Προς το περιεχόμενο

Keyboard shortcut για αλλαγή γλώσσας


Lykos22

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω Ubuntu 14.04 και το πρόβλημά μου είναι ότι δεν μπορώ να  εναλλάσσω τη γλώσσα από αγγλικά σε ελληνικά και αντίστροφα από το πληκτρολόγιο.

 

Πήγα στο System settings > Keyboard > Shortcuts > Custom Shortcuts και πρόσθεσα σαν shortcut [alt] + [shift] όπως και έχουν και τα Windows, αλλά δεν λειτουργεί.

 

Μπορείτε να μου πείτε αν έχω κάνει κάτι λάθος ή χρειάζεται να κάνω κάτι επιπρόσθετα ώστε να το διορθώσω? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχω και αγγλικά και ελληνικά. Μέχρι στιγμής αλλάζω την επιλεγμένη γλώσσα από το μενού πάνω δεξιά μόνο, το shortcut δεν λειτουργεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο.

 

Όταν έιμαι στο Custom Shortcuts πατάω το + για να προσθέσω ένα νέο Shortcut, του δίνω και ένα όνομα πχ Language Switch πατάω apply, αλλά στη λίστα που εμφανίζει όλα τα Custom λέει δίπλα του disabled.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω Ubuntu ρισκάρω να απαντήσω: Δεν χρειάζεται να πατήσεις + για να προσθέσεις την καινούρια συντόμευση, είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα υπάρχει ήδη (συνήθως τα δυο alt ή τα δύο shift). Οπότε πρέπει να βρεις το υπάρχον και να το αλλάξεις σε αυτό που θέλεις. ΕΠίσης συνήθως στα σύγχρονα γραφικά περιβάλλοντα με δεξί κλικ στο εικονίδιο της γλώσσας στο tray θα υπάρχει η δυνατότητα αλλαγής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο εικονίδιο γλωσσών δεν μπορεις να κανεις δεξι κλικ

 

στα mint kde ειναι απλο κανεις δεξι κλικ και προσθέτεις μια συντομευση

 

post-165560-0-59351500-1431889733_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω Ubuntu 14.04 και το πρόβλημά μου είναι ότι δεν μπορώ να  εναλλάσσω τη γλώσσα από αγγλικά σε ελληνικά και αντίστροφα από το πληκτρολόγιο.

 

Πήγα στο System settings > Keyboard > Shortcuts > Custom Shortcuts και πρόσθεσα σαν shortcut [alt] + [shift] όπως και έχουν και τα Windows, αλλά δεν λειτουργεί.

 

Μπορείτε να μου πείτε αν έχω κάνει κάτι λάθος ή χρειάζεται να κάνω κάτι επιπρόσθετα ώστε να το διορθώσω? Ευχαριστώ εκ των προτέρωνδΕν

Δεν κανεις αλαγη στο Shortcuts αλλα στα layouts προσθετεις ελληνικα και κανεις και την ρυθμιση για εναλαγη απο αυτες που εχει οποια προτιμας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κανεις αλαγη στο Shortcuts αλλα στα layouts προσθετεις ελληνικα και κανεις και την ρυθμιση για εναλαγη απο αυτες που εχει οποια προτιμας

Γράφει παραπάνω ότι έχει εγκατεστημένες ήδη τις 2 γλώσσες και μπορεί να τις χρησιμοποιεί αλλάζοντας από το μενού. Το πρόβλημά μας εδώ είναι να δουλέψει η συντόμευση πληκτρολογίου.

 

Βρήκα αυτη τη σελίδα

http://askubuntu.com/questions/458225/layout-change-with-altshift-in-ubuntu-14-04-using-gnome-3-10

 

Just a note here using Unity:

 

If I go to: System Settings-->Keyboard-->Shortcuts-->Typing-->Switch to next source, I can set it to Super+Space but NOT to Alt+Shift.

If I go to: System Settings-->Keyboard-->Text Entry, I can set it to Alt+Shift L.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον λαθος μου εχει αλαξει απο οτι ειδα μολις σε μια λαιβ διανομη το keboard και δεν εχει επιλογη layout

 

για να κανεις αλαγη πατα πανω στο σηματακι εναλαγης γλωσας στη μπαρα και επιλεγεις "text entry settings" προσθετεις την δευτερη γλωσα αν δεν την εχεις ηδη και μετα πατας στο "switch to next source using" σβηνει αυτο που εχει και πατας οτι συνδυασμο πληκτρων θελεις για να μπει σαν νεα ρυθμιση

κλεινεις και ετοιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...