Προς το περιεχόμενο

Αγορά full frame dslr


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, εννοω 6d>5dm2. Απο κει και περα μην κολλας τοσο με την 5dmk3, δεν ειναι δα και τοσο καλυτερη απο την 6d. Σιγουρα αν εχεις τα λεφτα θα πας για την 5dm3 αλλα απο κει και περα αν την παρεις δεν θα σου λειψει τιποτα. Ψαξε την 6d μεταχειρισμενη, αν και οι τιμες δεν εχουν μεγαλη διαφορα απο τη καινουργια. ο 24-105 φακος ειναι f/4 πρωτα απο ολα και θα χασεις το βαθος πεδιου που θα σου προσφρει ενας 2.8 κι επισης βγαζει προβλημα. Ψαξε για 24-70 2.8, παιζουν μεταχειρισμενοι σε καλη τιμη και καλη κατασταση. Απο κει και περα τα iso τα ανεφερα σε περιπτωση που θες να πειραματιστεις και με τιποτα αλλο περα απο πορτραιτο, ληψεις με χαμηλο φωτισμο οπου δεν θες να "χαλασεις" τη φωτο με το φλας. 

Αν πχ πας σε 6D και θεωρεις αναβαθμιση το να πας καποια στιγμη στην 5dmk3, που θα ειναι μικροαναβαθμιση, μεχρι τοτε θα εχει βγει η 5dmk4 και θα εχεις αλλα "ζορια" μετα :P (τελη του '15 λενε οτι θα την ανακοινωσουν, αι να δουμε. Αν κι εγω περιμενω την 1DXmk2 :D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, εννοω 6d>5dm2. Απο κει και περα μην κολλας τοσο με την 5dmk3, δεν ειναι δα και τοσο καλυτερη απο την 6d. Σιγουρα αν εχεις τα λεφτα θα πας για την 5dm3 αλλα απο κει και περα αν την παρεις δεν θα σου λειψει τιποτα. Ψαξε την 6d μεταχειρισμενη, αν και οι τιμες δεν εχουν μεγαλη διαφορα απο τη καινουργια. ο 24-105 φακος ειναι f/4 πρωτα απο ολα και θα χασεις το βαθος πεδιου που θα σου προσφρει ενας 2.8 κι επισης βγαζει προβλημα. Ψαξε για 24-70 2.8, παιζουν μεταχειρισμενοι σε καλη τιμη και καλη κατασταση. Απο κει και περα τα iso τα ανεφερα σε περιπτωση που θες να πειραματιστεις και με τιποτα αλλο περα απο πορτραιτο, ληψεις με χαμηλο φωτισμο οπου δεν θες να "χαλασεις" τη φωτο με το φλας. 

 

Αν πχ πας σε 6D και θεωρεις αναβαθμιση το να πας καποια στιγμη στην 5dmk3, που θα ειναι μικροαναβαθμιση, μεχρι τοτε θα εχει βγει η 5dmk4 και θα εχεις αλλα "ζορια" μετα :P (τελη του '15 λενε οτι θα την ανακοινωσουν, αι να δουμε. Αν κι εγω περιμενω την 1DXmk2 :D )

Μόλις έψαχνα τον 24-70 με 2.8f της nikon και της canon και με μεγάλη έκπληξη είδα ότι καινούργιοι κοστίζουν 1600 και 1870 αντίστοιχα!  :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν δεν βελτιωσεις την τεχνικη σου η ff δεν θα σε βοηθησει. Μιλαμε για ενα ποσο 2500 με 3000 στην καλητερη περιπτωση. Εαν δεν μπορεις να βγαλεις χρηματα με την apc που εχεις τωρα, δεν θα μπορεσεις ουτε με την ff.
Ελπιζω να μην με παρεξηγησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχολιάζεις την αρχική μου ιδέα; Δηλαδή να πάρω ήδη έναν καλό ff φακό και να τον κουμπώσω στην d3200 αρχικά και μετά να πάω σε ff body;

Ναι είναι οικονομικότερο και αργότερα περνάς σε full frame που θα είναι όπως το βλέπω mirrorless.

