Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα, μιας και είμαι κι εγώ σε αναζήτηση modem/router για να αντικαταστήσω το αθλίο εργοστασιακό της Wind και έχω μπερδευτεί με τόσα που κυκλοφορούν, θα ήθελα τις προτάσεις.

Μιλάμε για ADSL γραμμή και δεν με απασχολεί πολύ αν θα έχει δυνατό ασύρματο σήμα, εξάλλου τις περισσότερς φορές το έχω κλειστό. Απλά θέλω κάτι καλό και κυρίως αξιόπιστο.

 

 

asus_logo_by_jiminikiz.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mόλις χαλασε το προηγούμενο modem/router που είχα (ΑSUS DSL-G31) και θέλω να πάρω αλλο.Σύνδεση έχω adsl και βρίσκεται στο σπίτι για απλή χρήση(Ταινίες παιχνίδια κλπ) .Τα στοιχεία της γραμμής είναι 

Down/Up

Line Attenuation:10.5/8.5

SNR: 27.4 15.2

 

Δεν ξέρω αν χρειάζεστε κάποια άλλη πληροφορία.Σκέφτομαι να αγοράσω αυτο File.png Download: ASUS .

Απορία,αν πάρω κάτι πιο ακριβό ή πιο φθηνό έχει διαφορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψαχνω ρουτερ γυρω στα 30 ευρω για συνδεση adsl 24αρα (η περιοχη μου δεν υποστηριζει vdsl.. θεσσαλονικη σου λεει μετα :P ). Θα ηθελα να εχει αν γινεται bandwidth allocation. Ακουω προτασεις!

Καποια tp link εχουν bandwidth manager αλλα πρεπει να δεις.κοιτα για 8968,8970.σε asus δεν ξερω αν εχουν

 

μετά την τραγική εμπειρία του 8970 (ποτέ πια tp-link) ψάχνω για καινούργιο modem router και είμαι στη forthnet.

δε θα ήθελα να ξεφύγω πάνω από τα 100 ευρώ. προτάσεις/ σκέψεις;

netgear ac75/ asus n17u/ κάτι άλλο;

σε αυτα τα λεφτα Netgear/asus ειναι μονοδρομος.τα draytek ανεβαινουν πολυ σε τιμη

 

ευχαριστω πολυ.

δεν έχω ιδέα σε τι dslam είμαι.

κάποια άλλη πρόταση;

παιρνεις τηλεφωνο τον παροχο και μαθαινεις σε τι dslam εισαι με τι chipset ή αν εχεις ρουτερ πχ technicolor,thomson σου λενε τι chipset ειναι το dslam που πεφτεις.

 

Πάρε αγόρι μου ένα Asus να ηρεμήσεις.... Έχω δοκιμάσει ότι μόντεμ υπαρχει,απειρες δοκιμές, άπειρους συνδυασμους, από 100 ευρώ μέχρι 300....Τίποτα

 

Πήρα ένα με 60 ευρώ από e-shop και ΗΡΕΜΗΣΑ. χώνεις και τα γκάζια σου μόνος σου μέσα από το ρούτερ, όσο πάει η γραμμή σου και πιάνεις το μέγιστο....

Ούτε εντολές μέσω TELNET ούτε τίποτα....

 

Φιλικά στο λέω Asus.....

υπαρχουν και τα draytek αλλα ακριβα

 

To snr πως το πειράζεις στο asus φαντάζομαι οτι το μενού μας ειναι ίδιο

Αυτα ειναι τα δικά μου χαρακτηριστικά με 30vdsl

attachicon.gifimage.jpeg

αν εχεις vdsl κοιτα και αυτο 

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

 

 

Πως μπορω να μάθω σε τι dslam ειμαι;

 

γραφω πιο πανω

Μπορειτε σας παρακαλώ να μου προτείνετε ενα πολύ καλό ρούτερ με δυνατό wifi για VDSL OTE που να μπορεί να τα καταφέρει με 4K streaming σε 2 τηλεοράσεις; Βασικά είναι δυνατό κάτι τέτοιο ή πρέπει να τις καλωδιώσω;

 

​Επίσης πώς πρέπει να το συνδέσω στο Speedport για να έχω τηλέφωνο με το κωλο -voip ?

 

μπορεις να βαλεις access point μονο ή να παιξεις με pppoe passthrough δηλαδη να κανει δευτερη κληση το router που θα εχεις απο πισω απο το vdsl του οτε.

