Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 7/12/2019 στις 10:54 ΜΜ, petasis είπε

Έχω πελαγώσει, δεν ξέρω τι να κάνω...

50αρα VDSL OTE, μπροστά το μόντεμ του ΟΤΕ (απλά για μόντεμ), πίσω το asus brt 828. Πριν το 828 είχα 2 draytek. Γενικά, τα draytek νομίζω με καλύπτουν τέλεια, αλλά τα βαρέθηκα για τους εξής λόγους: στα 4 χρόνια και τα 2 εμφάνισαν αστάθεια, μάλλον η θερμική συμπεριφορά δεν είναι η πρέπουσα. Μετά το WIFI τους μάλλον διεκπαιρεωτικό, και επίσης με ενοχλεί που δεν έχουν μόντεμ που να αλλάζει ANNEX A/B. Οπότε πέρασα στο 828 πριν 2 χρόνια. Το οποίο (αν και πιο ακριβό) δεν με καλύπτει, υστερεί σε δυνατότητες. Ψιλο-έκανα την δουλειά μου, αλλά σαν συσκευή έχει σοβαρά θέματα στο firmware που η asus δεν θα λύσει ποτέ.

Το θέμα είναι με τι αλλάζω το asus brt 828. Μου αρέσει το TP-LINK Archer AX6000, αλλά δεν υπάρχει Ελλάδα, και τα 350 μου φαίνονται πολλά (σε συνδυασμό με την μάρκα).

Ιδανικά θα ήθελα 8 θύρες 1G, πολύ καλή διαμεταγωγή wired, πολλές δυνατότητες και ρυθμίσεις, και φρέσκο πρότυπο wifi.

Κανείς, ε; Έχω μπλέξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

23 ώρες πριν, petasis είπε

Κανείς, ε; Έχω μπλέξει...

Δεν έχεις μπλέξει καθόλου, πας σε router με open source να του βάλεις ότι θέλεις και να κάνεις ότι θέλεις, και για τις 8 θύρες του βάζεις ένα switch .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα έχω nova vdsl 100mbit με το άθλιο ρούτερ h267n. Με το ethernet κατεβάζω το 100% της ταχύτητας, το πρόβλημα είναι με το WiFi που μπουκωνει πολλές φορές και σαφώς η ταχύτητα είναι στα μισά έως 47mbit maximum. Αποφάσισα να το κρατήσω για να διαχειρίζεται και το τηλέφωνο αφού είναι voip και για το WiFi να βάλω μπροστά από το h267n το Xiaomi mi router 4a ή το TP-LINK Archer C50.

Όποιος είναι πιο έμπειρος μπορεί να μου πει πιο από τα δύο αξίζει; Η διαφορά στα χρήματα είναι μικρή.

Επίσης κάτι τελευταίο.. ισχύει ότι τα 5ghz έχουν ακτινοβολία; Με έχουν τρομάξει λίγο κάτι φίλοι... λέγοντας μου πως με τόσες κεραίες επάνω στο ρούτερ θα υπάρχει αυξημένη ακτινοβολία.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον δεν σε τρομάζει το wifi στα 2.4Ghz, δεν πρέπει να σε τρομάζει και στα 5ghz.

Οτιδήποτε καινούργιο βγαίνει συνήθως προκαλεί φόβο και πανικό στον κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/12/2019 στις 10:22 ΠΜ, greekparot είπε

Καλημέρα έχω nova vdsl 100mbit με το άθλιο ρούτερ h267n. Με το ethernet κατεβάζω το 100% της ταχύτητας, το πρόβλημα είναι με το WiFi που μπουκωνει πολλές φορές και σαφώς η ταχύτητα είναι στα μισά έως 47mbit maximum. Αποφάσισα να το κρατήσω για να διαχειρίζεται και το τηλέφωνο αφού είναι voip και για το WiFi να βάλω μπροστά από το h267n το Xiaomi mi router 4a ή το TP-LINK Archer C50.

Όποιος είναι πιο έμπειρος μπορεί να μου πει πιο από τα δύο αξίζει; Η διαφορά στα χρήματα είναι μικρή.