Παράδειγμα με τη d3300 με τον kit φακό θα έχεις ένα 24mp σώμα με ένα φακό που περνάει μόνο 9mp. Καταλαβαίνεις ότι το σώμα δεν μετράει όσο ο φακός. Ο φακός είναι που παρεμβάλλεται πάντα.

Δες το σαν ένα ενισχυτή και τα ηχεία, στη θέση των ηχείων είναι ο φακός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου προτεινα να κρατησεις για λιγο την 3200 και να πας να παρεις τον 50mm 1.8G

εκει θα δεις πορτραιτα

 

στο μελλον αν οντως γουσταρεις τοσο κρατας τον 50ρη και πας σε FX, τοτε τσιμπα μια D750 και εναν 85 1.8G Η τον 105 η τον 135 η τον 70-200 f2.8 η τον 70-200 f4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο οτι καταλαβα ο ts, θελει να shootarei σε νυχτερινα μαγαζια, κλπ..... και οχι portaiture photography σε στουντιο...

 

am i right mate ? :-)

Επεξ/σία από Unabomber
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι είναι οικονομικότερο και αργότερα περνάς σε full frame που θα είναι όπως το βλέπω mirrorless.

Παράδειγμα με τη d3300 με τον kit φακό θα έχεις ένα 24mp σώμα με ένα φακό που περνάει μόνο 9mp. Καταλαβαίνεις ότι το σώμα δεν μετράει όσο ο φακός. Ο φακός είναι που παρεμβάλλεται πάντα.

Δες το σαν ένα ενισχυτή και τα ηχεία, στη θέση των ηχείων είναι ο φακός.

Από που προκύπτει η mirrorless? :P

Αυτή την προσέγγιση με τα mp για τους φακούς 1η φορά την ακούω! Btw φυσικά γνωρίζω πόση διαφορά βλέπεις από φακό σε φακό με ίδιο σώμα και γι αυτό σκέφτομαι το σενάριο "πρώτα φακός στη d3200 και μετά ff body"

 

Θα σου προτεινα να κρατησεις για λιγο την 3200 και να πας να παρεις τον 50mm 1.8G

εκει θα δεις πορτραιτα

 

στο μελλον αν οντως γουσταρεις τοσο κρατας τον 50ρη και πας σε FX, τοτε τσιμπα μια D750 και εναν 85 1.8G Η τον 105 η τον 135 η τον 70-200 f2.8 η τον 70-200 f4

Ευχαριστώ για το σχόλιο/άποψη φίλε μου!

 

Απο οτι καταλαβα ο ts, θελει να shootarei σε νυχτερινα μαγαζια, κλπ..... και οχι portaiture photography σε στουντιο...

 

am i right mate ? :-)

Απολύτως φίλε! Μπορώ να δουλέψω σε νυχτερινά μαγαζιά αλλά ζητάνε να έχεις ff (που κι εγώ θέλω να πάρω εδώ και καιρό και περίμενα να παίξει κάτι επαγγελματικά για να έχω το άλλοθι για την αγορά).

Επεξ/σία από dexter white
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το συγκεκριμένο είδος δουλειάς περισσότερο από FF χρειάζεσαι ένα καλό φλας, γνώσεις χειρισμού του. Από εκεί και πέρα ένας 24-105 θα σε καλύψει στο θέμα της ποιότητας, υπάρχουν μαγαζιά και περιπτώσεις που θα χρειαστεί και πιο ευρυγώνιο. Δεν ξέρω για τι είδους μεροκάματο σου έχουν πει αλλά από έχω δει το κοστος αγορά μια καινούργιας FF δεν το δικαιολογεί

Επεξ/σία από TAKE5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αμα έχω δικαιο (που μάλλον έχω) μην το κάνεις... δεν αξιζει για κανενα λογο

θα πας να σκάσεις 1500 ευρω για σώμα + 400 ευρω για εναν 50αρι 1,4 στην λιγοτερη + 300+ για καλός flash για να δουλευεις για 25 ευρώ? .... 

 

Δεν υπάρχει λογος να πάς απο την 3200 σε FF, πάρε εναν καλό φακό μέχρι 1000 ευρώ και θα δεις αισθητή διαφορά στις φωτογραφίες σου

Επεξ/σία από Rush13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Από που προκύπτει η mirrorless? :P

Αυτή την προσέγγιση με τα mp για τους φακούς 1η φορά την ακούω!

