Προς το περιεχόμενο

Αγορά full frame dslr


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άσε το είδα μετά, αλλά δεν το διόρθωσα γιατί σκέφτηκα ότι θα το διάβασες.

 

Απ' ότι βλέπω για να πάω σε ff θέλω 2000 το λιγότερο.

 

*Ψάχνω 5dm2 και δεν βρίσκω πουθενά (μοντέλο 2008 θα μου πεις)

 

MK2 δυσκολο να βρεις και αν βρεις μεταχειρο θα εχει αρκετα shutters actuations πανω της.

 

Ειπαμε ειναι ψιλοακριβο σπορ. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MK2 δυσκολο να βρεις και αν βρεις μεταχειρο θα εχει αρκετα shutters actuations πανω της.

 

Ειπαμε ειναι ψιλοακριβο σπορ. :)

Έχεις δίκιο, την ξεχνάω την mk2 και συμβιβάζομαι με το γεγονός 2k+

 

Τι μηχανή/φακους εχεις τώρα dexter?

Τώρα τι ερώτηση μου κάνεις ρε φίλε και με κάνεις να νιώθω μειονεκτικά

Μία ταπεινή d3200 με τον ακόμα πιο ταπεινό 18-55 vr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νταξ, δεν ειναι να σκασεις και 2κ για FF, 

 

Αν βρεις μεταχειρο body και φακο,  σε αριστη κατασταση παντα, θα την βγαλεις πιο φθηνα.  :-)

 

απλα θελει αρκετο ψαξιμο.

Επεξ/σία από Unabomber
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κάτι αξιόλογο.

 

Πάντως κι εγώ αρχικά θέλω να ξεκινήσω με όσο το δυνατόν λιγότερα χρήματα...

 

Σωστος, βλεπεις πως παει το πραγμα, και μετα ανεβαινεις level….. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για αρχη βαλε ενα budget στο μυαλο σου και προσπαθησε να βρεις τι καλυτερο παιρνεις με τα χρηματα που διαθετεις. 

 

Aν δεν βαλεις price range σε αυτα που θες να παρεις ξεχωριστα θα μπερδευεσαι.

 

πχ, για body θα δωσω 500 ευρω

 

για φακο 700 ευρω και παει λεγοντας…. 

 

τυχαια νουμερα τα παραπανω.

 

Σκεψου οτι οι φακοι θα σου μεινουν και οταν θα πας σε ff….

Επεξ/σία από Unabomber
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/5617133/Canon-EF-24-105mm-F-3-5-5-6-IS-STM.html

or

https://www.skroutz.gr/s/1796240/Canon-EF-24-105mm-f-4L-IS-USM.html

και ένα φθηνό ff σώμα για αρχή, κάπως έτσι τα σκέφτομαι.

 

Ή τα αντίστοιχα σε nikon*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον μιλάς για πορτρέτα (στουντιο ή εξωτερικά) βαλε στο budget σου τουλάχιστον 2-3 φλας και λοιπα παρελκομενα stand, ομπρελες, ραδιοσυχνοτητες κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχει μια βδομαδα που πηρα την canon 6d, δεν εχει να ζηλεψει την 5dmkiii σχεδον καθολου, ειναι πολυ καλη. Εχει σιγουρα 2-3 μειονεκτηματα σε σχεση με την 5dmkiii οπως ειναι το shutter speed που φτανει μεχρι 4000, "αχρηστο" για εσενα, μετα ειναι τα af points που η 6d εχει μολις 11 ενω η 5dmkiii εχει 61 κι επισης η 6d παιρνει μονο sd καρτες ενω η 5dmkiii sd & cf. Επισης εχει τρομερο iso, δεν κολλωνει, ισως και λιγο καλυτερο απο την 5dmkiii. κατα τα αλλα χτυπας την 6d που εχει 1 χιλιαρικο λιγοτερο και σου μενουν και λεφτα για φακο. παντως μην πας σε φτηνιαρικο φακο, κανει μεγαλη διαφορα ο φακος ακομα και σε συγκριση πανω σε 2 σωματα με μεγαλυτερες διαφορες και κοιτα να ειναι 2.8, ειδικα αν θες να πας σε portrait photography. αυτα αν θες να πας σε ff και σε canon. 