Εχεις δίκιο. Εψαξα τις τηλεοράσεις και παρόλο που είναι καινούργιες και high-end μοντέλα δεν υποστηρίζουν AC. Θα βολευτώ με powerlines γιατί μισώ τα καλώδια. Πάντως ειλικρινά τώρα, γιατί βλέπω άτομα να αγοράζουν AC routers όταν δεν το υποστηρίζει ούτε μια καινούργια 4Κ TV των 1200 ευρώ;

 

​Το TP Link 9980 θα μπορέσει να δουλέψει καλά σε συνδυασμό με το Speedport ?

δεν πιστευω να περιμενες να υποστηριζουν ac.μια ζωη στις τηλεορασεις το τι υποστηριζουν ειναι χρονια πισω.καποιοι παιρνουν ac γιατι εχουν Usb stick ac ενω αλλοι δεν ξερουν οτι πρεπει και η αλλη πλευρα να ειναι ac.

 

Καλησπερα, ειμαι σε vdsl pte, με το modem/router που δινει, κ πανω εχω ενα router tp link wdr 4300. Οκ ψιλο fail αγορα, αλλα κουτσα στραβα δουλευε. Τωρα τελευταια τρωει φρικες, μου ζητα κωδικο γιαννα συνδεθω, δεν συνδεεται καν, το 1 απο τα 2 wifi ( το Ν) φαινεται οποτε θελει σε κοντινη αποσταση, γενικα ειναι πολυ ασταθες. Τοσο που ενεργοποιησα το wifi του modem/router OTE.

Γενικα παιζει τπτ αξιολογο μεχρι τα 70 περιπου (οσο ειχα παρει και το το tplink); αν τωρα επαιρνε πανω και κανενα transmission θα ηταν ακομα καλυτερα. Στο tp link δεν καταφερα ποτε να περασω custom fw για να το κνω και κατεβεστηρι.

 

tp link/asus,netgear σε αυτα τα λεφτα.τωρα αν θα παρεις σκετο ρουτερ ή θα βαλεις vdsl modem router εσυ το αποφασιζεις εκτος αν εχεις voip τηλεφωνια.

Ρε παιδιά εχω μπερδευτεί. Πως μπορώ να μάθω τι chipset εχει το dslam (καμπίνα) που είμαι συνδεδεμένος με ΟΤΕ VDSL; To καλύτερο ρουτερ γενικά είναι το asus;

κοιτα πιο πανω για το chipset.και τα asus καλα ειναι και τα tp link καλα ειναι το βασικο ειναι τι λεφτα θες να δωσεις παντα.αν καποιος δεν ειχε οικονομικο θεμα θα επαιρνε και draytek.

 

Καλημέρα, μιας και είμαι κι εγώ σε αναζήτηση modem/router για να αντικαταστήσω το αθλίο εργοστασιακό της Wind και έχω μπερδευτεί με τόσα που κυκλοφορούν, θα ήθελα τις προτάσεις.

Μιλάμε για ADSL γραμμή και δεν με απασχολεί πολύ αν θα έχει δυνατό ασύρματο σήμα, εξάλλου τις περισσότερς φορές το έχω κλειστό. Απλά θέλω κάτι καλό και κυρίως αξιόπιστο.

εξαρτατε τα λεφτα που θες να δωσεις.σε tp link υπαρχει το 8970,8980,9980 .το τελευταιο ειναι και vdsl για μελλοντικη χρηση.

 

Αν είναι να το έχεις κλειστό το wifi,κράτα της wind.

εκεί είναι που χάνει πολύ.

Κατά τα άλλα,ένα Asus-Tp Link,θα σε ξελασπώσει.

αν της wind ειναι κανα zte τοτε πεταμα.

 

Mόλις χαλασε το προηγούμενο modem/router που είχα (ΑSUS DSL-G31) και θέλω να πάρω αλλο.Σύνδεση έχω adsl και βρίσκεται στο σπίτι για απλή χρήση(Ταινίες παιχνίδια κλπ) .Τα στοιχεία της γραμμής είναι 

Down/Up

Line Attenuation:10.5/8.5

SNR: 27.4 15.2

 

Δεν ξέρω αν χρειάζεστε κάποια άλλη πληροφορία.Σκέφτομαι να αγοράσω αυτο File.png Download: ASUS .