 

Μεγάλη πτώση των dslr η αγορά θέλει όλο και μικρότερο μέγεθος και η σημασία του καθρέπτη όλο και μικραίνει.

Αρχικά σχημάτισα την εντύπωση ότι θέλεις μεγάλες εκτυπώσεις και ζητάς ff.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα έχω δικαιο (που μάλλον έχω) μην το κάνεις... δεν αξιζει για κανενα λογο

θα πας να σκάσεις 1500 ευρω για σώμα + 400 ευρω για εναν 50αρι 1,4 στην λιγοτερη + 300+ για καλός flash για να δουλευεις για 25 ευρώ? .... 

 

Δεν υπάρχει λογος να πάς απο την 3200 σε FF, πάρε εναν καλό φακό μέχρι 1000 ευρώ και θα δεις αισθητή διαφορά στις φωτογραφίες σου

Κάτι τέτοιο θα κάνω λογικά έτσι κι αλλιώς και εφόσον υπάρξει εξέλιξη παίρνω και ff body! Την αναβάθμιση του εξοπλισμού μου θέλω να την κάνω καιρό και τώρα απλώς που μου δίνεται η ευκαιρεία να κάνω απόσβεση κάνοντας κάτι που μου αρέσει (και που ίσως μου ανοίξει και άλλες πόρτες για τον χώρο αυτό) αρχίζω και σκέφτομαι να την πραγματοποιήσω. 25ε το 3ωρο πάντως δεν είναι άσχημα...

 

Μεγάλη πτώση των dslr η αγορά θέλει όλο και μικρότερο μέγεθος και η σημασία του καθρέπτη όλο και μικραίνει.

Αρχικά σχημάτισα την εντύπωση ότι θέλεις μεγάλες εκτυπώσεις και ζητάς ff.

Σε μερικά χρόνια ίσως, νομίζω όμως ότι ακόμα κυριαρχούν οι dslr.

Δεν νομίζω ότι η εκτύπωση είναι ο μόνος λόγος για να πάει κάποιος σε ff, η διαφορά τους με της aps-c είναι αισθητή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άποψη μου πάντα γιατι έχω δουλεψει σε τέτοια

 

Συνηθως δεν ειναι 3 ώρες ειναι παραπάνω...πρεπει να συμπληρώσεις εναν αριθμό φωτογραφιών, μπορει να πάρει παραπάνω αναλογα πότε θα γεμιζει το μαγαζί....πρέπει να βγάζεις κατα 90% μονο γκόμενες, όταν δεν υπάρχουν ομως γκομενες στο μαγαζι (και ωραίες) εχεις θέμα...κάτι πρεπει να βγάλεις..

 

Στα καλά κλαμπ και μαγαζιά δεν θα πηγαινεις , τα έχουν καβατζωμένα (οι παλιοί) και πάνε μονο αυτοι που τους ξέρουν τα αφεντικά

Οπότε αν δεν πάς σε καλό μαγαζί οι πιθανότητες σου να βγάλεις καλη φωτογραφία ειναι περιορισμένες

 

Στα περισσότερα μαγαζιά ο φωτισμός ειναι χάλι μαυρο, θες φακός της προκοπής και καλό φλας για να εστιάζεις... Οπότε κάτι tamron 17-50 και τέτοια θα ριξουν πολυ ψάρεμα και δεν σε βολευουν...

 

Aυτοι που θες να δουλεψεις προσπαθουν να βγάζουν με το φλάς να ριχνει αριστερα-δεξια στους τοιχους...όταν ομως δεν υπάρχει άσπρος η γκρι τοιχος υπάρχει θέμα...

Τέλος τα 25 ευρώ ειναι τσάμπα για φωτογράφο της προκοπής, και το να πάς απο την d3200 σε 6d ειναι εντελώς ανορθοδοξο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειναι για 25 ευρω, θα πας να παρεις ενα φλας κινεζικο μεχρι 100 ευρω και τον 35ρη 1.8g και θα βγαζεις ενα μεροκαματο

μη διανοηθεις να πας σε FF για να κανεις αποσβεση σε 40 χρονια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...