Υ.Γ. η 6d συγκρινεται με την 5dmkiii και οχι με την 5dmkii

Επεξ/σία από zer_raiden
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον μιλάς για πορτρέτα (στουντιο ή εξωτερικά) βαλε στο budget σου τουλάχιστον 2-3 φλας και λοιπα παρελκομενα stand, ομπρελες, ραδιοσυχνοτητες κλπ.

Πορτραίτα λέγοντας, εννοώ φωτογραφίες σε μαγαζιά και εξωτερικά. Δεν θα ανοίξω και studio για να τα πάρω όλα αυτά απ'την αρχή!

 

 

Εχει μια βδομαδα που πηρα την canon 6d, δεν εχει να ζηλεψει την 5dmkiii σχεδον καθολου, ειναι πολυ καλη. Εχει σιγουρα 2-3 μειονεκτηματα σε σχεση με την 5dmkiii οπως ειναι το shutter speed που φτανει μεχρι 4000, "αχρηστο" για εσενα, μετα ειναι τα af points που η 6d εχει μολις 11 ενω η 5dmkiii εχει 61 κι επισης η 6d παιρνει μονο sd καρτες ενω η 5dmkiii sd & cf. Επισης εχει τρομερο iso, δεν κολλωνει, ισως και λιγο καλυτερο απο την 5dmkiii. κατα τα αλλα χτυπας την 6d που εχει 1 χιλιαρικο λιγοτερο και σου μενουν και λεφτα για φακο. παντως μην πας σε φτηνιαρικο φακο, κανει μεγαλη διαφορα ο φακος ακομα και σε συγκριση πανω σε 2 σωματα με μεγαλυτερες διαφορες και κοιτα να ειναι 2.8, ειδικα αν θες να πας σε portrait photography. αυτα αν θες να πας σε ff και σε canon. 

 

Υ.Γ. η 6d συγκρινεται με την 5dmkiii και οχι με την 5dmkii

Με ενθαρρύνει αυτό που λες, καθώς οι περισσότεροι φωτογράφοι που μου αρέσουν θα έχουν ή την 5dm3 ή την d800. Αν τελικά πάω σε canon σκέφτομαι να πάρω αυτόν τον φακό https://www.skroutz.gr/s/1796240/Canon-EF-24-105mm-f-4L-IS-USM.html

ώστε να μου μείνει κάτι καλό σε περίπτωση που πάω πχ από 6d σε 5dm3.

 

*Εννοείς 6d>5dm2 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Α μπράβο γιατί δεν πάνε μεγάλα iso και studio falsh μαζί δεν νομίζω να είχες μεγάλες διαφορές με έναν καλό φακό στην d3200 για studio και στάνταρ iso 100. Χωρίς καλό φακό δεν είναι σωστό να περιμένεις και πολλά ακόμα και σε full frame σώμα σκέτη απογοήτευση θα είναι το αποτέλεσμα. Ένας με τουλάχιστον 17mpixles sharpness full frame θα σου έβγαζε διπλάσια από αυτή του kit αν βρεις δοκίμασε δες και στο dxomark μερικούς και σε reviews. Έχει λογική να ξεκινήσεις έτσι και αργότερα αλλάζεις μόνο σώμα σε ff.

Επεξ/σία από darkdragon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Α μπράβο γιατί δεν πάνε μεγάλα iso και studio falsh μαζί δεν νομίζω να είχες μεγάλες διαφορές με έναν καλό φακό στην d3200 για studio και στάνταρ iso 100. Χωρίς καλό φακό δεν είναι σωστό να περιμένεις και πολλά ακόμα και σε full frame σώμα σκέτη απογοήτευση θα είναι το αποτέλεσμα. Ένας με τουλάχιστον 17mpixles sharpness full frame θα σου έβγαζε διπλάσια από αυτή του kit αν βρεις δοκίμασε δες και στο dxomark μερικούς και σε reviews. Έχει λογική να ξεκινήσεις έτσι και αργότερα αλλάζεις μόνο σώμα σε ff.

Σχολιάζεις την αρχική μου ιδέα; Δηλαδή να πάρω ήδη έναν καλό ff φακό και να τον κουμπώσω στην d3200 αρχικά και μετά να πάω σε ff body;

Επεξ/σία από dexter white
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...