Απορία,αν πάρω κάτι πιο ακριβό ή πιο φθηνό έχει διαφορά;

4αρα γραμμη εχεις και εχεις 27 margin/?κατα τα αλλα ναι μια χαρα επιλογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, έγώ είχα χρόνια ένα Thomson TG585v8 που ήταν πιστό σα σκύλος, αλλά τους τελευταίους μήνες κάνει διάφορα νερά.
Είτε το crashάρει πλήρως και μετά πρέπει να το επαναφέρω σε factory settings, είτε το wifi του τα παίζει και διάφορα τέτοια.

Γι'αυτό το λόγο ζήτησα νέο ρούτερ από τη forthnet και μου έδωσαν ένα zte.
Το πρόβλημα μ'αυτό ήταν ότι μου έκανε συνεχώς αποσυνδέσεις. Τους το είπα, μου έδωσαν καινούριο ZTE και μετά είχα πάλι το ίδιο πρόβλημα.

Γενικά το Thomson δεν κάνει αποσύνδεση ούτε στον αιώνα τον άπαντα. Και η διαφορά με τις 3 ή 4 (μπορεί και παραπάνω) αποσυνδέσεις του ΖΤΕ, είναι η μέρα με τη νύχτα.
Οπότε αποφασίζω να αγοράσω καινούριο ρούτερ.
Οι λειτουργίες που το χρειάζομαι είναι:

  • σταθερότητα όπως το Thomson
  • άψογο streaming μέσω ethernet σε raspberry pi (gigabit προτιμότερο)
  • να επιτρέπει τη λειτουργία wake on lan (αν και πιστεύω πως όλα τα σημερινά ρουτερ έχουν αυτή τη λειτουργία)
  • τιμή έως ~70 ευρώ (αν μπορούμε και πιο κάτω, ευπρόσδεκτο!)
  • Αναρωτιέμαι αν θα ήταν σωστό να καλύπτει το ρούτερ και το εύρος του vdsl. Ακόμη σε adsl είμαι και με τις τιμές που κυκλοφορεί το vdsl, δεν πρόκειται να το ακουμπήσω, αλλά μήπως θα ήταν σωστότερο ως επένδυση για το μέλλον; Η άποψή σας ευπρόσδεκτη...

Γενικά δεν το έχω καθόλου με τα ρούτερ και γι'αυτό καταφεύγω στους ειδικούς!

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλήμερα. Χθες παρέλαβα ενα tp-link TD-W9980 και αντικατέστησα   το  ZTE_ZXHN_H108L ,  το ¨κουβαδάκι¨της wind.  Πέρασα τις ρυθμίσεις και δούλεψε κανονικά .  Κανονικά εκτός του ότι η ταχύτητα μου έπεσε απο 4,5 που ήταν με το κουβαδακι , έπεσε στα 3,6  ( γραμμή και καλά 24αρα)  Επικοινώνησα με την wind που κάθε φορά που επεμβαίνει για το κάλο μου για να μου φτιάξει τη γραμμή , χάνω κι από 1 mbps ( ξεκίνησα με 13 και μετά από 3 χρόνια έφτασα στα 4) αλλά δεν έκαναν τίποτα.

 

Και ρωτάω : Είναι φυσιολογικό το ZTE ( κουβαδακι) των 10€ να παίζει καλύτερα απ το tp-link των 80€ ?   Ξέρει κανεις τις ακριβείς ρυθμίσεις για το συγκεκριμένο modem/router που πρεπει να περάσω για γραμμή adsl μπας και πάρω κάτι παραπάνω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλήμερα. Χθες παρέλαβα ενα tp-link TD-W9980 και αντικατέστησα   το  ZTE_ZXHN_H108L ,  το ¨κουβαδάκι¨της wind.  Πέρασα τις ρυθμίσεις και δούλεψε κανονικά .  Κανονικά εκτός του ότι η ταχύτητα μου έπεσε απο 4,5 που ήταν με το κουβαδακι , έπεσε στα 3,6  ( γραμμή και καλά 24αρα)  Επικοινώνησα με την wind που κάθε φορά που επεμβαίνει για το κάλο μου για να μου φτιάξει τη γραμμή , χάνω κι από 1 mbps ( ξεκίνησα με 13 και μετά από 3 χρόνια έφτασα στα 4) αλλά δεν έκαναν τίποτα.

 

Και ρωτάω : Είναι φυσιολογικό το ZTE ( κουβαδακι) των 10€ να παίζει καλύτερα απ το tp-link των 80€ ?   Ξέρει κανεις τις ακριβείς ρυθμίσεις για το συγκεκριμένο modem/router που πρεπει να περάσω για γραμμή adsl μπας και πάρω κάτι παραπάνω? 

