωματωμένα. Έχω βάλει τους τελευταίους driver της nvidia και δεν φαίνεται να έχουν επιλογή να εναλλάσουν οι δύο vga όπως στα windows...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε amd/ati δεν ξερω τι γινεται.

35-50°C cpu temperature αυτή την εποχή το desktop με latest kernel και ανοιχτό gpu driver και hw 5-6 χρόνων. Αυτή τη στιγμή με 36°C το μοναδικό μου ανεμιστηράκι είναι στις 3214 RPM.

 

Windows έχω χρόνια να τρέξω σε αυτό το hw οπότε δεν μπορώ να κάνω συγκρίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα laptop για τις θερμοκρασίες, κάνει πολύ καλή δουλειά το undervolting, αλλά στο linux δεν το έχω καταφέρει ποτέ (στο ένα laptop που δοκίμασα τουλαχιστον)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους drivers δεν φταίει το λειτουργικό αλλά οι εταιρείες(nvidia,amd), εάν έχεις θέματα με θερμοκρασίες δυστηχώς η καλύτερη λύση είνα linux σε VM μέσα απο τα παράθυρα

 

ΑΝ έχει κάποιος windows. Εμείς στη δουλειά, έχουμε παντού linux, εκτός από συγκεκριμένα μηχανήματα (κυρίως λάπτοπ) τα οποία είναι dual boot αναγκαστικά. Αν οι εκδοτικοί οίκοι δέχονταν να βγάζουν τις εκδόσεις του software τους για διαδραστικούς πίνακες και για linux, τότε δεν θα είχαμε πουθενά windows. Δυστυχώς, μέχρι τώρα μόνο η Oxford University Press έχει κάτι τέτοιο, αλλά για διανομές μέχρι ubuntu 12.04. Όλοι οι άλλοι εκδοτικοί οίκοι, με κάποιο τρόπο μπλοκάρουν το software και δεν μπορείς καν να το εγκαταστήσεις μέσω wine / playonlinux, υποστηρίζοντας ότι αν βγάλουν έκδοση για linux, τότε δεν θα μπορούν να σταματήσουν την πειρατεία!!! Έχω φάει άπειρες ώρες να διαπραγματεύομαι ζητώντας κάτι τέτοιο και είναι απόλυτα αρνητικοί, λέγοντας ότι πέραν όλων, δεν αξίζει να το κάνουν, αφού ελάχιστοι χρησιμοποιούν linux στην εκπαίδευση. Φυσικά αυτό δεν ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού ελάχιστοι χρησιμοποιούν linux στην εκπαίδευση. Φυσικά αυτό δεν ισχύει.

Αν το δούμε αναλογικά νομίζω πως ισχύει...Μπορεί τα τελευταία χρόνια να έχει αυξηθεί η δημοτικότητα του Linux και ιδιαίτερα στο μέσο χρήστη αλλά να σου πω την αλήθεια όσο αναφορά ελλάδα και όσα σχολεία/εκπαιδευτικά ιδρύματα ξέρω πολύ λίγα χρησιμοποιούν linux. Ειδικά σε σχολέια μόνο αν πάρει καμιά πρρωτοβουλία κανένας καθηγητής και ακόμα και στα ΑΕΙ/ΤΕΙ πληροφορικής το linux μονο για το μάθημα του Unix βλέπω να χρησιμοποιήται. Και ας μην ξεχνάμε και τη συμφωνία με την MS για τη δωρεάν διάθεση των προιόντων της στους φοιτητές.

Γενικά αν μυρίζονταν οι εταιρείες πως έχει λεφτά το πράμα για το linux στάνταρ θα διέθεταν και τα προιόντα τους εκεί. Κάτι πάει να γίνει σιγά σιγά(βλέπε καινούργια games πχ) αλλά νομίζω πως έχει πολύ δρόμο ακόμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...