Επίσης κάτι τελευταίο.. ισχύει ότι τα 5ghz έχουν ακτινοβολία; Με έχουν τρομάξει λίγο κάτι φίλοι... λέγοντας μου πως με τόσες κεραίες επάνω στο ρούτερ θα υπάρχει αυξημένη ακτινοβολία.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Το κινητό που έχεις συνεχώς επάνω στο σώμα σου(τσέπη, χέρια, στήθος) όλη την ημέρα και ειδικά όταν είσαι σε σημεία με χαμηλό σήμα, έχει πολλές φορές παραπάνω SAR/kg. Μην σε ανησυχεί, οι κεραίες αυτές είναι λιγότερο άκακες απο ότι ένα τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας και απο μενα,

Θελω να αγορασω ενα καινουργιο model/router για γραμμη VDSL. Το θεμα ειναι πως το ρουτερ που εχω αυτην την στιγμη του ΟΤΕ (speedport plus) εχει υποδοχη απο πισω για 2 τηλεφωνικες γραμμες. Στην πρωτη συνδεεται το τηλεφωνο και στην δευτερη την γραμμη. Οτι ρουτερ ψαχνω στο ιντερνετ για VDSL, ολα εχουν μία υποδοχη τηλεφωνικη. Αν παρω με μία υποδοχική, θα έχω ίντερνετ αλλά δεν θα έχω τηλέφωνο.

Τι κανω σ αυτην την περιπτωση?

Ευχαριστω πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν Modem/router και με δυνατότητα VoIP τηλεφωνίας (οι 2 έξτρα υποδοχές για την τηλεφωνία που αναφέρεις). Απλά είναι σχετικά (έως αρκετά) ακριβότερα από τα αντίστοιχα χωρίς τηλεφωνία και από λίγους κατασκευαστές (Fritz, Draytek, Asus και TP-Link).

Από αυτά μόνο στα Fritz δουλεύει η τηλεφωνία της Cosmote αυτόματα. Σε όλα τα άλλα θα χρειαστεί να πάρεις τον κωδικό και να τον ρυθμίσεις εσύ (φυσικά δεν θα έχεις πλέον υποστήριξη από την Cosmote).

Η άλλη λύση είναι είτε να πάρεις ένα Modem/router και να βάλεις πίσω της τo Speedport μόνο για την τηλέφωνία (κάτι που κάνουν πολλοί) ή ένα Router πίσω από το Speedport.

Το ερώτημα είναι γιατί θέλεις να αλλάξεις συσκευή, τι παραπάνω δυνατότητες θέλεις και πόσο προϋπολογισμό έχεις υπολογίσει για την αγορά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, jkoukos είπε

Υπάρχουν Modem/router και με δυνατότητα VoIP τηλεφωνίας (οι 2 έξτρα υποδοχές για την τηλεφωνία που αναφέρεις). Απλά είναι σχετικά (έως αρκετά) ακριβότερα από τα αντίστοιχα χωρίς τηλεφωνία και από λίγους κατασκευαστές (Fritz, Draytek, Asus και TP-Link).

Από αυτά μόνο στα Fritz δουλεύει η τηλεφωνία της Cosmote αυτόματα. Σε όλα τα άλλα θα χρειαστεί να πάρεις τον κωδικό και να τον ρυθμίσεις εσύ (φυσικά δεν θα έχεις πλέον υποστήριξη από την Cosmote).

Η άλλη λύση είναι είτε να πάρεις ένα Modem/router και να βάλεις πίσω της τo Speedport μόνο για την τηλέφωνία (κάτι που κάνουν πολλοί) ή ένα Router πίσω από το Speedport.

Το ερώτημα είναι γιατί θέλεις να αλλάξεις συσκευή, τι παραπάνω δυνατότητες θέλεις και πόσο προϋπολογισμό έχεις υπολογίσει για την αγορά του.