 

 

Δυστηχως τα ιδια επαθα και εγω φιλε μου με αγοαρα tp-link....Δεν θα παρει τα πανω του ,ουτε εχουν δυνατοτητα να τα σκαλισεις μεσω μενου η telnet για να πειραξεις το snr,αφου ειναι εργοστασιακα κλειδωμενα σε αυτο το κομματι...(κατι χακερ τ σκαλιζουν,αλλα δεν ξερω ποσο το εχεις,χαχαχα

 

....Επιανα 47.800 με το zte της HOL και με το tplink επεσα στα 45.000 και σαλταρα...Πιο σταθερη γραμμη βεβαια,πιο καλο ασυρματο,αλλα πιο κατω.....

 

Λυσεις..

 

Ζεις με αυτο

 

Το πουλας και περνεις κατι που να περνει σκαλισμα(ετσι εκανα εγω με asus) και ηρεμησα.

 

Περνας σε VDSL και περνει γενικα τα πανω του η γραμμη σου..

 

 

Λυπαμε φιλε μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εγώ που δεν τα παρακολουθώ καθόλου. Έχω εδώ και λίγα χρόνια ένα Draytek 2850Vn VDSL ISDN modem, το οποίο σταμάτησε να συνδέεται. Με τι θα μπορούσα να το αντικαταστήσω;

 

Προς το παρών έβαλα αυτό που δίνει ο ΟΤΕ (speedport entry 2i). Το μόνο που μου λείπει είναι τα gigabit ports, και το strict bind MAC -> IP. Έχει μόνο 10 θέσεις και χρειάζομαι 34.

 

DynDNS υποστηρίζει, και μάλιστα από το LAN μπορώ να δω τις υπηρεσίες χρησιμοποιώντας το DDNS όνομα (κάτι π.χ. που ένα TP-LINK που δοκίμασα για λίγες μέρες δεν έκανε).

 

Τι προτείνεται; Θέλω κάτι με δυνατότητες και αξιόπιστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα, λοιπόν θέλω τη βοήθεια σας σε επιλογή modem router για έναν φίλο μου. Επειδή στα low end/low budget δεν έχω ιδέα πραγματικά τι υπάρχει και τι παίζει, μπορείτε να μου προτείνετε μια συσκευή για adsl μέχρι 30 euro? Μιλάμε καθαρά για οικιακή χρήση, απλά να είναι rock stable όσο γίνεται. Δεν έχω ιδέα από στατιστικά της γραμμής καθώς είναι φοιτητής στην Πάτρα και μόλις έκανε αίτηση για σύνδεση στη HOL. Το σκεπτικό είναι οτι επειδή του ζήτησαν 20 ευρώ για modem router, να δώσει ένα 10αρικο ακόμα και να πάρει κάτι καλύτερο.(στο φοιτητικό adsl δεν δίνουν συσκευή δωρεάν).

 

Μπορώ να δώ μέσω διεύθυνσης σε τι dslam μπορεί να παίζει ή στο Α/Κ ώστε να δω τι chipset να διαλέξω ή στα λεφτά αυτά πας random?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα, λοιπόν θέλω τη βοήθεια σας σε επιλογή modem router για έναν φίλο μου. Επειδή στα low end/low budget δεν έχω ιδέα πραγματικά τι υπάρχει και τι παίζει, μπορείτε να μου προτείνετε μια συσκευή για adsl μέχρι 30 euro? Μιλάμε καθαρά για οικιακή χρήση, απλά να είναι rock stable όσο γίνεται. Δεν έχω ιδέα από στατιστικά της γραμμής καθώς είναι φοιτητής στην Πάτρα και μόλις έκανε αίτηση για σύνδεση στη HOL. Το σκεπτικό είναι οτι επειδή του ζήτησαν 20 ευρώ για modem router, να δώσει ένα 10αρικο ακόμα και να πάρει κάτι καλύτερο.(στο φοιτητικό adsl δεν δίνουν συσκευή δωρεάν).

 

Μπορώ να δώ μέσω διεύθυνσης σε τι dslam μπορεί να παίζει ή στο Α/Κ ώστε να δω τι chipset να διαλέξω ή στα λεφτά αυτά πας random?

Εκ πείρας όσο ήμουν στη HOL, προτείνω να πάρει ένα οποιοδήποτε Netfaster μεταχειρισμένο από τις αγγελίες του φόρουμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκ πείρας όσο ήμουν στη HOL, προτείνω να πάρει ένα οποιοδήποτε Netfaster μεταχειρισμένο από τις αγγελίες του φόρουμ

γιατί έτσι αν επιτρέπεται? Έχουν κάτι ιδιαίτερο τα netfaster?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα ΖΤΕ που δίνουν τώρα, είναι αρκετά καλύτερα. Υστερούν μόνο στην ταχύτητα του ασύρματου αφού παίζουν μόνο σε 11b/g (έως 54Mbps).