Ναι, το έψαξα και μετά κατάλαβα ότι αυτή η υπηρεσία ονομάζεται VoIP και επίσης είδα ότι είναι πολύ λιγότερα και ακριβότερα στην αγορά.

Αυτό με τα 2 ρούτερ το έχω ακούσει αλλά αισθησιακά δεν θέλω να έχω στο σαλόνι 2 ρουτερ για αυτήν την δουλειά..

 

Ο λόγος είναι ότι όταν είχα adsl+ και χρισημοποιουσα το tp link archer router μου επιανα wifi 5g 4/5. Ενώ με το speedport plus πιάνω μόνο 2.5ghz 4/5. Το 5g δεν το πιάνει καθόλου εκεί που βρίσκεται το pc, για χρήση gaming κυρίως .

Επεξ/σία από Lioner
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/12/2019 στις 10:11 ΜΜ, Lioner είπε

Ναι, το έψαξα και μετά κατάλαβα ότι αυτή η υπηρεσία ονομάζεται VoIP και επίσης είδα ότι είναι πολύ λιγότερα και ακριβότερα στην αγορά.

Αυτό με τα 2 ρούτερ το έχω ακούσει αλλά αισθησιακά δεν θέλω να έχω στο σαλόνι 2 ρουτερ για αυτήν την δουλειά..

Ο λόγος είναι ότι όταν είχα adsl+ και χρισημοποιουσα το tp link archer router μου επιανα wifi 5g 4/5. Ενώ με το speedport plus πιάνω μόνο 2.5ghz 4/5. Το 5g δεν το πιάνει καθόλου εκεί που βρίσκεται το pc, για χρήση gaming κυρίως .

Σου συνιστω να αγορασεις powerline. Εφοσον ολο το σπιτι τροφοδοτειται απο την ιδια γραμμη ρευματος απο την ΔΕΗ, μπορεις να το κανεις. Χρειαζεσαι 2 powerline (κοιτα για kits, που ερχονται 2 μαζι) το ενα το συνδεεις στο ρευμα και με ethernet καλωδιο στο ρουτερ σου και το αλλο το βαζεις στο ρευμα σε οποιο δωματιο θες και συνδεεις αλλο ενα καλωδιο ethernet το οποιο παει στον υπολογιστη σου. Κοιτα ομως να συνδεσεις τα powerlines απευθειας πανω στη πριζα και οχι σε πολυπριζο. Ουσιαστικα το πρωτο powerline που ειναι συνδεδεμενο με το ρουτερ σου "μεταφερει" το ιντερνετ μεσω των καλωδιων της δεη στο επομενο/α power line που βρισκονται εντος κυκλωματος. Οι ταχυτητες ειναι πολυ καλες, εχει μικρες απωλειες.

Αν θες να μαθεις περισσοτερα, πατα στο skroutz powerline και διαβασε περιγραφες/χαρακτηριστικα και στο youtube επισης.

Ωστοσο, κοιτα να προτιμησεις powerlines με gigabit υποδοχες ethernet. Τουλαχιστον.εγω αυτο θα εκανα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Help! 

 Έχω το ZXHN H108L που μου έχει δώσει η Forthnet σε γραμμή adsl. Παρόλο που κλειδώνει στα 19 mbps μου παρουσιάζει διάφορα θέματα όταν έχω επάνω iptv με καλώδιο και παράλληλα το xbox επίσης με καλώδιο. Αν έχω και ανοιχτό το WiFi με κινητά και tablet κάποια συσκευή θα κολλάει, συνήθως το iptv. 

Μάλλον θέλει σουταρισμα, αλλά δεν ξέρω τι να πάρω που να είναι αξιόπιστο και να μπορεί να σηκώνει όσα περιέγραψα παραπάνω. BTW με το xbox να κατεβάζει από το store, πρακτικά το iptv είναι άχρηστο. 

Τι να πάρω; όσο πιο value for money γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, εβαλα στο σπιτι 50αρα vdsl συνδεση cosmote, οι ταχυτητες με ethernet ειναι κομπλε (πιανω 50) αλλα το wifi, λογω του φθηνιαρικου router που μου εδωσε η cosmote, με το ζορι καλυπτει το μισο διαμερισμα. Ψαχνω ενα ρουτερ με καλο σημα wifi, σχετικα οικονομικο (μεχρι τα 50 ευρω). Εχετε να μου προτεινετε κατι; Ευχαριστω εκ των πρωτερων και καλες γιορτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/12/2019 στις 10:48 ΜΜ, telis είπε

Help! 

 Έχω το ZXHN H108L που μου έχει δώσει η Forthnet σε γραμμή adsl. Παρόλο που κλειδώνει στα 19 mbps μου παρουσιάζει διάφορα θέματα όταν έχω επάνω iptv με καλώδιο και παράλληλα το xbox επίσης με καλώδιο. Αν έχω και ανοιχτό το WiFi με κινητά και tablet κάποια συσκευή θα κολλάει, συνήθως το iptv. 

Μάλλον θέλει σουταρισμα, αλλά δεν ξέρω τι να πάρω που να είναι αξιόπιστο και να μπορεί να σηκώνει όσα περιέγραψα παραπάνω. BTW με το xbox να κατεβάζει από το store, πρακτικά το iptv είναι άχρηστο. 

Τι να πάρω; όσο πιο value for money γινεται.

Δοκιμασε να σεταρεις QoS αρχικα. Σε ποια προτεραιοτητα θελεις να δινει ιντερνετ το ρουτερ.

15 ώρες πριν, desperados είπε

Καλησπερα, εβαλα στο σπιτι 50αρα vdsl συνδεση cosmote, οι ταχυτητες με ethernet ειναι κομπλε (πιανω 50) αλλα το wifi, λογω του φθηνιαρικου router που μου εδωσε η cosmote, με το ζορι καλυπτει το μισο διαμερισμα. Ψαχνω ενα ρουτερ με καλο σημα wifi, σχετικα οικονομικο (μεχρι τα 50 ευρω). Εχετε να μου προτεινετε κατι; Ευχαριστω εκ των πρωτερων και καλες γιορτες.

Εισαι με σταθερο τηλ; Αν ναι, οι επιλογες σου ειναι λιγες και ακριβες. Αν οχι, κατι μπορεις να κανεις αλλα εφοσον το μοντεμ σε καλυπτει επανω σε ταχυτητα.. εγω προσωπικα θα πηγαινα σε wifi extender / bridged router ή ακομη καλυτερα, wifi powerline. Εχω εξηγησει τι ειναι το powerline λιγο πιο πανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδιά ένα καλό απλό router να πετάξω το zte που μου είχε δώσει η wind τον καιρό του νοε?
από eshop η πλαίσιο που έχουμε στα χανιά για το support

έχω απλή σύνδεση wind 24mbps αλλά μόλις λήξει σε κανα χρόνο θα βάλω οτε 50mbps fiber (που δεν είναι fiber)

συνδέονται 2 laptop 2 tablet και 2-4 κινητά

 

ευχαριστώ

*** να προσθέσω ότι το ρουτερ θα είναι στον Α όροφο και θέλω να πιάνει και στον Β (κάθετα) και 30μ οριζόντια. μια τσιμεντόπλακα και 3 μεσοτοιχίες (για πάνω πίσω)

Επεξ/σία από ChaniaMania
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Nα ρωτησω για συνδεση στο μπριζακι τοιχου ....παει σε σπλιτερ και απο εκει το ενα στο τηλεφωνο και το αλλο στο μοντεμ. Το καλωδιο πρεπει να εχει 2 pin η 4?!

Επεξ/σία από nickvas19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, nickvas19 said:

Nα ρωτησω για συνδεση στο μπριζακι τοιχου ....παει σε σπλιτερ και απο εκει το ενα στο τηλεφωνο και το αλλο στο μοντεμ. Το καλωδιο πρεπει να εχει 2 pin η 4?!

2 χρειαζονται.και 4 να εχει δεν σε πειραζει.μονο το bri θελει 4 και το pri που δεν μας νοιαζουν σε αυτην την περιπτωση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...