Προφανώς έχουν καλύτερη συμβατότητα με τo chipeset των DSLAM της HOL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια γρήγορη βοήθεια παρακαλώ, γιατί χρειάζομαι νέο modem/router άμεσα!

 

Έχω το Speedtouch 585 σε 24ρα DSL OTE και αναπαύθηκε μετά από 10ετή ηρωική καριέρα συνεχούς χρήσης.

 

Τα στοιχεία της σύνδεσής μου είναι αυτά:

 

Dsl

 

Και η χρήση είναι πολύ κατέβασμα torrents, wi-fi με: κινητό+laptop, ps4, smart tv με KODI+παρακολούθηση ταινιών streaming σε διαμέρισμα 70τ.μ.

 

Θα ήθελα προτάσεις για την καλύτερη επιλογή μέχρι 60€.

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια γρήγορη βοήθεια παρακαλώ, γιατί χρειάζομαι νέο modem/router άμεσα!

 

Έχω το Speedtouch 585 σε 24ρα DSL OTE και αναπαύθηκε μετά από 10ετή ηρωική καριέρα συνεχούς χρήσης.

 

Τα στοιχεία της σύνδεσής μου είναι αυτά:

 

 

 

Και η χρήση είναι πολύ κατέβασμα torrents, wi-fi με: κινητό+laptop, ps4, smart tv με KODI+παρακολούθηση ταινιών streaming σε διαμέρισμα 70τ.μ.

 

Θα ήθελα προτάσεις για την καλύτερη επιλογή μέχρι 60€.

 

Ευχαριστώ!

Από οτι βλέπω είσαι σε broadcom dslam. Επίσης σε μιση ώρα uptime εχεις κοντά στα 700 λαθη στο up.

Γενικά έχεις θέμα με την συνδεση σου(αποσυνδέσεις κλπ)? αν ναι και σε ενδιαφέρει η σταθερότητα με την λογική οτι θα χρονίζεις περιπου στα ίδια θα πάρεις ενα ρουτερ μοντεμ που θα έχει broadcom chipset και θα είσαι βράχος.

Επίσης έχεις χαμηλή ταχυτητα συγχρονισμου σε σχέση με το attenuation που φαίνεται.Πιθανώς να πρέπει να ρίξεις μια ματιά στην καλωδίωση σου αν και λογικά είναι λογω cross talking.

Στην περίπτωση που σου αρεσει να πειραματίζεσαι με την γραμμή σου παίρνεις ενα ASUS και παίζεις με το snr για να αυξήσεις την ταχυτητα σου. Αυτό γίνεται μόνο με την προϋπόθεση οτι έχεις καλή γραμμή που το αντέχει(σταθερή που λέγαμε).

Νομίζω οτι μαλλον πρέπει να κινηθείς προς κάποιο broadcom. Δεν εχω άποψη ως προς ποιό καθώς δεν έχω ασχοληθεί με αυτό το chipset.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω βάλει εδώ και 5 μέρες VDSL από Cosmote 50mbps και το δουλεύω με το Speedport Entry 2i που δίνουν. Με 17.5db attenuation πιάνω κανονικά 50 αλλά μέσα στη διάρκεια της ημέρας έχω συνήθως λίγες αποσυνδέσεις που με ρίχνουν στα 45 κοντά.

 

Ενδιαφέρομαι για modem/modem-router που να μπορώ να ρυθμίζω το SNR ώστε να είμαι απόλυτα σταθερός όταν το θέλω και γρήγορος όταν δεν χρειάζομαι σταθερότητα. Τα ASUS έχουν αυτή τη δυνατότητα απ'όσο διαβάζω, αλλά επίσης διάβασα ότι για σταθερότητα θέλω ένα μηχάνημα με Broadcom chip (αφού έχω Cosmote) το οποίο δεν έχουν τα ASUS.

 

Και ρωτάω εγώ, υπάρχει λόγος να ψάξω όντως για Broadcom ή θα είμαι ΟΚ μόνο με ένα ASUS; Καμία πρόταση για καλή συσκευή με Broadcom; (θέλω οπωσδήποτε SNR tweak)

 

Διαθέτω 100-150 ευρώ με δυσκολία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...